Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaanr. W oensdag 20 Mei 1896. No. 5496. bureau jJóofersfraaf 50. Een edel man. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Mei '96. miHtairp6 T*"8 beraadsl*ging over het mditame wetsontwerp, in de vergadering door den Rijksdag in Duitschland gisteren öehouden, verlangden de nationaal-liberalen n e vrijzinnigen van de regeering de be paalde verklaring, dat de tweejarige dienst üd gehandhaafd zal worden. De conserva tieven meenden, dat de ervaring met den tweejarigen diensttijd nog te kort was om n« reeds een definitief besluit dienaangaar.de nemen. De minister van oorlog, Bronsart, verklaarde, dat het wetsontwerp niet ten doel had, middellijk invloed te oefenen tot opheffing van den tweejarigen diensttijd. Na deze korte toelichting van den minister van oorlog, verklaarde Lieber, dat het Centrum geen ernstige bezwaren heeft tegen den ünancieelen kant van het wetsontwerp aangaande de vierde bataljons, maar dat dot van de regeering eene duidelijke ver klaring verlangt omtrent de hervorming van det militair strafproces, aangezien het on voorwaardelijk eischt, dat daaraan weldra zal worden begonnen en wel zoo dat de zittingen openbaar worden. Verder eischt det Centrum waarborgen, dat de tweejarige dienst door het invoeren van de nieuwe formatiën geen gevaar loopt. Alleen als de regeering daaromtrent geruststellende ophel deringen geeft, kan de partij overgaan tot een ernstig, zakelijk onderzoek van het wetsontwerp in de begrootingscommissie. Lieber gaf vervolgens zijne afkeuring te kennen over het feit, dat het officieele Militarivochenblatt, vier dagen nadat de Rijksdag met algemeene stemmen een besluit tegen het tweegevecht had genomen, een artikel behelsd heeft, waarin het tweege vecht werd verheerlijkt en de Rijksdag ongehoord lomp behandeld. De rijkskanselier Von Hohenlohe ver klaarde onder algemeene toejuiching, dat het ontwerp tot hervorming van het straf- mmfö PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2) (Slot.) En terwijl Mac Lure een telegram schreef aan Sir George, lijfarts van H. M. de konin gin van Engeland de eenige, die Annie redden kon, maakte Drumsheugh met in spanning van al zijn schrijftalent den wis sel in orde, die Sir George's arbeid ver zoeten zou. Mac Lure was geroerd»Ik verzoek een gunst," zeide hij, »gc weet, ik heb nu geen geld, maar sta mij toe 50 pond er van te beschouwen, als aau mij geleend ik zal ze beetje bij beetje teruggeven. Ik heb recht om mee te betalen," De lezer vindt wellicht, dat sommige menschen er rare rechten op na houden. En de lezer heeft gelijkmaar ziet u, die proces zoover gereed is, dat het in het najaar bij den Rijksdag zal kunnen worden ingediend. Het ontwerp zal, voor zoover de eigenaardigheden van de militaire instellingen het veroorloven, rekening houden met de moderne rechtspleging. Op de vraag aan gaande de openbaarheid van de terechtzit tingen zweeg Hohenlohe. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, verklaarde de minister van koloniën, Chamberlain, dat de gezant te Pretoria, sir Jacobus de Wet, den wensch had uitgesproken, met het oog op zijn gezondheidstoestand dadelijk ont heven te worden van zijn ambtelijke werk zaamheden. De advodaat Cloete is nu tot zijn tijdelijken opvolger benoemd, maar eene definitieve benoeming zal eerst plaats hebben na het onderhoud van den minister met sir Hercules Robinson. Ten aanzien van het eindoordeel over de gevangenen te Pretoria was geen nader bericht ingekomen. Een deel der Engelsche liberalen is boos op de leren, omdat zij en bloc voor de nu aangenomen onderwijswet der regeering hebben gestemd. Sommige liberalen, bij wie het anti-clericalisme sterker is dan alle andere gevoelens, zijn zelfs zóó verstoord, dat