Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Zaterdag 6 Juni 1896. No. 5509. bureau ^oterztvaat 50. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 5 Juni '96. v®rvanS'ng van den Franschen gezant Berhj,,, dm heer Herbettei do;r den wkies de Noailles, afstammende uit een oud en^ beroemd geslacht, wordt vooral in rankrijk in de pers druk besproken. Een 'Plomatiek medewerker van de Figaro verklaart, ^at betrekkingen tusschen uitschland en Frankrijk in den laatsten Ud aanmerkelijk zijn verbeterd. Vroeger onderhandelden beide regeeringen enkel over grensincidenten en spionnen. In kwesties etreffende het evenwicht in Europa en de •"o'j welke Frankrijk bij de regeling van eze zou spelen, had gedachtenwisseling nooit rechtstreeks, maar altijd over Londen o» St. Petersburg plaats. Thans spreekt rankrijk weder met Duitschland en mar les de Noailles zal met de Duitsche regee- ring zoo spreken, als gebruikelijk is onder regeeringen die rekening houden met dage- Kjksche behoeften en het verledene wel niet vergeten maar laten rusten, om tegenover derden desnoods gemeenschappelijk te kun nen optreden tot handhaving van den wereld vrede en het volkenrecht. In de vergadering gisteren door de Fransche Kamer gehouden, heeft Renoux, socialist, de regeering geïnterpelleerd over het tusschen- eiden komen van de politie bij gelegenheid der betooging op de begraafplaats Père Lachaise. Hij eischte voor het volk de erkenning op van het recht zijne dooden te eeren. De minister Barthou gaf in zijn antwoord te verstaan, dat door de amnestie e Commune vergeten is, maar dat men daarom door die amnestie zich niet gerech tigd achten mag tot het uiten van belee- digingen, zooals bij de betooging is geschied. Dit lokte geroep uit»Leve de Commune 1" De voorzitter der Kamer verklaarde geen verheerlijking van de Commune te zullen gedoogen. De enkelvoudige orde van den en Ik ben een Franschman van geboorte mijn naam is Francois Thierry. Ik zal u niet lastig vallen met het verhaal mijner vroegere geschiedenis, maar al dadelijk be ginnen met de mededeeling, dat ik naar de galeien werd gezonden en mij op zekeren dag in ballingschap bevond. Het brandmerken was toen nog niet uit de mode en tot den dag mijns doods toe zal ik dan ook eenige vuurroode letters op mijn schouder dragen. Ik werd in hechtenis genomen, voor de rechtbank gedaagd, veroordeeld en naar Parijs gezonden. Terwijl ik de gerechtszaal verliet, dreunde mijn vreeselijk vonnis mij dag, waarmede de Regeering zich vereenigd had, werd ten slotte aangenomen met 415 tegen 54 stemmen. De Événement verzekert, dat de Fransche minister van oorlog de Lebel-geweren zal doen vervangen door nieuwe geweren van een kaliber van millimeter. De kosten bedragen 120 millioen francs voor drie geweren. Zeer ernstige berichten zijn uit Mada gascar te Parijs ontvangen. De regeering ontving een telegram van den resident te Tananarivo, meldende dat een bende Faha- volo's, sterk 1500 man, Andribade hebben aangevallen en verbrand. Een bericht eergisteren door de Berlijnsche avondbladen verspreid, heeft in Duitschland heel wat sensatie gewekt. Bedoelde bladen hadden een bericht uit Shangai, meldende dat een Duitsch officier, genaamd Krause, uit de provincie Hoenan door soldaten, be- hoorende tot de lijfgarde van den onderkoning van Nangkin, is vermoord geworden. Volgens Reuter hadden alle Duitsche schepen last gekregen om naar Nanking te stevenen, en geloofde men dat tot dezen moord door hooggeplaatste personen was opgestookt, teneinde de Duitsche officieren te nopen den Chineeschen dienst te verlaten. In een particulier telegram door de N. R.Ct. uit Berlijn ontvangen, wordt van dit geval eene andere lezing gegeven. Officieel is hier