geopend. De achterstallige soldij is sinds dien betaald. Te Isfahan is het rustig. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld, dat de Sultan doodelijk is geschrok ken van het bericht van den moord op den Sjah. Alle openbaarmaking van bijzonder heden is onderdrukt. In zake den opstand in Matabelenland meldt een telegram uit Boeloewajo, dat de Matabelen naar het noorden trekken om daar een nieuw rijk te stichten. De vrouwen verzetten zich daartegen geleid door de ervaringen welke bij een vroegeren trek is opgedaan, toen zij zooveel geleden hebben, van de koorts en de tsetsevlieg. Alle impi's zijn uit de nabijheid vap Boeloewajo ver dwenen. De Chartered Company heeft twee Mei een bericht ontvangen van de Queque-rivier, eén dagmarsch van Gwelo, waarin wordt medegedeeld, dat de colonne van Rhodes daar aangekomen is. Deze colonne is te Makalalakop aangevallen door 1000 rebellen, die met een verlies van 30 personen wer den teruggeslagen. Den 2n Mei werd Rhodes te Gwelo verwacht. Volgens de laatste uit Havana ontvangen telegrammen hebben de Spanjaarden op Cuba eene belangrijke overwinning op de opstandelingen behaald. De opstandelingen zijn bij Cacarajicura verslagen300 hunner werden gedood. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 Mei 1896. Heden-middag ten 2 uur is het 6-jarig zoontje Bernard, van P. "Wasman, wonende aan de Breedstraat alhier, terwijl hij op weg was naar de St. Jozefsschool aan de Nieuwe Haven, op de Westvest door een sleeperswagen van den heer W. Tak met doodelijk gevolg overreden. Bij het afsprin gen van den wagen, ter hoogte van de Branderssteeg, had hij het ongeluk te val len met het noodlottig gevolg dat een der achterwielen hem over de borst ging. Door L. Snijders, werkman in de Schie- damsche Alcoholfabriek, opgenomen, stierf hij ten huize van Dr. Elzevier Dom, aan de Lange Haven, waarheen hij onmiddellijk was gebracht. Nadat genoemde geneesheer den dood geconstateerd had, is het lijk van het knaapje per brancard naar de ouderlijke woning aan de Breedstraat overgebracht. Woensdag-avond zal alhier in de zaal der Officieren-Vereeniging eene uitvoering worden gegeven door de Fisk Jubilee Singers. Dit zanggezelschap, bestaande uitgewezen negershaven uit Zuid- en Centraal-Amerika en hunne afstammelingen, heeft zich sedert geruimen tijd zoowel aan de overzijde van den Oceaan als in verschillende landen van Europa doen hooren, en overal waar het zijn uitvoeringen gaf, was reeds bij zijn eerste optreden het succces zoo beslist, dat in alle plaatsen zonder uitzondering een reeks van concerten volgden, die een on gekend succes hadden. Men is doorgaans onuitputtelijk in den lof zoowel over het schoone ensemble door dit gezelschap gevormd als over de gevoel volle voordracht zijner liederen, waarin bij het eigenaardige van de hun eigen melodieën zich het vuur der tropen zoo duidelijk doet kennen, Even boven den Oostmond der Konings haven te Rotterdam is Zondag-ochtend het stoomschip Obdam der N. A. S. M., dat met inachtneming van de noodige voorzorgs maatregelen ledig van de fabriek Feyenoord naar de Wilhelminakade gebracht werd, in aanvaring gekomen met het met ijzererts geladen stoomschip Cairo, dat met laag water daar ter plaatse aan den grond ge varen was. Het stoomschip Cairo bekwam eene belangrijke scheur in de huid boven de waterlijn van achteren aan stuurboord zijde, waardoor een vrij groote schade is teweeggebracht. Maandag-ochtend heeft de Cairo, nadat men Zondag met lichters een gedeelte had gelost, ligplaats genomen aan het station Maas. Omstreeks 14 uren Zondagavond huis waarts keerende, bemerkte de huishoudster van den spekslager J. M. Ribourdouille te Rotterdam, dat de winkeldeur open stond, dat er dieven waren geweest en ook dat een brandkastje, hetwelk in een opkamer gestaan had, daar was weggehaald en naar den kelder gebracht, waar men