Dagblad voor Schiedam en Omstreken. BE KIESWET. 19de Jaar». Zondag 31 Mei 1896. No. 5505. bureau ISofersfraaf 50. EERSTE BLAD. Ill De Kieswet door Minister Van Houten on worpen en bij de Tweede Kamer der ^taten-Generaal ingediend, heett het eerste stadium der openbare behandeling doorloo- Pen. Nadat de algemeene beraadslagingen eze week ten einde waren gebracht, is de behandeling der artikelen zóo ver gevorderd, dat artikel I, 'twelk de verschillende catego ry van kiezers aanwijst en de wijze waarop ZÜ het kiesrecht zullen verkrijgen, regelt, rnet de beduidende meerderheid van 62 tegen 36 stemmen is aangenomen. Daar mede is de gewichtigste stemming volbracht, en de wet in beginsel aangenomen. De Minister heelt daarbij de voldoening mogen smaken dit gedeelte van zijn gees tesproduct in hoofdzaak ongewijzigd te zien aannemen. Slechts eenige kleinere amen dementen werden op zijn voorstel aange nomen de grootere, o. a. die omtrent den Kiezersleeftijd, die hij onaannemelijk had ver klaard, werden allen verworpen. ^Tegenover alle amendementen, tot dusver op art. 1 voorgesteld zoo betoogde de yd in een artikel Woensdag over den stand van het debat gepubliceerd werd oor den Minister een volstrekt afwijzende ouding aangenomen. Wat de meeste be- o'feft °- i. terecht. Het medegaan geheel o gedeeltelijk met de amendementen orgesius zou den Minister ongetwijfeld stemmen gekost hebben van zeer velen, Welke van meening zijn, dat thans reeds OU bet toekennen van kiesbevoegdheid het ontwerp gaat tot de uiterste grenzen van bet in 's Lands belang oorbare, zoo niet daarover. Van den anderen kant kan van Oe Regeering en evenmin van de meerder- ïeid der Kamer verlangd worden, dat zij ter wille van allerlei nevelachtige, voor slechts weinigen begrijpelijke theorieën van feuilleton. wvmr. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2) (Slot.) De lange Iwan beheerscht alle omliggende torens en koepels der drie kerken op het kathedraalsplein 't Kreml. Een van die drie, die door een hekwerk van 't overigen Kreml' js gescheiden, is de Oespénski Sobór (Maria- bemelvaarts-kathedraal, gebouwd in 1479 door Fioraventi), waarin de kroning plaats heeft. Daarin zijn de groote schatten de sacristie bewaard, die bij de kroning gebruikt worden, a. het evangelieboek van Natalia Narysj- kin, de moeder van Peter I, en een ovale keik uit jaspis, Italiaansch werk uit den 16e antirevolutionair staatsrecht, zullen toestem men of berusten in het aanbrengen van wijzigingen, welke ondanks alle fraaie rede neeringen en kunstig opgebouwde theoriën, in de praktijk geen andere gevolgen zouden hebben dan het aannemen van de amende mentenreeks der meest vooruitstrevende Takianen. »Met leedwezen daarentegen zagen wij, dat noch de minister, noch de meerderheid van de commissie van rapporteurs iets ge voelde voor het amendement van den heer Travaglino tot verhooging van den gevor derden leeftijd van 25 tot 28 jaar. Der gelijke verhooging toch kan alleen strekken, om het algemeene peil van geschiktheid bij het kiezerskorps te doen stijgen, terwijl geen enkele staatkundige partij of maat schappelijke klasse daarbij over veronge lijking kan klagen. Bij allen liberalen en anti-liberalen, bij meer en bij minver mogenden komen het verstand en de levensernst eerst met de jaren, terwijl de dagehjksche ondervinding ons leert, dat door menigeen in alle standen der samenleving de wilde haren zeker niet vóór het vijfen twintigste jaar, dikwijls nog later eerst, verloren worden. Wie van democratisch standpunt ijvert voor een vermeerdering van invloed der zoogenaamde arbeidende klassen, zou, consequent te werk gaande, eigenlijk het amendement dienen te steunen, daar het