Paus Leo XIII aan Menelik bij zich, waarin een beroep wordt gedaan op de gevoelens van menschelijkheid van dien vorst. Kar dinaal Rampolla heeft een brief tot den katholieken bisschop van Aethiopië gericht. In zake de gebeurtenissen in Transvaal wordt aan de Daily Telegraph uit Pretoria geseind. Sensatie wordt gewekt door de Johannesburger Times, die een facsimile publiceert van plannen van Jameson voor het bombardement en de inneming van Pretoria. Het zeggen is, dat de plannen gevonden zijn in de stukken van Jameson, buitgemaakt na den slag bij Doornkop. In de Noord-Amerikaansche Unie is de verkiezingscampagne voor het president schap in vollen gang. Van republikeinsche zijde heeft thans de meeste kans de be kende protectionist Mc. Kinly. Aanvankelijk is er ook sprake geweest van de candida- tuur van den oud-president, den heer Har rison. Deze is echter geheel op den ach tergrond geraakt, liever gezegd, is geheel verdwenen. Alleen Mc. Kinly blijft over met Cleveland als eenige tegen candidaat. De Times bevat een brief uit Havana waarin de toestand op Cuba als zeer ernstig voor de Spanjaarden wordt voorgesteld. De opstandelingen beschikken over 40.000 man en hebben nog krijgsvoorraad genoegde Spanjaarden moeten zich dikwijls tot eene verdedigende houding bepalen. Alleen in de provinciën, die door hun troepen bezet worden, oefenen zij nog eenig gezag uit. De beschuldiging van wreedheid tegen generaal Weyler uitgebracht, acht deze correspondent echter ongegrond. De officieele Gaceta bevat een besluit, waarbij de uitvoer van tabak in bladen uit Vuelto de Abajo en Havana verboden wordt, met het doel, om den stilstand der industrie op Cuba te voorkomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 49 Mei 1896. Met genoegen vernemen wij, dat in den toestand van den zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouw Visitatie- kerk alhier, die sinds eenige dagen vrij ernstig ongesteld is, eenige verbetering is gekomen. Moge dit aanvankelijk herstel spoedig door eene algeheele beterschap gevolgd worden De leden van de N. H. gemeente te Schiedam, die na bij het class, best. te Rotterdam geen gehoor te hebben gekregen op hun klacht over het bekende kerkeraads- besluit en zich tot het provinciaal college hebben gewend om in hun rechtte worden gehandhaafd, hebben van het prov. college bericht ontvangen dat een vernietiging van het door het classicaal bestuur genomen eindbesluit door de kerkelijke regle menten wordt verboden. Mej. H. E. S. Knappert en de heeren A. van Buysen en J. M. van der Schalk Jz. zijn door de (kerkelijke) commissie voor het weeshuis der hervormden thans uitgenoo- digt, hun ontslag te nemen als regentes of regent van het weeshuis. Dezen hebben daarop bericht dat zij zich lidmaten der kerk blijven beschouwen, en hun ontslag niet zullen nemen, maar zich tot de synode zullen wenden. (IV. R. Cf.) Op de R. K. begraafplaats aan den West zeedijk werd gisteren ter aarde besteld het stoifelijk overschot van den heer J. C. van Nierop, organist bij de R. K. kerk van den H. Antonius-abt te Oud-Delftshaven, welke betrekking dooor den overledene ruim 55 jaren lang werd vervuld. In Juni 1890 werd zijn 50-jarig jubilee in genoemde kerk plechtig herdacht. De R. K- K-iesvereeniging Recht en Orde te Rotterdam heeft na langdurige discus sies met 66 tegen 9 stemmen besloten, de candidatuur Thompson voor den gemeente raad in te trekken en zich voor ditmaal te onthouden. De heer Thompson verdedigde zelf dit besluit, dat in hoofdzaak een gevolg was van de overweging, dat de candidatuur Thompson niet te rekenen heeft op den steun der antirevolutionairen Werkstaking te Rotterdam. De herhaaldelijk uitgestelde vergadering der bootwerkers werd eindelijk gisteren avond in het Café Jurgens aan de Hoofd straat alhier gehouden. Zij was veel minder belangwekkend dan die welke de vorige week ter zelfder plaatse werd gehouden en gaf over het geheel weinig nieuws te hooren. De beide afgevaardigden van de boot- werkersvereeniging »DeNederlandsche Vlag", (onderafdeeling van den Nieuwen Neder- landschen bootwerkersbond), de bootwerkers G. J. Lassee en K. Tilbaard, resp. 2e penning meester en secretaris van bedoelde ver- eeniging bepaalden zich tot de strike der bootwerkers. Eerst gaf Lassee een overzicht van de gebeurtenissen der laatste dagen, waarbij hij deed uitkomen dat de strijd was begon nen tegen de firma Müller en den overigen cargadoors gelegenheid was gegeven met de bootwerkers tegen die firma te strijden. Nu had die firma wel eenige toenadering oetoond, maar op de aangeboden conditiën kon men toch het werk niet hervatten eerst moeten de door de bootwerkers vastgestelde