Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zaterdag 9 Mei 1896. No. 5488. bureau jSofersfvaaf 50. Hel Lucifersdoosje. sSS 11 Feuilleton. PBIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nommers - PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 8 Mei '96. De regeeringscrisis in Duitschland, die reeds sedert eenigen tijd in uitzicht is ge beld, schijnt nu toch een feit te zullen Woiden. Volgens een particulier telegram fan R- Ct. had de minister van 'oophandel Von Berlepsch in het laatst der vorige week zijn ontslag ingediend, omdat ij nu reeds verscheidene malen in het par- ement de nederlaag leed en noch door het ministerie noch door den Keizer genoegzaam ondersteund werd. De Keizer heeft echter dat ontslag voorloopig nog niet willen aan nemen, daar volgens de aannemelijke ver- laring van goed ingelichte personen, alle wijziging in de bezetting der regeerings- ambten, die wellicht nog noodig geoordeeld zullen worden tegelijk met Hohenlohe's af treden, waartoe in beginsel besloten is, zullen plaats hebben. Hohenlohe heeft niet een beroep op zijn zwakke gezondheid, die hem niet in staat stelt, den last zijner ambts plichten langer te dragen, sterk aangedron gen op zijn ontslag, maar de Keizer heeft hem doen beloven, dat hij nog tot het eind der loopende parlementszitting op zijn post zou blijven. De Centrumsfractie van den Duitschen Rijksdag heelt eergisteren de plechtige viering van haar zilveren jubilee geopend met de bijwoning eener solemneele Hoog mis in de St. Hedwig, welke door al de te Berlijn aanwezige leden en oud-leden der Centrumsfractie van den Rijks- en den Landdag, door 19 katholieke vereenigingen met haar banieren en een breede schaar aanzienlijke belangstellenden, werd bijge woond. De opper-Beiersche deken Har! celebreerde, bijgestaan door kapelaan Das- bach van Trier, als diaken, en den eerw. heer Bumiller, van Hohenzollern, als sub diaken, alle drie zijn lid van de Centrums fractie. Ten 12 uur vereenigden zich leden en genoodigden aan een collation in de fractiekamer van het Rijksdaggebouw. £eu Jachtavontuur in de Zwarte Bergen. dook F. J. PAJEKEN. 3) Opeens hoorde ik achter mij een zon derling gebrom, en toen ik haastig omkeek, terwijl een boos vermoeden in mij oprees,' ontwaarde ik in den donkersten hoek van het hol twee glanzende oogen. Opspringen en mijn geweer grijpen, was het werk van een secondetoen echter dacht ik na. Ik bezat slechts dat eene schot. Toen ik al een heel eind van Oliver Patterson's huis was, had ik bemerkt, dat ik vergeten had, patronen mede te nemen daar ik echter niet het voornemen had, te jagen, achtte ik het niet noodig, terug te De Schl. Ztg. ergert zich aan dit jubilee van het zoo dikwijls ten doode opgeschreven, maar telkens welvarend gebleken Centrum, en hoopt nu maar, dat nog eens het Kartel van vrij-conservatieven en nationaal-liberalen als regeeringspartij zal kunnen herleven, opdat het Centrum niet meer in alles den doorslag zal geven, maar voor de keus zal staan om, of als Dritte im Bunde met het Kartell mede te gaan, of zich beslist aan het hoofd der oppositie te stellen. Voor zeker wer.scht in Duitschland ieder recht geaarde Katholiek, dat die vrome wensch der Schlesische nog lang onvervuld zal blijven en het Centrum steeds tot heil van Kerk en Vaderland, de vaan van waarheid, vrij heid en recht" onverschrokken hoog zal houden, zonder zich om regeering, vijand of partijgewoel te bekommeren. Over de vraag of Keizer Wilhelm ook dit jaar naar de zeilwedstrijden te Cowes zal gaan, is een ongemotiveerd twistgeschrijf ontstaan in de Duitsche en de Fransche bladen. Men heeft ook een audiëntie van lord Lor.sdale bij den Keizer daarmede in verband gebracht. De Berlijnsche correspon dent