het had opengebroken. De inhoud, bestaande uit ruim f20 aan geld en verschillende papieren voor de dieven waardeloos, waren ontvreemd. De papieren, meest kwitantiën, werden in den nacht in de Delftschestraat op de straat gevonden en bij de politie gedeponeerd. Vermoedelijk is men met behulp van een valschen sleutel binnengekomen. Gisterennacht is door agenten van politie te Rotterdam een begin van brand gebluscht op het Oostvestplein, waar de decoratie, ter eere van den geaffecteerde P. C. Verveen en ter herdenking van diens 25-jarig jubilé aan het spuithuisje van spuit 12 aangebracht, in brand stond. Of men hier aan kwaadwil lig heid moet denken, is niet bekend geworden. (IV. R. Ct Te Maassluis is gisteren-nacht overleden de heer M. Wuister, sedert Mei 1894 wet houder dier gemeente. Jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam. I. Het jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam, over den toestand van handel, nijverheid en scheep vaart in het jaar 1895, is verschenen. Het verslag vangt als gewoonlijk aan met het volgende algemeen overzicht van den toestand van handel en nyverheid in deze gemeente. Algemeen Overzicht. De weinig bevredigende toestand van handel en nijverheid, dien wij in ons vorig jaarverslag moesten constateeren, heeft in het afgeloopen jaar een gunstiger wijziging ondergaan, dan met het oog op verschillende omstandigheden, waarvan we toenmaals mel ding maakten, mocht verwacht worden. Althans kan er, wel is waar, nog niet worden gezegd, dat de hoofdtak van indus- strie in deze gemeente in bloeienden toestand verkeerde, het geeft toch een aangenamen indruk van een, zij het dan ook tijdelyk, algemeen gunstiger toestand te kunnen mel ding maken. Wel zijn de bezwaren, die deze industrie sinds lang in zijn bloei belemmerden, ja zplfs zijn voortbestaan ernstig bedreigden, niet opgeheven of zelfs verminderd, maar, gesteund door de vorderingen der weten schap en der practijk, beijveren zich onze industrieelen daaraan zooveel mogelijk het hoofd te bieden, in het bewustzijn dat, nu de jaren van stilstand in de exploitatie van dat terrein tot het verleden moeten be- hooren, alles dient aangegrepen, om die fabrieken meer productief te maken en de oude renommée van hare artikelen niet alleen te handhaven, maar ook te doen toe nemen. Er bestaat geen twijfel, dat, wanneer be doelde industrie niet zóo te worstelen had tegen de ^beschermende bepalingen, welke tegen haar producten in andere rijken wer den gemaakt, terwijl zij zelve daartegen als machteloos en zonder verweer staat, onze gemeente haar ouden bloei zou zien herleven. Dat, niettegenstaande deze belemmerin gen, onze gemeente Schiedam zich op alle mogelijke wijzen tracht op te heffen, blijkt uit de vestiging van nieuwe fabrieken van an deren aard, en door uitbreiding van die bestaande, welke reeds jarenlang eenig te genwicht in de schaal hebben gelegd tegen de verliezen door eene gedrukte, en dus kwijnende industrie, haren ondernemers be rokkend. Alle kenteekenen doen zich voor, dat, bij het verloop van 't getij, de bakens meer en meer zullen worden verzet, nu er ook van buiten af het oog op Schiedam wordt ge slagen, als een in hooge mate gunstig ge legen plaats, die zeldzame gelegenheden aanbiedt aan den handel en vooral aan de nijverheid, om zich hier te vestigen. Dat daarvan meer en meer gebruik wordt gemaakt getuigen de nieuw gestichte inrich tingen van industrieelen aard, b.v. een soda-, een lucifer- en een cartonnagefabriek, en vooral de uitbreidingen aan sommige reeds lang bestaande gegeven, waaronder er zijn die niet alleen hier te lande, maar ook in den vreemde, een aangroeienden reputatie genieten, en waarop Schiedam, juist omdat het door eenzijdige beoor- deeling of door mindere kennis van plaat selijke toestanden al te zeer in een verkeerd licht werd gesteld, trotsch mag zijn. En, waar zijne