loonlijsten door alle patroons en cargadoors geteekend en nog eenige kleine grieven weggenomen worden, dan zou men het werk kunnen hervatten. De poging om met vreemde werklieden de booten te lossen was volgens spr. niet gelukt, daar de werklieden terugkeer den, zoodra zij den toestand goed inzagen. Verder werd door den spreker met lof gewag gemaakt van de medewerking der vrouwenals de vrouwen meedoen, hebben wij het reeds driekwart gewonnen, meende hij. De conclusie was dat de Schiedamsche bootwerkers krachtig werden aangespoord, de naar hier gezonden booten niet te lossen. Zij zouden daardoor de patroons uit den strmaar de bootwekers in den neste helpen en den toestand veel slechter maken laat ze dus liggen, zoo besloot spr., ze liggen ons niet op den rug! Daarop werd door den bootwerker Til baard de loonlijst voor de verschillende vakken voorgelezen en hier en daar toege licht. Zijn collega Lassee stelde daarna in't licht, dat deze loonlijst geen andere was dan die van '89 maar de loonen zijn sedert dien tijd verminderd, daarom was een nieuwe loonlijst samengesteld. Verder werden door bedoelden spreker nog eenige grieven geopperd omtrent de loonrege ling bij verschillende soorten van werk en vooral tegen de krassen en bazen, die volgens hem de werklieden nog meer uit zuigen dan de patroons. Over 't geheel liet deze spreker zich veel minder net uit dan De Heer in de vorige vergadering, ook toen hij in 't ver volg van zijn speech eenige mededeelingen deed over de pogingen door den Bootwer kersbond aangewend om het lossen van voor Rotterdam bestemde schepen in andere naburige plaatsen te beletten. Ver gaande uitdrukkingen tegenover de patroons wer den herhaaldelijk door hem gebezigd. Toch meende hij dat er geen geweld moest worden gebruikt, maar met zachtheid en kalmte de toestand moest worden verbe terd. Den Schiedamsche werklieden raadde hij aan met de Rotterdamsche bootwerkers samen te werken, door zich direct bij den N. Ned. Bootwerkersbond aan te sluiten of hier een afdeeling van dien Bond te stichtendan konden zij hun grieven te Rotterdam openbaren. Van de gelegenheid tot het doen van vragen en het maken van opmerkingen werd slechts door enkelen gebruik gemaakt. Een der sprekers, die stellig meende te weten, dat Rotterdamsche booten te Amster dam gelost werden, ontving bij herhaling ten antwoord, dat booten voor Rotterdam bestemd, te Amsterdam niet worden ge lost. Een ander spreker, die vroeg of' de Schiedamsche werklieden nu het werk moesten laten liggen, nu er zooveel werk i$ en er, naar hem verzekerd werd, nog meer zal komen kreeg, ten antwoord, dat de Rotterdamsche bootwerkers ook niet voor hun pleizier staken en de behoeften daar even groot zijn als hier. Ook werd 't door een der aanwezigen gewraakt, dat er zooveel graanbooten voor hier bestemd, naar Rotterdam doorstoomenduizenden lasten graan voor hier bestemd zijn reeds te Rotterdam gelost. Van eene oprichting van een bootwerkersvereeniging kon vol gens een der sprekers niets komen, wijl het eigenbelang te veel op den voorgrond treedt, hier waar de stewedoors zooveel verwanten en vrienden hebben die immer voorgaan. Een ander verklaarde zich evenwel bereid hier belangeloos tot aanwerving van leden van den N. Ned. Bootwerkersbond werkzaam te zijn. Het debat had over 't geheel weinig te beteekenen. De groote meerderheid liet zich blijkbaar beheerschen door den inleiden den spreker, vooral toen hij verzekerde dat de booten die nu hier liggen, voor Schiedam zouden blijven, ook na de staking, en in geen geval te Rotterdam zouden gelost worden. Toen dan ook een der aanwezigen voorstelde bij de aangenomen houding te blijven volharden, en Lassee vroeg of de vergadering daarmede instemde, ging er een krachtig ja op, op zijn voorstel beze geld door een driewerf hoera De vergadering werd daarop door bedoelden inleider onder dank voor de groote opkomst gesloten. Bij het uitgaan werd voor de stakende werklieden te Rotterdam gecol lecteerd. Daar het werk door de zakkedragers te oud-Delftshaven gisteren-ochtend nog niet werd hervat, is men aan de Voorhaven met het lossen van een schip met granen, voor de firma Henkes bestemd, met eigen volk aangevangen. De sleepers, Zondag-avond in het Café Zeis te Rotterdam vergaderd, besloten niet tot de staking over te gaan, daar zij het tijdstip daartoe op het oogenblik niet gunstig achten. Uit Rotterdam, wordt in dato 18 Mei aan de Tel geseind: Van avond vergaderden een 50-tal con troleurs of naschrijvers op de stoomsche pen met het plan een onderafdeeling van den Nieuwen Ned. Bootwerkersbond" te vormen. Uit de gezegden van den voorzitter bleek, dat het meerendeel der zoogenaamde