een scheuring in de repubiikeinsche partij te komen. De heer Mc. Kinley heeft ge weigerd zich duidelijk uit te spreken over den gouden standaardhij geeft telkens ontwijkende antwoorden en heeft daardoor groote onrust te voorschijn geroepen onder mannen van zaken. De New-Yorker katoenbeurs heett zich duidelijk uitgesproken voor den gouden standaard; de katoenstaten daarentegen vech ten zich dood voor de vrije aanmunting van zilver. En nu heeft de katoenbeurs zich niet alleen voor het goud uitgesproken, maar heeft tevens besloten, dat de gouden stan daard een ontwerp van propaganda bij de aanstaande verkiezing zal uitmaken. Ook de Association der spaarbanken van den staat New-York heeft, naar de Daily Chronicle, op haar jaarsvergadering, waarop 1.700.000 inleggers vertegenwoordigd waren, met bijna algemeene stemmen een besluit aangenomen, •waarin wordt gepotesteerd tegen het aan brengen eener wijziging in den gouden standaard. Dit zijn zakelijke geschillen. Daarbij komen persoonlijke oneenigheden. De heer Platt heeft zich op zeer afkeurende wijze uitgelaten over den heer Mc. Kinley, en is daardoor heftig aangevallen door den heer Warner MilJer, een anderen leider der repubiikeinsche partij. De heer Mc. Kinley moet zich bereid hebben verklaard te onder handelen met den senator Quay, die Penn- sylvanië in de macht heeft, indien deze zich geheel afscheidt van den heer Platt. Of de democratische partij van deze oneenigheid partij weet te trekken, is te betwijfelen, daar ook zij in de muntkwestie verdeeld is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schikdam, 26 Mei 1896. Jaarmarkt of Kermis. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam is de gebruikelijke kennisgeving omtrent de Jaarmarkt of Kermis afgekondigd. Daarbij wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat, indien bijzondere omstandigheden dit niet beletten, de Jaarmarkt of Kermis aldaar zal aanvangen op Maandag den 6den Juli e.k.; dat de loting tot regeling der plaatsen voor hen die zich overeenkomstig art 47 der verordening van 29 Juli 1881, binnen den vastgestelden tijd hebben aangemeld en wier toelating door hun college kan worden vergund, zal geschieden ten over staan van den daartoe aangewezen gemeente ambtenaar, in tegenwoordigheid der aanvra gers, wanneer die zich daartoe aanmelden aan het kantoor bij de buitensluis, hoofd straat no. 2, op Vrijdag den 26sten Juni a. s., des voormiddags ten 10 ure, ofzooveel later op dien dag, als voor sommige categoriën zal worden noodig geacht; dat de voorloopige betaling van het ver schuldigde voor de plaatsruimte, op den openbaren gemeentegrond, gedurende de jaarmarkt of kermis, in te nemen, geschie den moet ten kantore van den gemeente ontvanger, Hoogstraat no. 189, voor of op den 23n Juni e.k., uiterlijk tot des namid dags ten 2 ure, na welken tijd niemand meer tot de loting wordt toegelaten, terwijl de teruggaaf dezer gelden alleen wordt verleend, indien burgemeester en wethouders is gebleken, dat de belanghebbende, door omstandigheden onafhankelijk van zijn wil, van de plaats geen gebruik heeft gemaakt,' of dat aan hem geen plaats w ordt toegestaan. Tot toepassing van het ver schuldigde marktgeld, bedoeld bij art. 2, litt B. der verordening op de heffing vanmarktgeld, van den 3GAprill895. zullenbelang- hebbenden zich moeten onder werpen aan de bepaling, dat van wegedegemeente wordt beslist tot welke categorie de inrichtin gen b e hoor en t e w or d e n ge rang schikt; B 6 dat met het opzettenderkramen, spellen, tenten enz. kan worden aangevangen op Woensdag, den ln Juli e.k., terwijl de door de verschillende aanvragers bestemde standplaatsen niet langer voor hen zullen worden