Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^Sofersfraaf 50. 19de Jaarg. Vrijdag 8 Mei 1896. No. 5487. Het Lucifersdoosje. F euilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALGEMEEN OVERZICHT. 7 Mei '96. De feesten ter viering van het duizend jarig bestaan van het koninkrijk Hongarije pinden de levendigste instemming bij de agyaren en in de ambtenaarswereld die an ook bij de openingsplechtigheid het a rijkst vertegenwoordigd was, maar bij de o vei ige totTransleithanie behoorendenationa- 'feiten alsServiërs, Croaten, Rumeenen, utheenen en Tsjechen is van sympathie §een spoor, en onder hun buiten de grenzen Wonende broeders uit zich zelfs afkeer in ondubbelzinnige demonstraties. Na de be ende demonstratie in Servie's hoofdstad elgrado is eergisteren ook in de Rumeensche oofdstad Bucharest door de studenten een groote protestdemonstratie gehouden, waar- aan een groot deel der bevolking deelnam, doch welke zonder stoornis schijnt afge lopen te wezen. Indien het Magyaarsche element niet s'nds jaren op de meest aanmatigende wijze alle overige nationaliteiten had onderdrukt, en zoo niet de Joodsch-liberale vrijmet selaarskabinetten van Tisza, Szapary en Danffy door hun kerkvervolging allerwegen de gemoederen hadden verbitterd, tot welk een algemeene vreugde en geestdrift zou dit allerzeldzaamst eeuwfeest hebben moeten aanleiding geven 1 Want terecht mocht Mgr. Vaszary, kardinaal-aartsbisschop van Gran en primaat van Hongarije, toen hij in zijn feestrede op de heillooze kerkelijke politieke wetten van het vorig jaar zinspeelde, zeg gen »dit land is veroverd door het zwaard, maar behouden door het kruis 1" Een lang- durig gemompel van moeilijk weerhouden instemming deed zich in strijd met de éti quette in tegenwoordigheid van het Hof, op alle rijen van de vorstelijke en hoog adellijke genoodigden hooren. Hongarije, het aan de Koningin des Hemels toegewijde land, das marianische Königreich, is groot - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van '16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Een Jachtavontuur in de Zwarte Berden. door P. J. PAJEKEN. 2) Zonderling klonk in de plechtige stilte het kletteren en druppelen van het bergat stroomende sneeuwwaterangstwekkend dreunde, dikwijls vele malen in de bergen weerkaatst, het rollen der van de bergen neerkomende sneeuwmassa's. Vele wildsporen kruisten mijn wegook zag ik behalve de kleine, grijze wolven, die overal bij groote troepen in het westen voorkomen, verscheidene keeren reeën en antilopen. Eenmaal was ik zoo dicht bij een troepje der laatsten, dat ik mijn geweer nam en op een der dieren aanlegdeik schoot evenwel niet. Mijn vriend Oliver geworden en gebleven door zijn katholiek geloof, »door het kruis", en wordt thans verdeeld en met ondergang bedreigd door schootsvel en troffel, zoo niet de overgroote meerderheid des volks het juk der minder heid afschudt en, het kruis hooghoudende, de schootsvelmannen aan de deur zet. Ge lukkig is het volk reeds door den strijd der laatste jaren tot een meer actieve zelf verdediging ontwaakt en wint de nog jeug dige katholieke Volksverein zeer snel terrein, zoodat een betere toekomst niet verre schijnt. De Weener burgemeesterskeuze, die vooral in Oostenrijk aller aandacht zoo zeer ge spannen houdt, is thans een nieuw stadium ingetreden. Tot opper-buigemeester van Weenen is thans gekozen de katholieke koopman Strohbach met 94 tegen 42 stem men, terwijl waarschijnlijk Lueger als eerste en Neybach, Duitsch-nationaal, als tweede vice-burgemeester zal optreden. Strohbach verklaarde voor Lueger te zullen plaats maken, zoodra het geschikte oogenblik daar toe zou gekomen zijn. Verder wees hij op het Duitsch karakter van Weenen, op de onafhankelijkheid van de hoofdstad en de rechten der christelijke bevolking. De verkiezing moet