Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 21 Mei 1896. No. 5497. bureau "jSofersfraaf 50. !)e Reisgezel. algemeen overzicht. feuilleton. PB IJS Y AN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per posi door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 20 Mei '96. Bij de derde lezing van het wetsontwerp ngaande het tarief voor het Keizer- elmskanaal, m de vergadering door den Ryk dagDuitschland gisieren gehouden, erklaarde Botticher, op eene opmerking an Jebsen, dat het tarief voor verbetering vatbaar is, en dat, naar hij hoopte, de thans vergaderde commissie zou aanwijzen hoe. De verhooging van het tarief in den winter was te verdedigen, omdat de kosten grooter waren wegens ijsbrekers en vermeerdering van personeel, terwijl ook de vaart door het kanaal in den winter grooter voordeel opleverde. Tegen Hahn merkte de minister op, dat oien de Nederlandsche vlag niet zoo maar, zonder dat de staatkundige toestand er aanleiding toe gaf, kon weren van de vaart op de Duitsche kust. Het kanaal was zonder aanzien des persoons voor alle natiën ge- opend, gelijk de Keizer bij de opening had gezegd. Men kon een bijzonder land niet anders behandelen dan andere. Na een kort debat werd daarop het wetsontwerp voor goed aangenomen. Het aanvullingscrediet, voor de troepen "i Zuid-West-Afrika aangevraagd, gaf mede n°g aanleiding tot eenig debat. Dr. Kayser verdedigde deze uitgave, Richter bestreed haar; de rijkspartij, de nationaal liberalen, de anti-semieten, het centrum en de con servatieven verklaarden er zich voor. De voordracht werd daarna in tweede lezing, tegen de stemmen der linkerzijde, aange nomen en vervolgens in eene bijzondere zitting, des middags gehouden, in derde lezing voor goed aangenomen. De Rijksdag is daarop tot den 2n Juni gescheiden. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden, zeide de mi nister van koloniën, Chamberlain, dat de vorm waarin hetonderzoek nopens de Char tered Company zal geschieden, nog niet vast is hepaald, en sterkt afhangt van den aard en de strekking van dat onderzoek. mmm. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. i) Gerritsen had altijd gehoord, dat de eerste klas de gemakkelijkste van alle spoorweg coupés is. Ze is wel wat duurder dan een derde klas, maar Gerritsen zou wel zien. Is het noodig, dadelijk handen vol geld naar het hoofd der H. IJ. S. te werpen Hij zou wel zien wat men hem vragen zou, niet waar Gerritsen stapt naar de Delttsche Poort, komt op het perron en wipt in den trein juist als deze gaat vertrekken, een coupé binnen, waar zich reeds een ander reizi ger bevond. Geen tijd meer om zijn kaartje te vragentrouwens, dat vindt men wel met de controle, en de trein zet zich in beweging. Alles gaat goed, zegt G, in zich zeiven. Wordt er een onderzoek ingesteld naar het vroegere beheer van de maatschappijen aangaande de vraag of het wenschelijk is haar nog langer de uitgebreide macht die zij bezit, te doen behouden (altijd met de bevoegdheid om haar vermaningen toe te dienen betreffende bet toekomstig bestuur van haar grondgebied) dan zou eene parle mentaire commissie het beste zijnmaar beperken de wenschen zich tot een ge rechtelijk onderzoek nopens den inval en de omstandigheden die daarop betrekking heb ben, dan zou een door den minister aan gewezen commissie klaarblijkelijk eenige voordeelen aanbieden. Er zijn voorbeelden van gemengde parlementaire com missiën voor 1695, niet tusschen 1695 en 1864, maar wel weer in 1864 en later. Maar ge vallen die precies met dit geval overeen komen, zijn er niet. De toestand in Turkije blijft in verband met de christenvervolgingen in Armenië bij voortduring in hooge mate de aandacht trekken. Een