het hervormingscomité tot de volgende week onbeslist blijft. Intusschen is de doodstraf veranderd in vijftien jaar gevangenis. Van de 59 anderen is er aan 9 alle straf kwijt gescholden, en zijn er 18 tot vijf maanden en 22 tot drie maanden gevangenis ver oordeeld. In een telegram van den gonverneur der Kaapkolonie, sir H. Robinson, aan den minister van koloniën, Chamberlain, wordt bovenstaand bevestigden er bijgevoegd, dat eenige gevangenen tot een jaar gevangenis zijn veroordeeld en de straf van vijftien jaar gevangenis 'slechts een vorm is. Het is niet waarschijnlijk, dat zij zal toegepast worden. De boeten worden gehandhaafd. De verbanning blijf achterwege zoolang de gevangenen in de Z.-A. Republiek zich buiten de politiek houden, waartoe zij zich op hun eerewoord moeten verbinden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Mei 1896. Door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren ontvingen wij Voor de Zwartjes van Afrika f 5. Het einde der Werkstaking. De vergadering waarin tot het eindigen der werkstaking werd besloten, werd, zooals we reeds meldden, gehouden op de plaats (dienende tot veestalling) van den heer Ockhorst aan de Veemarkt te Rotter dam. Gisteren-ochtend om 8 ure ving de ver gadering aan. De Jong, Snelleman en Palte betoogden nogmaals krachtig dat het raad zaam was de staking te eindigen de ver dere geschillen konden langs minnelijken weg worden opgelost. De geest der verga dering was kalmer dan den vorigen avond. Het besluit werd genomen met briefjes. De uitslag der stemming was, dat met 118 tegen 431 stemmen werd besloten het werk te hervatten. Nadat door Palte op de plaats van den heer Ockhorst de opheffing der werksta king als uitslag der stemming was bekend gemaakt, gingen de meesten met een glans van vergenoeging op het gelaat huiswaarts om het heugelijke nieuws overal te ver spreider.. In het Bondsgebouw aan de Boompjes werd de nationale driekleur uit gestoken. De afzettingen aan de kaden werden opgehevende passage vrij gelaten en de schutters hier en daar bij de op den wal geloste goederen op post gezet om de politie bij de bewaking behulpzaam te zijn. Hoewel nog ongeregeld, was op vele sche pen het werk gisteren-middag hervat. Er lagen gisteren 136 zeeschepen, zeil- en stoomschepen binnen de gemeente Rot terdam. De ware oorzaak van den plotselingen ommekeer te Rotterdam is, volgens de Msb., de volgende Bij den heer Van Rijswijk, president van den Ned. R.-K. Volksbond, was eene depu tatie uit de stakers gekomen met het verzoek eene vergadering te beleggen van hen, die geneigd waren het werk te hervatten. Zij verzekerden, dat de overgroote meerderheid de overheersching van den N. N, B. B. moede is en gaarne aan het werk zou gaan, wanneer het initiatief slechts van dien aard was, dat het vreesachtigen kon bemoedigen. Eene vergadering als de bedoelde zou zeker duizenden doen opkomen. Van bevoegde zijde werd den heer Van Rijswijk daartoe de Doeleplaats aangeboden met voldoende bescherming. Gisterenmiddag ten 2 ure zou de vergadering hebben plaats gehad. Dit nu was eergisteren reeds in de stad bij geruchte bekend, en het was ook den besturen der stakers ter oore gekomen, die zulks wilden verijdelen door voor gisteren, den ganschen dag, de Doeleplaats af te huren, desnoods tegen dubbel bedrag. Dit aanbod werd echter afgeslagen. Toen, terecht vreezende voor het te wachten fiasco, besloten de besturen der stakers de eer aan zichzelven te houden. Vandaar de vergadering van gisteren-ochtend, waarin zij de stakers die daartoe blijkbaar zeer genegen waren quasi zeiven deden besluiten tot hervatting van den arbeid. Ziedaar de geschiedenis van het slot dezer staking, die èn patroons èn werklieden zooveel tienduizenden heeft gekost. Feitelijk is het de Ned, R.-KVolksbond, die haar beëindigd heeft en het verlies van meerdere schatten heeft voorkomen, een feit, dat door onze stedelijke overheden op de eerste plaats dankbaar erkend wordt. De gezamenlijke graanfactors richtten gisteren aan den president van den Ned. R.