Stads- en Gewestelijk ïïieuws. BISNENLAK». uit gebrek aan water èn omdat de Italianen versterking hadden gekregen niet verder is voortgerukt. Het gerucht loopt, dat alle Italiaansche krijgsgevangenen gezamenlijk naar Harrar gebracht zullen worden. Onder de gewonde Derwisjen in het ge vecht bij Firket bevindt zich ook Tahis el Obeid, die met Slatin bevriend was, toen deze nog door den Mahdi gevangen werd gehouden. Hammoeda moet toch gesneu veld zijn en met hem 900 Derwisjen. Majoor Burn Murdoch, de commandant der cavalerie en artillerie, die tot kolonel is bevorderd, is naar het zuiden getrokken om te trachten zich van de booten der Der wisjen meester te maken. Volgens een brief van een Griek die te Omdoerman gevangeD wordt gehouden, heb ben de Europeesche gevangenen zwaar te lyden van den Khalief, die hen met den dood bedreigt. Volgens het verslag van het bureau van landbouw in de Noord-Amerikaansche Unie bedraagt de oppervlakte die dit jaar met katoen beplant is 416 2/J0 percent van de in 't vorig jaar beplante oppervlakte. De gemiddelde stand is 97 */10, de hoogste sedert vijftien jaar. De dynamiet-aanslag te Barcelona. Een smartelijke indruk is in geheel Span je en ook daarbuiten gemaakt door den gruwelijken aanslag der anarchisten te Bar. celona. Men weet, dat deze stad een der broeinesten is van het anarchisme, maar sinds geruimen tijd had de partij zich stil gehouden. Thans heeit zij plotseling weer op ontzettende wijze steekenen van leven" gegeven, teekenen van leven, welke dood en verderf zaaien Omtrent den aanslag worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld De processie van het H. Sacrament keerde Zondagavond om 9 uur naar de kerk van Santa Maria del Mar terug, toen op den hoek van twee straten een bom ontplofte. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniekde priester die het H. Sacrament droeg, viel in zwijm, in alle richtingen stoot de menigte uiteen, en vele personen werden in het gedrang gewond. De bewoners van de naburige huizen durfden eerst niet buiten komen, en bleven, verstijfd van schrik, uit de vensters het ontzettend schouwspel aanstaren. Drie werklieden lagen dood op een hoop in een hoek lag een vrouw met een vreeselijk verminkt kind in de armen verder lag een vrouw met een gapende wonde in de borst, en een jonge werkman met verbrijzeld hoofd. In het geheel waren er twaalf doo- den en een veertigtal gewonden, waarvan nog twee kinderen in het hospitaal bezwe ken. Den geheelen avond werd het hospitaal bestormd door menschen, die de namen van de dooden en gewonden kwamen vragen. Men gelooft, dat de bom werd geworpen van het balkon van een der naburige huizen, en dat de aanslag gemunt was op den kapi tein-generaal D e s p u j o 1 s, die in de processie medeliep, maar niet getroffen werd. Het was een Orsinibom, met 23 zandpijpen en geladen met dynamiet en schroot. De politie heeft onmiddellijk 32 anarchisten ge arresteerd, doch een paar van de meest bekende waren nergens te vinden. De voornaamste arrestanten zijn een Italiaan en de secretaris van een plaatselijk anar chistisch blad, een Cataloniër. Een woedende menigte belegerde het politiebureau, waar de anarchisten waren opgesloten en als de politie het niet had verhinderd, zou het volk hen ongetwijfeld gelyncht hebben. Alle schouwburgen in de stad liepen op het ge rucht dadelijk leeg. De staat van beleg werd terstond afgekondigd. Volgens een telegram uit Barcelona aan de Ileraldo is men de daders van den aan slag op het spoor. Schiedam, 11 Juni 1896. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarin de drie volgende be langen in zake telefoonverbinding en tarief onder de aandacht van Z. Ex. worden ge bracht. lo. ondersteunt de Kamer het adres van den heer M. van Emden alhier, waarin hij verzoekt in privé een geleiding naar Rot terdam te mogen aanleggen. 2o. ondersteunt zij evenzoo het adres van de Ned. Bell-Telefoonmaatschappij om con cessie voor een lijn VlaardingenSchiedam, waarvoor slechts f 0.12J per gesprek van 3 minuten zou worden geheven. 3o. vestigt zij de aandacht van den be trokken minister er op, dat een algeheele herziening verlaging van de tarieven van het intercommunaal verkeer noodzakelijk is, ook vergeleken bij de tarieven in het buiten land, en hier te lande vooral niet meer dan 25 ct. per gesprek van 3 minuten voor een afstand van hoogstens 10 kilometer moest worden geheven. Bij de aanbesteding op 8 dezer te Am sterdam gehouden door het departement van koloniën, was de minste inschrijver voor perceel I, 31000 liter jenever, de firma Houtman Co. alhier, voor f 4423.50. Aan de leden der Ned. Herv. Gemeente te Schiedam wordt een lijst ter teekening aangeboden om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Synode, waarin wordt aangedrongen op wettelijke regeling der rechten van de minderheden in de Herv. Kerk. Bij het Maandag te 's-Graven ha ge ge houden examen voor onderwijzer is geslaagd de heer A. van Wagtendonk te Schiedam. De recherche te Rotterdam hield Dinsdag avond twee Duitschers aan, die in vereeni- ging met een derde, die ontsnapte, aldaar het beroep van kwartjesvinders uitoefenden en daarbij hoofdzakelijk doortrekkende land verhuizers tot hunne slachtoffers kozen. Een der aangehoudenen, te Antwerpen woonachtig, is over de grenzen gezet, de andere is tot nader onderzoek naar Amster dam getransporteerd, waar hij zeide woon achtig te zijn. In een Dinsdag-avond gehouden verga dering der Kalk- en Steen be werkers vereeni- ging te Rotterdam werd de loonlijst, welke de vorige week was vastgesteld, herzien, daar men erkende wel wat veeleischend geweest te zijn. Alzoo werd j een nieuwe loonlijst vastge steld welke met een begeleidende missieve aan de patroons zal gezonden worden. Patroons worden daarin uitgenoodigd om indien zij aanmerking op de loonlijst hebben, met het bestuur in overleg te treden en de loonsverhooging op 1 Juli a.s. te doen ingaan. In de gisternamiddag gehouden vergade ring van het comité van Graanhandelaren te Rotterdam, heeft de commissie van voor bereiding eener termijnmarkt, 12 Mei 11. benoemd in verband met de eventueele opheffing der termijnmarkt in Berlijn haar mandaat neergelegd, omdat het gebleken was, dat deze zaak niet goed van het co mité kon uitgaan en beter door eenige afzonderlijke vereenigingen uit den graan handel ter hand genomen kon worden. Naar wij nader vernemen, heeft zich een dergelijke vereeniging reeds geconstitueerd. (Tel.) Door het uitschieten van zijn vaarboom viel gisteren-ochtend om 7J/4 uur te Rot terdam een melkschipper in de Schie. Zijn twee honden, die op de schuit lagen, spron gen te water, grepen hun baas en zwommen met hem naar de schuit, die voortgedreven was. Toen de man aan boord geklommen was, redde hij op zijn beurt zijn redders. TWEEDE KAMEK. Zitting van Woensdag 10 Juni. De behandeling der Kieswet werd voortgezet. De Kamer vereenigde zich zonder stem ming met het amendement-Heldt om port vrijdom te verleenen voor de stukken, die personen, die niet-ambtshalve op de kiezers lijst wenschen te worden gebracht, moeten inzenden. De maatregel is echter, op verzoek des Ministers, aan nadere voorschriften ver bonden. Het hooldstuk betreffende het kiezen gaf aanleiding tot algemeene beschouwingen. De heer Meesters betoogde, dat het stelsel der Regeering om de candidaten op het