gadering Was zeer woelig; herhaaldelijk werden de socialisten tot de orde geroepen. Na een langdurig debat, waarbij de regee ring voorstelde de begrooting, zooals die door den Senaat gewijzigd werd, aan te nemen, en een proef te nemen met het loonminimum zonder dit in de bestekken van rijkswerken op te nemen, werd met 87 tegen 27 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. In antwoord aan een deputatie die bij den minister-president in Engeland kwam aan dringen op het sluiten van een arbitrage verdrag tusschen Engeland en de Vereenigde staten, verklaarde lord Salisbury gisteren, dat de regeering den ernstigen wensch koes tert, scheidsrechterlijke uitspraken de plaats te doen nemen van gewelddadige beslechting der internationale geschillen. De regeering had de zaak niet uit het oog verloren, maar de onderhandelingen behooren met beleid gevoerd te worden, om een goeden uitslag op te leveren, en de premier verzekerde alle reden te hebben om te gelooven, dat zij succes zouden hebben. De Rijksdag in Duitschland heeft gis tel en het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek afgehandeld, bevattend de alge- meene bepalingen, personen, vereenigings- en zakelijk recht, rechtzaken, overeenkomst en verjaring. Op een vraag van Rintelen verklaarde de Staatssecretaris Boetticher, dat de regeeringen de hoop koesterden dat het Burgerlijk Wetboek nog in deze zitting afgehandeld zou worden, daarna zou de Rijks kanselier voorstellen de zitting te sluiten. Na een langdurig debat werd het voorstel van Richter, strekkende om het Burgerlijk Wetboek van de agenda te schrappen, ver worpen en ving de Rijksdag met de beraad slaging aan. In een onderhoud dat gisteren gevoerd werd door den Chineeschen buitengewonen gezant Lihoengtsjang met den Duitschen Staatssecretaris Von Marschall, zijn de be langen van Duitschland en China op uit voerige wijze besproken, en werden de grond- slagen gelegd voor een verstandhouding ten aanzien dar vermoedelijke ontwikkeling van de internationale staatkunde in Oost-Azië, Lihoengtsjang bracht gisteren een bezoek aan het Pruisische Heerenhuis en aan den Duitschen Rijksdag, terwijl er vergaderingen werden gehoudenin beide parlementen werd hij door den voorzitter in de hof- loge begroet. Toen Lihoengtsjang te Potsdam de parade had bijgewoond en zich overtuigd had van het flinke marcheeren der Duitsche infan teristen moet hij gezegd hebben. Met tien zulke bataljons zou ik de Japanners met éen slag vernietigd hebben. Dat zal vermoedelijk beeldspraak zijn geweest. Maar in het geval van den onderkoning Li-Hoeg-Tsjang be staat er kans dat die beeldspraak werke lijk zal worden voor zoover betreft het bezit der tien goede bataljons. Er wordt nl. beweerd, dat de overste Liebert, die in Frankfort de troepen commandeerde, welke parade maakten voor den Chineeschen ge zant, naar China zal vertrekken om het Chineesche leger te reorganiseeren. Overste Liebert moet daartoe reeds de toestemming des Keizers verkregen hebben. In militaire kringen gelooft men dat Liebert bij zijn buitengewone bekwaamheden, gesteund door zijn buitengewone taalkennis, de geschikte man is, om de aangeboden betrekking te volbrengen ter eere van den Duitschen naam. De Katholieken in Oostenrijk zullen dit jaai van 31 Aug. tot 2 Sept. hun algemeene vergadering houden te Salzburg, onder lei ding van graat Zolbat, die ook verleden jaar den Katholiekendag voorzat. Reeds hebben eenige bisschoppen beloold met hun aanwezigheid de vergadering op te luisteren. Dr. Lueger en prins Lichtenstein zullen het woord voeren voor de duizenden daar ver eenigde Katholieken. De katholieke partij in Hongarije begint zooveel veld te winnen, dat men ernstig aan de kans gelooft van eene aanzienlijke vermeerdering der katholieke