Stads- en Gewestelijk Nieuws. ooit zou trefien;>een oorlog." Sauers motie werd bij acclamatie aangenomen. In zake de gebeurtenissen in Transvaal verneemt de Times uit Pretoria. De regee ring heelt beslag gelgd op een afschrift van het dagboek dat majoor White in de gevangenis te Pretoria voor Jameson heeft gehouden. In dat dagboek staan in bijzon derheden de toebereidselen tot den aanval opge teek end. Onder 30 November schreef White. Alle beschikkingen betreffende het staatsgezag imperial authority T) moeten in handen van Cecil Rhodes blijven. Duizend welge- wapenden zullen Jameson tusschen Krugers- dorp en Mafeking tegemoetgaan." »Onder 27 DecemberïKolonel Rhodes heeft Jameson gelast zich gereed te houden," Onder 29 DecembersCecil Rhodes heeft aan Jameson geseind, dat hij terstond inval len moet." Schiedam, 11 Mei 1896. Werkstaking te Rotterdam. Met ruime hand werden Zaterdag door het bestuur van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond strooibiljetten verspreid zoowel te Rotterdam als in de omliggende gemeenten, waarbij alle bootwerkers werden opgeroepen tot bijwoning eener algemeene vergadering in het Verkooplokaal te Rotter dam op Zondag-morgen. Ruim duizend gaven gevolg aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering, die volgens de lel. het volgende verloop had. De president van den Bootwerkersbond De Jong deelde mede, dat enkele bestuurs leden zich Zaterdag ter beurze tot enkele cargadoors hadden gewend, ten einde hunne grieven kenbaar te maken. Van de firma Krupp was bij het bestuur een schrijven ingekomen, dat wanneer Maan dag morgen ten zes uur niet met de lossing van de stoomschepen dezer firma was aan gevangen, hare stoomschepen de haven van Rotterdam niet meer zouden binnen loopen, wat aan spreker aanleiding gaf te zeggen, wanneer alle booten weggaan, zijn wij ook niet meer noodig. Een besluit van het bestuur werd daarop bekend gemaakt, en wel om een beroep te doen op deze vergadering, om door te gaan op den ingeslagen weg en een alge- heele strike to bewerken alhoewel de firma W. H. Muller Co. dan Diet in het bij zonder getroffen wordt. Het bestuurslid de Heer zeide dat de firma Muller Co. het weekloon van 15 gulden niet wil intrekken zooals haar verzocht werd. Wij bootwerkers moeten deze firma dwingen 5 cent per last te betalen in onze haven. Laat die firma hare ertsbooten in een anderen haven wel lossen voor dat loon, welnu dan huren wij een stoomboot, varen de ertsboot achterna en doen aldaar het werk. Van terugtrekken is thans geen sprake meer; wij moeten doorzetten.' Volgens ontvangen bericht zul len de koolenbooten in Amsterdam niet ge lost t worden. Thans zijn wij georganiseerd, de medewerking neemt toe. 1000 nieuwe leden traden toezelfs van builen het land komen berichten van instemming. Wanneer wij nu den moed laten zakken, is alles ver loren. Spreker (De Heer) is persoonlijk tegen staking doch thans moet hjj mee. Een Schiedamsche bootwerker zeide namens het St. Antoniusgilde te Schiedam, dat men ook daar bereid is de booten van Rotterdam niet te lossen, waarom hij om steun verzocht om een flink aantal Rotter- damsche bootwerkers, teneinde Maandag morgen die Schiedammers die wel willen werken, tot staking te overreden. Met groote instemming nam de vergadering kennis van dit bewijs van solidariteit en werd toezegging gedaan, dat een 60-tal bootwerkers naar Schiedam komen. Daarna werd een loonlijst voorgelezen slechts weinig bemerkingen werden er opge maakt door de aanwezigen. De president De Jong stelde voor deze loonlijst ter teekening aan te bieden aan de cargadoors en alsdan de namen der carga doors die geteekend hebben, aan het gebouw van den bootwerkersbond bekend te maken, opdat bij die werkgevers het werk zou kunnen hervat worden. Dit voorstel werdt echter verworpen, nadat een voorstel van De Heer om niet te gaan werken voor alle cargadoors geteekend hebben, met donderend applaus was aangenomen. De Heer wees er op dat de nieuwe loon lijst ook voor expeditie-werkers slepers enz. en zelfs ook voor de stewedoors van belang is. Tevens wees hij op de verantwoording die ieder op zich genomen heeft met zijn bewijs van instemming met de staking, waarbij ook de stilzwijgende conditie is, dat niet begonnen wordt met werken, voor dat de werkstakers, die ontslagen zijn, bij hun bazen zijn toegelaten, zooals aan de Liverpoolboot gebeurd is. Ook is getracht de corporatie der beëedigde wegers tot staking te brengen, waarin men niet geslaagd is. Op een vraag van het bestuur wie er in de vergadering tegen werkstaking