Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 7 Mei 1896. No. 5486. ■^Stn-eau "gSofersfraaf 50. Het Lucifersdoosje. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels. f 0-60 Elke gewone regel meer- 0-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 6 Mei '96. Be gemeenteraadsverkiezingen in Frank- ryk hebben een kalm verloop gehad. De deelneming was grooter dan een vorige fnaal, maar de uitslag, voor zoover deze reeds bekend is, heeft de positie der partijen vrijwel onveranderd gelaten. Alle partijen juichen dan ook om strijd en noemen zich de overwinnaars, hoewel geen enkele tot juichen reden heeft. Voor zoover bekend, hebben de republikeinen zes hoofdplaatsen van de conservatieven gewonnen en twee aun dezen verloren. Te Parijs behielden de socialisten tot dus verre de meerderheid, welke zij er hadden, doch er moeten niet minder dan 26 her stemmingen plaats hebben. Gekozen zijn er republikeinen, 11 conservatieven, 20 socia listen en 15 radicaal-socialisten. Te Mar seille en Narbonne bestaat de raad als te voren uitsluitend uit socialisten. Te Mar seille hebben van de 85000 kiezers slechts 38000 van hun kiesrecht gebruik gemaakt, ^an deze 38000 verkregen de socialisten er 28000. De minister van binnenlandsche zaken is een statistiek begonnen over den uitslag der verkiezingenin die statistiek zijn de politieke partijen geclassificeerd in rechter- zijde, ralliés, republikeinen, radicale repu blikeinen en socialisten. Van de 359 arron- dissements-hoofdplaatsen was eergisteren in 295 het resultaat bekend in 52 daarvan hebben de republikeinen alle zetels ver overd, in 100 anderen hebben zij de meer derheid in den gemeenteraad. In 37 hoofd plaatsen hebben de radicale republikeinen de meerderheid, en in 20 daarvan hebben zij zelfs alle zetels. In 19 andere hoofdplaatsen hebben de radicaal socialisten alle zetels de ralliés hebben tot dusver slechts de meerderheid in een arrondissements-hoofd- plaats, en de rechterzijde in acht. De zitting van het Lagerhuis in Engeland Een Jachtavontuur in de Zwarte Bergen. dook F. J. PAJEKEN. 1) Gedurende mijn verblijf in het wilde westen van Amerika vertoefde ik eenige weken bij een trapper, Oliver Patterson geheeten, die op de hellingen der Zwarte Bergen, in den noordoostelijken hoek van Wyoming aan den North Fork van de Big Cheyenne-rivier, eene kleine blokhut be woonde. Oliver Patterson was in tegenstelling met alle andere trappers, die ik tot nu toe had leeren kennen, en die allen reeds de vijftig, ja de zestig gepasseerd waren, een nog jonge man. Hij was ongeveer dertig jaren en zette strikken, niet als de anderen, was Maandag druk bezocht. Men vermoedde, dat de heer Chamberlain eenige ophelde ringen zou geven om de gemoederen tot rust te brengen, die zoo waren opgeschrikt door de cijfer-telegrammen, welke op last van den heer ICruger openbaar zijn gemaakt. De oppositie kan uit die telegrammen eene schoone gelegenheid distilleeren om de regee ring in het nauw te brengen en zij heeft die gelegenheid niet ongebruikt gelaten. Er zijn den heer Chamberlain verschillende vragen gedaan, maar op de voornaamste, vooral op die van den heer Labouchère, welke houding de regeering wenscht aan te nemen tegenover den heer Cecil Rhodes en de Chartered Company, bleef hij het antwoord schuldig. Of beter gezegd hij vroeg verlof het antwoord op die vraag uit te stellen. Het debat over de onthulling der cijfer-telegrammen werd daarna uitge steld tot Vrijdag. Dan zal men derhalve eindelijk iets vernemen omtrent de houding der Engelsche regeering, en misschien zal men dan ook mogen vernemen, wat de regeering wenscht te doen tegen Cecil Rhodes en andere directeuren, die in het complot zijn betrokken. Het gerucht loopt, dat de heeren Rhodes en Beit de storm niet zullen afwachten en reeds hun ontslag hebben genomen. De Pali Mall Gazette