GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Rechtszaken. Zeetijdingen. Handelsberichten. Beursbericht van Amsterdam. Burgerlijke Stand. hier te lande verwacht. Hij komt met de 33 leden van zijn gevolg en een dienstper soneel, van 15 personen, vier dagen in Den Haag doorbrengen. Hij zal door H. M. de Regentes op Soest- dijk in plechtige audiëntie ontvangen worden. De minister van buitenlandsche zaken tal een groot diner geven ter eere van den onderkoning. Eenige onzer waterstaatwerken tullen door de vreemde bezoekers worden bezichtigd. Naar het Dbl. verneemt, zal het geschenk, dat aan de Prinses Van Wied bij gelegen heid van haar zilveren bruiloft zal worden aangeboden, vermoedelijk 1 Juli ter bezichti ging worden gesteld in Pulchri. Het geschenk bestaat uit een album met bijdragen van verschillenden aard, waarvan de losse bladen zullen komen te liggen in een tafel, gemonteerd met zilver, benevens uit een antieke klok op een voetstuk van Delftsch aardewerk. Centrale Raad van den Ned. R. E. Volksbond. Men schrijft ons uit Den Haa<* Toen de afgevaardigden gisteren het met groen, bloemen, cartouches en guirlandes en de Pauselijke en Nationale kleuren ver sierde Bondsgebouw der Haagsche afdeeling binnentraden, werden zij door de Harmonie met een vroolijk nummer verwelkomd. Aan wezig waren de centraal-adviseur en de adviseurs van enkele andere afdeelingen, benevens drie afgevaardigden van den Bre- daschen Volksbond. In zijn openingswoord wees devvoorzitter, de heer Passtoors, er op, dat het huis houdelijk karakter der agenda een gevolg is van de loomheid onder de arbeiders in Nederland. Deze loomheid spruit hieruit voort, dat het Ministerie, geroepen voor de kiesrechtregeling, voor de arbeidersbeweging niets doet. Nu de kieswet een feit is, is het te hopen, dat in het parlement sociale wetten aan de orde zullen komen. Spr. wees speciaal op de pensioneering van werklieden, waarvoor reeds door de Koningin-Regentes een commissie werd benoemd. Hij brengt daarvoor dank aan H. M. (applaus). Spr. brengt ook dank aan den Minister van Marine, die tengevolge van het optreden van den Bond, de positie der arbeiders aan de Marine-werven verbeterde; voorts protesteert hij tegen de erkenning van den Nieuw- Malthusiaanschen Bond. Na te hebben gewezen op de oprichting der plattelandsafdeelingen te Voorschoten en Zaandam, en op het aandeel door de aid. Rotterdam genomen in de beëindiging der bootwerkersstaking, eindigde de heer Passtoors met een herinnering aan het Pau selijk schrijven, dat hij de schoonste be looning noemt, 's Pausens woord«Gaat voort op den ingeslagen weg", zij bij onzen strijd tot wachtwoord, (applaus.) Na lezing en geedkeuring der notulen bracht de penningmeester, de heer J. W. Smit, rekening en verantwoording van den Centralen Raad uit. De ontvangsten bedroe gen f 884.81^, de uitgaven f762.91, batig saldo f 122.72. Hiervan afgetrokken het tekort ad f 87.41 J van het Congres te Rot terdam, maakt een batig saldo van f 33.3i|. Van het vakcongres bedroegen de ont vangsten f 230.12, de uitgaven f 687.26, zoodat er een nadeelig saldo was van f457.14. Ter bestrijding hiervan schonk Z. D. H. mgr. Bottemanne f 200, voor de rest heeft een ander persoon toegezegd te zullen zorgen. (applaus.) Het vakcongres behoeft afzoo de kas van den Centralen Raad niet te drukken. Allereerst kwam nu in behandeling het voorstel-Hoorn «Indijking en droogmaking der Zuiderzee in het belang van ons dier baar Vaderland en van de Nederlandsche werklieden. Door Hoorn (den heer Schouten) verde digd werd dit voorstel bestreden door Vlaardingen, dat wees op de belangen der