by Moritjoie verzamelen over een oppervlakte van /O hectaren, welk bassin dan 321 meter oven het dal zal liggen, 5 millioen kub. meter water kan bevatten en 2700 paarde- krachten leveren. Door het gebruik van een nog groote oppervlakte en meer ver sperringen berekend prof. Intze dat men aldus een beweegkracht van 10 a 12,000 paardekrachten kan verkrijgen. In allen gevalle is het mogelijk door electrische overbrenging naar Duren (20 kilometer) en eu (30 kilometer) de beschikking aldaar te erlangen over 2500 paardekracht, die elk °0 a 60 mark 's jaars zouden kosten. Voor het ruimste plan bedragen de aanlegkosten, met de electrische leiding 8 A 9 millioen mark. Een vergadering van belanghebbenden, onlangs te Düren gehouden, heeft zich ten gunste van dit plan verklaard en besloten deel te nemen in de kosten van het voor onderzoek die 35,000 mark zullen bedragen. Ook een advies. Engelsche politie rechters worden door het volk beschouwd fS, een vraagbaak in allerlei omstandig- e en, en men hoort hen dikwijls raad- egen over dingen, die met de rechts- mnBt"8 n'etS te maken hebben. En het op wet°e2e^ Worden, dat zij overal raad dacren de rechter Kennedy dezer man l 6tn Z6er Pract'sch advies aan een ie hem kwam klagen over zijn doch- we' 66ü meiS^ Van 21 ■>aar'dat hardnekkig 'gerde, des morgens op behoorlijken tijd P te staan. Met al den ernst, die een magistraat betaamt, gaf rechter Kennedy ®m den raad, der luie dochter een touw aan het been te binden en haar daaraan iet hed uit te trekken. Onder het gelach V£m het publiek verliet de man de gerechts zaal. e Savoyard e. Gisteren den feest ag van het Heilige Hart zou de Savoyarde e 19.000 kilogr. wegende klok der kerkte 1 ontmartre te Parijs, met volle kracht worden geluid. Bij wijze van proefneming >s dit Dinsdag voor de eerste maal geschied Minstens twaalf man zijn er voor noodig en zestien worden er gebruik. Allerlei gebreken aan den klepel enz., die het luiden tot usver beletten, zijn nu verholpen, maar et geluid is niet fraai, een halve toon hooger dan bedoeld was en met een bij- mank. Men schijnt bij 't gieten de be hoorlijke verhoudingen niet in acht genomen te hebben. Tijdens het rondtrekken van een processie te Rome viel vóór de St. Pieterskerk een banier te midden van den optocht. Eenige kinderen vloden verschrikt in de kerk» waarop de menigte binnen, vreezende dat er een anarchistische aanslag was gepleegd, haastig naar buiten droDg. Enkele personen werden licht gekwetst. Men heeft den rondgang der processie moeten staken en de kerk doen ontruimen. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag, 16 Juni 1896, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Afwezig de heeren Den Breems en Van Buysen. Na vaststelling der notulen werd mede- deeling van de ingekomen stukken waaron der verschillende missives van Ged. Staten houdende beschikking op genomen raadsbe sluit, kennisgeving; preadvies van B. en W. in zake het adres van de Stearine-kaarsen- fabriek sApollo" en op de voorgedragen suppletoire begrooting voor regenten van het St. Jacobs-Gasthuisrapport van de Fin. Comm. op de in hare handen gestelde rekening van de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding welke stukken straks zouden worden behan deld missive van curatoren van het gymna sium houdende aanbeveling ter benoeming van een curator in de plaats van den heer C. J. Loncq, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, waarop geplaatst zijn de heeren mr. D. Lodder en Dr. L. E. A. de Visser, visie. Missive van het raadslid den heer J. H. van Westendorp J. Dz., (ondersteund door de heeren De Groot en Poortman) houdende voorstel, geen plaatsvangende keurmeester te benoemen, maar eene commissie te be noemen die de mogelijkheid der oprichting van een abattoir nog eens zal onderzoeken, en eene nadere missive van hetzelfde raadslid, daarbij overleggende een schrijven te dezer zake van den heer Dhondt, directeur van het abattoir te Rotterdam; eene missive van de Gezondheidscommissieinstemming betuigende met het adres van den heer Van Westendorp in zake de oprichting alhier van een abattoirwelke stukken straks zouden behandeld worden. Ingevolge het preadvies van B. en W. werd op het ingekomen adres van Timmer- hans, om afschrijving van pi. dir. bel., in dien zin beschikt, dat adressant slechts voor den tijd van drie maanden, ten bedrage van f7.25, te betalen zal hebben op het adres- Tak, om afschrijving van pi. dir. belasting, wegens verkoop van een branderij in de Kinderbuurt, werd in dien zin beschikt, dat voor den tijd van 7 maanden, tot een be drag van f 5.25, ontheffing werd verleend op het adres-Penning, om ontheffing van pi. dir. bel., werd afwijzend beschikt, daar de heffing overeenkomstig de verordening heeft plaats gehad. Tot de behandeling der aan de orde ge stelde onderwerpen overgaande, werd be noemd tot gemeente-ontvanger de heer W. D. van Damme Jalink, gem.