van Daily News, die een onderhoud had met den gezant, bestrijdt echter dat dit bezoek in eenig verband stond tct de Cowes-kwestie. Als de Keizer wilde komeri, had lord Lonsdale gezegd dan zou hij onder vinden dat de beschouwingen van zekere Engelsche bladen die de openbare meening tegen den Keizer trachten in te nemen, niet de meening weergeven van het Engelsche volk. De Keizer zou bij een bezoek aan Engeland even hartelijk ontvangen worden als vroeger. In de vergadering door het Lagerhuis in Engelaud gisteren avond gehouden, ver klaarde de minister van koloniën, Chamber lain, sedert Rhodes' vertrek uit Engeland niets meer van hem gehoord te hebben. De minister van zijn kant had ook niets doen hooren. De in deze vergadering verwachte inter pellatie—Labouchère over de gemeenheden keeren. Ook had ik mijne groote zesloops- revolver, om op den moeilijken tocht zoo weinig mogelijk ballast te hebben, thuis gelaten. Op het eene schot in mijn geweer durfde ik mij niet verlaten als het miste, was ik verloren, ja ook als het dcodelijk trof, maakte het niet onmiddelijk een einde aan het leven van een beer, die aangschoten en stervend, dikwijls het gevaarlijkste was. Het gevecht met den beer zag ik met bangheid tegemoet. Dat mijn vermoeden juist was, werd direct daarop bevestigd. Een grijs gevaarte kwam uit het donker te voorschijn het was een groote Grizzlybeer, zoo groot als ik er nog nooit een gezien had. Het geweer omklemmend, terwijl eene hevige rilling mij door de leden voer, hield ik het beest vast in het oog. Het sukkelde tot ongeveer in het midden van het hol /oort, en keek mij herhaaldelijk den muil openend, een poos aan, die mij een eeuwig heid toescheendaarop trok het zich lang zaam achteruit krabbelend en brommend, weer in den hoek terug. Wel vijf minuten verroerde ik mij niet, der gecharterde British South Africa Com pany bleef echter uit, wijl zij door den interpellant zelf tot heden werd uitge steld, om alsdan vereenigd te worden met het op dezen dag vastgestelde debat over de geheele Afrikaansche politiek. Men ver wacht gewichtige mededeelingen van den minister Chamberlain namens de Regeering in verband met de besluiten van den in middels gehouden ministerraad. Dat Rhodes per telegraaf zijn ontslag als president der Chartered Company zou hebben genomen en tevens zijn afgetreden als lid van den Geheimen Raad en zelfs zijn persoonlijke beschikbaarstelling in Londen aangeboden zou hebben, wordt weliswaar tegengesproken of minst genomen voorbarig geacht, maar niettemin blijft men aan het ontslag van Rhodes en Beit gelooven en loopt zelfs het gerucht, dat de wederzijdsche vertegen woordigersvan Engeland te Pretoria (Jacobus de Wet) en van Transvaal te Londen (Mon tagu White) ontslag zullen nemen om voor geheel nieuwe toestanden plaats te maken. Het heette ook, dat sir Hercules Robinson als gouverneur of commissaris-generaal van Kaapland zou vervangen worden door lord Reay, doch dit laatste wordt beslist tegen gesproken. Het meest benieuwd is men intusschen naar hetgeen aangaande de Chartered Com pany zal besloten worden. In het Kaapsche Parlement heeft zekere Merriman een voor stel ingediend om der Koningin bij adres te verzoeken om intrekking van het charter. Een soortgelijk verzoek is wellicht ook heden als de Regeering het niet voorkomt, ook te verwachten in het Engelsche Lager huis, want de verontwaardiging is sedert de onthulling van de compromitteerende tele grammen der raddraaiers algemeen. Volgens den Sheffield Telegraph heett echter Oom Paul nog lang al zijn kruit niet verschoten, en zal hij eerlang nieuwe onthullingen aan den Volksraad overleggen. Daarbij, zegt het blad, zal vooral de beroemde bankiersfirma, welker naam reeds lang in deze zaak