aantal personen, welke eerst op rijperen leeftijd den graad van maatschap pelijke onafhankelijkheid bereiken, welke hun het kiesrecht verzekert, natuurlijk bij de lagere standen het grootst is. ïBlijft eindelijk de quaestie van den stem plicht, de quaestie welke reeds bij de ge voerde debatten een zeer belangrijke rol heeft vervuld en die zeker ook verder nog vervullen zal. vOfschoon het indienen van de amendee ring, door den heer Harte voor te stellen, nog niet officieel heeft plaats gehad, werd door hem de inhoud er van toch reeds in zijn rede van Dinsdag 19 met zooveel uit voerigheid medegedeeld, dat de definitieve eeuw, waaruit de Russische souvereinen hun zalving ontvangen. De tweede kerk is de kathe draal van den aartsengel Michaël, Arch an gelski Sobór, in 1505 door den Italiaanschen architect Alefisio Novi gebouwd. In deze kerk bevinden de sarcophagen der Russische keizers tot Peter den Groote, want zooals bekend is^ zijn de latere allen in de vesting- kerk te St. Petersburg bijgezet. Boven de sarcophagen zijn de portretten der keizers op den muur geschilderd. De derde kerk is de Blagowésjtsjenski Sobór (Maria-boodschap- kathedraal). waarin het trouwen des Keizers plaats vindt. Tusschen deze kerken zijn op het kathedraalplein plankieren met verschil lende versieringen aangebracht, waarover de Keizer zich te voet van de eene naar de andere begeven moet. Op 't Kreml hebben we verder nog tegen over den langen Iwan de Tsjoedof Monastyr (Wonderklooster), een zeer bont merkwaar dig gebouw met ultramarijnkleurige koepels en gouden dakendaaraan grenst het vroegere senaatsgebouw, nu paleis van justitie, en hier tegenover ligt het groote arsenaal in formuleering ervan in het oordeel der Regeering zeker geen wijziging meer bren gen kan. »En de minister blijft elk amendent tot invoering van stemplicht onverbiddelijk afwijzen.Ook in zijn rede van Woensdag 11. werd het zoo duidelijk en kras mogelijk door hem gezegd nooit zal hij een Kieswet onderteekenen, waarin het beginsel van stemplicht zou zijn opgenomen. »Te dikwijls hebben wij in ons blad met verwijzing naar het voorbeeld van België, de voordeelen van den stemplicht uiteen gezet met verwijzing naar het voorbeeld van België, de voordeelen van den stemplicht uiteengezet dan dat het noodig zou wezen daarop nog heden terug te komen. Vooral bij de invoering van een zeer uitgebreid kiesrecht, hetwelk zonder dat treurige ver rassingen kan opleveren, heeft de stemplicht in ons oog groote waarde." Na eene betoog dat deze beschouwing van de stemplicht niet medebrengt, dat onze afgevaardigden elke wet moeten verwerpen waarin geen stemplicht is opgenomen, wijl immers zij gehouden zijn de gestelde be ginselen naar omstandigheden in toepassing te brengen, juicht de Tijd het ten slotte toe dat het beginsel van kiesplicht door onze katholieke afgevaardigden in de Kamer is gesteld en verdedigd en wacht hij met vertrouwen af welken invloed de houding door de Regeering ten aanzien van de stem plicht aangenomen, op hun eindvotum over het wetsontwerp zal oefenen. Tot zoover ons geacht hoofdorgaan De Tijd. Zooals reeds in het licht werd gesteld, den ken onze katholieke afgevaardigden omtrent den stemplicht niet eenstemmig. Terwijl eenigen hunner van de beslissing omtrent den stemplicht hun eindvotum over de wet afhankelijk maker., zouden anderen haar, wegens het niet opnemen van den stemplicht in geen geval willen verwerpen. In den grond der zaak zijn eigelijk allen het eens. De katholieke afgevaardigden zou gaarne stemplicht ingevoerd zien. Want zoo redeneeren zij, als de kiezers vrij blijven in zeventienhonderd zooveel gebouwd, waarin alle Russische bewapeningen van de vroegste tot