was, hieven slechts enkelen de hand omhoog, waaronder ook een beëedigd weger van het Vriezeveem, die ook namens zijne medewegers zeide tegen werkstaking te zijn. Nu een opwekking om Maandag-ochtend vroeg de nog werkende bootwerkers tot staking over te halen, werd de vergadering ten 12 ure gesloten. Uit Rotterdam werd gisteren aan de lel. nog gemeld Bij den hoofdcommissaris van politie zijn van verschillende firma's verzoeken ingeko men om Maandag morgen onder bescher ming der politie met de lossing vanstoom- en zeilschepen te kunnen aanvangen met werklieden die genegen zijn om te werken. Ten einde daaraan gevolg te kunnen geven, zal het geheele politiecorps Maandag morgen present zijn, daar waar zijne tegenwoordigheid gewenscht is. De garnizoenscommandant heeft zich ter beschikking gesteld om zoo noodig onmid- delijk assistentie te verleenen aan de politie, terwijl Hr. Ms. kanonneerboot Dufa zich gereed moet houden weder op de rivier ligplaats te nemen. De werkstaking te Rotterdam doet ook alhier haren invloed gevoelen. Nadat reeds de vorige week een aantal Rotterdamsche bootwerkers hier waren gekomen, blijkbaar met het doel om de Schiedamsche boot werkers te bewegen de naar hier te zenden booten niet te lossen, kwamen heden-ochtend vroeg weer een aantal Rotterdamsche bootwerkers met een stoombootje naar hier. Toen er heden ochtend ure een aanvang zou gemaakt worden met het lossen van de gisteren alhier gearriveerde stoombooten, een kolenboot en een ertsboot, die beiden op stroom liggen, bleken de Schiedamsche werklieden daartoe ongezind te zijn. De Rotterdamsche bootwerkers bedreigden hen dat wanneer zij er nu toe overgingen het hun aangeboden werk aan te nemen, zij later te Rotterdam geen werk zouden vinden. Voor dit dreigement bleken de Schiedamsche werklieden, die veelal ook te Rotterdam werk moeten zoeken, daar dit hier dikwyls niet te vinden is, te bezwijken. Alle mid delen tot overreding door de cargadoors aangewend om het werkvolk te bewegen het aangeboden werk aan te nemen, waren dan ook tevergeefs. Naar de cargadoors getuigen, zijn ze er zeer door gedupeerd, dat de werklieden niet vooraf hunne eischen hebben doen kennen, wijl zij zoowel in het belang der werklieden als in hun eigen belang de schepen hier hadden doen komen. Intusschen is in zooverre hier van een werkstaking geen sprake, dat de werklie den onmiddellijk bereid zijn, schepen direct voor hier bestemd, te lossen. Tot lot van onze Schiedamsche werklieden moet ook gezegd worden, dat de groote menigte die heden-ochtend aan het Hoofd verzameld was, zich zeer kalm en ordelijk gedroeg, zoodat de politie de commis saris en de inspecteurs bevonden zich met een twintigtal agènten aan het Hoofd een vrij gemakkelijke taak had. Van haren kant deed de politie ook al het mogelijke om iedere reden tot verbittering te vermijden. Zondag-middag omstreeks 12£ ure is het 5-jarig dochtertje van 'J. Van der Heijden, wonende aan de Bleekerstraat alhier, m de Schie nabij de Ooievaarsbrug te water ge raakt. De 23-jarige G. Brinkman, die van uit de ouderlijke woning het ongeval zag, aarzelde niet zich dadelijk geheel gekleed te water te begeven en mocht het genoegen smaken de kleine behouden op het droge te brengen. Deze loffelijke daad verdient te meer waardeering, wijl Brinkman er een nieuw pak aan waagde en ook zijn horloge werd beschadigd. Heden-ochtend zijn een viertal marine vaartuigen, komende van Brielle, onze ge meente gepasseerd twee begaven zich langs de Schie naar Delft en Den Haag, twee andere stoomden langs de Maas naar Rot terdam. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 110 schepen, waarvan 7 zeilschepen; hiervan waren be stemd voor Rotterdam 107, voor Schiedam 1, en voor Maassluis 2. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 113 schepen, waarvan 8 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 107. Het brongas van den heer W. H., te Oud-Charlois, geeft zeer helder licht. Waar schijnlijk zal men, bij dieper boren, gas van nog beter kwaliteit vinden. Iemand uit Noordholland van de zaak op de hoogte, zal overkomen, om den aanleg enz. te regelen. Het bewuste perceel is gelegen in het meest bebouwde gedeelte van Oud-Carlois, den Zuidhoek. Jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam. VI. HOOFDSTUK III. Scheepvaart. Gedurende het jaar 1895 zijn alhier uit zee aangekomen 57 stoomschepen met een inhoud van 142.228 Ms Netto, en 26 zeil schepen met een inhoud van 12586 Ms Netto, uit de navolgende havens. Braila 11 Helsingfors 1 Pernau 9 Dedeagath 2 Kotka 1 Poti1 Fredrikstad 4 Libau 2 Reval 6 Galatz 2 Windau .4 Riga3 Gothenburg 4 Memel. 