-K. Volksbond een schrijven, waarbij zij verklaren met algemeene stemmen te hebben besloten voortaan bij zeewerk voor eiken ploeg 2 ophouders verplichtend te stellen en de overlading met den zak te doen plaats vinden, terwijl verdere kleine verschillen nader onderling geregeld zullen worden. De N. R. Ct. wijdt aan het einde der werkstaking de volgende beschouwing De werkstaking is geëindigd. Met groote meerderheid besloot de vergadering van bootwerkers weer aan het werk te gaan. Dit is een heuglijk feit. Heel Rotterdam zuchtte onder den treuri- gen toestand der laatste dagen. Waar aan onze kade niet gewerkt wordt, waar de booten stil liggen of onze haven mijden, daar voelen niet alleen de direct belang hebbenden, daar voelt de geheele burgerij den terugslag. En richt men den blik verder dan op den toestand van heden, dan tan de vrees niet onderdrukt worden, dat door deze werkstakingen de toekomst der haven met een groot gevaar bedreigd wordt. Onze haven is uitnemend, zij behoeft voor geene andere vlag te strijkende schepen komen er veilig binnen en vinden er alle faciliteiten, die een verlicht en voorvarend gemeentebestuur met vooruitzienden blik in het leven riep. Maar zij moet niet den naam krijgen, dat zij aan handel en scheepvaart geen geregelde bediening kan waarborgen werd dat het geval, dan zouden hare con currenten boven haar kunnen verkozen worden. En daarom, moge Rotterdam in langen tijd niet weder eene werkstaking beleven Thans, nu het werk hervat wordt, nu wij weldra weder de oude levendigheid van het drukke handelsverkeer zullen zien plaats maken voor de militaire beweging, die voor onze handelsstad altijd een abnormaal en ongewenscht verschijnsel is, willen wij niet vragen wie de overwinnaars, wie de over wonnenen zijn. Rotterdam heeft gewonnen 1 laat dit liever de conclusie zijn. Na met waardeering geconstateerd te hebben, dat de houding der werklieden rustig is gebleven en een woord van lof voor de tact en bezadigdheid van hen die met het handhaven der orde waren belast, uit het blad den wensch, dat wan neer er zich weer grieven mochten voor doen, de weg van minnelijk overleg zal gekozen worden, daar een algemeene werk staking slechts als een uiterst middel bij groote grieven mag gebruikt worden. Het geheele le bataljon schutterij, het welk gisteren-ochtend onder de wapens kwam, rukte gisteren-avond 8 uur in. [Enkele posten op Feijenoord bleven bezet door het bataljon grenadiers en ook een afdeeling mariniers werd in dienst gehouden. Heden ochtend kwam een bataljon schutters op. In den loop van den dag zou eene beslis sing genomen worden omtrent het in dienst houden var, aanwezige militairen. Nader verneemt de N. R. Ct., dat de Veilingzaal van het Algemeen Verkooplokaal slechts tijdelijk ongeschikt verklaard is door de bouwpolitie. Met geringe kosten zal in de gebreken, die zich openbaarden en welke zich tot de balkons bepaalden, voorzien kunnen worden. Nu de werkstaking ten einde is, behoort ook een woord van lof ge Dracht te worden aan onze politie, die gedurende dien tijd door haar beleidvol optreden zooveel tot bewaring van orde en rust heeft bijge dragen. Daarvoor is haar niet alleen door de Schiedamsche werklieden, maar ook van de zijde der Rotterdamsche stakers wel verdiende hulde gebracht. De lossing van de erstboot Doris, gisteren middag te 4 uren alhier aangevangen, wordt met wisselende dag en nachtploegen krachtig doorgezet. Gisteren vertrok van Zutphen een 200- tal werklieden naar Rotterdam om een daar liggende ertsboot te lossen. Uit Deventer zijn eergisteren-avond een 50-tal sjouwerlieden naar Rotterdam ver trokken om daar bij de firma H. Müller Co. te gaan werken. Nadat te Dordrecht bericht was ontvan gen, dat de werkstaking te Rotterdam geëin digd was, is men ook daar met het lossen van de reeds verscheidene dagen daar liggende Kingsley begonnen, en wel tegen het Rot- terdamsch tarief. De werkstaking te Rotterdam doet in