Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Leid ods Ét in being. 19de Jaar»;. Vrijdag 19 Juni 1896. No. 5520. bureau ;23ofersfraaf 50. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTI;ËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AkG£MEEN OVERZICHT. 18 Juni '96. de vo,;:deV°er^ door graaf Goluchowski buiten! Wee't gehouden over Oostenrijks mict an. S°'le Maatkunde geelt The Econo mist aan Aia;„ te eia'ng, eene ernstige waarschuwing irnm'0 t6n t0t ^ur^Öe- Uit die rede blijkt na arS' ^°6 behoud van den .vrede, dr a* ge^eurtenissen in Armenië aan een k aa Je heelt gehangen. Toen de tusschen- °nnst der Europeesche mogendheden het °°rden niet deed staken, wilde Engeland achtig optreden. Rusland was echter voor 'et behoud van den status quo en Frankrijk §lng mede. Had Oostenrijk zich aan Enge- iTbh Z^G geschaard, dan zou dat land oo 6n ^00r8etast en een Europeesche oor og ware het gevolg geweest. Daarvoor ostenrijk echter teruggedeinsd als voor grooter ramp dan die van Armenië, aar tevens verklaarde de Oostenrijksche uunister, dat de toestanden in Turkije een 6c ande zijn voor deze eeuw, dat dit land 2lJn ondergang tegemoet gaat en geen enkelen jU!end zal behouden, wanneer geen blijvende ervormingen worden ingevoerd. In deze woorden zegt The Economist ban men niet enkel een erkenning lezen v'an Je vreeselijke berichten die over de Armenische gruwelen zijn openbaar ge haakt, maar ook de vrees dat een her haling te wachten is welke niet langer geduld zou worden. Datzelfde wordt opgemerkt in een klein blauwboek, dat het departement van buiten- landsche zaken te Londen thans heeft open baar gemaakt en waarin van den Britschen vice-consul de verslagen voorkomen van een onderzoek ingesteld over de gebeurtenissen te Orta en andere plaatsen. De Turksche troepen, die naar Creta gezonden zijn om den opstand te dempen, hebben uit Armenië de bewijzen hunner gruweldaden medegebracht. Als curiositeit 'erkoopen zij menschenooren, met ringen Soiree en bal bij een rijk bankier in de Rue Lafitte te Parijs. De groote inrijpoort staat wagenwijd °pen. De schoone gaslantaarns, aan beide zijden door marmeren engelen gedragen, werpen een helder licht in 't rondte en bieden ons de gelegenheid in den donkeren avond een blik te werpen op het prachtige gebouw, uchter wiens schitterend verlichte vensters een luisterrijk feest gegeven wordt. Een donkerroode looper ligt op de mar keren trappen en reikt door de vestibule heen tot het voorplein, waar geregeld rij tuigen aanrollen, om steeds nieuwe gasten te leveren. er aan, waarschijnlijk van vrouwen. De cor respondent van de Standard hoorde het te Canea van een der consuls, die in het Turk sche kamp een doos vol van die vreeselijke tropeëen had gezien. De werkliedenbeweging blijkt ook in Rusland haren invloed te doen gevoelen. Een particulier correspondent te St. Peters burg meldtEenige dagen voor de kroning hadden in enkele fabrieken te St. Petersburg werkstakingen plaats, aan welke evenwel geen groote beteekenis werd gehecht. Allengs namen dezen in omvang toe en nu maakt de werkstaking meer en meer den indruk van met de uiterste zorgvuldigheid voorbe reid en uitnemend georganiseerd te zijn. De politie richtte nu scherper het oog op wat er voorviel. Een aantal onder de arbei ders verdeelde oproepingen tot staking van het werk, tot het eischen van hoogere loonen en tot algemeene verbetering van den toestand der arbeidersklassen, werden gevonden en in beslag genomen. Zij zijn alle in het Russisch gesteld en onderteekend door de Vereeniging tot bescherming van de belangen der arbeidersbevolking van Rusland. Hoewel alle maatregelen genomen zijn om de beweging te fnuiken, volgden in de afgeloopen week de werklieden van nog andere fabrieken en staken sinds 