-ontvanger te Doesburg, terwijl er 1 stem op den heer J. C. Kapteyn, gem.-ontvanger te Apeldoorn, 4 op den heer A. Koper, alhier, en 1 in blanco waren uitgebracht. Op voorstel van B. en W. werd, nadat reeds bepaald was, dat de ontvanger een borgtocht van f 30.000 zou hebben te storten, nog bepaald, dat hij zoo spoedig mogelijk in functie zou treden en de grondslag van zijn pensioen op f2800 vastgesteld. De heer Elzevier Dom verzocht aantee- kening dat hij tegen het vaststellen van den pensioengrondslag op f2800 was, om dezelfde redenen, waarom hij zich daar vroeger reeds tegen had verklaard, nl. dat de benoemde slechts maar een salaris tot een maximum van f 2400 pensioen zal kun nen genieten en dus voor f 400 te veel in het pensioenfonds bijdraagt. Op het bezwaarschrift van H. Gabel te gen zijn aanslag in de pi. dir. bel. na het inkomen dienst 1895, werd in dien zin be schikt, dat aan adressant tot een bedrag van f5.07 ontheffing werd verleend. In zake het adres van Directeuren der stearine-kaarsenfabriek »Apollo" om teniet- doening van haren aanslag in de pi. dir. belas ting, stelde B. en W. voor, ook nu afwijzend te beschikken. De heer Jansen motiveerde zijn stem tegen die afwijzende beschikking, omdat hij zich volkomen stelt op het standpunt dat alleen werkelijke, geen fictieve personen in de plaatselijke belastingen kunnen worden aangeslagen. Ged. Staten kunnen het ge meentebestuur wel machtigen tot den aan slag van fictieve personen over te gaan, maar daarmede is die aanslag nog niet ge rechtvaardigd. Met bijna algemeene stemmen (alleen de heer Jansen stemde tegen) werd tot af wijzende beschikking op het adres van »Apollo" besloten. Op voorstel van B. en W. werd ook af wijzend beschikt op het adres van J. van den Burg. Cz., om ontheffing van pi. dir. belasting, wijl dit adres niet binnen den wettelijken termijn is ingediend. Alvorens over te gaan tot de behande ling der rekening van de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding werd op voorstel van den heer Nolet, die eenige vragen tot de Com missie wenschte te richten, besloten eeni- gen tijd in besloten zitting te vergaderen. Bij heropening der openbare vergadering werd de Rekening van de Gasfabriek en ook die van de Drinkwaterleiding goedge keurd, nadat besloten was nota te nemen van een wenk van den heer Jansen om trent een andere inrichting van laatstbe doelde rekening. De heeren Hoek, Van Gent, Kranen, Maas en Van Westendorp, leden van bedoelde com missie, hadden tijdens de behandeling der rekening de zaal verlaten. Op voorstel van B. en "W. werd bij acclamatie besloten, tegen intrekking van de voorge stelde suppletoire begrooting, aan regenten van het St. Jacobs-Gasthuis een bedrag van f250 toe te staan voor de schade mogelijk te lijden door het niet bebouwen van een open terrein achter het Gasthuis. In antwoord aan den heer De Groot ver klaarde de Voorzitter, dat deze actie niets prejudiceert op hangende plannen tot in richting van een nieuw stadhuis maar alleen de gelegenheid geeft de inrichting van het St. Jacobs Gasthuis tot stadhuis in over weging te nemen. Op voorstel van B. en W. werd besloten van J. Pinster a f2 per centiare aan te koopen een strook grond aan het eind der Dirkje Meesterstraat, deel uitmakende van een terrein groot 1505 centiaren, nadat een vorig raadsbesluit, waarmede Pinster geen genoegen nam, was ingetrokken. Nadat tengevolge van een opmerking van den heer Nolet alle vroegere raadsbesluiten omtrent eventueelen verkoop van grond aan de Warande waren ingetrokken, werd be sloten aan H. Gabel tot den prijs van f 3.75 per centiare grond aan de Warande af te staan. Met algemeene stemmen werd overeen komstig het preadvies van B. en W. be sloten, op het adres van de afdeeling Schie dam van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, in zake de pandjeshuizen afwijzend te be schikken en te dier zake een zelfstandig adres tot de Regeering te richten. Na eenigen strijd over de prioriteit der beide voorstellen in zake de vleeschkeuring, dat van B. en W. om het salaris voor een plaatsvervangend keurmeester vast te stellen, en dat van den heer Van Westendorp in zake de oprichting van een abattoir, besloot de Raad met 14 tegen 4 stemmen de prioriteit aan het voorstel van