Kamerzetels op het einde dezes jaarsdan immers zullen zoowel in Hongarije als in Oostenrijk de algemeene verkiezingen worden gehouden. Als een bewijs, dat de Katholieken in Hon garije meer en meer teekenen van leven beginnen te geven, mag zeker wel gelden, dat voor eenige dagen te Budapest een katholieke vergadering werd gehouden van meer dan 20.000 man, waarin graaf Ester- hazy als eerste en graaf Zichy als tweede spreker optrad. De feestelijke ontvangst der katholieke Engelsche matrozen op het Vaticaan, heeft in Italië veel opzien gewekt. De Paus heeft van koningin Victoria een brief ontvangen, waarin zij haren warmen dank.betuigt voor het onthaal, den katholieken matrozen harer marine te Rome bereid. Volgens berichten van de correspondenten der Daily ISews en der limes te Athene zullen Engeland, Frankrijk en Rusland in zake Creta gemeenschappelijk optreden bij de Porte, teneinde haar te nopen het bestuurs- reglemant te herstellen, dat bij het verdrag van Halepa is vastgesteld. In zake de gebeurtenissen in Transvaal verneemt Reuter, dat de Staatssecretaris der Z.-Afr. Republiek aan den gouverneur der Kaapkolonie telegrafisch verzocht heeft onmiddelijk aan den Engelschen minister van koloniën Chamberlain door te seinen twee telegrammenin het eerste wordt er sterk op aangedrongen dat tegen Cecil Rhodes Bert en Hornis een vervolging in gesteld zol wordenin het tweede spoort de staatssecretaris de Engelsche regeering aan om het geheele bestuur zoowel burger lijk als militair, over de landen der Char tered Company zelf in handen te nemen, ten sterkste betreurt hij de vertraging van het onderzoek naar de medeplichtigheid der Chartered Company aan Jameson's inval. De muntkwestie houdt in de Noord-Ameri- kaansche Unie nog steeds aller aandacht bezig. De voorstanders van het zilver, die de Republikeinsche conventie hebben verlaten, zijn uitgenoodigd om vertegenwoordigers te zenden naar de Democratische Conventie, welke te Chicago zal worden gehouden, om daar met die partij te onderhandelen. De Times verneemt uit Havana omtrent de gebeurtenissen op Cuba, dat van de zijde der regeering beweerd wordt, dat hare troepen een overwinning hebben behaald in de nabijheid van Puerte Principe, doch dat de opstandelingen volhouden, dat integen deel zij de regeeringstroepen gedwongen hebben, om zich derwaarts terug te trek ken. Het heet intusschen, dat de hoofden der Cubanen in het Oosten verdeeld zijn sommigen zullen namelijk voortgaan met het vernielen der plantages en anderen willen dit niet. De gele koorts woedt steeds voort onder de troepen der regeering. Volgens een Reuter-telegram uit George town is de waarheid omtrent het jongste incident het trekken van soldaten uit Vene zuela over de grenzen van Britsch-Guinea de volgendeEen Engelsch ambtenaar was met een honderdtal werklieden bezig een weg te leggen van Bararna naar Cuyani aan de Engelsche zijde der grenslijn van behomburg. Zij werden door gewapende Venezuelanen genoodzaakt terug te keeren. Van uit Georgetown werd bevel gezonden, geen heftigen tegenstand te bieden, maar onder protest terug te trekken. De zaak maakt te Georgetown weinig indruk. Nu de Jum-maand teh einde spoedt, nadert ook weder de tijd waarop de Schiedamsche processie naar Kevelaer, zal opgaan naar het bevoorrecht plaatsje, dat sedert ruim 250 jaren het toevluchtsoord der vrome pelgrims isditmaal zal de processie op Maandag 29 dezer, feestdag der H. H. Apostelen Petrus en Paulus, vertrekken. Voor hen die Kevelaer gaarne in al hare glorie als bedevaartplaats zien, is dat eene aansporing te meer, ditmaal van de processie deel uit te maken. Op den feestdag der HH. Apostelvorsten en nog den volgenden dag bewegen zich in Kevelaer tallooze processiën, die van heinde en ver uit het Rijnland