Stads- en Gewestelijk Nieuws. de burgers weerstand hebben moeten bieden aan den schok van het oogenblik, doch de Atrikaanders weten vergiffenis te geven op het uur der overwinning. De heer Kruger vroeg, wat hij moest zeggen van een persoon die de honden tot den strijd heeft losgelaten, die het gansche schandaal heeft teweegge bracht. Hij is nog altijd vrij en ontslagen van alle straf. Na de toespraak van den president, hief de deputatie drie hoera's aan voor den heer Kruger en de regeering en drie voor me vrouw Kruger. De presidentsverkiezing in de Noord- Amerikaansche Unie blijft nog steeds de aandacht trekken. De gouverneur Morton weigert beslist om als vice-president op te treden. De loopende kwestie blijft den toestand beheerschen, niettegenstaande de pogingen van de verdedigers van Mc Kinley, om den tarievenstrijd op den voorgrond te brengen. De Londensche berichtgever der Leeds Mercury heeft een bericht uit vertrouw bare bron over den toestand op Cuba. Er zal, zegt de berichtgever, op Cuba spoedig een wapenstilstand worden gesloten. Spanje heeft genoeg van den oorlog, die haar noch nut noch rijkdom heeft gebracht. De Spaan- sche regeering weet niet, wat zij doen zal om den opstand te ondrukken. Zij is ten einde raad. De oorlogskosten ruineeren het land, vandaar dat de koningin-regentes al haar invloed gebruikt om de Spaansche staatslieden van verschillenden aard over te halen tot eene verzoenende politiek. De Spanjaarden begrijpen, zegt de Leeds Mercury even weinig van het voortzetten van den oorlog als alle anderen. Langzamerhand komt het Spaansche volk in een meer ge reserveerde stemming. Spanje wil haar kostbare kolonie niet kwijt raken, dat is te begrijpen. Misschien willen de Cubanen zich geheel losrukken van Spanje, doch ver moedelijk zullen zij zich er bij neerleggen bij een zekere zelfstandigheid, welke hun beloofd is, doch die zij nog niet ontvangen hebben. Aan beloften is Spanje vrijgevig geweest tegenover Cuba het nakomen dier beloften is haar echter zeer moeilijk gevallende Cubanen zijn ten minste reeds meer dan eens teleurgesteld. Wanneer hun thans weer een zekere autonomie wordt beloofd, zullen zij natuurlijk wantrouwend tegenover die belofte te staan. En het is te begrijpen, dat zij van de Vereenigdo Staten, van wie zij nooit anders dan vriendschap en ge negenheid hebben ondervonden, den waar borg eischen dat Spanje ditmaal inderdaad niet in gebreke zal blijven. Schiedam, 15 Juni 1896. In tegenstelling met hetgeen wij onlangs omtrent den overvloed van werk na de jongste werkstaking te Rotterdam meldden, wordt ons van bevoegde zijde verzekerd, dat terwijl er vóór dien tijd gemiddeld 13 last in de 12 dagen door een meter weger werd verwerkt, en door de noodmeters- steen één dag zonder water representeerde. Het doet iemand kippenvel krijgen, als hij zich voorstelt, hoe de kapitein daar al die dagen gezeten heeft en zijn volk, dol van dorst één voor één in den muil der haaien daar omlag moet hebben zien springen. Ik stel mij hem steeds voor, als zien de een of andere stoomboot in de verte voorbijgaan en wuivende met dien rooden doek het eenige noodsignaal, dat hij in staat was te geven en de boot dan, zonder op hem acht te geven, voorbijstoomde en de onge lukkige dan terugzinkende op zijn cassette om te sterven." Hij zweeg en ook ik uitte langen tijd geen woord en de stilte werd slechts ver broken door het geraas van onze schroef en het stampen van de machine, die ons met een zestien mijls vaarts door de gladde blauwe golven dreef. Eindelijk vroeg ik Wat hebben jelui met het schip uit gevoerd Wij konden haar niet in een haven sle pen en de wet verbiedt je, een schip on beheerd te laten drijven. Toen dus de stuur man terugkwam en zjjn bevindingen mee- wegers, terwijl de meters-wegers in Rotter dam werkten, door elkander 18 last in de 6 dagen verwerkt werd, er nu in de laatste 14 dagen bijna geen werk is geweest. Voorzeker wenschen allen, die het met onze Schiedamsche werklieden wel meenen, dat heeren graanimporteurs in staat zullen zijn, door beding van directen aanvoer te Schiedam, bij het sluiten van koopcontracten het belang onzer werklieden te bevorderen. De zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk al hier, heeft Zondag-ochtend onder de H. Mis ten 8£ ure door hem voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der gemeente opge dragen, weder van af den kansel het woord tot zijne gemeente gericht. Door Gods goedheid hersteld van de ern stige ziekte waaraan hij geleden heeft, dankte hij zijne parochianen voor hunne gebeden en voor de belangstelling hem in zijn ziekte betoond. De derde of laatste feestavond der afdee- ling Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond, heeft niet minder dan de beide vorige feestavonden, een