uitvoerig telegram door de Times uit Constantinopel ontvangen, bevat verschrikkelijke bijzonderheden over de moorden, den 28n en 29n December ge pleegd op de Armeniërs te Orfa. Het zou gebleken zijn, dat de autoriteiten in de eerste plaats Narif-pasja, bevelhebber van het garnizoen, deze moorden stelselmatig voorbereid en uitgevoerd hebben. Volgens een nauwkeurige schatting waren op die twee dagen ongeveer 8000 Armenische christenen vermoord, daaronder 2500 tot 3000 die in de hoofdkerk doodgeschoten of verbrand werden. De weduwen en weezen zijn ten prooi aan de grootste ellende, daar al wat waarde had, geplunderd werd. Als een voorbeeld van de woede waarmede de Turken te werk gingen, wordt vermeld, dat van 126 Armeensche gezinnen niemand in het leven bleef, de vrouwen en kinderen waren vermoord even als de mannen. Deze mededeeling van bijzonderheden over ge beurtenissen die reeds aan het eind van het vorig jaar plaats hadden, is zeker het gevolg van de werkzaamheid der inter- Mijnheerzoo begint hij heel lief »zoudt u mij wat vuur willen geven?" i>Zeker, mijnheer!" De gedienstige reiziger rookte een heer lijke Manilla, die hij Gerritsen aanbood. Deze tastte met een verschrikt en verbaasd gelaat in zijn zak. ïAch daar heb ik mijn sigarenkoker ver geten." »Wil u er een uit den mijnen nemen Gerritsen neemt zonder verlegenheid den fraai bewerkten koker aan, die met geurige, sigaren gevuld is en daar viel hem iets in. »Het zou mij spijten, mijnheer, nog eens van uwe goedheid misbruik te maken, de reis is lang. »Neem er gerust een paar moer." Onze slimme vriend koos de vier geu- rigste sigaren, steekt ze in den zak en laat er tevens den koker in gljjden. De andere reiziger hoewel wat ver baasd bewaart het stilzwijgen. Zonder twijfel wachtte bij, tot zich de gelegenheid voordoet, om beleefd zijn eigen dom op te vorderen. nationale commissie welke zich met het onderzoek der gruwelen in Armenië onledig houdt. De patriarch van de katholieke Syriërs heeft aan den Grootvizier een brief ge schreven, in de eerste plaats om de trouw van zijne kudde aan den Sultan te betuigen, maar in de tweede om een aanklacht in te dienen tegen de Gregoriaansche Armeniërs in Syrië. Die menschen, zegt hij, zijn er op uit om met alle mogelijke gewelddadige middelen de katholieke Syriërs uit te roeien, opdat zij hun have en goed en hun kerken kunnen bemachtigen. Bij de laatste onlusten met name in Orfa en Bitlis hebben de Gregorianen een groot aantal katholieke Syriërs vermoord, zooals blijkt uit de rap porten van de geestelijken en notabelen in Syrië aan den patriarch. Deze verzoekt daarom den Sultan de katholieke Syriërs onder zijn hoede te nemen. In zake den toestand in Abessinië zijn weder eenige bijzonderheden bekend ge worden. Uit Massowah worden de volgende bijzonderheden gemeld omtrent de uitlevering der Italiaansche gevangenen.» In Tigre be vinden zich nog eenige gewonden en zieken, die op dit oogenblik niet vervoerd kunnen worden. Men hoopt dat de gevangenen van Lasta, ten getale van 50, tegen het eind der maand in vrijheid zullen worden gesteld. Generaal Baldissera heeft in een procla matie aan de bevolking van Agame en Tigre bekend gemaakt, dat hij is gekomen om de gevangenen te halen en vrede te slui ten. Wanneer Ras Mangascha hem de ge vangenen niet teruggeeft, is hij genood zaakt oorlog te maken en het land te ver nielen. Ieder die het waagt een schot te lossen op een Italiaan, diens huis zal wor den verbrand en alles wat hij bezit en hij zal sterven van honger. Aldus luidt het in deze proclamatie die natuurlijk gesteld is in bewoordingen geschikt om op de bevol king indruk te maken. Nog heeft de Uitvoerende Raad in Trans vaal, ter zake van de