1 St. Petersb. 3 Haijnasch. 2 Mobile1 Soderham. 1 Hernosand 3 Nerva .1 Sulina. 5 Helgoland 11 NewCastle 2 Van deze voerden de Nederl. vlag 20 Grieksche vlag 2 Deensche s 13 Noordsche 5 Duitsche 23 Russische 1 Engelsche 27 Zweedsche 1 Hieronder zijn niet begrepen 9 zeetjalken, 1 kotterschip als bijlegger, 19 Scheveningsche bommen, en de haringloggers, die respec tievelijk 9 reizen deden. Van de stoomschepen waren er drie van 67 decimeter, een stoomschip van 72 decimeter, en een zeilschip van 70 decimeter diepgang. Werven en Scheepsbouw. Er bestaat hier slechts ééne scheepstim merwerf, die van den heer Van der Burg aan den Overschieschen weg, en alleen ingericht voor binnenvaartuigen. Zij had dit jaar geregeld werk. Reederijen. Er bestaan hier 4 reederijen behalve de visscherij die 12 schepen in de vaart brengen. HOOFDSTUK IV. Middelen van Vervoer. Het aantal van 88 stoombootdiensten in verbinding met alle voornaamste plaatsen in Nederland, onderging in zóóver een wijziging, dat de hier aan de Maaskade aanliggende stoombooten, die het verkeer met de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche eilanden onder houden, door het Havengeld worden afgeschrikt hier aan te leggen. Het Gemeentebestuur zal echter onmid- delijk pogingen aanwenden, om het door de wijziging in de Rijksmeetbrieven ver oorzaakte hoogere Tarief, tot lagere cijfers terug te brengen. Van de spoorweglij n Rotterdam Amster dam en de spoorweglijn RotterdamHoek van Holland, geëxploiteerd door de H. IJ. S. M., benevens de stoomiramlijn van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, RotterdamDelftshavenSchiedam, wordt vooral wat de laatste reisgelegenheid betreft druk gebruik pemaakt. Posterijen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn ten postkantore te Schiedam ontvangen 303654 brieven en 358440 briefkaarten alsmede 404222 drukwerken en monsters. Het bedrag der verkochte port- en post zegels, briefkaarten enz. is f63102.82. Verzonden zijn 13.150 postwissels tot eene som van f219657.43^. Uitbetaald zijn 39,687 stuks tot een bedrag van f820769.21. Verzonden werden 164 postbewijzen f 2010.uitbetaald werden 177 stuks a f793. Het aantal ontvangen binnenlandsche aangeteekende brieven bedroeg 9187, waar van 3383 met een aangegeven waarde van f660272.51. Ter incasseering van elders werden ont vangen 11696 kwitantiën tot een bedrag van f 127344.11, waarvan 1435 geweigerd teruggingen, te zamen voor f 20838.24^. Werden verzonden naar het binnenland 102605 pakketten waarvan 55 stuks met aangegeven waarde f 7218.293215 stuks verrekenpakketten ter waarde van f8838.28. Naar het buitenland gingen 636 stuks. In omloop waren 1340 spaarbankboekjes uitgegeven werden 212 spaarbankboekjes 2609 inlagen zijn geschied, ten bedrage van f 400474.96, terwijl 565 terugbetalingen plaats vonden tot een bedrag van f31125.16. Telegraafkantoor. In het jaar 1895 zijn op het Rijkstele graafkantoor alhier, het volgende aantal telegrammen behandeld Verzonden 19199 On Wangen 30240 Totaal. 49493 telegrammen. In 1894 bedroeg het aantal behandelde telegrammen 50134; hetgeendus eene ver mindering van 695 telegrammen aanwijst. Hollandsche Spoorweg-Maatschappij. Door den Stationschef van de H. IJ. S. M. konden dit jaar geene opgaven verstrekt worden Stoom- Tramweg Rotterdam Schiedam. De ontvangst van het reizigers-vervoer be liep in 1895 f 91,361,76 i tegen f 90,486.26»/, in 1894. Het aantal abonnementen bedroeg le klasse 88 stuks voor 11003.50 2e 522 i - 4499.50 tegen le klasse 89 stuks voor f 1121.50 2e 482 - 4270.50,-in 1894. Schoolkaarten le klasse 95 stuks voor f 314. 2e 757 -1780 - tegen le klasse 87 stuks voor f 218. 2e 706 - 1660 in 1894. Het goederenvervoer bracht op in 1895 f 2418,63^ Het reizigersvervoer bracht op in 1895 - 97361.76$ Geheele ontvangst. 1101377.39£ Sf Telefoon-Maatschappij Het aantal geabonneerde breide zich aan merkelijk uit door het verlagen van het tarief van abonnementvan f 60 op f 40. Nederlandsche Bank en Kassierderij. De omzet in de verwisselingskas bij het correspondentschap der Nederlandsche Bank bedroeg gedurende het boekjaar 1894/95 Bankbiljett. tegen bankbiljett. f 892,985. specie - 951,495.— Specie bankbiljett. - 429,600.- f 2274,080.— In beleeningen en disconto's was geen vermeerdering te bespeuren. In 1895 zijn voor rekening der Neder- landsche Handelmaatschappij alhier aange bracht. 3500 balen koffie wegende 216950 kilogram- 4000 blokken tin 140850

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2