stembiljet aan te duiden door een kruisje of streepje practisch de voorkeur verdient boven het teekenen van een presentielijst of het invullen der namen van de candidaten door de kiezers, omdat daardoor de schrijf- roef wordt ingevoerd waartegen zooveel ezwaar bestaat, vooral bij de anti-revolutio nairen, Het regeeringsstelsel bevordert de onafhankelijkheid der kiezers en hij kan moeielijk voor de wet stemmen als 't er uit verdwijnt. De heer Bastert bestreed andermaal de voorafgaande candidaatstelling als on- practisch, ingewikkeld en de kiezersvrijheid belemmerende. Hij vreesde, dat de eandi- daatstellingen, het couloirstelsel de opkomst der kiezers zal verminderen. Wegens het verband tusschen beide stelsels, opperde hij het denkbeeld de behandeling van deze pa ragraat aan te houden en bij motie een uitspraak der Kamer uit te lokken over het geheel. De heer Van Deinse vond in de wijze van candidaat stellen en stemming geen voldoenden waarborg voor het geheim der stemming, die verzekerd wordt door ge heimhouding van de namen der inzenders eener candidatenlijst, door spr. vroeger reeds bij amendement voorgesteld. De heer Van Karnebeek maakte be zwaar tegen opening der stembus op den dag der stemming en was voor behoud van den tegenwoordigen toestand, evenals de heer Van Borssele, die zich geen zelfstan digen kiezer kan denken in het couloirstelsel. Daarentegen verdedigde de heer San ders de verplichte candidaatstelling ter wering van kiesknoeierijen en verwacht van het couloirstelsel het tegengaan van pressie op de kiezers. De heer L o h m a n vestigde 's Ministers aandacht op een wijze van stemmen, be staande in het werpen van een balletje of kogeltje in een bus, aanduidende de ver schillende candidaten. De heer A. E. M a c k a y deed verschil lende vragen omtrent de gevolgen der candidaatstelling bepaaldelijk van eene on juiste candidaatopgave ten aanzien van de geldigheid der stemming en wenscht uit drukkelijk verbod van stemming op Zondag. De heer Borgesius achtte afgifte van kiezerskaarten ook nog op den dag der stemming hoogst noodzakelijk ter bevorde ring van de opkomst en tot het tegengaan van kiezersbedrog. De Minister van Binnenland- s c h e zaken ontwikkelde dat de voorge stelde inrichting noodig is in het belang van de onafhankelijkheid der kiezers en het geheim der stemming, dat gevaar loopt bij invulling der stembiljetten op den tegen woordigen voet. Het stelsel is veel eenvou diger en maakt daardoor overbodig het automatisch toestel van den heer Lobman, dat overigens controle bemoeilijkt. Hij wees Mackay op de waarborgen tegen chicanes van de burgemeesters tegen de candidaten- opgave en zal overwegen opheffing van het bezwaar-Borgesius. De algemeene beraadslaging werd hierna gesloten. Bij artikel 50 (facultatieve opgave van candidaten) lichtte de heer Farncombe S a n d e r s zijn amendement toe, strekkende om het aantal onderteekenaren van een voordracht van vijftig op twintig terug te brengen, en voorts geen erkende kiesver- eeniging (van minstens 25 leden) tot can didaatstelling toe te laten. De heer Van Deinse lichtte toe het amendement, door hem en den heer Pyt tersen voorgesteld, strekkende: lo. om candidaatstelling mogelijk te maken ook daags voor de verkiezing 2o. een formulier te eischen, hetzij door persoonlijke inleve- ring, hetzij door middel van een aangetee- kende brief3o. ook opgave te vragen van het ambt of de betrekking, die de candidaat bekleedt4o. geen voordracht door kies- vereenigingen toe te laten 5o. de voordracht ook door tien kiezers toe te laten, tijdige bekendmaking te vorderen van den verkie zingsdag, enz. Be heer Pyttersen verdedigde med« de