Dagblad voor Schiedam en Omstreken. '•'tie Jaarg. Woensdag 27 Mei 1896. No. 5501. BSureau ^ofersfraaf 50. Onder Bandieten. feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 o. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYERZ1CKT. 26 Mei '96. De kroningsfeesten in Rusland houden steeds de aandacht der geheele beschaafde wereld gespannen. Zaterdag 11. heeft de ge melijke afkondiging der kroning plaats gehad. Omstreeks half tien Zaterdag ochtend er iet de in het Kremlin samengekomen Processie deze plaats ter afkondiging der Toning. De stoet reed door Spasshithor «aar het Rothem-plein, waar de Secretaris van Staat de bekendmaking voorlasdaar uit bleek dat de kroning van het keizer- djk paar 14/26 Mei zal plaats hebben in et Kremlin. Direct hieven de koper-instru- naenten de hymne aan «God bescherme en CzaarOp de plaats der afkondiging evond zich eene talrijke menigte. De optocht leverde eene prachtigen aanblik op met de schitterende kurassen en de met goud bestikte uniformen. Maandag-middag om kwartier over drieën had de plechtige overbrenging plaats van de rijksinsigniën van de wapenzaal naar de troonzaal van het groote paleis op het Krem- m. De insigniën werden bij den troon hedergelegd, waar de grenadiers voor het paleis en de kamerheeren de eerewacht etrokken, Te half vier begaven zich de Keizer en de Keizerin naar het paleis op het Kremlin. Zij werden op de straten door eene talrijke menigte met levendige toejuichingen begroet. Het weder was heer lijk. in den loop van den avond werd inde erk van den Verlosser een hymne gezongen ter voorbereiding van het kroningfeest op e en, welke plechtigheid de Keizer en de eizerin achter het gouden traliehek bij woonden. De nieuwe reis door president Faure naar het zuiden ondernomen, trekt vooral in irankrijk in de laatste dagen weder de aandacht. De heer Faure is Zondag, verge zeld van de heeren Berthou en Turrel, vertrokken naar Amboise, waar hij om 12 ure des middags arriveerde. Aan het station 1) Een bekend spreekwoord ze<ri Vedere Napoli e poi morireNapels zien' en dan stervenen het is werkelijk waar dat panorama van Napels en omstreken onder den prachtigen blauwen hemel aan een paradijs doet denken. Er bestaat niets schilderachtigers en schooners dan de ter rasvormig gelegen reuzenstad, opstijgende tot de in tuinen en wijngaarden ver spreid gelegen landhuizen op den Vesu vius: maar beneden aan den voet dereenig schoone, wijde, bont geschakeerde golf met haar witte zeilen, ligt de meest bevallige eilandenwereldProcida, Ischia, Capri. Zoo joelde ik mij dan ook, toen ik in 'tjaar 1859 over Genua, Florence en Rome naar werd hij ontvangen door den prefect, den commandant van het negende legerkorps en alle autoriteiten. Om half een had de onthulling plaats van de buste van den heer Guinot, een der verwanten van Faure's echtgenoote. Des namiddags vertrok de president naar Tours. Maandag-ochtend heeft hij daar den eersten steen gelegd voor het nieuwe station. De president werd levendig toegejuicht. Het internationaal bergwerkerscortgres, dat thans te Aken gehouden wordt, trekt vooral in Duftschland bijzonder de aandacht. Het Congres is gisteren geopend. Aanwezig waren 40 Engelsche gedelegeerden, 12 Duitschers, 2 Franschen en een Oostenrijker. De Engelsche leden van het Lagerhuis, de heeren Bart en Rickart, werden gekozen tot president en algemeen secretaris. Des- middags werd een aanvang gemaakt met de beraadslagingen. Op de gebruikelijke wijze is Zondag 24 Mei in Engeland de verjaardag van koningin Victoria gevierd. Victoria bij the grace of God of the United Kingdom of Great Britain and Ireland Queen, Defender of the Faith and Empress of India, zooals hare volledige titel luidt, welke hare waar