Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarfir. Vrijdag 22 Mei 1896. No. 5498. l&ofersfraaf 50. I De Reisgezel. algemeen overzicht. euilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 21 Mei '96. eveDneaur07n.ingSfe,esten Rusland beginnen, Maandag 18 Meiwas hTd Verjaardag- Hov. n de verjaardag van feesta ZaaP u°n Zaterda^ ^un'' laatste tdag, is het de verjaardag van de Czarina. p feesten zulIe" dus drie volle weken duren u de kosten worden geraamd op 30 a 50 mihoen roebel, niettegenstaande wijlen eizer Alexander III, wiens kroning 17 millioen kostte, den wensch had geuit dat zÜn opvolger de kosten op de helft zou Jeten te reduceeren. Maar Nicolaas II zal agelijks 5000 en op den eigenlijken kronings- ag-zelven 10.000 armen laten onthalen. 1 zijn daarvoor 400.000 worsten150 ton tarwe en vele duizenden zakjes noten, vijgen, gemberkoek enz. aangekocht. Er zullen diners worden aangeboden aan buitenland se vertegenwoordigers, het corps diplo- matique, grootwaardigheidsbekleeders, de generaliteit en de pers enz. De meest be roemde zangers en zangeressen zullen con certen geven rnevr. Sigrid Aroldsen alleen ontvangt voor 10 avonden 80.000 fr. enz. Het hoofdfeit van den eersten feestdag, Maandag 11., was de aankomst van den Keizer en de Keizerin te Moskou, die voor- oopig hun intrek namen in het Petrovsky- paleis, om heden, Donderdag, hun plechtigen intocht te houden in de oude Czarenstad. et Smolenski-station, waar de keizerlijke trein aankwam, ligt even buiten de stad, °P korten afstand van het Petrovsky-paleis en was voor deze gelegenheid in- en uit wendig prachtig versierd. Het perron was bedekt met een scharlaken tapijt en de kap eu het ijzerwerk verdween in een overvloed van banieren en festoenen. Op het perron Wftren al de grootvorsten, buitenlandsche Prinsen, ministers en vertegenwoordigers van den adel vereenigdbuiten was een eere wacht opgesteld en langs den geheel en weg naar het Petrovsky-paleis stond eene onafzienbare menigte, die zich niet liet afschrikken door den neerstroomenden regen. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2) »Sta mij toe," zeide Gerritsen, saan die kleine rekening eenige guldens van dit geld toe te voegen, daar ik toch niet in Amster dam kan komen zonder een stuiver geld op zak." En zonder de minste verlegenheid, streek hij de geheele som op, die de jongen aan bood. Men stapt wederom in den wagen. De trein ijlt met vollen stoom voortGerritsen maakte zijne rekening van dezen dag op. »Ik geloof, dat ik er wel bij gevaren benik geloof ook, dat ik kennis gemaakt heb met iemand, die schatrijk is. Laten wij Kort na vijven stoomde de keizerlijke trein het station binnen. De grootvorsten Wladimir en Alexis, gevolgd door een schitterenden stoet van magnaten en grootwaardigheids bekleeders, naderden met ongedekte hoofden en met diepe buigingen het portier van den keizerlijken salonwagenhet gejuich dat reeds begonnen was, zweeg, toen de muziek der uhlanen het volkslied speelde en het keizerlijk paar uitstapte. De Keizer droeg de kolonels-uniform van de groene grenadiers; de Keizerin was gekleed in een wit reisge waad met een rijk geborduurden mantel. De kleine grootvorstin Olga werd gedragen door een Engelsche bonne, wier eenvoudig wit costuum sterk afstak bij de nationale dracht van rose en zilver der Russische min, die haar volgde. De gebruikelijke be groetingen duurden korthet was koud en guur, en de hooge reizigers haastten zich naar de staatsiekoets, waarin zij wegreden onder het gejuich van de doornatte, maar geestdriftige Moscoviten. Gisteren-middag te half vijf ure is de Keizerin weduwe te Moskou aangekomen. Zij werd aan het station door den Czaar, de