nog door den Keizer be krachtigd worden. De kwestie der Chartered Company blijft in Engeland aller aandacht trekken. In afwachting wat de regeering omtrent het Charter dezer maatschappij zal doen, be vestigen verscheidene Londensche bladen het bericht dat Rhodes en Beit hun ontslag hebben genomen uit de directie der Chartered Company. Volgens de Standard heeft Rhodes zich onvoorwaardelijk ter beschikking van Chamberlain gesteld.Hij heeft zijn ontslag aan geboden als lid van den Geheimen Raad, als Chamberlain dit ontslag wenschelijk acht. Desverlangd zal hij naar Engeland terug- keeren. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië gisteren gehouden hield Imbriani een rede tegen de Afrik aansche doodde er helaas al nutteloos genoeg, en bovendien had het iets aantrekkelijks voor mij, het wild, dat ik stellig had kunnen tref fen, het leven te schenken en mij te ver lustigen in de behendige, haastige sprongen waarmede het zich uit de voeten maakte. Bij het eerste, vergiftigde aas vond ik drie coyotes en een grooten, grijzen wolf, welken ik het vel aftrok, om daarna mijn weg te vervolgen. Slechts drie coyotes lagen in de nabijheid van het tweede vergiftigde aas, een oud Wapiti-hert. Van de waarde- looze, kleine coyotevellen bezat mijn vriend reeds een grooten voorraadik vond het dus niet de moeite waard, ook deze dieren het vel af te stroopen. Nu kwam ik bij een aan den rand van het woud liggende antilopetwee groote wolven en een prachtige goudvos hadden hier door het vergif hun leven verloren. Op deze wijze ging het voort, en met zes wolfs- en twee goud vossenvellen be reikte ik na eenige uren eindelijk het punt van samenkomst bij het hol, dat ondereen schuin afloopenden, met sneeuw bedekten wand te midden van kollossale, wonderlijk gevormde rotsmassa's lag. De hemel was in het laatste half uur staatkunde der regeering. Hij legde den voorzitter 16 boekdeelen voor 88119 hand teekeningen bevattend van mannen 3371 van vrouwen, die de ontruiming van Erithrea verlangen Pozzi drong er op aan, in elk geval het koloniaal bezit in te krimpen. Te Kairo is officieel bericht ontvangen dat de Italiaansche troepen Adigrat zijn binnengerukt en het garnizoen van het fort ontzet hebben. Reeds gisteren waren 300 gekwetsten en zieken uit Adigrat naar Adi- kaje getransporteerd, nadat de Sjoanen 's nachts uit de nabijheid van de stad terug getrokken waren. Aloela staat met 2000 man bjj Adoea. De Italiaansche regeering moet voorne mens zijn aan de kamers mede te deelen, dat de bedoeling niet is, Adigrat bezet te houden, nu het garnizoen ontzet isBaldis- sera zal met zijn kolonne terugtrekken. In zake de opening van den Volksraad in Transvaal, welks zitting onder de tegen woordige omstandigheden van veel belang moet worden geacht, verneemt de Times uit Pretoria de volgende bijzonderheden De opening van den Volksraad was indruk wekkend kalm. Vele vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden waren aanwezig. In zijn openingsrede kondigde Kruger nadere bijzonderheden over Jameson's inval aan. Bovendien wees hij op den minder gunstigen staat van den landbouw tengevolge van de droogte en de sprinkhanen, terwijl de veepest zich ontwijfelbaar naar het zuiden uitbreidt. De algemeene en belangrijke rijzing in den prijs der levensmiddelen had schor sing van invoerrechten noodig gemaakt. De regeering zou maatregelen voorstellen om een vijandig gebruik van de telegraaflijnen te verhinderen. Het Londensche bureau van de Johan nesburg Standard and Digger News heeft uit Johannesburg het volgende telegram dd. 5 Mei ontvangenïlk ben in staat gesteld te verzekeren, dat het vonnis tegen de leiders van het hervormingscomité veranderd met dichte wolken betrokken, en een met sneeuw vermengde regen begon nu lang zaam neer te druppelen dubbel blij was ik dus, dat ik, op