nijvere en ordelievende inwoners zich beijveren, alles wat mogelijk is tot zijn bloei bij te dragen, daar blijft het gemeentebestuur niet achter, een open oog voor de belangen der gemeente te heb ben, en die naar de eischen van den tijd krachtig te bevorderen. Brander ij en. Zooals reeds met een enkel woord werd aangeduid, werkten deze fabrieken het vorige jaar niet ongunstig. De tweede helft des jaars was zelfs niet onvoordeelig te noemen, door de hoogere prijzen van den moutwijn. De handel in gist en spoeling, deze voor name bijproducten eener branderij, had evenwel met groote bijkomstige moeilijkheden te kampen, die de financieele resultaten, door het gedistilleerd verkregen, aanmerke lijk reduceerden. Gisthandel. Dit voorname bijproduct der branderijen er zijn wel eens tijden geweest dat het daarvan 't meest winstge vende artikel was, had dit jaar veel zwarigheden te doorworstelen. De concur rentie toonde zich zeer machtig en de oprich- ring van gist- en spiritusfabrieken in het buitenland met name in Engeland, waar de »Home-produce" meer wordt begunstigd, droeg het hare er toe bij, den handel in dit product beteekenende hinderpalen in den weg te leggen, hinderpalen, die ddar alleen door een matigen prijs en uitstekende kwaliteit te bekampen zijn. Dat de nieuwe wet op de stokerijen in België, waarmede een invoerrecht van 10 centimes per kilo gepaard zal gaan, daaraan geen voordeel zal doen ligt voor de hand. Onze gistfabrikanten zijn zich van dien toestand wèl bewust, en trachten in hun eigen belang die maatregelen te nemen, welke hunne terugdringing van de Engelsche markt zullen kunnen voorkomen. De handel op België is dit jaar vooruitgegaan. Spoelinghandel. De prijzen der spoeling waren in het afgeloopen jaar slechts middelmatigalthans in de eerste helft des jaars. Verschillende oorzaken droegen daar toe bij. Vooreerst oefenden de lage graan prijzen op dit voedigsmiddel voor het vee natuurlijk veel invloed uit, maar vooral waren de belemmeringen die onzen vet mesterijen, wat den invoer van het vee in België betreft, in den weg werden gelegd, de reden, dat dit jaar op dat gebied on gunstig te noemen is. Was gedurende ge- ruimen tijd België voor ons gesloten, het magere vee was bovendien duur en voor het vette kon geen behoorlijke prijs worden bedongen. Dit werkte nadeelig op het ver bruik van spoeling, en oefende op dien han del een drukkenden terugslag uit. De spoelinghandel, benevens die in geperste en gedroogde spoeling, leverde, vooral in het eerste halfjaar geen bijzonder voordeelige resultaten op. Later, namelijk in het tweede halfjaar, is dit verbeterd, ook door het wijken van »mond- en klauwzeer." Scheepvaart. De scheepvaaart naar hier bleef stationairniettegenstaande de lossing hier ter stede door verschillende omstandigheden wèl zoo voordeelig als in het naburig Rotterdam kan geschieden, en onze importeurs in het belang der gemeente en van vele rappe handen, die dan meer werk zouden kunnen vinden, hun steun niet onthouden. Door de maatregelen, door de importeurs aangewend, bij de buiten- landsche kooplieden, om de schepen met granen uit de Oostzee en van de Zwarte Zee hier te doen lossen, is de scheepvaart ten minste stationair gebleven. Kon de minder gunstige uitwendige toe stand van de haven, vooral de ingang daar van, nu juist niet uitlokkend voor het scheep vaartverkeer genoemd worden. Het ge meente-bestuur heeft niet geaarzeld daarin de r.oodige verbetering aan te vangen, en besloot tevens tot uitbreiding der havenge legenheid aan de Maaszijde, terwijl eene nieuwe herziening van het havengeld-tarief het hare er toe zal kunnen bijdragen, de concurrentie van nabijliggende gemeenten zoo mogelijk het hoofd te bieden. Graanhandel. De graanhandel heeft dit jaar geen winst afgeworpen. De plotselinge rij zing in het voorjaar werd door een even spoedige daling gevolgd, waardoor