volgens traditioneel gebruik op dien dag naar de geliefde bedevaartsplaats zijn opgegaan om er der «Troosteresse der Bedrukten" hare dankbare hulde te brengen. Vooral in den avond van den feestdag biedt de Genadekapel en hare omgeving een opwekkend schouwspel, als men daar den lof van de Moeder des Heeren in de Duitsche, Nederlandsche, soms zelfs in de Poolsche taal (Poolsche berg werkers) hoort verkondigen door de talloozen die zich al biddend en zingend om de kapel bewegen. Maar ook voor hen die niets anders beoogen dan in kalme stille godvrucht hun hart voor den Troon van den Albeschikker van s menschen lot en voor den Genadetroon van de Allerh. Moeder Gods uit te storten, bieden de dagen van het verblijf te Kevelaer daartoe eene uitnemende gelegenheid en een hemelsch genot, dat alleen in dit bevoorrecht plaatsje kan gesmaakt worden. Blijve het aloude Kevelaer steeds de tra ditioneels bedevaartplaats der katholieke Schiedammers, en bewijze de talrijke deel neming aan deze schoone bedevaart ook nu weder dat het katholiek geloof in St. Liduina's veste steeds blijft leven en bloeien I "Van Ged, Staten öm het bebouwde terrein van Leiden aan die stad toe te voegen, is gevolgd en dat de uitbreiding, die de re geering gaf aan de grensverandering strookt met het gevoelen V9M frflri flmif 'f. Naar men verneemt, komt het Classicaal Bestuur van Rotterdam en de Kerkeraad van Schiedam bij de Synode in verzet tegen het besluit van de Alg. Synodale Commissie inzake de plichtsbetrachting van dien Ker keraad. De justitie moet, naar men aan de Msb. verzekert, nog geen spoor hebben kunnen ontdekken in zake den moord op den jeug digen Hoogsteden. Men meldt aan de Tel. uit Rotterdam Alhier hebben zich enkele gevallen van vlektyphus voorgedaan bij personen, die van een der zweminrichtingen in de Maas heb ben gebruik gemaakt. Enkele gevallen hadden een doodelijken afloop. Een bacteriologisch onderzoek van het Maaswater wordt ingesteld. Gisteren-ochtend omstreeks 4 uren is in de Maas, ter hoogte van den Veerdam te Rotterdam, verdronken een tot dusverre onbekend man. Zijn lijk is nog niet opge- vischtalleen werd een pet, die ter plaatse diijvende was gevonden, gedeponeerd aan het politiebureau in de Witte de Withstraat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Juni 1896. Door directeuren van het Algemeen Han- delsentrepót alhier, is tot boekhouder, in de plaats van den heer D. Drektraan op verzoek ontslagen, benoemd de heer H. T. Blomsma, werkzaam aan het kantodr van invoerrechten en accijnzen alhier. Bij gunstig weder zal het muziekkorps der dd. Schutterij morgen (Zondag), des namiddags ten 1 ure, de 2e uitvoering in de Plantage alhier geven. VLAARDINGEN, 20 Juni. Op de van ouds bekende Vlaardingsche paardenmarkt, tegelijk den laatsten dag der kermis, waren gisteren 183 paarden aan de lijn. De handel was nog al levendig, alhoewel er tamelijk hooge prijzen gevraagd werden. Bij de drukte van de paardenmarkt trachtte een zakkenroller zijn slag te slaan. Heel ver scheen hij het nog niet in zijn vak gebracht te hebber., want reeds in den voormiddag werd hij betrapt en door de politie onschadelijk gemaakt. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 Juni. Het debat werd voortgezet over de grensverandering tusschen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. De Minister van Binnenland se h e Zaken betoogde, dat de gedachte met het gevoelen van Gedeput. Staten, 't Geld hier de toepassing van het beginsel ten aanzien van Amsterdam gevolgd, nl. dat de agglomeratie van een stedelijke' be volking moet uitmaken eene gemeente. De betrekkelijke vermindering der bevolking van Leiden, vorderde haar te bevrijden van het keurslijf dat haar omsluit, opdat zij zich vrijelijk kunnen ontwikkelen en de la