GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Politie. Posterijen en Telegraphie. Burgerlijke Stand. Zeetijdingen. Handelsberichten. 122.25 39.80 39.40 38.90 39.25 10.40 10.50 16.62^ 17.25 Beursbericht van Amsterdam. 2e Lr. A W/. 347, De raad van de gemeente 's-Hertogen- bosch stond f 1000 toe voor de ophanden zijnde feestelijke opening van het niewe stationsgebouw aldaar, ten einde enkele autoriteiten aan een met de raadsleden te houden feestdisch te kunnen vereenigen en volksvermakelijkheden te doen plaats hebben De Meibetooging. De arbeidersbeweging op gisteren te 's- Gravenhage had een kalm verloop. Een 60 a 70 personen maakten in den voormiddag een wandeling door de stad, hoofdzakelijk om werklieden die aan den arbeid waren, door middel van strooibiljetten ot mondelinge aankondiging uit te noodigen tot bijwoning van een meeting in het «Casino", aan de Wagenstraat hedenavond. In het vereenigingsgebouw «Walhalla" aan de Westerbaenstraat, werden een 100-tal schoolkinderen onthaald, die daarna onder leiding van leden van het Meifeest-comité, naar een speeltuin aan den Loosduinschen weg trokken. Om 12 uur werd in «Walhalla" een ver gadering gehouden. Te Haarlem bepaalde de Meibetooging zich tot het houden van een zeer onschul- digen kinder-optocht en van een groote protest- en feestmeeting waarin van Zomeren en Cohen uit Amsterdam optraden. De Meidag bepaalde zich te Amsterdam tot vergaderingen in «Plancius" en «Con- stantia", waar Domela Nieuwenhuis, Kam- stra, Eichenstein en Den Hartog de betee- kenis van den Meidag voor de arbeiders uiteenzetten. Nietwerkenden trokken naar de werkplaatsen om hun makkers tot deelneming aan den Meidag over te halen, wat een enkele maal gelukte. In «Volksvlijt" was een kinderfeest3 a 4000 kinderen uit verschillende stadsdeelen zijn in groepen en vrijheidsliederen zingende daarheen ge gaan. Daar werden zij onthaald en volop werd er gespeeld. Gisteren-avond waren er meetings in «Plancius" en «Volksvlijt." Door een werkman, lid van den Ned. R. K. Volksbond, wordt aan de Tijd. medegedeeld, dat hij en verscheidene zijner kameraden gisteren-ochtend door een troep stakende arbeiders onder bedreiging gedwongen wer den, hun arbeid aan het nieuwe katholieke gasthuis te Amsterdam neder te leggen. Hetzelfde moet gebeurd zijn in de 1ste en 2de Parkstraat met andere werklieden, tot de verschillende bouwvakken behoorende, welke daar bij den bouw van eenige nieuwe huizen werkzaam waren. Toen bij het in aanbouw zijnd gasthuis zeker getal arbeiders, zwichtende voor de de praatjes en bedreigingen van de stakers, hun werk in den steek hadden gelaten, werd den overigen, die wilden voortwerken, door de bazen te kennen gegeven, dat zij nu ook maar naar huis moesten gaan, daar hun werken toch niets meer kon uithalen. Te Utrecht had gisteren-avond in de groote zaal van Tivoli de groote meeting plaats ten gunste van den 8-urigen werkdag. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van het comité A. M. van den Berg, A. M. Ger hard en W. H. Vliegen, Na afloop der vergadering werd een fakkeloptocht begeleid door het muziekkorps door de stad gehouden. Ook in het noorden te Groningen, Heeren veen en Wolvega is de Meidag door het houden van vergaderingen, kinderfeesten en optochten gevierd. Uit Roelofarendsveen werden de eerste peulen van den kouden grond, in mandjes verpakt met bloemen versierd, naar Amster dam verzonden. De klompen-schutter Duijvestein is gisteren avond uit de provoost van den schuttersraad te 's Gravenhage ontslagen, waarin hij 8 dagen arrest had i ndergaan ter vervanging van met betaalde boeten, hem Vioeger op gelegd. Dinsdag-avond passeerde een paard en rytuig de spoorbaan vlak bij het station Haarlem, toen de ""sneltrein van Amsterdam naar Parijs met de grootste snelheid kwam aanrijden. De machinist, het gevaar nog juist bijtijds ziende, gaf het noodsignaal en remde met alle kracht, waardoor het nem mocht gelukken bestuurder en paard van een anders wissen dood te redden. Nu is ook te Workum bij de boterfabriek van de firma Tjebbes en Co. brongas ont dekt in het water, hetwelk door een Norton- pomp ongeveer 150 voet diep uit den grond wordt opgepompt. Genomen proeven toonen dat het gas zeer goed brandt. Een