Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaanr. Woensdag 13 Mei 1896. No. 5491. bureau ~g$oter&txaai 50. De levende doode. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: "Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten ALGEMEEN OVERZICHT. 12 Mei '96. Het herinneringsfeest, dat Zondag II. in "uitschland gevierd werd, had vooral daarom gfoote beteekenis, omdat het niet alleen ouden keizer Wilhelm I deed herdenken, aar ook het historisch feit van den vrede lan fankfort in herinnering bracht 't Was P0,1 dag namelijk 25 jaar geleden, dat te rankfort a/d Main de vrede werd geteekend, 6 aan den Fransch-Duitschen oorlog een ®'nde maakte en voor het zegevierende Uitschland een heilrijk tijdperk van Uitenlandsche vrede inleidde, terwijl in het lrmenland terstond een nieuwe oorlog uit- ali, de baldadig door Bismarck verwekte udurkampf, waarvan de nawerking nog '"et is weggenomen, daar nog slechts de "'nleiding tot den vrede" verkregen is, de j>r°ndwettelijke waarborgen der godsdienstig- 'eid nog niet hersteld, de verbannen reli- 8'euzen nog niet teruggeroepen zijn, de school nog gekluisterd ligt, enz. Terwijl dus de godsdienstoorlog, zij het °°k in verzachten vorm, nog voortduurt, ^'6rde Duitschland Zondag het 25-jarig °estaan van den vrede naar buiten. Onder "et prachtigste weer kwamen keizer Wil helm en keizerin August-Victoria Zondag ochtend ten 10 ure te Frankfort aan. Na ^°°r een drom officieren en burgerlijke °vwheden te zijn begroet, reden keizer en keizerin aanstonds naar de protestantsche Datharinekerk, waar zij den dienst van dankzegging bijwoonden. Daarna werd het ruiterstandbeeld van keizer Wilhelm I ont huld, bij welke gelegenheid de burgemeester ®en toespraak hield. Vervolgens werd parade §®houden. De stad was prachtig versierd. De versieringen hadden meestal betrekking °P den vrede, die in allegorische voorstel lingen werd verheerlijkt. Onder de bevolking heerschte groote geestdrift. De Keizer zond een telegram aan prins Dismarck van den volgenden inhoud »Door i) Het was den 28n Januari 1871 ver telde een oude kapitein op een Zater dag, den laatsten dag van het beleg van Darijs dat ik voor de vierde maal den Duitscher voor mijn oogeri zag, die ik al driemaal had zien sterven." »'t Is toch zoo, mijne heeren, en ik wil je eerlijk bekennen, als ik zoo nu en dan bet vroolijk trompetgeschal hoor in de som bere /lakte van la Fouilleuse, dan bekruipt Uiij opnieuw de vrees bij de gedachte aan dat vreeselijk mysterie, dat mij gedurende de laatste dagen van het beleg het leven ondraaglijk maakte. Ik zal u die geschie denis vertellen Wij lagen gekampeerd onder het fort Van den Mont Valérien, waar generaal Noël den Frankforter vrede, waarvan de 25e verjaardag zoo even door de onthulling van het ruiterstandbeeld van keizer Wilhelm op grootsche en plechtige wijze is gevierd, werd het gedenkwaardig tijdvak afgesloten, waarin Duitschland tot eenheid en grootheid geraakte en in den raad der volkeren de stelling herwon, die het toekomt. Het is mij een behoefte en een plicht, de onver getelijke diensten in herinnering te brengen, welke gij, mijn waarde prins, hierbij hebt bewezen en u daarvoor opnieuw mijne dank bare vereering uit te spreken. Nevens den naam van den grooten Wilhelm, zal de naam van den grooten kanselier in de ge schiedenis ten allen tijde helder uitblinken, en in mijn hart zal steeds een gevoel van ontsprekelijke dankbaarheid jegens u voort leven. Wilhelm". De kroningsfeesten in Rusland beginnen meer en meer te naderen. Het buitengewoon gezantschap van Z. H. Paus Leo XIII zal den middag zelf van den kroningsdag te Moskou aankomen, teneinde het bijwonen der schismatieke godsdienstoefeningen te vermijden. Een oude Fransche familie te Moskou heeft haar paleis ter beschikking van mgr. Agliardi gesteld. Ter