strafvermindering voor de veroordeelde uitlanders van Johan- Gerritsen van zijn kant, dacht »Dat is een allervriendelijkst heerdie geeft me zoo wat tien stuivers aan sigaren cadeau, en ik geloof] dat ik den mooien koker, die ze bevatte, niet teruggegeven heb. Zonder twijfel zal hij het voorwerp opvorderen dan zullen wij ons onder houd voortzetten. Opgelet en laat ons zien." Deze overwegingen eindigden niet, voor de trein in Den Haag stopt, om passa giers op te nemen. Twee minuten opont houd. Gerritsen haast zich om uit te stappen, zijn metgezel voegt zich bij hem. »Ik geloof mijnheer, dat gij onzen siga- renvoorraad bij u hebt." »Ochwat kan een mensch toch ver strooid zijn, hier hebt ge een sigaar." »Het spijt mij, dat gij dien koker voor mij bewaren moet, waarvan ik veel houd, maar die in den zak ongemakkelijk is en die u zeker zal hinderen »Ik verzeker u," zegt G. met een ver strooid voorkomen, vdat hij mij niet hin dert; gij zijt waarlijk te goed. Maar we konden wel eenige kranten koopen. 't Is nesburg, geen beslissing genomen. Aan een vertegenwoordiger van Reuter verklaarde Kruger echter, dat deze vertraging geenszins aan mindere toegeeflijkheid moet worden toegeschreven, maar veeleer aan de eigen aardige omstandigheid, dat een deel var. de veroordeelden om vervanging der gevange nisstraf door geldboeten gevraagd heeft, terwij! anderen dit volstrekt niet mede onderteekenen wilden. Is het reeds moeilijk gratie te verleenen aan wie er niet om vraagt, dubbel moeilijk is een wijziging toe te staan, die voor den een een verlichting, voor den ander misschien een verzwaring zou wezen. Indien alle gevangenen eenzelfde petitie onderschreven, zou de geheele zaak spoedig genoeg zijn opgelost en twijfelde Oom Paul niet, of de Uitvoerende Raad zou met hem tot invrijheidstelling bereid zijn.. Te Johannesburg worden belanghebben den bij de mijn-exploitatie intusschen zeer ongeduldig, daar bij langere ontstentenis van zooveel invloedrijke personen de eene mijn na de andere zal gesloten worden. Bernato, een der grootste mijneigenaren, had reeds tegen eergisteren den openbaren verkoop zijner mijn aangekondigd, maar heeft dien nog enkele dagen uitgesteld, doch verklaart thans, indien niet heden (Woensdag) de beslissing valt, onherroepelijk zijn mijnen te zullen sluiten en te Kaapstad de zittingen van het Kaapsche Parlement te willen bij wonen. Men vreest, dat nog vele andere mijneigenaren eveneens zullen sluiten, als het vonnis der, naar het schijnt, onmisbare collega's niet spoedig veranderd wordt. Aartshertog Karei Lodewijk. Het Huis van Habsburg is weder in rouw gedompeld en de Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie verliest andermaal den naasten erfgenaam der Kroon, 's Keizers oudste broeder, de 63-jarige aartshertog Karei Lode- wig, pas onlangs teruggekeerd van een reis naar het H. Land, is in weinige dagen door een kwaadaardige koorts, welke hem sedert overviel, ten grave gesleept. Zondag-avond werden hem de HH. Sacramenten toege- zoo vervelend niets te doen te hebben." >Goed." Gerritsen kocht tien geillusteerde tijd schriften en voelde in zijne zakken. j>Wel, welNu herinner ik me, dat mijne portemonnaie in mijn valies zit, en dit is bij de bagage. Wat vervelendMyn bediende had mijn plaats te voren betaald, en nu ik hem mijn portemonnaie gegeven heb heeft hij." Verontrust u dan niet. Vriendje hebt ge van dit biljet geld terug?" Het was een biljet van 25 gulden. De jongen liep hard weg en bracht het geld. We zullen te Amsterdam wel afrekenen," zeide Gerritsen. De andere reiziger scheen toe te stem men, dat er waarlijk iets te verrekenen zou zijn. Wordt vervólgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1