controle-firma's aan de loonlijst zal voldoen. Ook verklaarden eenige aan wezigen, dat zij nagenoeg geene grieven hebben, dus niet bij de patroons reclameerden. De oprichting der vereenigiug van contro leurs leed schipbreuk. De leden van het voorloopig bestuur verwijderden zich. In het Café Centrum te Oud-Katendrecht werd gisteren-avond van wege de Rotter damsche vereeniging van bootwerkersvrou wen, afdeeling van den Nieuwen Neder- landschen Bootwerkersbond, eene vergade ring belegd. Na een zeer levendige discnssie meldde zich een zestig vrouwen als lid der Ver eeniging aan. Onder het geroep van staken 1 ging de vergadering uiteen. Het stoomschip Venango, van Baltimore, ontving vóór den Nieuwen Waterweg order om naar Amsterdam te vertrekken en daar de lading te lossen. De stoomschepen Orconera eD Hochfeld van Bilbao met ijzererts vertrokken, zijn in plaats van naar Rotterdam naar Antwer pen uitgeklaard. Reeds sedert eenige dagen zijn beurte- ings twee escadrons van het regiment, huzaren te 's-Gravenhage geconsigneerd om op het eerste opontbod naar Rotterdam te vertrekken met het oog op de beweging der bootwerkers aldaar. Op het Exercitieterrein op Crooswijk is een barak in gereedheid gebracht met het oog op het mogelijk overkomen van mili tairen uit den Haag. Er zijn in het Zieken huis 80 kribben voor nachtleger in gereed heid gebracht. In geval er besloten wordt dat militairen hier zullen komen dienst doen, moet het voornemen zijn de schutters van nachtdienst te ontheffen en haar overdag te bezigen tot patrouilles-dienst door de geheele stad.. Vannacht seinde men aan de Tel. nog uit Rotterdam Om 5 u. 40 min. dezen morgen wordt hier per extra trein uit Den Haag verwacht het 2e bataillon grenadiers onder commando van den overste van Hoogstraten. Ruim 200 man gaan dadelijk naar Feyenoord om de wacht aan de Wilhelminakade te betrekken. Gisteren-morgen werden de bewoners van pand 62 aan den Oude I.angendijk te Delft door voorbijgangers gewekt, daar een begin van brand was uitgebroken in een kamer waar boven vier kinderen lagen te slapen. De buren bluschten den brand. BINNENLAND. De luitenant-kolonel baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin, heeft zich gisteren-avond op reis begeven naar Padua, ten einde zich te kwijten van de opdracht, hem door H. M. de Koningin- Regentes verstrekt ten opzichte van de ontvangst en de overbrenging naar Neder land van het stoffelijk overschot van Willem George Frederik, prins van Oranje-Nassau, waarvan de aankomst hier te lande in de eerste dagen van Juni verwacht ltan worden. Koningin Wilhelmina zou zich volgens het Rerliner Tageblatt verloven met prins Bernhard Heinrich, den 18-jarigen tweeden zoon van den (overleden) erfgroothertog van Saxen-Weimar. Den 24sten Juni e. k. op den 80sten verjaardag van den groothertog, wordt de verloving misschien wel officieel bekend gemaakt, zegt het blad. Het heeft zijn bericht uit Angeblichsi- clierster Quelle. De Haagsche klompenschutter Duyvestein heeft bij Gedep. Staten appèl aangeteekend tegen zijne veroordeeling door den schut tersraad tot 4 geldboeten, elk van f 15. Om een nietige reden heeft de bakkers knecht H., een 15 jarigen jongen, die als gelant aan de zijde van een dienstmeisje in de vensterbank van den heer S. te Win schoten had postgevat, een gevaarlijken mes steek toegebracht. De jongen werd in de linkerborst, even onder het hart, getroffen. Op de stoep van dr. Van Olm zakte hij, uitgeput door bloedverlies, bewusteloos ineen. Gelukkig schijnt het mes op een der ribben afgestuit te zijn, zoodat de toestand van den gewonde thans vrij gunstig mag heeten. De marechaussée heeft proces-verbaal opge maakt. (R. N.) Eenige kerkgangers bij de Ger. Gemeente te Andel zijn op Hemelvaartsdag aan een groot gevaar ontsnapt. Het plafond van de kerk, dat reeds geruimen tijd gescheurd was en voor lang reparatie behoefde, viel even voor de godsdienstoefening een aan vang nam, plotseling met donderend geraas naar beneden, waardoor verscheidene per sonen hunne gewone plaatsen niet konden bezetten. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag, 19 Mei 1896, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Afwezig de heeren Maas en Hoogendam, met kennisgeving. Na vaststelling der notulen werd mede- deeling gedaan van de ingekomen stukken. Van de Ged. Staten dezer provinciePro vinciaal blad, houdende de benoeming van den heer mr. K. M. Phaff tot arrondisse mentsschoolopziener in het district Dordrecht; missive ten geleide van een uittreksel uit het koninklijk besluit, houdende goedkeuring van de gewijzigde verordening tot heffing

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2