visscherij, Schiedam, dat heideontginning nuttiger vond, Rotterdam en Amsterdam. Deze afdeelingen wilden het voorstel van de agenda afvoeren, omdat de Centrale Raad niet bevoegd is er over te overdeelen, en ook wijl verbetering van de positie der arbeiders voor moet gaan. Na verdediging van Hoorn, werd een motie, om aan de Staatscommissie in zake de Zuiderzee adhaesie te betuigen met haar arbeid, aangenomen met 78 tegen 19 stem men en 3 onthoudingen. In comité-generaal werden nu behandeld al de voorstellen betreffende de reglements wijzigingen in zake de kosten van Centrale Raads- en Centrale Bestuursleden, benevens het daarmede verbandhoudend voorstel der atd. Den Haag, om, waar het reglement voorschrijft, dat slechts na «algemeene stemmen" de contributie aan het Centraal Bestuur kan worden verhoogd, voortaan te lezen «twee derde der stemmen." Besloten werdvoortaan de kosten van Centrale Raads- en Centrale Bestuursleden pond-pondsgewijze over de afdeeling te verdeelen, zoodat kleinere afdeelingen niet meer voor de kosten van een Centraal Bestuurslid behoeven terug te schrikken. Bovenbedoeld voorstel—Den Haag werd aangenomen. Nu volgde de verkiezing van 4 leden in het Centraal Bestuur. Aftredend waren de heeren F. J. B. van Rijswijk, B. Lammers, J. H. B. Loots en M. J. Schouten. De uitslag .was dat alle vier aftredende leden herkozen werden en wel met Van Rijswijk 88, Lammers 93, Loots 85 en Schouten 80 van de 95 uitgebrachte stemmen. 't Was nu half 5 geworden en dus tijd om te pauseeren, daar om 5 uur moest gedineerd worden. De tafel stond gedekt in het achterdeel der zaal, dat daartoe met schermen van het voorste deel was afge scheiden. Aan tafel heerschte een gezellige toon. In comité-generaal werden nog afgedaan 1°. het voorstel—Rotterdam betreflende de aan notarissen te 'zenden inlichting om trent de inrichting van den Bond, opdat bij het vermaken van schenkingen of legaten geen vergissingen worden begaan; 2°. het voorstel—Amsterdam, om zich in verbinding te stellen met Katholieke kiesvereenigingen, of, zoo deze niet bestaan, ze zelf op te richten 3°. de motieAmsterdam om verande ringen in het reglement der Vakbonden eerst dan van kracht te doeri zijn, nadat zij door de algemeene vergadering der Vak bonden zijn goedgekeurd. Van de besluiten werd niets aan de Pers medegedeeld. De voorstellen van Hoorn, om de plaats der algemeene vergadering door het Cen traal Bestuur te doen bepalen en om aan een afgevaardigde vooral stemmen te geven als hij honderdtallen leden vertegenwoor digt, werden na bestrijding ingetrokken. Als plaats van de volgende algemeene vergadering werd gekozen Haarlem met 54 stemmen tegen 25 op Leiden. Het voorstelRotterdam betreffende de oprichting van spaar- hulp en weerstand- kassen werd met het oog op het late uur ingetrokken. Het voorstel Gouda aangaande de op richting van weerstandskassen, opdat bij werkeloosheid ook de Bond uitkeering kunne doen evenals centrale vereenigingen, werd door Amsterdam op verschillende gronden aanbevolen. Op voorstel van den Voozitter sprak de vergadering de wenschelijkheid uit, dat de afdeelingbesturen de oprichting van weerstandskassen zullen bevorderen. Nadat het voorstelAmsterdam, aangaande het oprichten van propaganda-clubs en het verspreiden van kostelooze blaadjes en goed- koope boekwerken, was aangehouden, werd tot besluit nog een vergadering in comité- generaal gehouden, waarin o. a. pastoor Konings het woord voerde. Ruim 8 uur togen de afgevaardigden huiswaarts. Te Spaarndam moet thans dag en nacht geschut worden wegens de buitengewone scheepvaartbeweging door Noordzee- en zijkanaal en