al de behaalde winst verloren ging, terwijl de enorme achteruitgang van den prijs der mais in het najaar gevoelige verliezen berokkend® Die handel beperkte zich nu ongeveer tot plaatselijke consumptieuitvoer van hier, naar België of den Rijn, van granen en mout, was in verscheidene jaren van geen beteekenis meer, waarvan het gevolg med® was, dat er geen noemenswaardige opsla? van granen dit jaar plaats had. Veehandel. Dit leverde de veehandel geen bevredigende uitkomsten, zooals reeds hiervóór met een enkel woord is aangestipt- Het magere vee was op de voor- en najaars- markten, vooral door het tijdelijk openstellen van de Belgische grenzen en de daar ge* volgde aankoopen, te duur om eenige winst bij omzet te kunnen behalen, terwijl het vette slechts zeer matige prijzen kon bedingen- Wanneer de uitvoer naar België, bij het thans in ons district ophouden van het »mond en klauwzeer", weder tot zijn nor malen toestand terugkeert, zal er eerst een nieuw tijdperk van leven door dien handel kunnen aanbreken. Vetmester ij en Schapenweider ij- Veel van het hierboven aangevoerde kan ook op deze takken van veehandel worden toegepast. Een gunstig hooi-jaar en lag® spoelingprijzen maakten echter den toestand gunstiger dan die bij het tegengestelde het geval zou geweest zijn, en kwamen, vooral de laatsten, de vetmesterij ten goede. Het ophouden van het smond- en klauwzeer" heeft dit bedrijf van vele belemmerende maatregelen verlost. Vetmesterij is hier van beide genoemde de hoofdtak. Schapenweiderij heeft slechts op geringe schaal plaats, om van de in gebruik zijnde weilanden nog een weinig te profiteeren, wanneer het rundvee die ver laten heeft. BINNENLAND. In een uitvoerig adres heeft het locomotief- personeel der voormalige Rijnspoor aan den Minister van Waterstaat medegedeeld, dat door het ingediende wetsontwerp voor hen niets zal worden tot stand gebracht. Adressanten verzoeken, dat bij de behan deling van het wetsvoorstel de Minister me- dewerke, dat er eindelijk eens verbetering in hun positie kome. In Friesland gaat rond een adres aan de Tweede Kamer, waarin wordt aangedrongen op verscherping der bepalingen ter gunste van de bij de wet beschermde vogels. Atjeh. Een bulletin van de Telegraaf van gis teren-middag 5 uur meldt De kolonne onder Van Heutz keerde Zaterdag terug. Zij behaalde weinig succes. Drie der onzen werden gedood en negen gewond. Heden vertrokken 4 bataillons, onder aanvoering van overste Bendien tot houden eener demonstratie tegen Kroeng Kali. De Telegraaf herinnert er aan, dat den 19 April twee kolonnes, onder de luitenant kolonels Bendien en Van Héutz, uitrukten, om de posten Anak Galoeng. Lam Barih, Senelop en Lam Soet te ontzetten en te slechten. De eerste kolonne volbracht haar taak zonder groote verliezen te lijden Lam Barih en Anak Galoeng werden in brand gestoken. De tweede kolonne stuitte op veel ern stiger verzet en ontmoette bij Senelop ver woeden tegenstand. Twee officieren der onzen en 66 minderen werden gekwest, terwijl 13 minderen sneuvelden. Vermoedelijk is bij die gelegenheid het tuchtingswerk nog niet geheel volbracht en moet met name Lam Soet nog geslecht. Dat de Atjehers zich daar nog hebben durven staande houden, bewijst wel, dat de moed er bij hen niet uit is, en zij niet doen als Toekoe Oemar, die het in Lam Pisang blijkbaar te benauwd heeft gekregen. Op post in Afjeh. III. (Slot.) Des anderen daags, des morgens vroeg, gaven zij weer teekenen van leven zij be schoten ons van alle kanten en de kogels vlogen weer door ons logies. Het scheen dat het plan der kwaadwilligen nu was, een gedeelte van Senelop om te trekken en ons van zeer nabij onder hun vuur te nemen. De bezetting, van het op een afstand van 800 M. iinks van ons gelegen blokhuis, Tjot- Seneng, had dit plan in het vizier en zorgde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2