openge houden dan tot den 6n Juli e.k., des middags ten 1 2 uredat over de plaatsen, welke op dat tijdstip naar het oordeel van burgemeester en wethouders nog niet op voldoende wijze zijn in gebruik genomen ten behoeve van anderen kan worden be- I schikt, en dat zij, die voor die ruimte plaat- geld hebben betaald, in dat geval genoegen moeten nemen met de plaats die hun nog zal kunnen worden aangewezen dat de kramen, spellen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en wegge ruimd uiterlijk op Woensdag den 15den J u 1 i 1 8 9 6 en dat zij voorts belanghebbenden herin neren aan de bepalingen, voorkomende in de bovengemelde verordering van 29 Juli 1881, in het bijzonder aan art. 48, luidend: »Het wordt aan burgemeester en wethouders overgelaten, om, ook op tijdig gedane aan vragen, al dan niet eene toelating te ver- leenen, in elk geval niets anders dan tot wederopzegging, ook gedurende den tijd der Kermis." De heer W. A. van Dolder Dz. te Schie dam heeft Zaterdag-namiddag afschrift ont vangen van een besluit van de algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk dd. 22 dezer, welk besluit is genomen naar aanleiding van de bekende uitbanning uit de Ned. Herv. kerk van de bestuurs- en com missieleden der Schied. afdeeling v/d. Ned. Protestantenbond, Onder de verschillende overwegingen dier commissie komt o. m, de volgende voor »dat door den kerkeraad van Schiedam bij zijn besluit, en door het classicaal be stuur van Rotterdam bij zijne eindbesluiten, gehandeld is in strijd met de duidelijke be palingen van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht enz." terwijl de synodale commissie verder be sloten heeft hare beschouwingen over te brengen bij de algemeene synode, die over enkele weken vergadert, en haar te advi- seeren in deze zaak overeenkomstig art. 64 van het algemeen reglement recht te doen, daartoe de bedoelde besluiten buiten werking te stellen, alsmede overeenkomstig art. 73 van het algemeen reglement den genoemden kerkeraad aan te schrijven om, onverminderd zijne in het 2e lid van art. 5 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht vermelde bevoegdheid, aan het door hem genomen besluit gevolg te geven, tot dat door de algemeene synode over de gel digheid van dat besluit zal zijn beslist en de wettigheid daarvan zal zijn uitgesproken. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 98 schepen, waarvan 9 zeilschepenhiervan waren be stemd voor Rotterdam 92, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 4 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 110 schepen, waarvan 13 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 109. werd gevischt, en er werd toen zóó weinig gevangen dat de onkosten niet besomd werden. Bij dagorder is op voorstel van den hoofd commissaris van politie aan het politieper soneel te Rotterdam de bijzondere tevreden heid van den Burgemeester betuigd wegens den betoonden ijver en plichtsbetrachting gedurende de werkstaking der bootwerkers. De werkstaking der bootwerkers te Rotter dam blijkt nog na te werken in eenige veeten, die zich in de laatste dagen geopen baard hebben. Door een bootwerker te Rotterdam is Zaterdag bij de politie in de Pauwensteeg aangifte gedaan, dat hij, nog tengevolge der werkstaking, in een koffiehuis op den Terwenakker door een bootwerker was mishandeld. Zaterdag-avond werd een bootwerker die tijdens de werkstaking altijd doorwerkte, in de Harwichbooten, voor zijn woning aan de Eendrachtstraat opgewacht door eenige an dere bootwerkers die hem mishandelden en trapten. Zaterdag-namiddag werden in een koffiehuis aan de Gouvernestraat eenige graanwerkers die tijdens de werkstaking doorwerkten, des wege