zij er aan denken, Home-Rule voor Ierland voorloopig van de baan te schuiven. De Daily Chronicle dringt er echter met nadruk op aan, dat men van beide zijden kalm zal blijven en een zoo jammerlijke breuk moet zien te voorkomen. De bladen van Rome bevatten den tekst van de encycliek door Z. H. den Paus ter gelegenheid van de feesten over het duizend jarig bestaan des rijks aan de bisschoppen in Hongarije gezonden. Op meesterlijke wijze geeft de H. Vader een historische schets van de betrekkingen, de nauwe ban den welke altijd tusschen den H. Stoel en het koninkrijk van St. Stefanus hebben bestaan. Hongarije zou niet zoo lang be staan en zich niet zoo goed ontwikkeld hebben als het Evangelie het land niet dokter bezat weinig levenswijsheid, hij was maar een eenvoudig man, ook geboren in het Schotsche dal, waarvan wij spreken en hij had in al die veertig jaren praktijk geen tijd gehad om )>les droits de l'homme" te lezen. Vandaar zijn weinige y>savoir faire." Den volgenden morgen kwam Sir George. Hij zag in Mac Lure aanvankelijk een pak jesdrager wij kunnen nu niet spreken over diens uiterlijk, maar 't was erg weinig gentlemanlike en Sir George een lijfarts van de koningin. Toch er was iets in het oog van Mac Lure, dat Sir George opviel en van zijn gedachte aan een pak jesdrager terugbracht. Jess was gespannen voor den dogcart van Drumsheugh en Mac Lure pakte Sir George netjes in, voor de kou, en die tocht begon. Hij was niet ge makkelijk, de tocht, en Sir George niet op z'n gemak, als het over hoogten en laagten dwars over weilanden en door plassen ging; maar Mac Lure stelde hem gerust en zeide, dat hij 's morgens in de vroegte den weg al had verkend en van elke bij zonderheid op de hoogte was. »En bovendien zeide hij »dit hier beteekend nietsmaar de brug over de Tochty is weggeslagen en nu moeten we bevrijd had van het heidendom. De Pausen, zegt Leo XIII hebben ook de burgerlijke vriiheid in Hongarije bevorderdhet is echter betreurenswaardig dat zelfs zij die in den schoot der Kerk zijn opgegroeid, de katholieke leerstellingen niet zoo eerbiedigen als zij dit behoorden te doen. Iedere Hon gaar die zijn Vaderland lielheeft, zou moeten streven naar het wegnemen der oorzaken van de tegenwoordige tweespalt. De eer die bewezen wordt aan de Stefanuskroon bij het overbrengen naar het parlementsgebouw zou den eerbied van het volk tegenover het Huis der Habsburgers vergrooten en ook zijn aanhankelijkheid aan den Heiligen Stoel, want deze heeft den H. Stefanus die kroon gezonden als onderpand van een bond genootschap. De kroningsfeesten in Rusland zullen nu weldra een [aanvang nemen. Het keizerlijk paar is gisteren [avond te half zes te Mos- cou aangekomen en verwelkomd door alle aanwezige grootvorsten en de vorstelijke persoonlijkheden uit het buitenland. In weerwil van den regen die in stroomen neerplaste, begroette een menigte van dui zenden de voorbij rijdende koetsen met ge juich. Ter gelegenheid van de kroning van het Russisch keizerlijk paar heeft Duitschland blijkbaar Rusland een bewijs van bijzondere vriendschap willen geven. Bij keizerlijk be sluit is de Keizerin van Rusland benoemd tot chef van het 2e regiment gardedragon ders, dat voortaan zal heeten»tweede regiment gardedragonders Keizerin Alexan dra van Rusland." Het schijnt den Engelschen in Egypte mee te loopen. Erkend moet echter, dat dit in hoofdzaak niet geschiedt door hun eigen kracht. Zij leggen met den meest bekwamen spoed hun spoorweg aan, en aannemende dat de berichten, daarover voorkomende in Engelsche bladen juist zijn voldoet die spoorweg uitstekend. Verder hebben een paar weinig be- met paard en rijtuig door de rivier. Dat is een lastige karwei 1 Zie, daar aan de overzij staat Hillocks, die is hier goed