opening van de Cortes sprak gis teren de Koningin-Regentes van Spanje een troonrede uit, waarin zij onder anderen het volgende meedeelt. Ondanks het aan nemen van een wet van hervormingen is op Cuba een opstand uitgebarsten de oproer lingen zijn niet tevreden met plaatselijke autonomie, maar willen onafhankelijk zijn. Het Spaansche volk kon echter zijn be schavende taak niet opgeven, en Spanje zal voor geen offer terugdeinzen, waar het geldt zijn gezag over Cuba te handhaven. De gouverneur-generaal van het eiland is over tuigd, dat het invoeren van hervormingen thans geen vrede zou brengen, maar het vredewerk zou belemmeren. Evenwel laat de regeering niet na een stelsel van nieuwe wetten te bestudeeren, die ten slotte op de het bevel voerde, en er ging geen dag of geen nacht voorbij, of wij hadden schertsmutselingen met de Pruisen. Op zekeren keer het was eenige dagen voor het gevecht bij Bourget, deden wij een verkenning in de buurt van Longboyau, toen wij plotseling voor ons in het bosch hoef getrappel hoorden en dat onbestemd doch regelmatig gedruisch, hetwelk een afdee- ling ruiterij veroorzaakt. Met een gebaar wees ik mijn mannetjes op de ophooging langs den weg naar Rueil, en een oogen- blik later waren wij daar achter verdwe nen. Het duurde niet lang, of ze kwamen uit het kreupelhout en reden twee aan twee over den weg. Van ter zijde reed een officier, een prachtige kerel, met langen blonden knevel en een koel en afgetrokken uiterlijk, dat den Duitschen edelman ken merkt. In de compagnie wisten ze, dat ik een uitstekend schutter was en ze stieten mij aan den elleboog, op den officier wijzend »Aan u de eer, sergeant." Maar de gedachte, dat het leven van dien man in mijn handen was, deed mij sidde ren; ik was nog geen oude soldaat in die dagen en nooit had ik van zoo nabij ge- Antillen zouden kunnen worden ingevoerd als het tijdstip daarvoor is aangebroken. De opstand neemt af, en zou reeds gedempt zijn, als de opstandelingen niet van buiten af krachtig werden gesteund. En ook die steun zou niet voldoende geweest zijn, als de opstandelingen niet de ijdele hoop koes terden dat een groote mogendheid ze be schermen zou. De troonrede kondigt een wetsontwerp aan, strekkende om op de Antillen een plaatselijk geldelijk beheer in te stellen, zoodat ds rechten van Spanje gehandhaafd blijven, en noemt de betrekkingen met het buitenland uitstekend. In de vriendschappe lijke houding van de Amerikaansche republiek mag men een nauwer toehalen van de banden tusschen haar en Spanje zien. De president en de regeering van de Vereenigde Staten zijn, ondanks den tegenstand van de open bare meening, niet afgeweken van de vriendschap die de twee landen verbindt. Aangekondigd worden verder een ver meerdering van de vloot en de indiening van een buitengewone begrooting, ter her vorming van de arsenalen. Om de begrooting in evenwicht te brengen moeten de ont vangsten vermeerderd worden, en de regee ring hoopt buitengewone middelen te ver werven, waardoor het mogelijk wordt bronnen van inkomsten te scheppen op voordeeliger voorwaarden. De regeering zal het publiek crediet krachtig handhaven en stipt haar verplichtingen nakomen met name die tegen over het vreemde kapitaal. De nieuwe Shah van Perzië, de ruim veertigjarige prins Moezaffer-Effendi, zal zich eerst over veertien dagen uit Tabriz naar de hoofdstad Teheran begeven, vergezeld van een stoet van 8000 man voetvolk en 3000 ruiters. De Engelsche en Russische consuls zullen hem naar Teheran leiden. De terdoodveroordeeliug van de Ameri kaansche vrijbuiters door den krijgsraad van Havanna heeft plotseling in de Noord- bege- scboten. Ik legde aan en onwillekeurig de oogen sluitend, schoot ik in den hoop. Toen ik opkeek, lagen er een menigte mannen en paarden op den grond, die zich oplichtten en weer neervielende