13 dezer de werklieden van de meeste en groote fabrieken te St. Petersburg. De arbeiders en de fabrieksbevolking zijn volmaakt rustig. Zij verlangen slechts verhooging van het dagloon en algemeene verbetering van hun toestand, vooral in sanitair opzicht. Om een uitbarsting van ongeregeldheden te voorko men, besloot de overheid in de voornamelijk door arbeiders bewoonde stadsgedeelten, waarin zich ook de fabrieken bevinden, troepenafdeelingen op te stellen, gendar merie en politie te versterken, de brandweer gereed te houden en kozakken-patrouilles door de straten te laten rijden. Voorloopig is er geen grond om ernstig beducht te zijn. In de vestibule heerscht eene buitengewone drukte van bedienden en lakeien, die er in hunne met goud en zilver getooide livreien haast eleganter en schooner uitzien dan het schitterend gezelschap daarbinnen. Buiten op straat ontmoet men talrijke nieuwsgierigen, meest arme en slecht ge- kleede lieden, die een oogenblik bij den ingang stilstaan, totdat een aanrijdend of vertrek kend koetsier hen met een luid geroep of een slag der zweep uit elkander doet stuiven. In een aangrenzend gebouw, waarvan de vensters ook op het voorplein uitkomen, bevinden zich de bureaux van het groote bankiers- en handelshuis eene lange rij van kamers met groene gordijnen, allen op de zelfde wijze van hooge lessenaars voorzien, waaraan dagelijks, van den morgen tot den avond, eene menigte klerken en boekhouders hun werk verrichten. Op dit late uur zijn deze vertrekken echter donker en ledig. Slechts in een daarvan brandt nog licht. Daar zit de eerste boek houder des huizes, die tevens kassier is, om de maandstaat op te maken. Rechts en links bevinden zich twee groote ijzeren brand kasten van veiligheidssloten voorzien. Een dievenhand, in 't bezit zelfs der noodige In de stadswijken, welke niet door fabrieks arbeiders bewoond worden, is van de ge- heele beweging volstrekt niets te bespeuren. De gezondheid des Czaren moet in de laatste dagen te wenschen overlaten. Keizer Nicolaas is zoo geschokt door de ramp te Moskou en zoo vermoeid door de afmattende kroningsplechtigheden, dat hij thans ziek op het kasteel Hjinskoje niet verre van Moskou ligt. Men hoopt dat hij tijdig ge noeg hersteld zijn om den 24 ot 26 dezer zijn feestelijken intocht te St. Petersburg te kunnen doen. In de vergadering door den Rijksdag in Duitschland gisteren gehouden, interpel leerde graaf Hompesch den rijkskanselier over de Jesuietenwet. Hij vroeg of de Bonds raad zou beslissen over het besluit van den Rijksdag van 20 Februari 1895, betreffende de opheffing van de Jesuietenwet. Waarom dwaalt de Bondsraad met die beslissing Denkt de kanselier deze zaak nog in de tegenwoordige zitting aan de orde te stellen De rijkskanselier Von Hohenlohe ant woordde, dat de Bondsraad er van moest afzien om binnenkort een bepaalde houding aan te nemen tegenover het Rijksdagbesluit, daar den 4en Juni 1894 de kwestie grondig besproken is, en men toen tot de overtui ging gekomen was, dat men in de opheffing van de wet niet kon toestemmen. Ook is er vertraging ontstaan, doordat de regeeringen van plan zijn, er met elkaar over te be raadslagen of er niet vereenigingen zijn, die tot hiertoe aan de wet onderworpen zijn en evenzeer aan dien invloed kunnen worden onttrokken. Het onderzoek daarnaar is nog niet geëindigd. Verder beveelt de rijkskan selier aan, af te wachten wat dit onderzoek zal opleveren op de bespoediging daarvan zal hij aandringen. Li-Hoeng-Tsjang toog eergisteren naar het praalgraf van keizer Wilhelm I te Charlot- tenburg, waar hij twee kransen nederlegde met het opschrift »Li-Hoeng-Tsjang aan den grooten keizer Wilhelm." sleutels, maar onbekend met de werking eener geheime veer, zou bij haar werk eene ontploffing