verzekert zelfs, dat dit gerucht waar is. De heeren directeuren der Chartered Company schijnen dus door hun slecht ge weten geplaagd te worden en. indien Pali Mall Gazette gelijk heeft, geven zij bewijs, dat dit geweten met veel schuld beladen is. De heer Kruger heeft dus succes. De cijfer-telegrammetjes zijn de steentjes ge weest waarmee de Kaapsche Goliath ter neer is geveld, die onoverwinnelijk scheen en, prat op zijn kracht, zich bekommerde om recht noch billijkheid, doch slechts reke ning hield met eigen wenschen en begeerten. De kroningsfeesten in Rusland beginnen steeds meer te naderen. Het bureau van het hofministerie, dat bij de Kroningsfeesten om er den kost mede te verdienen, maar eigenlijk voor zijn plezier, wijl de renten van zijn klein vermogen volkomen toereikend waren, om de geringe kosten van zijn onder houd en zijne bescheidene eischen te dekken. Het vrije, ongedwongen leven in de wildernis was zijn grootste genotbovendien was hij een hartstochtelijk jager, en om zijn jagers neigingen geheel te kunnen bevredigen, bood hem het deels bergachtige en romantische en toen nog door blanken zeer weinig be woonde territorie Wyoming de beste ge legenheid. Hij woonde al een vol jaar in de een zaamheid, en hij bezat reeds een groot aan tal vellen en horens van herten, reeën, antilopen en bergschapen. Deze verzame ling was zijn gansche trots en hij had er een kinderlijk plezier in, haar te vermeer deren zonder te weten, wat hij er ten slotte mede aanvangen moest. Het was in October. Vroeg was de win ter in het land gekomen, en het had ver scheidene dagen onafgebroken gesneeuwd, doch toen had de scheidende herfst het nog eenmaal met succes tegen de heerschappij van den kouden indringer opgenomen, en sedert twee dagen scheen de zon weer de belangen behartigt van de dagblad-cor respondenten die deze plechtigheid bijwonen, is naar Moscou vertrokken. Lihoengtsjang, de Chineesche onderko ning, over wien in den oorlog tusschen China en Japan zooveel gesproken is, die weet wat vorstelijke genade en ongenade beteeke- nen, bevindt zich, zooals men weet, thans in Rusland, om den keizer van China te vertegen woordigen bij de kroning van czaar Nicolaas. De Russen schijnen niet licht te deuken over den invloed, dien Lihoengtsjang thans nog bezit in het groote Chineesche rijk. De vertegenwoordiger des Keizers wordt thans met de meeste eerbewijzen, bijna met vor stelijke eerbewijzen ontvangen. Hij heeft thans een onderhoud gehad met den Czaar op Tsarskoe. Lihoengtsjang begaf zich eerst naar het groote paleis om zijn statiekleeren aan te trekken en zich te versieren met alle teekenen zijner waardigheid waaronder ook de alom bekende pauwveer. Daarna begaf hij zich naar het kleinere paleis, waar hij zeer vriendschappelijk werd ontvangen door den Czaar aan wien hij de ridderorde van den Draak en andere geschenken over handigde. Op zichzelf heeft deze hartelijke ontvangst niet veel te beteekenen. Men zou ze kunnen beschouwen als te zijn bewijzen van hoog achting of beleefdheid van de zijde van den Czaar tegenover den Chineeschen keizer, maar in het licht der laatste bekende ge beurtenissen duidt zij op een toenadering tusschen Rusland en China, die het bericht omtrent het bestaan van een verbond tus schen beide rijken niet onwaarschijnlijk doet schijnen. Het Huis van afgevaardigden in Oosten rijk is aan het tweede ontwerp begonnen betreffende het kiesrecht, waarin bepalingen van administratieven aard voorkomen. Deze worden door de regeering niet zoo streng gehandhaafd als die van het eerste ontwerp en misschien zullen er enkele wijzigingen in worden aangebracht. Een voorstel, om warm aan den helderen blauwen hemel. Op de groote vlakten zonk de eenige voeten hooge sneeuw in elkaarbij groote par tijen rolde en schoof zij van de hoogten, en hoog aangezwollen bruiste de North