om gerangschikt te worden onder de mini- sterieelen, wat overigens ook in strijd zou wezen met de politiek der vrije hand in 1891 met zooveel geestdrift verkondigd. De Residentiebode gelooft dat de wet een goed eind op den weg naar het Staatsblad is, maar er is toch één klip, die het scheepske van de heeren Van Houten en Roëll aan de overzijde van het Binnenhof zou kunnen bedreigende regeling van het kiesrecht voor de gemeenten, art. 7, dat in de Tweede Kamer slechts een meerderheid kon vinden in de beslissende stem van den voorzitter. Gelukt het den heer Van Houten ook die klip te ontzeilen, dan valt aan het tot stand komen der kieswet niet meer te twijfelen. Wat het votum zelf betreft, komt het blad tot de slotsom, dat het het beste is wat had kunnen geschieden, al wil hetde beslissing noch toejuichen noch zelfs met instemming begroeten. Een kiesrecht voor de gemeenten in meer behoudenden zin zou de Residen tiebode hebben gewenschtook. dat het kiesrecht voor de Prov. Staten aan dat meer behoudend kiesrecht ware vastgeknoopt eindelijk, dat de aanvulling stemplicht ware opgenomen. De stemplicht is op den onwil van minister Van Houten afgestuit: op stemplicht hadden wij gaarne, zegt het blad, den minister zien struikelen, maar ook al leen daarop. sEerst van af het oogenblik dat stemplicht verloren was, hebben wij ons bij de kieswet neergelegd, zonder het com pliment: omdat wij deze wet het eenige middel achtten om niet van kwaad tot erger te komen. De Residentiebode wil nhet onvermijdelijke met waardigheid dragen" en meent dat men »nu reeds bedacht moet wezen op middelen om de schadelijke gevolgen zoolang mogelijk te keeren, welke de breede uitbreiding zonder compliment noodzakelijk na zich sleepen moet." ALGEMEEN overzicht. 22 Juni '96. De Kamer van afgevaardigden in Frank rijk heeft Zaterdag het eenige artikel der wet, waarbij Madagascar wordt gemaakt tot een Fransche kolonie, aangenomen. Over de kwestie van de afschaffing der slavernij op Madagascar heeft het ministerie ernstig gevaar geloopen te vallen, zoo wordt in een particulier telegram aan de N. R. Cf. gemeld. De premier en de minister van koloniën hadden wel de afschaffing willen aanvaarden maar met overgangsmaatregelen. Wanneer de Kamer, zeide Lebon, tot derge lijke maatregelen niet besluit, zal een ander minister zich met de uitvoering te belasten hebben. Maar het beginsel van de afschaf fing en de verschillende redevoeringen, waaronder vooral die van Deproge, den afgevaardigde van Martinique, en Déroulède, van uit de tropen, hadden de vergadering warm gemaakt, en toen de verschillende uwen trouwen arbeid en uwe bijzondere begaafdheden in het proces met Durand meer dan tweehonderdduizend franken be spaard.... Kom help mij thans het geld ber gen, en spoed u dan zoo snel mogelijk naar huis. Vriendje, slaap echter niet meer bij open kas en uitgedoofde lamp. Waren er intusschen dieven gekomen, dan zouden zij licht werk gehad hebben." De bankier liet zijn boekhouder uit, en deze voelde zich gelukkig, alsof hij den hoogsten prijs uit de loterij had gewonnen. Hij meende op nieuw te droomen. Zijn hart was zoo vol, dat hij den morgen niet af wachten kon om alles aan zijne moeder mede te deelen. De oude vrouw wachtte nog steeds op haar zoon, doch was in haar leuningstoel in slaap gevallen. Met eene liefderijke omarming wekte hij haar en vertelde dan onder gelach en geschrei wat er gebeurd was. De oude vrouw sloeg de handen ten hemel terwijl stroomen van tranen uit haar beide oogen vloeiden. »Dat is de vinger Gods," zeide zij diep bewogen. »Charles, ga nu slapen en vergeet uw avondgebed niet." Den volgenden dag zat de kassier weer voor