Patterson wachtend, in het hol zoo lang een droog onderdak kon vinden. Snel kroop ik door den smallen, lagen ingang, wierp de buitgemaakte vel len naast een grooten steen, zette mijn geweer tegen den rotswand en nam op den steen, die zich uitstekend tot zetel leende, vermoeid van den ingespannen tocht, plaats. Verlicht werd het nogal ruime hol slechts matig en voor een deel door een langwer pige spleet in de hoogtedaar openden de zwarte muren zich als tot een schoorsteen die voor den eventueel opstijgenden rook van «en vuur een goed afvoerkanaal was. Wie dus het hol tot winterverblijf koos, was nauwelijks slechter bewaard dan in eene blokhut. Terwijl ik nog bezig was, in gedachten de verdere inrichting der steenen woning uit te schilderen, werd ik daarin plotseling onderbroken door een donderend geraas, terwijl gelijktijdig een hevige windvlaag door den ingang in het hol voer. Ik sprong op, en een blik was voldoende, om mij te zal worden in een kleine boete, zonder ge vangenisstraf of verbanning. De vrijspraak van den Belgischen majoor Lothaire door het gerechtshot te Boma in den Congostaat bevredigt de Engelsche bladen voltrekt niet. Zij hebben de terecht stelling van den Engelschen ivoorhandelaar Stokes tot dusver steeds als moord voorge steld en kunnen niet zoo op eens gelooven, dat Stokes werkelijk schuldig zou geweest zijn aan plundering, aansporing tot burger oorlog, samenzwering met Congostammen landverraad en dergelijken. Zij eischen uit voerige inlichtingen en zoo mogelijk appèl langs diplomatieken weg. De Belgische bladen daarentegen ver heugen zich over de vrijspraak en bevatten reeds breeder mededeelingen omtrent het proces. Lothaire, die aanvankelijk geweigerd had op de hem gestelde vragen te ant woorden, verklaarde ten slotte dat hij te La Lindi het bewijs had gevonden van een verbond bestaande tusschen den heer Stokes en den Arabischen slavenhandelaar Ki- bonghe, die den ln Januari 1893 op zijn bevel was gefusilleerd. Hij vaardigde daarop een bevel tot inhechtenisneming uit tegen Stokes en droeg de tenuitvoerlegging op aan luitenant Henry. Deze overviel Stokes in zijn kamp, terwijl hij wachtte op den zwager van Kibonghe, Avakubi, die met versterkingen zou komen. Onderweg had luitenant Henry een brief van Stokes aan Kibonghe onderschept. Deze was van den volgenden inhoud»Ik kan u helpen, vrees niet, ik kom." Stokes heeft als militair terecht gestaan verklaarde majoor Lothaire verder om dat hij aan het hoofd staande van een georgani seerde troep, had aangezet tot den burger oorlog. Hij is binnen 24 uur terechtgesteld overeenkomstig de ordonnantie van den heer Coquilhat. Er was bij den krijgsraad geen griffier, omdat de eenige Europeaan, dr. Michaud, als tolk moest dienst doen. De toestand in Korea is thans ernstiger overtuigen, dat ik ingesloten was. De op den schuinen wand voor het hol liggende sneeuw was naar beneden gerold en had den ingang bedolven. Dat was ergerlijk, zeer ergerlijkTegen de wel gespleten, maar steile rotsmuren op te klimmen om de spleet te bereiken, daar aan was niet te denkenik moest dus tegen wil en dank besluiten, door de sneeuw, welke in elk geval eenige meters diep voor den ingang lag, een gat te graven, door hetwelk ik naar buiten kon kruipen. Ook was het mogelijk, dat mijn vriend, door het geheel veranderde terrein op een dwaal spoor gebracht, het hol niet vond; doch het duurde in elk geval nog geruimen tijd, eer hij kwam, daar de weg, dieu hij af te leggen had, veel langer was dan de mijne. Tevergeefs zocht ik naar een platten steen, die mij als schop kon dienen en dus begon ik met mijn in de scheede aan den gordel gestoken mes en mijne handen te werken. (Wordt vervolgd. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT inimiiuimitiirmiHiiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1