lastig gevallen door een ertswerker. Dit had een vechtpartij tengevolgeden ertswer ker werden de beide oogen dichtgeslagen. graf van prins Willem George Frederik te Padua bevindt, thans heeft opgehouden, en dat het afnemen van het monument zonder ongelukken heeft plaats gehad. Naar men ons mededeelt, hebben de ambtenaren bij 's rijks belastingen onderling van gedachten gewisseld over het lang- urig tijdvak van 40 jaren waarop zij eerst het recht bekomen 's lands dienst met pen sioen te kunnen verlaten. Dat tijdvak wenscht men door 's ministers medewerking met 5 jaren te verminderen en alzoo te brengen op 35 jaren. Daarover zal door de Vereeni- ging van kommiezen in Nederland worden beraadslaagd, opdat het hoofdbestuur de noodige stappen bij den minister en bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal kunne doen ter verkrijging eventueel van eene herziening der wet op de pensionneering van de ambtenaren bij 's rijks belastingen. Gedurende de beide Pinksterdagen is het verkeer aan het station van den Holland- schen spoorweg alhier als gewoonlijk weder groot geweest. Den eersten dag vertrokken er 104 en den tweeden dag 123 treinen in beide rich tingen. Het volgend aantal plaatskaarten werd gedurende de beide dagen afgegevenden eersten dag in de richting Rotterdam 492 en in de richting Amsterdam 763; den tweeden dag in de richting Rotterdam 523 en in de richting Amsterdam 999. Door den 12-jarigen Lohstroh werd Za terdag-ochtend te 4 uren alhier op straat gevonden een gouden damesremontoir met zilveren ketting. De eerlijke jongen stelde het onmiddellijk der politie te hand en ont ving later van de eigenares een rijksdaalder ter belooning. De boete, den koopman W. C. F. van Harteveld in zake het in beslag nemen van het varken in de bergplaats van den slager J. C. van der Klink alhier opgelegd, be draagt flo wegens het vervoeren van een varken dat zijn natuurlijken dood was ge storven, en f10 wegens het niet aangifte doen van het slachten van het varken. Omstreeks 7^ ure Zaterdagavond heeft er een gasontploffing plaats gehad in den onder de vestibule van het café Tivoli aan den Coolsingel te Rotterdam zich bevindenden wijnkelder, juist op het oogenblik dat zich daar ophielden de echtgenoote van den gérant Blom en de koffiehuisbediende J. Coster. Laatstgenoemde werd vrij ernstig door glas scherven in het gelaat verwond naar zijne woning in de Lijnbaanstraat no. 13 gebracht, terwijl de echtgenoote van den heer Blom ook eenige lichte kwetsuren bekwam. De schade door de ontploffing aangericht is tamelijk groot. Van het glazen koepeldak tusschen de voor- en achterzaal werden verscheidene ruiten stuk geslagen, een hou ten lambrizeering gedeeltelijk verbrijzeld, terwijl in de beide buffetten groote schade onder het glaswerk werd aangericht. Brand ontstond er niet, zoodat de aangerukte spuiten geen dienst behoefden te doen. Woensdag 10 Juni a.s. zal te Delft eene verkiezing plaats hebben voor 21 leden voor den gemeenteraad. In den alsdan samengestelden raad van 42 leden zal aan de orde worden gesteld de grensregeling tusschen die gemeente, Hof van Delft en Vrijenban. Voor Hof van Delft zal op denzelfden dag en voor Vrijenban den vorigen dag de verkiezing plaats hebben ter verdubbeling van den raad. De schokkers uit Pernis maakten de af geloopen week tengevolge van het onstui mige weer slechte zaken. Slechts één dag BINNENLAND. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 28 Mei eerst komende niet plaats hebben. De ceremoniemeester maakt, bij afwezig heid van den opperceremoniemeester, be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, ingaande 24 Mei, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van Z. K. en K. H., Aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk. Aan T. V., die in 1893 bij eene oproerige beweging te Wageningen den burgemeester aldaar op straat een messteek had toege bracht, is op een gratie-verzoek door ge noemden burgemeester (mr. Hesselink van Suchtelen), ten behoeve van hem ingediend, door H. M. de Koningin-Regentes afslag van het nog onvervulde gedeelte zijner straf verleend. Hij had circa 2£ jaar van de hem opgelegde vier jaren gevangenisstraf ondergaan. Uit Italiö ontving de N. R. Ct het bericht, dat het verzet tegen de verwijdering van het monument van Canova, dat zich op het Atjeh. De Telegraaf ontving Zondag de volgende telegrammen uit Nederl.-Indië Een eerste kolonne nam stelling te Pantai Abee aan de helling van den berg, om te beletten, dat den vijand hulp werd geboden uit de IX Moekims. Een tweede kolonr.e marcheerde langs de oostzijde van den bergrug naar Lam Pisang. Een derde ko lonne nam stelling benoorden Djempit. Eene vierde kolonne veroverde Lam Tengah en Lam Manjang na een hevig gevecht. Nu rukten de troepen op tegen Lam Isi. Wij lieten hierbij meer dan vijftig dooden en gewonden. Luitenant Scheepens werd aan den schouder gewond. Een tweede telegram luidde Gesneuveld kapitein Kramergewond kapitein Adema van Scheltema, de luitenants De Wilde, van Hasselt, Ramaer en Brunsting. Daarna werd nog een derde telegram ontvangen van dezen inhoud Lam Pisang veroverd; luitenant Lisnet gewond. Hierbij wordt door de Tel. opgemerkt Uit deze telegrammen blijkt, dat de laatste dagen slechts in schijn een tijd van werke- Drm l v,oor onze troePen zijn geweest. Blijkbaar heeft men zich voorbereid op een krachtig optreden. Gemeld was, dat op den tweeden Pinksterdag de operatiën zouden beginnen dat thans, reeds op den eersten Pinksterdag, Lam Pisang, de stelling van loekoe Oemar is bemachtigd en den vijand een gevoelige les gegeven, strookt geheel met de voortvarendheid van generaal Vetter. Hier dient ook herinnerd, dat wij den j ten April een telegram ontvangen, mel dende, dat met het bombardement van de stelling van Toekoe Oemar een begin was gemaakt. Dit bombardement had echter weinig uitwerking. Bij de laatste operatiën zijn de troepen in vier afdeelingen van binnen de linie op gerukt. Zooals men weet, was Lam Tih reeds eenige dagen geleden platgeschoten en la°- dus op den weg naar Lam Pisang in de eerste plaats Lam Tengah aan de beurt. In Zuidelijke richting werd nu voortge trokken over Lam Manjang naar Lam Isi. Hier was men dus in het centrum van het verzet, vanwaar de vijand in de laatste dagen ons bestookte. Dat men op grooten tegen stand is gestuit, blijkt wel uit het groot aantal dooden en gewonden die hier vielen. Nadat den vijand in Lam Isi een neder laag was toegebracht, blijkt hij zich terug getrokken te hebben. Onze correspondent seint althans niets van een bloedig treffen van de kolonne, die rechtstreeks naar Lam Pisang is getrokken. Dat Lam Pisang reeds nu genomen is, is een groot succes voor onze troepen. Spoedig zullen wij nu wel iets naders omtrent Toekoe Oemar vernemen. De namen der gesneuvelde of gewonde officieren zijn voluit: kap. der inf. 11. O. W. L. Kramer, kap. der inf. G. Adama van Scheltema, le-luit J. Brunsting, J. van Hasselt, P. G. Ramaer. Gewond is verder een luitenant De Wilde. (Het Indische leger telt 2 luits. De Wilde den le-luit. der inf. G H. de Wilde en den j luit. der inf. M. de Wilde), en de le luit. der cav. P. H. Lisnet. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indië d.d. 24 dezer ontvangen Gisteren tegen Toekoe Oemar opgerukt. Eerste colonne nam positie Pantai Abee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2