weduwe te Nieuwe-Pekela, verzekerd bij een Utrechtsche levensverzekering-maat schappij, ontving, toen haar echtgenoot over leden was, slechts de helft van haar toe komend bedrag. Na onderzoek ,bleek, dat de agent het volle bedrag had moeten uitbetalen. Door de directie der maatschappij werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld en de betrokken agent ontslagen. Maar ook de maréchaussee kreeg de lucht van een en ander en deze stelt thans een onderzoek in, dat zich nog verder moet uitstrekken dan het genoemde geval. Tc Urbanowo, een voorstad van Posen, is een in aanbouw zijnde danszaal ingestort op het oogenblik dat men er het dak op zette. Veertien arbeiders storten naar be neden. Een werd gedood, terwijl een jongen zwaar gewond werd, de overigen bekwa men slechts lichte verwondingen. Jack the Ripper. Dr. Forbes Win- slaw, een Engelsch geleerde, heeft op het congres voor gerechtelijke geneeskunde te New-York mededeelingen gedaan omtrent Jack the Ripper. Deze zou een student in de geneeskunde zijn en thans vertoeven in een krankzinnigengestictit. Toen men hem ontdekte, vertoonde hij reeds teekenen van ongeneeslijke krankzinnigheid. Te Paterno, in de Siciliaansche provincie Catania, heeft een herhaling plaats gehad der onlusten van 1894. Een woedende volksmenigte, verbitterd door het wanbestuur in de gemeente en de zware belastingen, heeft de huisjes der ontvangers van de stedelijke accijnzen verbrand en stormge- loopen tegen de woningen van gehate burgers. Politie en militairen traden met de uiterste bedaardheid en gematigheid op en voorkwamen daardoor grootere onheilen. Enkele werden gewond. Te Johannesburg is op vermetele wijze een hoeveelheid goud ter waarde van 5000 P. st. geroofd. In den nacht van 3 April werden de heer Ross, mijningenieur van de Glencairnmijn en zijn metgezel, toen zij zich met 1700 Engelsche onsen goud bij zich, naar hun kantoor begaven, plotseling door vier gemaskerde met revolvers gewa pende mannen overvallen. Zij werden ge dwongen het goud at te geven, waarna de roovers hen aan een paal vastbonden- Tot nu toe zijn alle nasporingen naar de roovers vruchteloos gebleven. De pianist Paderewskj heeft op zijn kunstreis door de Vereenigde Staten het bagatelletje van 250,000 dollars verdiend. Vóór zijn vertrek uit Amerika heeft hij 10,000 dollars gegeven voor een stichting, die elke drie jaar prijzen voor musici zal beschikbaar stellen. Mej. Schotman, de pleegzuster die op zoo noodlottige wijze te Utrecht omkwam, is Rotterdamsche van geboorte. Zij bleef daar tot haar 16e jaar en heeft zich later te Utrecht met opofferende liefde aan haar taak gewijd. Een Reuter-telegram uit St. Peters burg meldt, dat de Nederlandsche gezant te Peking, de heer Knobel, na dwars door Sibeiië te zijn gereisd, te St. Petersburg is aangekomen en van daar verder reist naar Nederland. Volgens den correspondent van de Times te Teheran is de moord op den Sjach aan staatkundige redenen te wijten. De buitensporige uitgitte van kopergeld had rijzing van den prijs der levensmiddelen en algeineene ontevredenheid ten gevolge. De Times vreest, dat er anarchie zal ontstaan, wat de inmenging van Rusland tengevolge zou hebben. Dc kapel van O. L. Vr. in 't Zand te Roermond. De oudste kapel van O. L. Vr. in 't Zand, waarheen velen ter bedevaart plachten te gaan, was in den laatsten tijd te klein ge worden om de talrijke scharen van pelgrims te bevatten, die daar de Moeder Gods kwamen vereeren. De eerw. paters Redemptoristen besloten daarom een nieuwe kapel, grooter dan de vorige, te bouwen. Aan dezen bouw, waar mede verleden jaar een aanvang werd ge maakt, waren vele zwarigheden verbonden, omdat de nieuwe kapel over de oude heen moest gebouwd worden, opdat de godsdienst oefeningen daarin geregeld zouden kunnen bdjven gehouden worden, totdat de nieuwe gereed was. De architect Kaijser, van Maas tricht, die met den bouw der nieuwe kapel belast werd, kwam al deze moeielijkheden schitterend te boven en plaatste op de plaats der vroegere eene kapel, die door haren vluggen bouwtrant en de luchtige torenspits, die er op gezet is, een waar sieraad voor de Kapellaan van Roermond is geworden. Ook van binnen is de nieuwe kapel vlug en sierlijk gebouwd. Het is