Czaritsa en alle grootvorsten ontvangen. De Fransche generaal de Boisdeffre is door grootvorst Wladimir en de generaliteit ont vangen. De muziek der eerewacht speelde bij zijn aankomst de Marseillaise. Het heet, dat de Czaar ter gelegenheid zijner kroning aan duizenden bannelingen van Siberië de vrijheid zal terugschenken, en dat de lijfstraffen zullen worden afge schaft, zoodat de beruchte knoet tot het verledene zal behooren. De begrafenis van den aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk is op morgen, Vrijdag, bepaald. Zijn oudste zoon en ver moedelijk troonopvolger Frans Ferdinand, in allerijl uit Terriret overgekomen, heeft zijn vader niet meer levend mogen zien. Hij had hem het laatst ontmoet in Egypte, toen de aartshertog Karei Lodewijk onlangs met gemalin en twee dochters een reis naar het H. Land maakte, waarvan hij in de Goede Week ziek te Weenen terug- hem niet uit het oog verliezen. De kaartjes zijn nog niet gevraagd. Ik kan nu tenminste de boete aan de controle beta len maar dat is geen reden om het geld van dien heer te verkwisten. Opgelet." De heer echter had een besluit geno men en scheen geen aandacht meer te wijden aan zijn onbeschaamaen medereizi ger. Hij doorliep met de de meeste oplet tendheid de gemengde berichten der bladen, die hij te Rotterdam gekocht had. Gerritsen beschouwde hem opmerkzaam, lette op zijn pelsjas, zijn horlogeketting en zijn fijnen gouden bril. Hij wachtte tot de lezing ge ëindigd was, nam de bladen op zijn beurt ter hand, wreef zich de oogen, las van zeer nabij en eindigde met te zeggen «Ziet u, mijnheer 1 Ik ben bijziende zoo als gij. Welk nummer draagt u «Numero zestien." «Dat is ook het mijne, en een goede bril zou mij op 't oogenblik goed te pas komen. Ongelukkig. «Ik verzoek u mijn bril te nemen." «Maar mijnheerIk maak misbruik keerde, daar hij op een driedaagschen rit van Jeruzalem naar de Roode Zee had koude gevat en door een kwaadaardigen koorts werdaange- tast.De Keizerin, de Keizer en alle kinderen van den zieltogende behalve Frans Ferdinand, die noodzakelijk te laat kwam, waren aan de lijdensponde vergaderd. Vooral toen zijn oudste dochter Margarel ha Sophia uit Stutt gart aankwam, gaf de stervende, bij wien het bewustzijn eenige oogenblikken was weergekeerd, zijn groote tevredenheid te kennen. In het debat over de vermindering van de grondbelasting met millioen florijnen gisteren in het Huis van afgevaardigden in Oostenrijk gehouden, heeft de minister van financiën gezegd, dat de regeering zich de crisis in den landbouw niet ontveinsde. Voorts ontvouwde de minister een programma van financieele actie, die in vijftien jaar 57^ millioen florijnen eischte. In 1897 zeide hij zullen wij ons in een uiterst moei lijken toestand bevinden. De inkomsten nemen verre van toe. Eene verhooging van den accijns op bier, sterke drank en suiker is volstrekt noodig. De bekende pretendent voor het koning schap in Frankrijk, de hertog van Orleans, zoon van den graat van Parijs, laat in den laatsten tijd weder iets van zich hooren. Het royalistisch comité te Parijs heeft van den hertog van Orleans een brief ontvangen, waarin hij het betreurt, dat het comité te spoedig ruchtbaarheid heeft gegeven aan het plan van eenige kiezers om hem een candidatuur aan te bieden. De wedergeboorte der Fransche monarchie wordt weinig ge diend, zegt hij, met een werkeloos afwachten in het buitenland en een air van gekwetste waardigheid, als achtte hij zich te verheven om zich af te geven met menschen en zaken. Hij voor zich, zou zich niet beleedigd achtte, indien ook het nederigste Fransche dorp hem aanwees om zijn Vaderland te dienen naar het voorbeeld zijner vaderen. Hij zelf