uitnemend succes gehad. Weder was de zaal door de Bondsleden, (zij die dezen avond hun teestbeurt hadden) met hunne dames geheel bezet. Nadat het Harmonie-orkest »St. Ambro- sius" een nummertje had doen hooren, heette de president, na mededeeling dat door ziekte van een der St. Cornelius' leden, een wijziging in het program moest gebracht worden, die zeker niet ten nadeele van de uitvoering zou strekken, allen hartelijk wel kom. Het was hem een genoegen de leden in zoo groot getal bijeen te zien. Spr. uitte den wensch dat allen een genoeglijken avond zouden doorbrengen en dat deze feestviering de bestaande onderlinge goede verstand houding van de leden en van de leden met het bestuur nog zou versterken. Verder hield de president een welsprekend pleidooi voor het steunen der katholieke pers, in 't bijzonder van het orgaan van den Ned. R. K. Volksbond, de Volksbanier, waardoor zij zouden handelen in het belang van den Bond en hun eigen zaak zouden steunen. Na dit inleidend woord van den president nam de uitvoering van het bekende program een aanvang. Nadat «St. Ambrosius" nog een nummer tot aller genoegen ten gehoore had gebracht, werden door de Zangafdeeling «St. Cecilia", het in een vorig verslag ge noemde vijftal liederen uitgevoerd. Het was ons een waar genoegen deze schoone liederen nog eenste kunnen hooren, die door het krach tig en goed geoefend mannenkoor op zoo uitnemende wijze werden voorgedragen, Een welverdiend applaus loonde deze ge notvolle uitvoering. Het aan de tooneelafdeeling «St. Corne lius" voorbehouden gedeelte van het program werd ook nu con amore uitgevoerd. De omstandigheid, dat in het nastukje «Flik en Flok", een der meest beduidende rollen, door een anderen acteur werd vervuld, bleek niet in het nadeel der uitvoering te zijn. deelde gaf de kapitein last, de brik af te takelen en alles wat waarde had bij ons aan boord te brengen. Wij namen alles wat los was aan boord, zeilen, touwwerk, rondhouten en provisiën en toen boorde de timmerman gaten in haar kiel. Wij legden al de lijken in de kajuit bij elkaar, lazen de gebruikelijke gebeden der stervende voor hen en bedekten ze toen met de scheeps vlag. Toen wij weg stoomden, zagen wij haar langzaam zinken. Wij gaven alles, wat wij van de brik ge haald hadden, aan den Portugeeschen con sul te Singapore en eenigen tijd later ont ving onze kapitein een officieele dankbe- tuiging van de Portugeesche regeering. Maar hoewel hij drie maanden in alle Indische bladen adverteerde, kwam er niemand op dagen, die aanspraak maakte op de gebor gen goederen. Ten slotte werden zij ver kocht en verviel het geld aan de kroon. Geen levend schepsel scheen iets van de Santa Maria of haar bemanning af te weten. Vooral de beide hoofdrollen werden ook nu weder uitnemend vervuld, zoowel in het tragisch als in het comisch gedeelte van dit zeer aardig stukje, dat, vol afwisseling en met geestige coupletten doorspekt, de opgetogen menigte naar hartelust deed genieten. De harmonie-afdeeling «St. Ambrosius", die bij de hooge temperatuur gisteren zeker een zware taak had, heeft ook nu weder door de uitnemende voordracht der ver schillende nummers de leden evenzeer een hoogst genotvollen avond doen smaken, die niet nalieten zoowel haar als de beide andere medewerkende afdeelingen hunne voldoening te betuigen. De president der Bondsafdeeling mocht zich dan ook terecht aller tolk heeten, toen hij aan het eind van dezen laatsten feest avond de medewerkende vereenigingen en hare volijverige directeurs en presidenten, dank zegde, vooral hetgeen zij tot den luister dezer feestavonden hadden bijgedragen. Aan dit dankwoord verbond de president een ernstig woord van opwekking, om zich steeds goede, degelijke leden te betoonen van den Volksbond, die het welzijn der huisgezinnen betracht en den patroon met den arbeider tracht te vereenigen. Blijtt de goede geest onder de leden behouden, dan zal de Volks bond groeien en bloeien en niet alleen na jaren, maar ook zelfs nog na eeuwen de steun en de kracht zijn vaD den werkman. Vooral de medewerking der dames riep spr. ook in om het groote doel te bereiken van den Volksbond, die strijdt voor waarheid en recht. Sporen zij de mannen aan trouwe Bondsleden te zijn, dan zullen de huisge zinnen daarvan den weldadigen invloed ondervinden en allen daarvan de gewenschte vruchten plukken. Met een krachtige aansporing, om steeds het welzijn van den Bond en al zijne leden te bevorderen, besloot spr. zijn opwekkend woord, dat als de nagalm der schoone feestavonden blijkbaar bij allen goeden ingang vond en de talrijke menigte in opgewekte stemming deed scheiden. Heden-middag omstreeks 1| ure had vrouw Korpel, terwijl zij met een paar em mers heet water door de Kreupelstraat ging, het ongeluk te vallen, waarbij