Stads- en Gewestelijk Nieuws. soed Mirza, die den troon niet beklimmen kon, omdat hij niet voldeed aan den eisch van de wet der Kajaren, dat de regeerende vorst van vorstelijken bloede moet zijn, zoowel van moeders als van vaders zijde en die dus wijken moest voor zijn drie jaar jongeren broeder Moezaffer-eddin, heeft de vrees beschaamd dat hij zich bij de troons- verwisseling zou doen gelden. Hij blijft gouverneur-generaal der provincie Ispahan, en is de eerste geweest om zijn broeder te erkennen als de nieuwe Shah, wien hij onderworpenheid verschuldigd is, evenzoo deden de andere broeders zelfs ook Kamran Mirza, de derde zoon van den vermoorden Sjah, sedert twaalt of dertien jaar minister van oorlog en gouverneur van Teheran, doch dezen deed het met eenigen tegezin, eerst nadat hem door den Grootvizier een zeer duidelijk blijk van wantrouwen was ge geven. De nieuwe Sjah heeft verklaard de voet stappen van zijn vader te zullen volgen bij het bestuur. Hij is een goed rijder en uit nemend schutter, bijna even uitnemend als zijn vader. Hij verstaat wat Fransch en kan in die taal een weinig converseeren. In den regel is hy opgewekt, vroolijk, vriendelijk, gemakkelijk vergevend en vergetend. Hij gaat met het volk op zachte wijze om en het streng straffen van misdadigers kost hem een overwinning op zich-zelven. De Duitschen Keizer schonk aan den Chi- neescheu onderkoning het grootkruis der Orde van den Rooden Adelaar, dat hem Maandag-ochtend door den minister van Buitenlandsche zaken, vrijheer Von Mar- schal Bieberstein, overhandigd werd. Een ongeluk op zee. Volgens een depêche van Lloyd van 17 Juni drie uur 40 min. des namiddags is een stoomschip, de Drummond Castle, van Kaapstad naar Plymouth, in de nabijheid van Quessant op de Fransche kust gezon ken. Aan boord bevonden zich 350 per sonen, van wie twee mannen door visschers zyn opgepikt. Een nader telegram meldt, dat de Drum mond Castte gisteren te middernacht ir. aanvaring is geweest met een onbekend stoomschip. De Drummond Castte zonk bij na onmiddellijk. Men koestert echter de hoop dat verscheidene opvarenden in de booten gered zijn. Toen de Drummond Castle Las Palmas verliet bevond zich, aan boord 143 passa giers en 403 officieren en manschappen. Volgens een nader bericht van Lloyd is de Drummond Castle geheel verdwenen. Men gelooft niet aan een aanvaring doch vermoedt dat het schip op een rif geloopen is. Het stoomschip is binnen drie minuten gezonken. Zes lijken zijn opgevischt. te wijden, waar het toch blijkt, dat eenige uitgaven voor verbetering van het materiaal volstrekt geen overbodige uitgaven zou den zijn Gisteren-ochtend zijn den I3-jarigen Jan Hendriks, wonende aan de Oosterstraat, werkzaam aan de cartonnagefabriek »Hol- •andia" aan de Boterstraat alhier, door eigen onvoorzichtigheid twee vingertoppen afgesneden, doordien hij zijn hand stak in eene bodemuitstampmachine. Al weder is eergisteravond op deLeuve- haven te Rotterdam een kolenwerker, die tijdens de staking werkte, mishandeld ge worden door een vijftal andere werklieden, die hem na het verlaten van zijn werk gevolgd waren. Met een paar verwondingen in het gelaat en op het hoofd zocht hij een goed heenkomen bij de politie in de Pau- wensteeg. Een achtenswaardig en zeer verdienstelijk burger van Rotterdam, de heer R. Matheeu- wissen, is in den ouderdom van 64 jaren overleden. Sedert tal van jaren was de overledene hoofd der eenige katholieke jongensschool voor meer uitgebreid lager onderwijs, welke voor eigen rekening te Rotterdam werd gehouden. Door