Spaarne, een gevolg van de stremming aan de Overtoomsche sluis. Naar de Mbd. verneemt, zal op de ver gadering van gasfabriekanten, 9 Juli te Groningen te houden, het voorstel worden behandeld tot het oprichten van een vak school voor gasdirecteuren. Deze school zou te Amsterdam worden opgericht, en de leerlingen moeten voorzien zijn van 't diploma eindexamen H. B. School. Het leergeld zou worden bepaald op f400. Men deelt ons mede, dat het met het kruitvervoer per spoor soms zeer vreemd toegaat. Nog onlangs kwam het voor, dat er drie waggons via Zutphen vervoerd wer den zonder begeleide, en dat bij toeval de belastingbeambten de waggons ontdekten, en maar eenvoudig terugstuurden. Zeer kort geleden moet iets dergelijks met nog een anderen waggon gebeurd zijn. Baarn werd dezer dagen bezocht door een 100-tal huzaren uit Amersfoort. Toen zij voor het paleis te Soestdijk kwamen, vertoonden de Koninginnen zich op het balcon en werd voor HH. MM. gedefileerd. Vrijdagnacht heeft 't te Bergen-op-Zoom na wekenlange droogte zóó kolossaal gere gend, dat de regenbakken, die totaal ledig waren, in enkele uren overliepen. Deze regen komt aan de veldgewassen zéér ter stade. De laatste onweders brach ten geen regen aan. ZUTPHEN 21 Juni. Tengevolge van het ongeval kapitein F. Zwang, van de schroef stoomboot Zeelandia, te Westervoort over komen, op zijne reis van Zutphen naar Schiedam, is gemelde kapitein heden-nacht alhier overleden. Te Hoornsterzwaag is de veehouder J. Mulder door een stier aangevallen en zwaar verwond. Men was bezig den stal te ver nieuwen, en toen het dier weder op stal zou worden gezet, viel het Mulder aan- Met inspanning mocht het den aanwezi gen timmerman gelukken den stier een oogenblik af te wenden. Zonder die hulp ware Mulder wellicht vermoord. Hoe oud is het rijwiel? In het tijdschrift Science francaise deelt Emile Gautier mede, dat de uitvinding van het rijwiel van veel ouder datum is, dan tot heden werd aangenomen. Volgens hem is het eerste pedaal voertuig, dat door mensche- lijlte spierkracht wordt voortbewogen, in 1690 door een zekeren dokter Richard uitgevon den. Deze dokter construeerde volgens een oude kroniek een «Karos" «waarmede men zonder paarden overal heen kon rijden." In zijn «Récréations mathematiques et physi ques" zegt Ozanam in het jaar 1694 (deel II, blz. 29«Men ziet te Parijs sedert eenige dagen een «Karos" of «draagstoel," die door een achterop zittenden lakei af wisselend met de beide voeten in beweging wordt gebracht, met behulp van twee kleine raderen, die in een kast verborgen en aan de disselboomen bevestigd zijn." Naar de N. R, Ct. in zake den moord op A. F. Hoogsteden verneemt, is de voorloopige hechtenis van J. F. de Vos, verdacht van den moord op den jongen Hoogsteden, door de rechtbank te Rotterdam verlengd. Afjeh. Blijkens een onder dagteekening van 21 dezer bij het departement van koloniën ont- vagen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is de aan den luite nant-generaal J. A. Vetter als regeerings- commissaris in Atjeh gegeven opdracht be ëindigd en is |de generaal-majoor J. J. H. de Moulin benoemd tot civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van heden Onze troepen keerden van den laatsten tocht terug, zonder verliezen geleden te hebben. Heden gaat weer een kolonne naar Kroeng- Raba. Bevestigd is Zaterdag door het gerechtshof te 's-Gravenhage het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij een voerman uit Schie dam tot 2 maanden is veroordeeld, die een kind had overreden. Het Hof vernietigde echter de uitgesproken tijdelijke ontzetting van den voerman uit zijn beroep. Schiedam, 22 Juni aangekomen s.s. Eva, kapt. J. Williamsen, van Rafsö. Motes, kapt. G. Breinkoff, van Windau. BEURS TE SCHIEDAM, 22 Juni 1896. Spoeling f 0.70. Moutwijn Not. makelaars f 6i/2. Brandersb. - 53/8. Stemming Onveranderd, Berlijn. (Slotk.) Rogge, J Spiritus Juni Juli Sept. Juni Sept. Parijs. Hamb. [Meel 12 Merk. 1. md. 12 Juli I Rogge, loop. md.fc Juli I Spirit. Juni/Juli j Aug./$ept. 20 Juni 115.50 113.50 38. 