zij aan een der beenen en beide handen brandwonden heeft bekomen. Zij moest per rijtuig naar hare woning aan den Singel worden vervoerd Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 124 schepen, waarvan 6 zeilschepen biervan waren be stemd voor Rotterdam 121, voor Schiedam 2 en voor Vlaardingen 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 117 schepen, waarvan 4 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 113. Naar men verneemt, heeft de heer J. Arkestein bedankt als bestuurslid van de harddraverij de «Eendracht" te Vlaardingen Zijn bestuurslidmaatschap was niet te ver eenigen met het berijden van het schimmel- paard Tabordy, dat het vorig jaar op de verloting te Vlaardingen door een ingezetene is getrokken en nu bij de aanstaande hard draverij naar den uitgeloofden prijs zal mededingen. Ten bewijze dat door het bestuur van de Vlaardingsche Harddraverij-Vereeniging de «Eendracht" al 't mogelijke wordt gedaan om het den leden en bezoekers op Woens dag aanst. zoo comfortabel mogelijk te maken, kan dienen dat zij een geheel nieuwe uiterst nette en soliede tribune van groote omvang heeft doen oprichten, welke geheel uit elkander kan worden genomen een tri bune welke alleszins waardig is bezien te worden. VICt De werkstaking te Rotterdam heeft nog een staartje. Bootwerkers zijn nu en dan genoodzaakt de hulp der politie in te roepen, omdat zij, des avonds huiswaarts keerende, door andere werklieden werden achtervolgd en mishandeld. Het politietoezicht nabij het bootwerkers huisje in de Boompjes is weder versterkt- Vrijdagavond is te Delft opgericht eene vereeniging van werkbazen, met het doel een meer vriendschappelijke band tusschen de patroons te vormen en de vraag der arbeiders tot verhooging van loon te beoor- deelen en te beantwoorden tegenover werkgevers. Tot de vereeniging traden 69 werkbazen van verschillende vakken toe. BINNENLAND. II. M. de Koningin-Regentes heeft een som van f 100 aan den burgemeesterder ge meente Lienden (Bet.) gezonden, om dat bedrag uit te reiken aan den schipper R- ten Hoeve, als tegemoetkoming in de schade door hem geleden door het zinken van zijn schip in den Rijn onder genoemd dorp. De opbrengst der Rijksmiddelen was ir. de vijf afgeloopen maanden des jaars 150.149.028, tegen f47.060.023 in dezelfde maanden des vorigen jaars. Kommies 4e kl. der dir. bel. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang op nader te bepaien plaats en tijd een ver gelijkend examen zal gehouden worden voor de betrekking van kommies 4e kl. der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen, op eene belooning van f480 's jaars, voor 100 plaatsen, welke in dit en het vol gend jaar mochten openvallen. Voor deze betrekking kunnen alleen in aanmerking komen zij die een gezond li chaamsgestel hebben, ongehuwd en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is voor gepasporteerde onderofficieren die minstens 12 jaren mili tairen dienst hebben 34 jaar, en voor gepas porteerde onderofficieren of andere militairen die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hooldregels der rekenkunde met geheele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten. De verzoekschriften om toelating tot voor schreven examen moeten uiterlijk vóór 15 Juli 1896 bij het departement van financiën zijn ingekomen en kunnen worden inge zonden door tusschenkomst van de inspec teurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere ver- eischten en de stukken welke bij de ver zoekschriften moeten worden overgelegd. Naar de N. R. Ct. verneemt, bevat het ontwerp eener rijwielbelasting, zooais het bij den Raad van State is ingediend, o. a. de volgende bepalingen Voor het berijden van den openbaren weg met een rijwiel moet men voorzien zijn van eene van rijkswege afgegeven wielrijderskaart, die op de eerste vordering van de in de wet aangewezen ambtenaren moet vertoond worden. Voor de kaart moet f 3 betaald worden. Ambachts- en hand werklieden, die ten minste 3 kilometer moet afleggen van hunne woning naar de plaats, waar zij gewoonlijk werken, ontvangen de kaart kosteloos. De beheerder van een winkelnering kan een kaart ontvangen, die ook gebruikt kan worden door onderge schikten, die gewoon zijn bestellingen op te nemen of waren te bezorgen voor de nering. Half geld wordt slechts betaald voor eene kaart, die in het laatste haijaar ge nomen wordt. De kaarten zijn geldig tot 1 Februari, volgende op het jaar van af gifte. De wet is niet van toepassing op in uniform gekfeede militaren van de landmacht en ambtenaren der rijks- en gemeentepolitie. Ook zij, die verplicht zijn voor den publieken dienst een rijwiel te bereiden kinderen tot 1 februari volgende op het jaar waarin zij (St. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2