de laatste tijden bewaard worden. Langs de muren van dit gebouw liggen 675 ka nonnen, in 1812 veroverd kogelstapels liggen erbij, die nu netjes zwart geverfd worden. Op een hoek tegenover het Wonderklooster staat het groote monsterkanon, in 1828 door den Rus Andreas Tsjekof gegoten,het heeft een gewicht van 39,312 KG. De kogels die eronder liggen, reiken ongeveer tot aan de heup. Waarschijnlijk echter is met het kanon nooit geschoten. Het overige, het grootste deel van het Kreml, waar de keizerlijke paleizen, de oude woning der patriarchen en verschillende kleinere paleizen en heiligdommen zich be vinden. is op het oogenblik voor het publiek niet meer toegankelijk. Daar staat o. a. ook op de paleisplaats de oudste tempel van Moskou (Spasna-boroe), den Verlosser in 't bosch gewijd, een overblijsel uit de 13e eeuw, toen de heuvel waarop 't Kreml ge bouwd is nog met woud overdekt was 't Geheele Kreml heeft een omtrek van 2 het uitoefenen van hun stemrecht zullen de ordelievende en vreedzame Nederlandsche burgers dikwijls thuis blijven, terwijl de oproermakers die thans zoo luide om kies recht schreeuwen, bij de stembus weer eenmaal te meer het bewijs zullen leveren, dat de kinderen der duisternis in het be hartigen hunner belangen wijzer en voor zichtiger zijn dan de kinderen des lichts. Maar een andere vraag is deze, of men de kieswet Van Houten moet opofferen, indien de Minister niet van stemplicht weten wil. Die vraag wordt door de meeste afge vaardigden in ontkennenden zin beantwoord. Het is toch ontegenzeggelijk waar, dat de kieswetVan Houten, wat de grondwettige beperking van het kiesrecht betreft, veel meer waarborgen biedt dan het kiesrecht- ontwerpTak. Terwjjl Tak in zijn ontwerp zich alleen tot negatieve kenteekenen had bepaald, vordert Van Houten in zijn ontwerp beslist positieve kenteekenen van welstand. Daardoor is de uitbreiding niet zoo ruim als Tak die voorstelde, en wordt alzoo het allemanskiesrecht 'twelk Tak wilde invoeren» geweerd. Ons komt het dan ook voor, dat het ontwerp Van Houten op de klip van den stemplicht geen schipbreuk zal lijden. Nu het hoofdbeginsel, 'twelk in art. 1 is be lichaamd, is aangenomen, meenen wij dat de kansen voor het ontwerp belangrijk ge stegen zijn en het ten slotte, zij het ook met eene kleine meerderheid, zal worden aangenomen. Of wij dan met de aanneming van het ontwerp zoo ingenomen zijn, is een vraag die eenige beantwoording wel verdient. En dan luidt het antwoordVoorzeker minder om het ontwerp-zelf, dat in menig opzicht ver betering verdient, en zeker allerminst om den man die er zijn naam aan zal hechten, maar vooral omdat het althans voor eenige jaren, een einde zal maken aan de kiesrecht- agitatie die ons vaderland sedert zoo lang beroert en ons politiek leven verlamt, wijl het zoo vele andere noodzakelijke hervor mingen in het maatschappelijk leven, zoolang werst 20 sazjen, dus tegen de 2200 meter. De tuinen aan den voet van den Kreml- muur om de geheele akropolis heen zijn rijk versierd, in de lanen eerebogen, en haast naast iederen boom een paal met een ster of zon, in bonte kleuren, waar vetpotjes aangehangen worden. Tegen de glooiende ga zons naar beneden, naar de Moskwd toen evenzoo guirlandes van illuminatie. De' torens, gebouwen, vestingmuren en bastions van 't Kreml worden alle met gloeilampjes geïllumineerd. De verschillende kleuren der lichtjes geven de verschillende kleuren der torens aanzoo zijn de lampjes van den Iwan Weliki wit en op den koepel geel van een van de bastions valt een verlichte cascade in den Moskwa-stroom. i 11 n ih j1 j 11fu 111111111 1ii111 m 1111 Minniwi»i!iiii:iifiii|fpwrj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1