amendementen door hem en den heef Van Deinse voorgesteld. De heer S e r e t was tegen het weg' vallen van de kiesvereenigingen. Het cijfef der onderteekenaars van een voordracht wenscht hij echter op 40 teruggebracht te zien. Daartoe deed spr. het voorstel. De heer Mees verklaarde, dat de com missie van rapporteurs geen bezwaar had tegen de laatst in het artikel gebrachte wijzigingen 2 leden der commissie zijn voof het amendement—Seret, 2 anderen voor het amendementSanders. Nadat de Minister de verschillende sprekers had beantwoord, werden de alge meene beraadslagingen gesloten en in stem ming gebracht. lo. Het amendement Sanders, om de voordracht te doen onderteekenen door 20 kiezers, verworpen me 156 tegen 32 stemmen- 2o. Het amendement—Seret, om het cijfer van 40 aan te nemen aangenomen met 58 tegen 30 stemmen. 3o. het amendement-Sanders, om de kiesvereenigingen niet meer officieel in de wet te erkennen, aangenomen met 48 tegen 42 stemmen. De amendementen-Van Deinse--Pyttersen zijn vervallen, terwijl tevens worden inge trokken hun amendementen op art. 51 en 52. Die artikelen werden goedgekeurd evenals art. 53. Art. 53bis, door de heeren Van Deinse en Pyttersen voorgesteld, werd mede inge trokken. Bij art. 54 achtte de heer B a s t e r t een termijn van drie dagen voor de stemming van de toezending van de kiezerskaart te kort. De Minister was het daarmede niet eens, maar wijzigt het artikel naar den wenk van den heer Borgesius in dien zin, dat ook nog op den verkiezingsdag de kaart voor den kiezer zal kunnen worden ver krijgbaar gesteld. Art. 54 wordt goedgekeurd. Heden-ochtend 11 ure voortzetting. Kieswet-amendement 1 De heer Lucasse heeft als amendement voorgesteld op het tabel bij art. 126 ge noemd wat de kiesdistricten Middelburg en Goes betreft. De bedoeling van dat amendement is de gemeente Arnemuiden van het kiesdistrict Goes over te brengen naar het kiesdistrict Middelburg. Het is de eenige gemeente op Walcheren, die zijns inziens ten onrechte bij het kiesdistrict Goes is gevoegd. Arne muiden toch behoort bovendien met geheel Walcheren tot het kiesdistrict Middelburg voor de Provinciale Staten. Het Vad. noemt de berichten in de bladen, dat de Kamer den 20, volgens andere 26 Juni zal uiteengaan, voorbarig. Men kan met eenigen grond vermoeden, dat de be handeling der kieswet in 14 dagen zal af- loopen, maar er zijn nog kleinigheden af te doen en de minister van financiën moet er op gesteld zijn, de suikerwet te behandelen. Het Vad. herinnert hierbij, dat met 1 Januari a. s. een nieuwe regeling van den suiker accijns tot stand moet zijn gekomen. Het lid van de Tweede Kamer voor Maas- stricht, de heer De Ras, die wegens familie omstandigheden geruimen tijd afwezig is geweest, woont de vergaderingen wederom bij, insgelijks de heer Bahlmann. Door H. M. de Koningin-Regentes wordt in de aanstaande week op het lustslot Soest- dijk eene matinée aangeboden aan dames en heeren uit de provincie. Bij gunstig Weder zal de ontvangst plaats hebben in het park, bij min gunstig weder in de salons van het paleis. Atjeh. Bij het Dep. van Koloniën is gisteren van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ontvangen het volgende telegram «Gisteren via Bdoel naar Lamkrak. In de streek, zuidelijk van IX Moekims, waren enkele vijanden. De tegenstand in het Lam- kraksche algemeen niet belangrijk. De troepen overnachtten te Glieng. Eén officier licht gewond. Verliezen niet belangrijk, doch nog niet juist bekend." In het Zwembassin te 's-Gravenhage viel eergisteren een heer, die aan de ringen werkte, plotseling terug in het water. Toen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2