de geopende brandkast en rekende. De bankier naderde den jonkman en bood hem behalve een briefje van duizend ook nog tweehonderdvijftig franken aan. ..'Dat is voor 't afgeloopen kwartaal," zeide hij.... »Klopt de balans »Op vijf franken na, mijnheer, die ik trots al mijn zoeken niet vinden kan." »Die zult gij er bijleggen, mijnheer Char les. Orde moet er zijn, en eene kleine, straf hebt gij verdiend," voegde de bankier er schertschend bij. orders van den dag werden voorgelezen was er eigenlijk geene waarmede de re geering, na hetgeen haar leden hadden vooropgesteld, zich kon vereenigen. Op de regeeringsbank was een groote verlegenheid duidelijk zichtbaar. In die omstandigheden verklaarde Méline te aanvaarden de motie van De Mahy, waarin wel de onmiddellijke invrijheidstel ling der slaven werd uitgesproken, maar met opdracht aan de regeering om de maatregelen daartoe te nemen. De linker zijde zocht met haar geschreeuw van »Lebon 1 Lebon en »De minister van koloniën op de tribune 1" en door de heftige taal en onderbrekingen van Jaurès de tegenspraak tusschen de woorden des ministers en die der door hen aanvaarde motie te onder- streepen, maar de Kamer, welke met de motie van De Mahy haar zin kreeg, wilde geen crisis, en zoo werd, nadat nog Jaurès verzekerd had voor die motie te zullen stemmen, omdat zij de uitdrukking was van de politiek welke hij aan die der regeering had tegenovergesteld, de onmiddellijke af schaffing der slavernij met algemeene stem men aan de regeering opgelegd. Omtrent het verblijf van den Chineeschen onderkoning Lihoentsjang in Duitschland wordt gemeld, dat Lihoentsjang met Von Hohenlohe en van Marschall nog verdere besprekingen heeft gehouden. Als resultaat kan worden gemeld, dat Duitschland ver langen naar een kolenstation in China in elk geval werkelijkheid zal worden. Er zullen tusschen Lihoengtsjang en de voornaamste Duitsche staatslieden nog meer conferenties plaats hebben. Naar de Times uit Odessa verneemt, gaat de regeering in Rusland nog steeds voort met het zenden van troepen naar Oost- Azië. De toestand in Turkije, zoowel aan deze als aan gene zijde van de straat der Dar- danellen, blijkt bij voortduring zeer veel te wenschen over te laten. Volgens bericht uit Damascus is er een opstand uitgebarsten onder de Droezen. Deze hebben vier com pagnieën troepen vernietigd en verscheiden kanonnen buitgemaakt. De opstand schijnt ernstiger te zijn dan verleden jaar. Men verzekert, dat te Saloniki twaalf bataljons zullen worden ingescheept naar Syrië. De Chronicle verneemt uit Boelowajo van Vrijdag 11., dat de toestand in Rhodesia zoo ernstig geacht wordt, dat bereden infanterie uit de Kaap naar Masjonaland is gezonden via Beiza. De opstand in Masjonaland breidt zich uit. De Engelsche troepen te Mafeking hebben bevel ontvangen voorwaarts te gaan. In zake de gebeurtenissen in Transvaal valt alleen te vermelden, dat de Times in een hoofdartikel den staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche republiek dr Lleyds heftig aanvalt wegens zijn dépêches waarin hij aandringt op een onderzoek naar de han delingen van de Chartered Company en naar een strafvervolging tegen Cecil Rhodes Beit en Harris. het doel waartoe zij heetten belegd te zijn, even weinig succes. Heden-ochtend is door de rijksambtena ren aan den Noordvestsingel aangehouden de persoon van S. A., die twee flesschen moutwijn bij zich had, welke hij, naar hij beweerde, in het land achter den Noord vestsingel had gevonden. Sedert 5 Juni zijn alhier 96 gevallen van mazelen aangegeven. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 134 schepen, waarvan 18 zeilschepenhiervan waren be stemd voor Rotterdam 129, voor Schie dam 2, voor Vlaardir.gen 2 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 123 schepen, waarvan 8 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 118. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Juni 1896. In de branderij van den heer A. T. Meijer aan de West-Frankelandschelaan alhier, werd Zaterdag-ochtend half drie ure, toen de knechts in de branderij kwamen, brand ontdekt. Bij onderzoek bleek, dat een zak meel tegen den schoorsteen van de machine was gevallen. De brand werd door de knechts nog in den aanvang gebluscht, zoo dat er betrekkelijk weinig schade is ge leden. De geleden schade bepaalt zich tot den gemelder. zak meel en den zolder, waarin circa twee delen zijn verbrand. Zondag-avond is alhier opnieuw een poging beproefd om hier een afdeeling van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond te Rotterdam op te richten. In het café-Jurgens sprak de bootwerker De Jong voor de bran dersknechts en in het café-Geerards de bootwerker De Bruin voor de losse werk lieden. Beide vergaderingen hadden voor Op de Maas voor Rotterdam had Zondag ochtend ten 8 ure nabij den Zuiderwal een aanvaring plaats. Een Engelsch stoomschip kwam met een aanzienlijke snelheid de ri vier opstoomen, terwijl voor zijn boeg een aak geladen met steenen voer. Een botsing was niet meer te vermijden, waarna het gevolg was, dat de schuit bijna dadelijk zonk. De schipper met zijn vrouw en knecht kon den zich nog redden, doch een kind van eenige weken verdween in de diepte. Een sloep van de tegelijkertijd atstoomende Har- wichboot Vienna werd nog uitgezet, doch het was reeds te laat. (Tel.) Te Rotterdam is een agent van politie 4e klasse spoorloos verdwenen. De man begaf zich Zaterdag-middag naar het cen- traalbureau om zijn salaris te ontvangen, en sedert heeft men niets meer van hem gehoord. Het voorkomen te Rotterdam van enkele gevallen van typhus, waaronder een met doodelijken afloop, deed, vermoedelijk omdat de lijders gebruik gemaakt hebben van de zweminrichting in de Boompjes, het gerucht ontstaan, dat deze inrichting besmet verklaard zou zijn als de oorsprong der ziekte. Uit goede bron vernemen wij, dat van eene besmetverklaring dezer zwemin richting, op grond van het zich voordoen van typhusgevallen, geen sprake is. Dat wil intusschen niet zeggen, dat het gebruik dezer inrichting uit een gezondheidsoogpunt is aan te bevelen. De ligging er van aan den rechter Maasoever in de nabijheid van riolen, in de rivier uitloopende, is oorzaak dat onreine stoffen zich met het water ver mengen en het is ook daarom, dat op deze zweminrichting in het bijzonder de aandacht der gezondheidscommissie is gevestigd. Dit dateert evenwel niet van de laatste dagen. Sedert geruimen tijd reeds houdt deze com missie zich onledig met het doen onderzoeken van het water der zweminrichting. Resul taten daaromtrent zijn nog niet te vermelden. (IV. R. Ct Nader deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat de belastingambtenaren pas na perti nente opvrage der cognossementen uit Rot terdam te weten gekomen zijn, dat de Doelwijk ammunitie, verpakt in kisten, aan boord had. Hoewel na verzwijging daar van steeds terstond pfroces-verbaal wordt opgemaakt door den commissaris van politie te Maasluis, is dit thans niet geschied. Geen der opvarenden zegt de bestemming der oorlogslading te kennen. De hoogste prijs, verbonden aan de loterij vanwege de harddraverijvereeniging „Een dracht" te Vlaardingen gehouden, zijnde paard en tilbury, is ten deel gevallen aan den landbouwer P. Maan Jz. aldaar. BINNENLAND. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandseh-Indië, van 19 dezer, wordt de gouverneraents-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 263,000 pikols. (St.-Ct.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 25 Juni e. k. niet plaats hebben. De Eerste Kamer zal in de eerste week van Juli -— vermoedelijk tegen den 7en bijeengeroepen worden. Tot de werkzaam heden van de afdeelingen zal ook het onderzoek behooren van de Kieswet, tot welker openbare behandeling echter eerst in September, kort vóór de sluiting van het zittingjaar, zou worden overgegaan. Atjeli. De Telegraaf ontving gisteren het volgende telegram uit Nederlandsch Indië „De Moulin is benoemd tot gouver neur van Afjeh." De tekst van het oorspronkelijk telegram, luidde. De Moulin appointed governor Atjeh. Uit dit telegiam blijkt dus, dat thans generaal-majoor J. J. K. de Moulin (van de artillerie, chef van den generalen staf) definitief tot gouverneur van Atjeh is be noemd, met welke funtie onmiddehjk na aankomst van generaal Vetter op Atjeh, de resident voor de Atjehsche zaken K. F. H. van Langen, tijdelijk werd belast. Het N. v. d. D. ontving een dergelijk bericht. Verder werd aan dit blad nog geseind, dat generaal Vetter naar Java terugkeert. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde dato 20 Juni Toekoe Oemar nam het hoofd van Lam- pagar gevangen. Vier bataljons gaan er heen. Het oorspronkelijk telegram luidde Oemar seized chief Lampagar. Four bat talions thither. De IV. R. Ct. zegt bij dit telegram het volgende Als het telegram goed is overgeseind, moet er uit verstaan worden, dat Toekoe Oemar het hoofd van Lampagar gevangen nam en dat vier bataljons naar die kampong trekken. Daarin zou dan de beteekenis lig gen opgesloten, dat Oemar zijn gezag in de VI Moekims, het gebied zijner vrouw Nja Din, weder aanvaard heeft en vijandig is opgetreden tegen het hoofd van de kampong, ten westen onzer linie dicht aan zee gele gen. Om welke redenen hij dat zou hebben gedaan, valt zonder uitvoerig bericht over de laatste krijgsbedrijven niet te beoordeelen. Wellicht heeft dat hoofd zich naar den zin van Oemar te vredelievend getoond, toen onze troepen eenige dagen geleden zijn gebied betraden. Mocht uit het telegram echter het Engelsche woord bij zijn weg gelaten, dan wordt de beteekenis geheel omgekeerd. Toekoe Oemar zou dan door dat hoofd gevangen zijn genomen, en de vier bataljons, die naar Lampagar rukken, zijn afgezonden om hem te halen. Door het departement van marine is in beginsel besloten bij het korps mariniers de helmhoeden in te voeren, een uniform wijziging dus van eenig belang. De bekende helmfabrikant Egbert Van Weezenbeek te Rotterdam was heden naar Amsterdam ontboden om enkele modellen te vertoonen. Belangstelling van den werkman in de kieswet. In eene correspondentie uit 's Gravenhage aan het Volksdagblad wordt gewezen op de belangstelling van velen uit het publiek in de beslissing over het kieswet-ontwerp. Aan het slot daarvan lezen wij 'Maar wie mocht meenen dat die volks klasse, die zoogenaamd door deze kieswet zal worden gebaat, teekenen van belang stelling heeft gegeven, vergist zich ten zeerste. Er waren niet anders dan per sonen uit den meer gegoeden stand, zelfs op de publieke tribune. Geen enkel werkman was aanwezig. Nu zegge men niet dat op dat uur de werkman verhinderd is. Als er iets te doen is dat het volk belang inboezemt dan weet men wel uit te breken, getuigen o. a. de laatste voorvallen bij de schutterij. Neen, het volk, de werkman, heeft een overtuigend bewijs gegeven dat het zich van de zaak niets aantrekt." In de eerste week van Juli wordt Li- Hoeng-Tsjang, de onderkoning van China,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2