B. en W. toe te kennen. Na verwerping met 13 tegen 5 stemmen van een voorstelWestendorp, om het salaris van den plaatsvervangenden keur meester op f800 te bepalen, en met 10 tegen 7 stemmen van een voorstelHoek, om dat salaris op f 600 vast te stellen, werd bij acclamatie aangenomen het voorstel van B. en W. het salaris van dien nieuwen ambtenaar op f500 vaststellend. Bij de behandeling van het voorstelWes tendorp in zake de oprichting van een aba- toir, die daarna aan de orde was, bleek de meerderheid van den Raad zich te vereeni gen met het gevoelen van den heer Schuur man, dat de instelling van eene speciale commissie met een crediet van f200 niet nocdig was, waar de commissie van fabri cage, die over al het noodige kan beschikken, daartoe als de aangewezen corporatie is. Met groote meerderheid werd het voor stel—Westendorp verworpen. Voor stemden alleen de heeren Poortman, Van Westendorp en De Groot. B. en W. verklaarden zich be reid, met behulp van de betrokken com missie van bijstand, desverlangd de zaak te volbrengen die de heer Westendorp der bedoelde commissie had toegedacht. Na de mededeeling van den afloop van eenige aanbestedingen herhaalde de Voor zitter aan het eind der vergadering, in ant woord aan den heer Jansen, nog eens dat tot het volbrengen van bedoelde taak eene bepaalde uitnoodiging van den Raad noo dig was. De vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. DEN HAAG, 16 Juni. Tweede Kamer, a art" vroeger aangehouden werd door de regeering een amendement overgenomen, voorgesteld door den heer Miclnels van Verdynen, om de Belgische wijze van stemmen in te voeren. De heer Michiels lichtte dit amendement toe met Bel gische stembiljetten en Belgische stempot- looden, die in de Kamer circuleerden. De art. 88 tot en met 155 werden zonder beduidende wijzigingen aangenomen. Tegen art. 126, de groote steden splitsend, stemden zes leden. De heer Van Gennep stelde een nieuw artikel 155 voor, met drie maanden hechtenis strafbaar verklarend het onder teekenen van een candidaatstelling door onbevoegden. Burgerlijke Stand. Geboren: 14 Juni. Bernardus Gerar- dus, zoon van J. C. M. Valkenier en G. H. Zuur, Spoorstraat. -— 15. Frederika, doch ter van F. L. W. Schmidt en N. Noordzij, Singel. Laatste Berichten. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van heden Al onze troepen rukken over Lamper- mai en Kroeng Gloempang naar Montassik op. Lombok. Omtrent Lombok seint de correspondent der N. R. Ct. onder dagteekening van heden. Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat het in Praja op Lombok onrustig is. De resident is er heen gegaan. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 16 Juni 1896. Spoeling f 0.60. Moutwijn Not. makelaars f61/». Brandersb. - 5%. Stemming Onveranderd. j Rogge, Juni Juli Sept. (Slotk.) SPiritus 'Tuni v Sept. Meel 12 Merk. 1. md. 12 Juli Rogge, loop. md. Juli Spirit. Juni/Juli Aug./Sept. Berlijn. Parijs. Hamb. 114.25 38.10 38.70 39.80 40.40 11.10 11.10 16.871 17 .251 35'/,. 111.75 113!— 38.30 38.90 40.— 40.60 11.10 11.10 16.75 7.12J 35%. New-York. Maïs Amsterdam. 15 Juni. Rogge op lev. iets lagerper Juli 192, 91. per Oct. f94, 93, 92, 93per Maart '97 f 96, 95. 16 Juni. Rogge op lev. flauw; per Juli f91per Oct. f93, 92, 91. per Maart f95, 94, 93, 94. 1 Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 15 Juni 3.26 M. 16 Juni 3.29 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.10£ Disc. 2 pCt Parijs -48.10 2 Antwerp.- 48.— 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 16 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 80 paarden veulen, 3 ezels, 458 vette runderen, 900 magere dito, 235 vette kalveren, 209 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren, varkens, 238 biggen - bokken. Koeien le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e, qual. 56 c.ossen le qual. 67 c., 2e qual 60c.. 3e qual. 56 c., stieren le qual. 56 c. 2 qual, 50 c.kalveren le qual. 80 c. 2e qual. 70c. 3e qual. 60 c., varkens le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c. Handel in eerste qualiteit runderen vlug ger, in andere qualiteiten onveranderd. Han del in kalveren gedrukt. Op de botermarkt werden aangevoerd 133 8 en 107/46 ton en 644 stukken a kilo. prijs 1 qual. f42 c. 2e qual. f38, 3e qual. f34, per kilo 55 A 65 c. Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. |16 Juni. 2% pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie4% 91% 85% 257, 104%, 22 41% 161 78% 25 15»/, 13% 82% 57 12% 38% 15 Juni 113 13 Juni. 16 Juni 15 Jnni.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3