niets riekend ten aanzien van den moord, die zou gepleegd zijn op een Duitscher, als officier voor de instructie in het Chineesche leger dienende zoo heet het daar. Aan dit bericht van Dalziel te Londen wordt hier geen geloot gehechtmen brengt het in verband met een gebeurtenis, die vijf of zes weken geleden plaats greep. Toen wer den in den omtrek van Nanking verschei dene Duitsche officieren, door de bevolking, die steeds een sterke verbittering tegen de Europeanen aan den dag had gelegd, belee- digd en met steenen geworpen, zoodat enkelen hunner onbeteekenende verwondin- nog in de ooren. Op der. langen weg van Parijs naar Bicètre steeds dag en nacht doorreizend totdat wij te Toulon kwamen scheen het doffe geromel van den voort rollenden gevangeniswagen het mij telkens bij vernieuwing toe te roepen. Als ik aan dien tijd terugdenk, dan geloof ik verplet terd te zijn geweest door de onverwachte strengheid van mijn vonnis, want ik heb niet de minste of geringste heugenis meer van de bizonderheden dier reis. ^Levenslangen dwangarheid 1" Levenslan gen dwangarbeid Ik hoorde niets anders. Laat in den namiddag van den derden dag hield de wagen stilde deur werd ontgren deld en ontsloten en men leidde mij door een bestrate gang naar een zaal, die slechts flauw verlicht was. Hier vroeg een officier mij naar mjjn naam, dien hij opschreef in een dik boek, dat van een ijzeren band voorzien was, alsof men het in de boeien gekluisterd had. No 207 1 riep de officiergroen 1 Daarop werd ik naar een ander vertrek overgebracht, waar ik de uniform van een galeiboef moest aantrekken. Van dat oogen- blik af had ik mijn individualiteit verloren. Ik was niet langer Francois Thierry, maar gen bekwamen. Daar de mogelijkheid bestaat, dat bij dergelijke uitbarstingen der volkswoede nog eens een Duitsch officier werkelijk vermoord wordt, zal de regeering een krachtig vertoog indienen. Het Duitsch eskader, dat zich in de Oost-Aziatisc'ne wateren bevindt, is aan den mond van den Jangtsekiang aangekomen. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden verklaarde de minister van koloniënde heer Cham berlain op grond van officieele inlichtingen er niet aan te twijfelen, dat Cecil Rhodes zich niet belasten zal met de controle der burgerlijke en militaire aangelegenheden. In deze opvatting is de minister niet ge schokt door de uitlatingen welke aan Rhodes worden toegeschreven in de telegrafische overzichten van zijne redevoeringen. Sir. F. Carrington is de algemeene opperbevel hebber van alle troepen welke tegen de Matabilen in het veld zijn. Martin bepaalt zich thans tot de functie van onder-commis saris onder den opper-eommissaris die de Kroon vertegenwoordigt in Matabilenland. Grey is administrateur van de Matabilen- land-Maatschappij krachtens ministerieel be vel van 1894, maar geen uitvoerend direc teur. Rbodes heeft onlangs eene colonne van Gwelo overgebracht naar Boeloewajo, en mij, zeide de minister, is niet bekend, dat hem sedert zijne aankomst te Boeloe wajo door Carrington andere militaire plichten zijn opgelegd. Een hevige twist die ontstaan is tusschen maarschalk Martinez Campos en generaal Borrero naar aanleiding van het optreden van eerstgenoemde tegenover de Cubaansche opstandelingen, wekt in Spanje veel opzien. Generaal Borrero moet den maarschalk een brief vol beleedigende uitdrukkingen hebben gezonden, waarom Martinez Campos hem twee getuigen zond. De kapitein-generaal van Madrid heeft echter een duel weten te voorkomen. De beide vijanden en hun secon danten hebben op hun woord van eer moeten No. 207. De officier was bij mijn verkleeding tegenwoordig. Haast je wat riep hij het is al laat geworden, wij moeten je nog vóór het eten trouwen. Trouwen