Fock naar het dal. Daar Oliver Patterson zijn jachtlust niet beteugelen kon en menig stuk wild doode, welks vleesch hij niet eten kon, gebruikte hij het om er vossen en wolven mede te lokken, door het wild daar, waar het ge vallen was, te laten liggen, en met strych nine te vergiftigen. Wij hadden, eer de dooi ingevallen was, op die wijze op één dag buit gemaakt vijf groote, grijze wolven, een aantal coyotes (kleine, grijze wolven) en verscheidene vossen, welker vellen in de nabijheid der hut op een sneeuwvrije plaats onder eene overhangende rots met pinnen, de haar zijde naar beneden, op den grond uitge spannen werden om te drogen. Vervolgens togen wij weer op weg om den buit der laatste drie dagen binnen te halen. Om daarmede spoedig klaar te zijn, spraken wij af, dat Oliver Patterson de noordelijke en ik de zuidelijke streek zou afzoeken, waarna wij elkander bij een hol, dat wij de verkiezingen van de algemeene curie alleen op Zondag te laten plaats hebben, is verworpen, nadat het door de nclericalen" heftig bestreden was. Het staat te bezien, dat ook de verdere behandeling van het ontwerp nog tot strijd aanleiding zal geven het ontwerp is zeker nog lang niet in veilige haven gebracht. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië gisteren gehouden, zette de minister van financiën den finan- cieelen toestand uiteen, zooals die door de nieuwe regeering gewijzigd is overeenkom- tig de gebeurtenissen in Afrika. Tengevolge der aangebrachte veranderingen zal de loopende begrooting een voordeelig saldo opleveren van 19.896.464 francs. Rekening houdende met die posten, welke buiten de begrooting zijn geplaatst zooals de buitenge wone oorlogsuitgaven over 1895, de subsidies voor de koopvaardijvloot, de subsidies voor de spoorwegen, verandert het batig saldo in een deficit van 1.137.713 francs. Door de voorzichtigheid, met welke de inkomsten geraamd zijn, mag men verwach ten, dat dit deficit zal verdwijnen. In elk geval zal daarin gemakkelijk kunnen worden voorzien, wanneer de gewijzigde begrooting zal worden ingediend. De minister gaf daarna eenige bijzonder heden over de inschrijving der leening van 140 millioen, welke 22 maal volteekend was. De nationale spaarzaamheid had ge makkelijk aan nog veel grooter bedragen kunnen voldoen. De resultaten der be grooting en de toestand der schatkist eischen thans geen speciale maatregelenmet ver trouwen kan men tot November wachten. Dan zal de regeering definitieve voorstellen doen ter verrekening van het evenwicht. De toestand in Abessiuië blijft volgens de berichten uit Rome critiek. InErythrea zijn de vijandelijkheden weer begonnen Generaal Baldissera is Zaterdag met zijn geheele legerkorps te Barachit aangekomen en dienzelfden dag werd een voorpostenge- op onzen laatsten strooptocht ontdekt hadden ten slotte weer zouden ontmoeten. De tocht door de hier en daar nog wel een voet hooge, weeke sneeuw was niet zeer aangenaam, en ik was blij, dat mij de kleinste route gegeven was. Doch reeds na korten tijd deed de heerlijke, telkens nieuwe gezichten aanbiedende omgeving elke moeite vergeten. Nu eens ging het door dicht geboomte berg-op en berg-af, dan door diepe kloven, welker steile, grillig uitge- takte wanden zich reusachtig aan beide zijden verhieven nu eens moest ik wild op elkander gestapelde rotsblokken beklimmen of door eene door boschrijke heuvels om ringde dalkom gaan, welker wit, door de zou beschenen sneeuwkleed verblindend op het oog werkte. Dan weer werd mij tusschen de hoogten door een prachtige aanblik gebodennaar het westen op de groote tusschen de Zwarte Bergen en de Bighorn bergen zich uitstrekkende praiiie, of naar het zuiden over het bergachtig landschap, waaruit het besneeuwde hoofd van den 2081 meter hoogen Warrens-Peak oprees. Wordt vervolgd. NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1