38.70 40.40 40.75 11.10 11.10 16.75 17.121 22 Juni 111.75 113.75 38.20 38.80 40.40 40.60 11.10 11.10 16.75 16.871 19 Juni. 357<- 20 Juni. 36. New-York. Maïs Amsterdam. 'f (j'un;- Rogge op lev. vastper Juli f91, 92. 93, 94, 93; per Nov. f91, 92, 93 92; per Maart f94, 95. 22 Juni. Rogge op lev. onveranderd per Oct. f92. per Maart '97 f 94, 95. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 20 Juni 3.64 M. 22 Juni 3.57 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.10 Disc. 2 pCt Parijs -48.05 2 Antwerp.- 48.— 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 22 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd paarden veulen, ezels, 115 vette runderen, magere dito, 323 vette kalveren, 2 nuchtere kalveren, 445 schapen of lammeren, 576 varkens, biggen bokken. Koeien le qua!. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e, qual. 56 c.ossen le qual. 67 c., 2e qual 60 c.'. 3e qual. 56 c., stieren le qual. c. 2 qual, c.kalveren le qual. c. 2e qual. 68 c. 3e qual. 58 c., schapen le qual. 58 c., 2e qual. 50 c., varkens le qual. 33 c., 2e qual. 32 c., 3e qual. 31 c. Vette runderen prijshoudend. Vette scha pen slecht verkoopbaar. Lammeren duur. Eerste qualiteit kalveren zonder aanvoer. Varkens met redelijken aanvoer en tamelijk vluggen handel. Aardappelen. Zeeuwsche jammen f— a dito blauwe t a Spuische jammen fl.— k fl.50, Flakkeesche jam men fl.- a fl.50, Duitsche roode f 1.25 a fl.50 Geldersche blauwe fa poters f 0.65 a 0.70 per heet. Westl. zand- f 2.— a f dito klei f 1.50 a 1.65, dito muisjes fl.50 a per J heet. Oude weinig aangevoerd en zonder vraa°\ Nieuwe met veel aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren t 3.10 a 3.20, Over- maasche dito f 3.20 a 3.40 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f20.— a f23.50 per 50 kilo. Aanvoer 26 partijtjes. Handel wilhg ROTTERDAM, 22 Juni. Buitenlandsche {Granen zéér stil. Rogge per 2100 kilo: 74/75 kilo He lena f 101 af 102, langs stoomboot77/78 kilo Helena stoomende f104 a f105. Haver per 100 kiloReval f 6.50. Boekweit per 2100 kiloState 1140. Boekweitgrutten per 2100 kilo Grove Petersburger f210 a f 212. Mais per 2000 kilo: Amerik. Mixed f81 a f 84. VEEMARKT TE LONDEN, 22 Juni. Op de Veemarkt werden aangevoerd 1200 Runderen, 10,000 Schapen, 10 Kalveren en Varkens. Men noteert Runderen 2/4 a 4/4, Schapen 3/2 a 5/4, Kalveren 3/0 a 4/8 en Varkens a per steen. 22 Juni, 91s/s 84V2 257/s 1041/2 211/4 Per Telefoon. 2i/j pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Zuid West Sporen Atchison le Hyp 2e Lr. A Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp Incomebond Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 138i/g 777/8 217* 1574 107 13 817, 567s 1178 261/4 4 Geboren: 20 Juni. Johannes, zoon van A. Wies en A. Tettelaar, Rotterdamsche dijk. Hendrina Grietje, dochter van A. van der Sloot en M. Wittebol, Bagijnhof. 21. Carolina Louisa, dochter van M, Krommenhoek en C. Walraven, Ged. Broers- vest. Johannes, zoon van S. N. Gouka en C. M. de Veld, Nieuwe Sluisstraat. Overleden: 20 Juni. Franciscus Offer man, oudlO maanden, OudeKerkhof. Joseph Koning, oud 38 jaar en 1 maand, Wesvest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3