ziekelijk heid was hij genoodzaakt zijn arbeid te staken en ging in September 11. zijne school over aan de Rotterdamsche vereeniging voor katholiek onderwijs. Grootvaders, vaders en kleinkinderen hadden het voorrecht van dezen verdienste lijken man onderwijs te ontvangen, en het werd zeer betreurd, toen hij op zijn gevor derden leeftijd zijn loopbaan als onderwijzer moest vaarwel zeggen. Het was deze uitnemende onderwijzer, die de weleerw. pater Reuser S. J. in de jaarvergadering van de St. Willibrordus- Stichting onlangs op 'toog had, toen hij diens ijveren voor het katholiek onderwijs in zijne rede aan allen ten voorbeeld stelde. 4 muntbiljetten van 10 gulden en 4 rijks daalders. Zij vermoedt, het in den trein, van Vlaar- dingen komende, te hebben laten liggen. VLAARDINGEN, 18 Juni. Bij de hard draverij van paarden van zessen klaar, die gisteren-middag gehouden werd, behaalde den prijs, groot f 200, het paard Jonge Tabor II, van den heer A. de Ridder te Noorderijpolder, bereden door den heer A. Sideriusde le premie groot f75, Bles van dezelfden eigenaar en behalve den laatsten rit, door denzeltden pikeur bereden; de 2e premie, groot f 25 Fanny, van den heer A. de Goede te Purmerend, bereden door den heer S. Witteveen en de premie groot f 25 voor de bij de eerste rondte afgevallen paarden, Augusta, van den heer Joh. Matze, van Mijdrecht, bereden door den heer B. W. Schippers. Dinsdag-avond te zes uur had de teraarde bestelling plaats van den jongeling en het meisje, die Vrijdagavond door het omslaan van een roeiboot in de Rotte verdronken. De beide lijkwagens, gevolgd door tal van volgkoetsen, werden van het sterfhuis door eene talrijke menigte begeleid naar de algemeene begraafplaats te Crooswyk. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn uit een ongesloten hok ten nadeele van Th. Van der Moor te Overschie, 9 goudlaken kriel-kuikens ontvreemd. De dader is nog onbekend. Schiedam, 18 Juni 1896. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wyze herdacht de (81e) verjaardag van den slag bij Waterloo. De stoomtram RotterdamSchiedam, hoewel wegens hare verbinding van het centrum der beide gemeenten voor locaal verkeer het meest geriefelijk vervoermiddel, blijkt toch in de laatste dagen lang niet het zekerste vervoermiddel te zijn, onzeker als men is of men het einddoel der reis en zoo ja, op welken tijd en onder welke omstan digheden zal bereiken. Maandag-ochtend kwam de stoomtram, die te ruim half tien alhier moest aankomen, een half uur te laat, doordien de veiligheids klep der machine was gesprongen en Woens dag-avond kon de tram, die te ruim 6 ure hier moest aankomen, op dien tijd het eind doel niet bereiken, daar tusschen Rotterdam en Delftshaven wegens het losloopen der machine, storing was ontstaan. Zou het voor de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij geen zaak zijn, naast de belangen der aandeelhouders, ook wat meer hare aandacht aan de belangen der reizigers Dinsdagavond is de 18-jarige zoon van den heer Rijnsburger te Delft in de Schie bij het zwemmen verdronken. Gisteren nacht heeft zich bij de politie te Delft, in arrest begeven de Amsterdam- sche brievenbesteller, die zich aan verduis tering van f700 heeft schuldig gemaakt. Hij was nog in het bezit van58J cent Zondagavond kwart over negen ontstond, in de arbeiderswoning, bewoond door S. Bokshoorn te Rozenburg, waarschijnlijk door het vallen of springen van de lamp, brand die spoedig zóó in omvang toenam, dat de bewoners, benevens die van de aangren zende perceelen, zonder bijna