digheid als koningin van Engeland, «verde digster des geloofs" en keizerin van India omschrijft, heeft nu den leeftijd van 77 jaar bereikt. Hare Majesteit, die den troon be klom na den dood van haar oom, Willem IV, op 20 Juni 1837, is, wat het aantal regee- ringsjaren betreft, de oudste der regeerende monarchen van Europa. Op haar volgt keizer Frans Jozef van Oostenrijk-Hongarije, die op 4 December 1848 den troon heeft be klommen. Op haar verjaardag had koningin Victoria acht en vijftig jaar, elf maanden en vier dagen over hare onderdanen geregeerd. Geen der Engelsche vorsten heeft ooit zoo lang op den troon gezeten, uitgezonderd haar grootvader George III, die negen en vijftig jaar, drie maanden en vier dagen heeft geregeerd; de laatste negen jaren de bloeiende streken van Campagie kwam, door eene toovermacht aangetrokken en voor eenige maanden mijn intrek nam in een der hoogst gelegen huizen van Napels te midden der wijngaarden. Mijne kamerverhuurders waren pachters van de plaats, arme, eenvoudige menschen, die ik in den loop der eerstvolgende weken leerde kennen als te behooren tot die echte Napolitanen, waarvan gezegd wordt, dat zij trouwhartige gemoedigheid en misdadige neigingen in zich vereenigen. Zij zagen mij erg naar de oogen en zouden, om zoo te zeggen, voor mij door het vuur loopen maar toch als zij mij voor eenige livres bedriegen konden, deden zij dat met het grootste ge noegen. In den beginne heette ik bij de geheele, nogal talrijke familie bijna alle Napoli tanen hebben veel kinderen - i] signore, mijnheer, maar zoodra zij een brief aan mijn adres met het opschrift Dr. Muller in han den gekregen hadden, heette ik kortwe^ dokter, il dottore. Deze titel zou mij noodlotig worden. Eens op een nacht, het was zeer warm en ik echter slechts in naam (wegens zwakte van geestvermogens onder regentschap). Van een gouden regeerings-jubilée is bij dezen vorst dus eigenlijk geen sprake geweest. Dit was alleen weggelegd voor slechts twee voor ouders der tegenwoordige koningin, voor Hendrik III, die zes en vijftig jaar, en Eduard III, die vijftig jaar en eenige maan den aan het bewind zijn geweest. Wat den leeftijd betreft, moet koningin Victoria nog vier regeerende vorsten voor zich laten gaan. Eerst komt Zijne Heiligheid Leo XIII, geboren in 1810daarna de groot hertog van Luxemburg, die zeven jaar jonger is, de koning van Denemarken en de groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach de beide laatsten zijn in 1817 geboren. Naar de Times meldt, zijn er op Creta wederom onlusten uitgebroken. De beweging strekt zich thans ook over de oostelijke districten uit. Een Turksch detachement is te Joxaris opgesloten en 18 Turken zijn gedood. Bij een gevecht te Drunia hebben de Turken 10 manschappen verloren. Op aandringen van Griekenland en enkele mogendheden heeft de Sultan besloten, dat de Landdag van Creta deze week zal worden bijeengeroepen. De Fransche consul op Creta meldt, dat er ernstige onlusten te Kanea zijn uitgebroken. Er is een Fransche kruiser heengezonden. In aansluiting bij hetgeen tot heden reeds openbaar werd gemaakt, heeft de regeering in Transvaal een groenboek gepubliceerd, behelzende verdere bescheiden rakende Jameson's inval, de Johannesburger samen zwering alsook andere briefwisseling, waar onder ettelijke brieven van Lion Philips uit den zomer en het najaar van 1894 aan Beitze toonen merkwaardiglijk aan, dat Philips destijds Rhodes waRtrouwde en geen onwenteling begeerde, ook omdat hij over tuigd was, dat den meeste handelsmannen aan den Witwatersrand de verkrijging van politieke rechten in Transvaal zeer onver schillig was. Philips bepleitte destijds om- kooping van den Volksraad door middel van had alle deuren en