tal van opzichten haren nadeeligen invloed gevoelen. Doordien het goederenvervoer naar den Rijn stil ligt, hebben ook de sleepbooten niets te doen. Niet minder dan 27 sleep booten lagen gisteren in de Merwekade te Dordrecht gemeerd. DC.) De ruim 63 H. A. wei-, bouw-, griend-, rietland, dijk en kaden, genaamd de Gor- zenpolder, liggende tusschen de Heidsche en Pernische haven aan de Nieuwe Maas, grenzenden aan de eigendommen der stad Rotterdam, waaraan tevens verbonden is de titel van Ambachtsheer der heerlijkheid Pernis en Deijffelsbroek, werden heden te Rotterdam verkocht en op f 129,691.05 in massa gemijnd door den heer van Meeteren Brouwer, administrateur in Den Haag. Uit Vlaardingen wordt aan de N. R. Ct. in dato 20 dezer gemeld In het pas gebouwde Zeemanshuis lo geerden gisterennacht reeds zeven zeelieden Spiritualiën, bier of iets van dien aard worden daar niet verstrekt, want de stich ting is uitgegaan van de Nat. Chr. Geheel- onthouders-vereeniging, financieel gesteund door reeders en anderen die, hoewel niet tot de vereeniging behoorende, toch een dergelijk gebouw nuttig vonden voor deze plaats, waar des zomers zoovele zeelieden van elders verblijf houden. Te Maassluis arriveerde gisteren-ochtend de logger Ouartet, schipper L. Spaans, van de fima M. Dirkzwager Gzn. met 17C kant jes Stornoway haring, waarvan 4 kantjes volle en 30 kantjes Noordzee-maatjes bene vens 4 ton koolvisch. Den 20 April vertrok deze logger ter haringvisscherij bij Stornoway, doch kwam daar te vroeg aan om te mogen visschen. De schipper keerde toen weder terug naar de Noordzee en ving daar 30 kantjes haring. Daarna zette hij nogmaals koers naar Stor noway, kwam daar den lOn Mei aan en ving daar in drie nachten bovengenoemde vangst. De haring is groot van stuk de kwaliteit is puik. Liefhebbers van het echte zeebanket kunnen zich thans vergasten RN.) BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 20 Mei. De beraadslagingen over het Kiesrecht-ontwerp, werden voortgezet. De heer VanKarnebeek bleef waar schuwen tegen te groote uitbreiding van het Kiesrecht. De heer Staalman betoogde, dat men zich noodeloos bezorgd maakt over de kleine vermeerdering van het getal kiezers volgens dit allerslechte, kleinzielige en krentige ont werp, dat volstrekt de belangen van den kleinen man niet behartigt, ja, door een zelfzuchtig conservatisme tienduizenden ar beiders op laakbare wijze, in hun rechten verkort. Op die wijze sart men het volk. Hij protesteerde tegen de wijze waarop de heer Rutgers de houding der arbeiders besprak. De weinige belangstelling van het volk voor het kiesrecht schreef hij toe aan het besef, dat de Kamer van de wenschen der arbeiders toch weinig nota neemt en dat van deze Kamer en Regeering voor de werklieden niets te wachten is. Zeker mag de kalmte van het volk niet misbruikt worden om te beweren dat het onverschillig is, neen, die onverschilligheid komt voort uit den weer zin tegen het ontwerp, dat een geest van verbittering kweekt. Geen beter middel om den inderdaad bestaanden revolutiegeest te versterken, dan om voort te gaan onte vredenheid te wekken door fatsoenlijken arbeiders kiesrecht te weigeren. Hij kwam vooral op tegen uitsluiting der lagere volks klassen, overtuigd als hij was dat hunne toelating tot de stemhus een betere leiding aan het staatsbestuur zal geven, ook en vooral omdat onder die kiezers nog velen zijn met Christelijke bewustzijn. Men zorge dat deze niet in handen van het ongeloof vallen. De heerKuyper, repliceerende, betoog de nader, dat het kiesrecht meer over de algemeene kringen des volks moet worden uitgestrektdat algemeen stemrecht niet bepaald in strijd is met anti-revoluticnnaire leer en dit ontwerp blijkens Patrimonium's' bezadigde motie groote teleurstelling wekt in werkmanskringen. Hij ontwikkelde ander maal waarom een regeling van de gemeen telijke verkiezingen niet bij dit ontwerp be hoort te geschieden, doch overgelaten moet worden aan de volgende Kamer. Hij was overtuigd