iets te kunnen redden, moesten vluchten. Hoewel de brand weer spoedig op de plaats van het onheil verscheen, kon zij niet voorkomen, dat het blok van vier huizen alle met rieten dak, tot den grond afbrandde, en moest zij alles in het werk stellen om verdere onheilen te voorkomen. Naar men verneemt, waren drie van de vier inboedels verzekerd alleen die van Bokshoorn, waar de brand ontstond, niet. Een Vlaardingsche juffrouw vermiste Dins dag te Rotterdam haar bruin lederen tasje inhoudende 4 bankbiljetten van 25 gulden, BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 17 Juni. Kieswet. De beraadslagingen over de kieswet werden voortgezet. De beraadslaging werd hervat over de overgangsbepaling en de wijziging voorge steld door de heeren De Boer en Ger ritsen om wegens den aanslag van de geldende personeele belasting geen kies recht toe te kennen, alle ambtshalve kies gerechtigden toe te laten en de aangifte te vergemakkelijken. De heer Z ij p kwam op tegen de bewe- ring-Gerritsen, dat de uitbreiding van het kiezeraantal in een gedeelte van Noord- Hollands niets zal beteekenen en beriep zich op cijfers om in het licht te stellen, dat die uitbreiding zeer aanzienlijk zal zijn en weinig wanbetaling voorkomt. De heer De Beaufort (Amsterdam) achtte de regeerings-overgangsbepaling uit een grondwettig oogpunt onaannemelijk, in zoover daardoor wanbetalers kiezer kunnen worden. Daarom drong hij aan op intrekking van het artikel, ook ter vermijding dat vele voorstanders tegen de geheele wet zouden stemmen. De heer Vermeulen adviseerde in denzelfden geest, hoewel voor hem het ontwerp niet meer aantrekkelijk is sedert verwerping van den opkomstplicht. De heer De Boer mede voorsteller, be toogde de wenschelijkheid om het voorloo- pige kiezerscorps zoo nabij mogelijk te doen zijn aan het nieuwe. Namens de meerderheid der commissie bestreed de heer H i n t z e n èn amende ment èn regeeringsartikel den Min. ernstig in overweging gevende dit terug te nemen. De Minister van Binnen 1. Za ke n, lichtte het bestreden artikel nader toe. Hij wil de uitbreiding van het kiesrecht niet langer dan noodig vertragenzoovele wanbetalers zullen er niet komen, maar het amendement geeft nog minder kiezers in het overgangsjaar. De Min. hechtte evenwel niet zooveel aan het behouden der wanbe talers, omdat hij berekende dat de uitbrei ding van kiezers, ook zonder dezen, groot genoeg zou zijn. De Regeering oordeelde de bepaling echter niet ongrondwettig, maar wil in deze niet op haar eigen oordeel af gaan. In de onderstelling dat art. 160 wordt aangenomen, nam de Min. art. 161 terug ter wegneming van het grondwetsverschil. Ten slotte gaf de heer G e r i t s e n gevolg aan den raad om ook zijn amendement in te trekken. De overige artikelen zijn goedgekeurd. De eindstemming voor de wet is bepaald op a. s. Vrijdag 1£ ure, nadat de Minister met de Commissie nog over de redactie in overleg zal zijn getreden. Aangenomen de naturalisatie-Poliakoff en zeven anderen. Het wetsontwerp tot uitbreiding van het maximum van het personeel der rechtbanken tweede klasse Breda en Roermond, werd sterk bestreden door de heeren Heemskerk en Lohman, als onnoodig, en verdedigd door de heeren Willinge en den minister, terwijl de heeren Bastert, Batenburg, Mutsaers en Smits van Ooijen aandrongen op herstel der opgeheven rechtbanken, speciaal Eindhoven. De Minister verzekerde, dat na aanne ming van het ontwerp nog een ernstig on derzoek zou ingesteld worden. Het ontwerp werd aangenomen met 41 tegen 40 stemmen. de verdediging van zijn