overigen verdwenen in galop in het bosch. De officier lag dood op den grond, in zijn volle lengte uitgestrek. Ik heb hem goed bekeken toen ik zijn'paard ging halen hij had den toom nog in zijn vingers ge klemd, en iederen keer als het prachtige dier met een ruk den kop omhoog wierp, bewoog het lijk alsof er nog leven in was. Het was een groote, krachtige man en deed mij denken aan de groote, rosse Germanen der geschiedenis. Wij keerden naar het fort terug met een menigte helmen, sabels en paarden en generaal Trochu meldde de geschiedenis in zijn bulletin. Eenige dagen later, toen ik met verlof in Parijs was, maakte ik van die gelegen heid gebruik, om mijn vriend Legras, te gaan bezoeken die te Bondy was gewond en in het hospitaal van Val-de-Grace werd verpleegd. Ik behoef u niet te vertellen, niet waar, wat een hospitaal is gedurende den oorlog, het was er allesbehalve vroolijk, dat is zek^r. Amerikaansche Unie den Jingo-geest weer wakker geroepen, die ontwakende toen Venezuela hem noodig had, langzamerhand weer is ingedommeld. Evenals bij alle gebeurtenissen van eenige beteekenis groeiende tegenstrijdige berich ten ook bij deze kwestie voortdurend aan. Er is beweerd dat alleen de kapitein van het schip de Competidor en der Elsas Bedia ter dood zijn veroordeeld, terwijl Owen Milton en Willam Kilnea tot gevangnis- straf zijn veroordeeld en Maza is vrijge laten. Een tweede bericht zegt, dat alle vijf mannen wel degelijk ter dood zijn veroordeeld en een derde bericht beweert, twee der veroordeelde vrijbuiters zijn gebo ren Amerikanen, een derde Kilnea genaamd, is een Britsch onderdaan, hetzij door ge boorte, hetzij door naturalisatie en is afkom stig van Liverpool. De kwestie wordt zeer ingewikkeld genoemd en wie de boven genoemde drie berichten leest, zal van die ingewikkeldheid innig overtuigd zijn omdat Milton, Labaj.de en Kilnea gevangen zijn genomen met de wapenen in de hand. Hoe het ook zij, de regeering der Vereenigde Staten is buitengewoon boos, niet zoozeer omdat de vrijbuiters ter dood zijn veroor deeld als omdat het vonnis is uitgesproken door een krijgsraad en niet door burger rechters. Wellicht heeft generaal Weyler een weinig lichtvaardig gehandeld, maar men moet niet vergeten, dat de Amerikanen zich herhaaldelijk, meer dan noodig was, met den opstand op Cuba hebben bemoeid. De Amerikaansche regeering steunt dit maal op de verdragen van 1795 en 1877. Daarin wordt gezegd, dat de Amerikaansche burgers zullen gevonnisd worden door gewone rechtbanken. Dat tegen de manschappen der Competitor de doodstraf is uitgesproken is een bijzaak, vooral omdat die doodstraf waarschijnlijk toch niet zal worden voltrok ken. Maar bij deze gelegenheid domineert de rechtskwestiede vraag of Spanje Amerikaansche burgers, zelfs al zijn het Terwijl ik zat te praten bij mijn kameraad, wiens wonde niet veel had te beteekenen, en die zich over acht dagen weer bij zijn regiment zou voegen, werd er bij een nabu rig bed zwijgend heen en weer geloopen en vernam ik uit het fluisteren der aan wezigen, dat daar iemand op sterven lag. De majoor kwam ook naar het bed, boog zich over de stervende, en twee ziekezusters gingen op haar knieen bij het bed zitten bidden. Met een stem die te gelijker tijd vreugde en schrik uitdrukte fluisterde mijn vriend Legras mij toe »Dat is een Pruis die er uittrekt. Het schijnt een sterke kerelhij ligt daar nu al langer dan twee dagen te sterven." Ik keek om. Op dat oogenblik richtte de stervende zich nog halverwege op, snak kend naar lucht, want de laatste benauwd heid overviel hem In een oogwenk, terwijl hij weer achterover in de kussens viel, had ik hem herkendhet was de offi cier, dien wij overvallen hadden op den weg naar Rueil. (Slot volgt.) NIEUWE SBHIED Wel, wel."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1