ge- verwachtend, dat de beer elk oogenblik weer te voorschijn en dichter bij mij komen zoudoch ten slotte verlamde de stram heid, waartoe ik mijn lichaam dwong, mijne krachten de armen met het wapen zonken slap neer, en het was mij alsof mijne bevende beenen mij den dienst wil den weigeren. Afgemat viel ik op den steen neer, die mij zoo even reeds als zitplaats gediend bad. Had ik dan werkelijk maar een patroon Ik doorzocht mijne zakken, tevergeefs. Zij bevatten behalve mijne korte houten pijp en een zakje met tabak slechts een doosje Zweedsche lucifers. Eensklaps schoot mij eene gedachte door het hoofd. Ik herinnerde mij de methode van een dierentemmer, die bij zijn werk de wilde beesten van zich afhield door hen met een flikkerend vuur te verblinden en schrik aan te jagen. Dat kon ik in elk geval ook probeeren, en gelegenheid daar toe bood de beer mij diiect, toen hij weer langzaam uit den hoek naar mij toekwam. Mijne trillende vingers namen een paar lucifers uit het doosje. Snel streek ik daar mede over het wrijf vlak. De beer stond fluisterd is, gecompromitteerd worden. Ook de Daily Courier geeft iets van dien aard te kennen. Volgens den Financial Times was de geheele inval van Jameson eigenlijk door Alfred Beit op het getouw gezet als een Beursmanoeuvre. De Morning Leader deelt als zeker mede, dat door de Chartered Company de aanvrage van Cecil Rhodes en Beit om ontslag als directeuren dier maatschappij is aangeno men. In het onlangs in Frankrijk afgetreden ministerie hadden, naar men weet, minstens 9 vrijmetselaars zittingin het tegenwoor dige zijn er minstens drie (Méline, Lebon en Boucher) en waarschijnlijk nog twee (Darlan en Turrel). Te Parijs hebben van de 498000 kies gerechtigden Zondag 11. 366,400 dus ruim 70 pet. aan de verkiezingen voor den Ge meenteraad deelgenomen. De socialisten brachten de meeste stemmen uit, nl. 139000, maar zijn verdeeld in 6 groepen die elkaar vinnig bestrijden, zoodat de radicalen die maar 110.170 stemmen uitbrachten, een aantal zetels verwierven. Op conservatieve candidaten werden 55.515, op gematigd repu- blikeinsche 42325 uitgebracht, vooral in de wijken der meergegoeden, waardoor ook een beperkt aantal candidaten van de beide richtingen gekozen werden. De verdere behandeling van het kiesrecht- ontwerp in Oostenrijk heeft een wijziging in het ontwerp gebracht, die het ernstig in gevaar brengt. Het is ingediend door den Duitsch liberalen afgevaardigde Bareuther en heeft tot strekking dat voortaan alle verkiezingen voor het Huis van Afgevaar digden zonder uitzondering schriftelijk en geheim zullen zijn. Want hoe zonderling het ook mag schijnen, er zijn provinciën in Oostenrijk, onder anderen Galicië, waar de stemming mondeling geschiedt, iets waardoor de landeigenaars een krachtig wapen in de hand hebben om invloed te oefenen op den loop van de verkiezingen. Het amendement van Bareuther zou dus den hals naar mij rekkend en de neus vleugels heftig bewegend, geen zes schre den van mij at. Hel vlamden de lucifers op. Snuivend wierp de beer zich op zyde en krabbelde haastig in zijn hoek terug. Dit schitterend resultaat gat mij mijnen moed voor een deel terug, en toen na eeni gen tijd de beer ditmaal zeer voorzich tig naderde en ik hem door mijn vuur werk opnieuw teruggedreven had, werd mijn vertrouwen grooter. Doch de beer was hardnekkigna eene pauze kwam hij voor de derde maal naar mij toe. Ik moest ditmaal wel een heel bosje lucifers tegelijk aansteken, om hem terug te jagen en zeer bezorgd zag ik het oogenblik tegemoet, waarop de lucifers verbruikt zouden zijn. Dan üleef geen andere keuze over dan te sthieten en dan Wordt vervolgd.) O NIEUWE SCHIEDAMSGH E COURANT IT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1