bekend, want hij woont hier vlak bij, die zal ons wijzen, waar we heen moeten. Doe me nu het plezier en neem de instrumen- tenkist in de handen en houd ze wat hoog, want nu gaan we er in!" En zoo geschiedde. Tot aan de assen eerst, later tot aan de banken toe, ging het er onder en de bodem van de Tochty was niet gelijk aan een parketvloerer was levensgevaar en Hillocks stond te schreeuwen en gaf allerlei aanwijzingen en Mac Lure zag naar zijn Jess. Het werd Sir George te bang. Zijn deftigheid ver getende, stond hij op in de cart en riep »Mac Lure ik eisch, dat je terug gaat. Ik zou dwaas zijn, als ik zoo mijn leven nog langer waag. ïGa zitten," riep de Schot met donde rende stem, ge moet uw plicht doenvan daag gaat ge door de Tochty." Sir George voelde het overwicht van den mismaakten collega. De overtocht werd volbracht. Annie, Sir George was werkelijk een knap man Annie werd gered en den volgenden morgen, toen teekenende ontmoetingen plaats gehad met de Soedaneezen, welke ontmoetingen zijn afgeloopen met enkele dooden aan de zijde van de Soedaneezen, en nagenoeg geen verliezen aan de zijde der Engelschen. De grootste steun schijnen de Engelschen en Egyptenaren te ondervinden van de Soeda neezen zelf. Eenigen tijd geleden werd ver zekerd, dat de vijand burger-oorlog ging maken, dat de Khalifa zijn leven niet meer veilig was en derhalve het voornemen had zoo spoedig mogelijk zijn hoofdkwartier te verlaten. Thans komt het bericht, dat de Khalifa dood isDat bericht is niet officieelhet is, zooals de New-York Herald zegt, in no way authentliaced, Indien het waar was, zou het den Engelschen in Egypte al te zeer mee- loopen. Uit Rome werd aan de Parijsche Temps gemeld, dat aldaar eergisteren het gerucht liep, dat er slecht nieuws uit Abessinië was gekomen. De Italiaansche ministers kwamen aan het ministerie van oorlog bijeen, om inzage te ontvangen van de laatste telegrammen van generaal Baldissera. Volgens de laatste officieele berichten, uit Italiaansche bron is Ras Mangaschia met 6000 gewapenden te Adi-Andaï, en Ras Alula nog altijd bij Adua. Zij schijnen den slag te ontwijken. Evenzoo de Rasen Sebat en Agos Tafari, die ten Noorden van Adri- gat staan. Menelik had beloofd levensmid delen naar Tigre te zenden, maar dit is niet geschied, daar de provinciën, waaruit hij die wilde betrekken, niet aan zijn be velen gehoorzamen De Standard vernam uit Rome, dat vijf missionarissen en een Poolseh edelman gis teren van Brindisi uit naar Massowah zouden gaan om vandaar naar het kamp van den Negus te vertrekken en de bevrijding van de gevangenen trachten te verkrijgen. Zij nemen 2500 brieven van de familieleden en vrienden der gevangenen meeook kleeren en medicijn. De Pool heeft een brief van Sir George in de wachtkamer le klasse op den trein zat te wachten, kwam Mac Lure met de instrumentenkist, die hij op tafel zette en den wissel van Drumsheugh, die hij er naast legde. Sir George nam den wissel en »Mac Lure", zei hij, »ge hebt reden om mij een lafaard te noemen, maar een »ras- cal" ben in nietik ken de geschiedenis aan den wissel verbonden, ziedaar en hij verscheurde het kunstwerk van Drumsheugh. En toen de trein wegreed, riep hij nog uit het portier»Mac Lure, geef mij nog eens de handmisschien zien we elkaar nooit weermaar ik zal nooit vergeten, dat ik de eer heb, u te ontmoetenGij zijt een sieraad voor onzen stand. »Hoort ge dat", zei Drumsheugh, die aan het station stond, tegen een paar van zijn vrienden. ïHoort ge dat?" Hoera 1 riepen de boeren. Hoeravoor Mac Lure, onzen Mac Lure. Een sieraad voor zijn standmaar Mac Lure praatte al weer met Jess over een anderen zieke. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT 2 2 '/iv.vfl.,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1