vensters opengelaten, verbeelde ik mij in mijn slaap, dat zich iemand in mijne nabijheid bevond, die mijne slaapkamer binnengedrongen was. Die ver beelding werd weldra waarheid, want ik werd door eene onzachte hand wakker ge schud. Toen ik mij oprichtte, zag, ik, dat op mijn nachttafeltje de kaars aangestoken was en een vreemdeling voor mij stond. Ik sperde mijn oogen ver open, mijn slaap was eensklaps geheel geweken. «Wat is er? Wat wiltge riep ik eenigs- zins verschrikt, maar nog meer kwaad dan nieuwsgierig in mijn zeer gebrekkig Ita- liaansch. «Och, dokter, kleed u gauw aanmen heeft uwe hulp noodig," antwoordde een beleefde stem. Ik bezag de gestalte wat nauwkeuriger het was, voor zoover ik bij het zwakke licht zien kon, een goed gekleede, gebaarde man, maar deze beleefdheid kwam mij aan stonds verdacht voor, toen mijn blik viel op een blinkende revolver, die hij in zijne rechterhand hield. een fonds van 10.000 of 15.000 pond ster ling. Een brief vermeldt het plan van eenigen aan den Rand om Transvaal onder internationaal toezicht te plaatsen, soort gelijk als Egypte, terwijl een brief van Philipps aan Werhner dd. Augustus 1894 lord Loch, waarmee Philips twee lange interviews had, precies dezelfde rol laat spelen als waarvan de Temps alsook de jongste mailnommers van de Volksstem Loch betichtten. Nieuwe documenten schijnen Newton den Britschen resident van Betsjoeanaland, in het komplot te betrekken. Een telegram van Jameson aan Stevens te Kaapstad meldt Rhodes deelt mede, dat Newton zooveel mogelijk wil helpen. Uittreksels uit majoor White's dagboek te Doornkop gevonden be vestigen het vorenstaande. Onder 15 Decem ber schreef WhiteIk reed met Jameson uit om Grey en Newton te ontmoeten en flinke schikkingen te maken. Uit Pretoria wordt aan de Times gemeld, dat de vee pest Johannesburg heeft bereikt en zich snel uitbreidt over het geheele land. De limes verneemt uit Kaapstad, dat de premier toestemde om een deputatie van leden van het Kaapsche parlement te ont vangen, die de Kaapregeering willen over halen ten behoeve van den Rand gevangenen te intervenieeren. De Hollandsche kerk- predikanten en de Afrikaanderbond willen mede soortgelijke deputatiën zenden; de Amerikanen te Kaapstad zullen deswege vergaderen, terwijl de Natalsche regeering beloofd heeft mede op te treden. De Times ontving een bericht uit Pre toria dd. 23 Mei, waarin wordt medege deeld, dat de koning van Zwasiland zes personen van zijn dienstpersoneel heeft doodgeschoten door hen als schijf te ge bruiken. De Koning heeft zich in de bergen teruggetrokken uit vrees dat hij door Jou- bert zal gestraft worden. Wegens het plan om den heer Mc. Kinley candidaat te stellen voor het presidentschap der Noord-Amerikaansche Unie dreigt er «Waarom riep ik nog luider. «Ik denk er niet aan. Er uit of ik roep om hulp De rechterhand van den vreemde verhief zich een weinig. Stil 1" zeide hij steeds op beleefden toon. «Maak u niet kwaad, dokterHet zou niets helpen. Niemand hoort u toch. Geen haar zal u gekrenkt worden, zoo gij slechts aan mijn verzoek voldoet anders moeten wij geweld gebruiken." Hierop wees hij naar den ingang, waar ik in 't half duister nog een tweede gestalte zag staan. Ik zag in, dat ik hier geen meester der omstandigheden was stond dus op en kleedde mij opzettelijk langzaam aan. «Haast u, dokter! Er is geen tijd te ver liezen", zeide mijn bezoeker op dringenden toon. «Als gij slechts mijn geld eischt," her nam ik, «zal ik het u, door de overmacht gedrongen, vrijwillig geven." «Volstrekt niet, integendeel, gij zult be taald, goed betaald worden. Maar spoedig, haast u, verzoek ik u Wordt vervolgd.) nieuwe schiedamsche courant - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1