herhaalde ik vol verbazing. Hij lachte, terwijl hij een sigaar aanstak. Ik werd weder weggevoerd door een andere gang, naar een somber overdekt binnenplein, waar mannen met woeste en verwilderde gelaatstrekken en met ramme lende ketenen aan de voeten, heen en weer liepen voor de monden der kannonen. Breng No. 206! gebood de officier met luide stem, en roep dan den priester. No. 206 kwam binnen, een zware ketting achter zich aanslepend, op de hielen gevolgd door een reusachtigen smid. De ring van een ijzeren keten werd rondom mijn enkelgesloten en met enkelen slag van den hamer dicht- gesmeed. Een soortgelijke ring verbond mij nu onafscheidelijk met mijn lotgenoot. Elke slag weergalmde door de gewelven als het satanische gelach van booze geesten. De officier haalde nu een klein rood boekje uit zijn zak en zeide No. 207 1 luister naar onze gevange nis wetten Als je een poging tot ontvluch- beloven, dat zij zich tot nader order ter beschikking van den minister van oorlog zullen stellen. Dit schandaal moet in Madrid een zeer onaangenamen indruk hebben ge maakt, vooral aan het Hof der Koningin- Regentes. Een telegram uit Athene schat het aantal Turksche troepen, dat binnenkort op Creta zal zijn, op 100.000. Abdullah-Pasja is voornemens om alle strategische pnnten in het Westen van het eiland te bezetten en daar den staat van beleg af te kondigen, om den opstand met kracht te onderdrukken. Een deel der bevolking schijnt daarin ver trouwen te stellen, Een aantal huisgezinnen zijn naar Athene vertrokken, vreezende dat zij het lot zullen ondergaan van bewoners der dorpen Galata, Mournies en Turzato, die hun woningen zagen geplunderd en in vlammen opgaan. Volgens een Reuter-dépêche uit Athene is een Turksche troepenafdeeling 85 man sterk, die naar Vamos teruggekeerd was, om daar eenig materiaal te halen, dat zij achtergelaten had door de opstandelingen tot op twee man afgemaakt. De mogendheden zijn niet van plan kalm aan te zien, op welke wijze de Turksche regeering den opstand zal dempen. De zes gezanten hebben der Porte uitdrukkelijk doen weten, dat het vermoorden van chris tenen niet langer zou worden geduld. De Russische gezant moet deze mededeeling nog door eenige krachtige woorden hebben onderstreeptwaarom de correspondent der Times te Constantinopel spijtig opmerkt »Als het op moorden aankomt, maakt de Russische regeering onderscheid tusschen Armeniërs en Grieken." Tengevolge van de gebeurtenissen op Creta wordt nog voortdurend van gedachten gewisseld door de mogendheden. Naar men zegt, bestaat er verschil van meening tus schen den koning en den kroonprins van Griekenlandlaatstgenoemde moet het Grieksche-Creta-comité goedgezind zijn, ter- ting doet en daarin wordt verhinderd, zal je gestraft worden met geeseling. Als het je gelukt, de havens te bereiken en daar dan wordt opgepakt, zal je voor den tijd van 3 jaren dubbel geketend worden. Zoo dra je vermist wordt, zullen er drie kanon schoten worden gelost en op al de bastions alarmsignalen geheschen. Telegraphische dépêches zullen er verzonden worden naar al de bureaux der haven-politie en naar al de autoriteiten der justitie door heel Frank rijk Nadat de officier dit met een vreeselijke zelfvoldoening had voorgelezen, stak hij zijn sigaar weer aan, bergde het boekje weg en verliet het plein. Ik was nu een gevan gene, vastgeketend aan een anderen gevan gene. Toen ik hem eens aankeek, zag ik dat zijn oogen op mij gevestigd waren. Hij was een man met een hoogst ongun stig, om niet te zeggen onheilspellend voor komen, van omstreeks veertigjarigen leef tijd, niet veel grooter dan ik, maar van Herculischen lichaamsbouw. Wordt vervolgd.) S3SSRJR5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1