later overgenomen amendement tot invoering van de Belgisch® wijze van stemmen, de stembiljetten, daar te lande in gebruik, met de zwarte stem* vlakken, waarin witte stipjes moeten worden zwartgemaakt met een potlood, dat is be vestigd aan den lessenaar. Na de ontbinding der club van de voor uitstrevende liberale Kamerleden is het pla" gevormd tot samenstelling van een nieuwe groep-Borgesius, welke club eergisteravond in het gebouw der Tweede Kamer een sa menkomst hield. De heer Michiels van Verduijnen vertoon de eergisteren in de Tweede Kamer, bij H. M. de Koningin-Regentes vertrok gisteren-namiddag te 2 u. 30 van Soestdijk vergezeld van een hofdame, in een open landauer met 2 paarden en arriveerde even vóór 3 uren aan het diaconessenhuis te Utrecht, waar zij verwelkomd werd door de directrice, gravin v. Bylandt. Te ongeveer 4 uren begaf H. M. zich naar het St. An- dreasgesticht waar zij welkom werd ge- heeten door de Eerwaarde Moeder. H. M- hoopte nog vóór het diner op Soestdijk terug te zijn. In eene tweede open landauer, eveneens met 2 paarden bespannen, bevonden zich twee heeren van Hr. Ms. gevolg. Naar men verneemt, zou het voornemen bestaan om bij reorganisatie van het korps ambtenaren van 's rijksbelastingen de be trekking van kommies-verificateur te laten vervallen en vijf rangen te scheppen in de betrekking van verificateur. Naar het Dagblad verneemt, is het lid der Tweede Kamer, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, van Baden-Baden hier te lande wedergekeerd en houdt hij thans verblijf op zijn buitengoed te Middelburg. Van de 472 jongenlui die dit jaar aan het eindexamen H. B. S. zullen deelnemen, hebben zich 54 aangemeld voor het toelatings examen tot de Koninklijke Militaire Acade mie, dat 20 Juli a.s. schriftelijk aanvangt te 's-Gravenhage, Arnhem en Breda. Op 't einde van 1895 waren er 4.758.143 gouden tientjes in omloop, uitgezonderd natuurljjk die tienduizenden, die aan alle kanten buiten den omloop worden gehouden, of in 't buitenland logeeren, zoodat er in werkelijkheid bijna geen in de circulatie worden aangetroffen. Verder waren er voor ruim 131 millioen gulden rijksdaalders, heele en halve guldens in de wandeling, voor ruim 8 millioen kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes en voor bijna 2 milloen brons. Atjeli. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seinde gisteren Onze troepen gingen gisteren tot Lam- pasei. Zij ondervonden weinig weerstand en leden geen verliezen. Een later telegram van den zelfden corres pondent te Batavia luidt Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat de tocht gisteren tot Kroeng Gloem- pang werd uitgestrekt. Gewond werden de kapitein der infanterie M. W. Thijssen en 12 minderen, gedood 4 minderen. Heden is de tocht tot de XXVI Moekims uitgestrekt. De 1 el. ontving het volgende telegram Kroeng Gloempang en Montassisk zijn verbrand. Het Nieuws v. d. Dag meldde per bulle tin Excursie XXVI Moekims afgeloopen. Gesneuveld sergeant Zeg, ridder M. W. O., 3 kl. en 2 minderen, gewond kap. inf. M. W. Thijssen niet ernstig en 16 minderen. Naar aanleiding van hare bovenstaande telegrammen, merkt de N. R, Qt. op Onze enkele dagen geleden medegedeel de veronderstelling, dat generaal Vetter zou voortrukken naar Anagaloeng en Montassik en een kijkje nemen in de XXVI Moekims, heeft zich blijkens onze telegrammen van gisteren en heden bewaarheid. De marsch had plaats van onzen post Lampermai in het oostelijk gedeelte der geconcentreerde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2