een juweeltje van bouwkunde. Zij is nog zonder eenige versiering van beteekenis. Donderdagmorgen is zij door Z. D. H. Mgr. Boermans, bisschop van Roermond, plechtig ingewijd. Na de wijding volgde een plechtige omme gang buiten de Kapel met de reliquiëu van de >H. Martelaren Uiympius en Desiderius, welke in het hoofdaltaar zouden geplaatst worden. Na dezen omgang richtte Z. D. H. tot de inmiddels hoe langer hoe talrijker geworden scnare van geloovigen het woordhij zeide o. a., dat de renquiën van de H. Martelaren UJympius en Desiderius eene voorspraak bij den Gever van alle goed zouden zijn. Doch, zeide Mgr., wij bezitten hier nog eene Voor spreekster, want hier troont de Toevlucht der zondaren, de tiulp der Gunstenen, de Hoop der hopeloozen en de Koningin van den dlerheiligsten Rozenkrans. Hopen wij, dat Zij steeds onze wereldlijke, maar hoofdza kelijk onze eeuwige belangen zal willen behartigen, dan voorzeker zal het nieuwe, door Ons geconsacreerde kerkgebouw vol- doeuaan het doel, waarvoorhet gebouw werd. Na deze rede zeide Mgr. dat de geloo vigen het kerkgebouw konden binnengaan, waarna Z. D. H.de tombe van't hoofdaltaar wijdde, en de inzetting van de relequiën van genoemde Martelaren plaats had. De Nederlandsche pelgrims, ten getale van 400, waaronder 44 priesters en 2 eerw. broeders, zijn gisteren in goeden welstand te Lourdes, aangekomen. De Hooge raad verwierp het beroep van den rijksarchivaris uit Limburg tegen den burgemeester van Roermond, betreffende de bewaring der archieven, zoodat de rijksar chivaris in het ongelijk gesteld is. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeen paar zwarte kousen, een huissleutel, en een sleutel aan een blokje hout gebonden. b. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen gouden oorbel, bij J. Kool, Singel 202s, een ring met 4 sleutels, bij Witberg, Broersveld 64, boven, een wit schort, bij de wed. Aalbers, Proveniers huis 50, en een portemonnaie metf 2,026 bij v. Spijk, Oosterstraat 68. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden over de tweede helft der maand April, welke met schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden opgevraagd J. Domsdorff, Rotterdam, E. Kool, Winterswijk, B riefk aart C. van Gastel, 's Gravenhage, Geboren: 30 April. Ferdinand Frie- drich, zoon van C. H. Henze en C. Groen, Spoorstraat. Antonia Maria Petronella, dochter van P. J. Bosman en M. P. Wij zen broek, Lange Achterweg. Schiedam, 2 Mei aangekomen s.s. Apollo, kapt. B. Pieper, van Riga via Rotterdam, vertrek heden middag na ontlossing naar Bremen. Het alhier thuisbehoorende barkschip Jan Melchers, kapt. J. Tuitjen, thans liggende te Philadelphia is aldaar verkocht aan een Duitsche reederij en heeft den naam van Hoffnung gekregen. Helsingborg, 25 April vertrokken Rel- lichiena Helena, kapt. E. P. Brouwer, naar Kramfors om voor Schiedam te laden. IJstad, 1 Mei vertrokken Albion, kapt. J. Duit, naar Domsjö om voor Schiedam te laden. Elseneur, 29 April gepasseerd s.s. Com mercial, kapt. J. F. Meesen, van Pernau naar Schiedam. 30 s.s. Europa, kapt. G. Voigt, van Pernau naar Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 2 Mei 1896. Spoeling f0.40. Moutwijn Noteering makelaars f 67,. Brandersbond - 57 '8. Stemming Onveranderd. Berlijn. ,Slotk.) I B°gge, Spiritus Mei Juli Sept. Mei Sept. Parijs. IMeel 12 Merk. I. md. 12 Juni Rogge, loop. md. Juni Hamr j Spirit. Mei Juni HAMB- Aug./Sept. 29 Apr! New-York. Maïs 367/g. 1 Mei 117.25 2 Mei 116.25 12L75 39.80 39.30 38 90 39.10 10.40 10.50 16.75 17.25 80 April 367*- Amsterdam. 1 Mei. Rogge op lev. prijshoudendper Mei f99, 100 per Juli f99; per Oct. f102, 101. Aangezegd 1275 last. 2 Mei. Rogge op lev. iets lager; per Mei f99, per Juli f98; per Oct. f 101, 100. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 1 Mei 2.95 M. 2 Mei 2.92 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.07£ Disc. 2 pCt. Parijs -48.— 2 Antwerp.- 47.90 3 Per Telefoon. 27» pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp s Incomebond j Shares Oostenr. loten I860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 2 Mei. 927s 84 257 IO372 217s 407, 1407, 267, 1513/u 1067, 13»/, 827, 577s ll'/s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6