boratoria niet meer buiten de gemeente behoeven te staan. De kerkelijke gemeente behoeft niet van karakter te veranderen door de wijziging der burgerlijke gemeente De heer Donner handhaafde zijne be zwaren met nadere bestrijding van het be ginsel, dat op Amsterdam is toegepast als gevaarlijk voor kleine gemeenten. Spr. ont kende dat Leiden zoo groote aantrekkelijk heid heeft voor bewoning; men gaat er wonen om zijn beroep of voor het onderwijs maar overigens is de ligging niet zoo schoon als die van andere steden, die in bloei voor uitgaan. De heer Heemskerk voerde nader het formeele bezwaar tegen de grensverande- iing aan, dat noch de Raad, noch de in gezetenen over de annexatie van een groo ter deel eener gemeente, voorgesteld bij meuw ontwerp, zijn gehoord, 't Gold daar bij een eenzijdige uitbreiding van de oor spronkelijke regeling, waardoor de belan^ hebbende gemeente in haar rechten verkort is. Keeds daarom is hij tegen de wet De heer Drucker, zich aansluitende bij het betoog van mr. Bool, bestreed het bezwaar dat aan Leiden een grooter stukje is toegevoegd dan oorspronkelijk was voor gesteld en waardoor z. i. is voorkomen, dat na eenige jaren een nieuwe grensverande ring noodig zou zijn. Spr. wees op het be lang van de aanneming van het ontwerp voor de landelijke bevolking van Zoeter woude en ook op de bijna eenparigheid waar mede in Leiden het ontwerp is begroet. Schier geen enkele stem is uit de Leidsche burgerij tegen de regeling opgegaanintegen deel achtte men haar in het dringend be- ang van Leiden. De heer A\. Mackay motiveerde zijn stem tegen de grensuitbreiding, die de gewone grenzen van uitbreiding te buiten gaat zooals hij uiteenzette. Iedere uitbrei ding is niet natuurlijk en de trek naar die stad is niet groot, tenzij men er moet wonen, Ook deelde hij het vormelijk bezwaar omtrent het niet instellen van een nader onderzoek. De heer Rutgers keurde de toevoe ging van een groot terrein aan Leiden goed en betoogde de ongegrondheid van de exeptie betreflende het hooren der ingezetenen over het uitgebreider ontwerp. De Minister verdedigde verder het ontwerp, onder opmerking nog, dat aan s-Gravenhage zelfs onder verzet van Ged. Sta ten grooter deel van Wassenaar destijds is toegevoegd. He- ontwerp werd aangenomen met oo tegen 23 stemmen. Voorts werden goedgekeurd de onteige ning voor wegenaanleg te Nijmegende vei hoogmg met 2 ton van den post voor uitroeing van besmettelijke veeziekten na turalisatie-ontwerpen, met uitstel van dat om aan eene weduwe te Brussel, geboren te Maastricht, het Nederlanderschap toe te kennen. r Na goedkeuring van de conclusiën in zake het pensioen eener weduwe van een licht- opzichter in Indië van de opheffing van enkele kwaliteiten bij de marine en over het verslag der Rekenkamer van 1794 werd de zitting geschorst tot IJ ure. Toen was aan de orde de eindstemming over de Kieswet. In behandeling kwamen de nader door de Oommissie voorgestelde amendementen. De Voorzitter deelde mede, dat de Com missie daarbij is te rade gegaan met de regeering. Achtereenvolgens werden de wijzigingen kortelijk door den heer M i c h i e 1 s van Verduynen toegelicht, zonder hoofde lijke stemmen goedgekeurd. Be Kieswet werd daarop aangenomen met 06 tegen 43 stemmen. Voor de wet hebben gestemd 14 Katholieken deheeren Mgr. Everts Haflmanns, dr. Schaepman, Lambrechts Loeff, Vos de Wael, Kolkman, Michiels van Verduynen, Borret, de Ras de Ram, Truyen Van Basten Batenburg en Van Berckel 10 Anti.-Takkiaansche liberalende heeren Van Delden, de Beaufort (Wijk), v. Bors- sele, Karnebeek, Royaards v. d. Ham, de Lange, de Beaufort (Amst.), Rutgers Van Bylandt (Gouda), Mees, Hintzen, Viruly Ver- brugge, Plate Van Gennep, Goekoop Con-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2