meent echter rechter te mogen zijn over hetgeen hij passend acht voor zijne konink lijke waardigheid. En wat prins Henri's Och, in 't geheel niet. Ik heb er nog een, ziet u I" En waarlijk, dit buitengewoon gedien stig mensch, haalde uit zijn zak een tweede bril, zette hem op en gat den zijnen aan den onbekende, die hem reeds zooveel schuldig was. Deze nam hem aan, ontvouwde met moeite de kranten, stak ze in den zak en behield den bril. Te Haarlem een paar' minut oponthoud. «Mijn waarde heer," zegt hij, «gij zijt inderdaad zoo goed, dat ik u nog een klei nen dienst kom vragen. Ik wilde gaarne een telegram naar mijne familie zenden deze weet niet het minste van mijn over haast vertrek. Doch om het station te ver laten en naar het telegraafkantoor te gaan dient men een kaartje te toonen. Ge weet dat het mijne bij de bagage is eerst in Amsterdam zal ik het weder hebben. Wilt ge mij even het uwe leenen «Zeker, zeker. Hier is het." Gerritsen verwijdert zich, doch komt spoedig terug en zegt: aanvaarding van het Legioen van Eer be treft, vraagt men of men dan meent dat hij, aan het hoofd des Lands staande, aan verdienstelijke burgers een decoratie zou de weigeren, omdat zij republikeinsch ge zind waren. «De geest van den tijd streeft naar eene schikking tusschen het koning schap en het kiesrecht". Over de verhouding tusschen Spanje en de Vereenigde Staten wordt in de laatste tijd weinig bijzonders medegedeeld. Er is door de Spaansche regeering een circulaire gezonden aan de verschillende mogendheden Dat weet men. Maar wat er in de circu laire staat, weet men niet. Het schjjnt dat zelfs de spitsvondigste journalist achterstaat bij den Spaanschen minister van buiten landsche zaken. Tot een toenadering tusschen Spanje en de Vereenigde Staten zal niet bijdragen het besluit van generaal Weyler, betrekking hebbende op den uitvoer van tabak. Dit besluit moet vooral gericht zijn tegen de groote kolonie van Cubaansche sigarenmakers te Tampa en Key West, die veel hebben bijgedragen om de opstandelingen te onder steunen. Er bestaat reden om te gelooven, wordt uit New-York aan de (Parijsche) Herald geseind, dat de Vereenigde Staten van Spanje zullen vragen een strenge toepassing van het besluit nog eenigen tijd uit te stellen. De senator Pasco en andere leden van het congres van Florida zijn aan het «State Departement" geweest om hierover te be raadslagen en hebben uitdrukkelijk doen weten, dat door Tampa en Key West aan zienlijk nadeel zal worden geleden. De zaak van de veroordeelde leden van het hervormingscomité is thans in Trans vaal beslist. Volgens een particulier telegram gisteren-middag uit Pretoria te Londen ontvangen, had president Kruger vergiffenis geschonken aan de 59 uit Johannesburg. Over het lot der leiders meldde dit telegram niets. Een nader telegram uit Pretoria meldt echter, dat het vonnis van de leiders van »Ik zou niet graag den trein misloopen. Mijn horloge is in reparatie geet me zoolang het uwe!" «Ziedaar! De Amsterdamsche tijd- Twin tig minuten vóór bij de spoorklok. Let daarop «Waarachtig," zeide Gerritsen bij zich zeiven, terwijl hij zich verwijderde, waar achtig, nooit kon ik beter kennis gemaakt hebben. SchatrijkSchatrijkNu heb ik mijn biljet en alles wat noodig is. Maar als ik eens een anderen trein nam Op het oogenblik, dat hij in deze over weging verzonken was, zag hij zijn wel- willenden vriend, die hem met de oogen volgde en sprak met den conducteur van den trein en den chef, die hem beide groote achting schenen toe te dragen. Zonder twijfel had ook hij een telegram te ver zenden. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDA HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1