voorstander van het ontwerp-Tak, omdat daarin de hooge zijde van het staats leven en niet het geld op den voorgrond kwam en omdat het ontwerp beoogde finale uitbreiding van kiesrecht, die nu toch zal komen. Ten slotte protesteerde hij tegen 's Minis ters onparlementaire bedreiging om zich niet meer in debat te begeven en kon hij geen instemming toezeggen voor stemplicht, zooals die is aangekondigd. De heer II a r t o g h achtte de kenmerken strijdig met de Grondwet. De heer Sanders keurde het goed, dat in dit ontwerp geen correctieven zijn opgenomen als: evenredige vertegenwoor diging en meervoudig kiesrecht, stelsels te ingewikkeld om in dit voorstel te worden uitgewerkt. Hij bestreed invoering van stemplicht wegens verschillende practische bezwaren en de betere opkomst der kiezers dan in andere landen. Komende tot het ont werp, had hij gewenscht, dat 't in kiesrecht toekenning wat verder ware gegaande gemeenteraadsverkiezingen er niet in waren opgenomen, omdat de kieskwestie met deze wet niet een einde neemt en dat kiesrecht op onvoldoenden grondslag wordt geregeld. Spreker had groot bezwaar tegen de wette lijke erkenning van kiesvereenigingen als, officieel controleerende lichamen over den verkiezingsgang. Met het oog op zijn twee hoofdbezwaren, behoudt hij zich zijn stem aan het ontwerp voor. De heer Rutgers verdedigde nader stem plicht en constateert, dat de groep van vroegere opposanten bereid is te capituleeren, wat hem zeer verklaarbaar toeschijnt, daar hun positie anders zeer zwak zou zijn. Hun spijt, dat zij de tweede editie van het amen dement—Van der Kaay moeten aannemen, is wel begrijpelijk. Zijn slotsom is, dat de hoofdgroep der opposanten het verzet heeft opgegeven en de kansen van het ontwerp goed staan. De minister van Binnenlandsche zaken, de heer Van Houten, verzekerde den heer Heldt, dat geen enkele reden van persoon lijke overweging zijn oppositie tegen het ontwerp-Tak heeft beheerscht, zooals hij trouwens nooit naar het ministerschap heeft gestaan. Het votum heeft hem hier gebracht als boedelredder van den vorigen minister en hij heeft het betreurd dat hij met dezen niet kon samenwerken, zooals bij de be drijfsbelasting. Dat hij niet links of rechts kan gaan, is het gevolg van de omstandig heden en van de splijtziekte. De minister verdedigde vervolgens in het algemeen het het stelsel van artikel 1. De heer Beelaerts beantwoordde den heer Kuyper, van wiens »hoog standpunt" hij slechts in dezen zin heeft gesproken, dat hij in zijn rede een te hooge vlucht had genomen,niet dat hij het Godsbegrip hoog houdt. Wat diens beroep betreft op Groen van Prinsterer's beginselen ten opzichte van scheiding van Kerk en Staat, meent spr., dat het beter is ons bij Groens denkbeelden omtrent het kiesrecht zelf te bepalen. Spr. treedt in een historische uiteenzetting dien aangaande. De afstand tusschen Groens opvatting en het algemeen stemrecht is inderdaad groot. De heer L o h m a n helderde een misver stand op in de rede van den heer Kuyper omtrent de dubbele souvereiniteitmen moet daarbij de staatsrechterlijke verhouding van het volk tot de overheid niet uit het oog verliezen. De heer Kuyper wil geen volks sou vereiniteit, maar ook wij zeggen, dat het volk en de overheid onderworpen zijn aan een hooger gezag. De minister heeft gesproken van een splijtziekte van de Kamer, maar de minister is zelf een splijtzwam (gelach). Als het met de splijtziekte uit moet zijn, dan gaat dit op van de geest verwanten van den heer Van Houten. De minister zou het best doen de geheele theorie van de splijtziekte maar op zij te zetten. Voor dergelijke argumentatie zwicht spr. niet. De heer Kuyper achtte 't best, dat de antirevolutionairen thans hun pleit maar buiten deze vergadering, hoe geduldig zij het ook aanhoorde, uitvechten. Hij dankte de heeren Beelaerts en Lohman voor de welwillendheid in hun beantwoording, maar kwam ten ernstigste op tegen de voorstel-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2