veroorzaken, zwaar genoeg om de gansche omgeving in ontroering te bren gen, en wellicht zou de inbreker tevens zijne booze daad met het leven moeten be- koopen. Thans echter staan deze kasten open. De kassier brengt nu en dan groote stapels goud te voorschijn en allerlei bankpapier, dat eene zeer aanzienlijke waarde vertegen woordigt. «Zevenhonderdduizend franken" telde de eerste boekhouder. Een zeer aanzienlijk bedrag, maar de eige naar der zaak was dan ook meer dan twin tig maal millionnair. De blikken van den kassier werden als door eene magneet aangetrokken en wend den zich geen enkel oogenblik van het goud en het bankpapier af. Hij voer met de hand over het voorhoofd en terwijl de jonkman de groote zweetdruppelen afveegde, die daaraan parelden, murmelde hij in zich zei ven «Zevenhonderdduizend franken Ver boven het half millioen 1... Indien ik eens vijfhon- derduizend franken voor mij nam en daar- Li-Hoeng-1 sjang heelt aan een intervi- wer verzekerd, dat tusschen Rusland en China geen geheim verdrag bestaat. Daar entegen bevestigde hij, dat China de invoer rechten wil verhoogen. Ook de wapentabriekant Löwe heeft met Li een onderhoud gehad over een groote leverantie van geweren. Ook bij de fabrie ken van Sichau te Dantzig en Krupp te Essen zal Li groote inkoopen doen. Volgens den Esercito zou koning Hum- bert van Italië heden het besluit uitvaar digen, waarbij de oorlogstoestand in Ery- threa geëindigd wordt verklaard. Uit Londen was aan de Tribuna ge meld, dat de Italianen tegen het laatste van September Kassala ontruimen en aan de Engelsch Egyptische troepen overlaten zouden Engeland zou dan de kanonnen en de am munitie die nog te Kassala zijn, tegen nader vast te stellen prijs overnemen. Maar de Opinione spreekt het beslist tegen. In het parlement der Kaapkolonie is de zaak van Chas Leonard behandeld. De re geering overlegde de daarop betrekking hebbende stukken. Innes zeide, dat toen Leonard reeds op de vlucht was, de re geering der kolonie niet tot de Spaansche en Portugeesche autoriteiten het verzoek behoefde te richten hem aan te houden de Transvaalsche regeering zelf had dat behooren te doen. Sivewright maakte toen de opmerking dat men altijd den mond vol had van de Zuid-Afrikaansche broeders, maar dat de meeste sprekers in den loop van dit debat de Transvaal bejegend hadden als een vijandelijken vreemden staat. De nieuwe Sjah van Perzië heeft den troon beklommen en zijn oudste zoon is tot troonopvolger geproclameerd. Na een kort bestuur van den grootvizier Mirza Ali Asgar Khan, die onmiddellijk na den dood van den Sjah Nasreddin als regent werd aangesteld, is nu weer de gewone staat van zaken inge treden. Rustig is 'tin het land gebleven. De oudste zoon van den vorigen Sjah, Mas- mee naar Engeland of Amerika vluchtte om ginds mijn geluk te beproeven Een ijskoude [rilling liep den man over al de ledematen. De bekoring was groot, doch hij wist zich er krachtig tegen te ver zetten. Eensklaps stond hij op, wiesch zich nog maals het zweet van het voorhoofd entrad naar het venster om een blik naar de tegen overgestelde zijde te werpen, waar het feest was in de groote balzaal. Van verre vernam zijn oor de liefelijke accoorden der muziek en hij drukte het gloeiend hoofd tegen de koude vensterruiten. De kassier was nog een jong man, nauwe lijks dertig jaar oud, van goede familie en voortreffelijk opgevoed. Zijn vader, die tot de magistratuur had behoord, was reeds ge- ruimen tijd dood en had geen vermogen nagelaten, daarom had de zoon, die zich voor dezelfde carière bestemde, zijn lieve- lingsidée moeten opgeven. Hij begreep dat op hem als eenig kind de verplichting rustte zijn ziekelijke moeder zooveel mogelijk tot steHr. te verstrekken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1