Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 26 Juni 1896. No. 5525. bureau Töofersfraaf 50. Zijn Uitgaansdag. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 ALGEMEES OVERZICHT. 25 Juni '96. Het Hoogerhuis in Engeland heeft met tegen 113 stemmen in tweede lezing e wetsvoorstel aangenomen, waarbij het uwelijk met de zuster der overledene echtgenoote wordt toegestaan. Gisteren bezocht de president der Repu- bek in Frankrijk met al de ministers het graf van wijlen president Carnot, die twee jaar geleden, den 24n Juni, te Lyon ver- Woord werd. In den laatsten tijd gaan in Frankrijk weer stemmen op tot wederinvoering van den scrutin de liste of groote kiesdistricten wet lijsten van candidaten, in de plaats van de tegenwoordige enkelvoudige districten °f scrutin d' arrondissement. Volgens de Figaro zou de regeering laatstgenoemd systeem ten platte lande wenschen te be houden, maar in steden van meer dan 100.000 zielen aan den scrutin de liste de voorkeur geven. De hertog van Nemours, oud-oom van den hertog van Orleans, ligt te Versailles op het uiterste. Zaterdag zijn den 84-jarigen grijsaard de laatste HH. Sacramenten toegediend. Gisteren was de toestand iets verbeterd, maar men denkt toch niet aan beterschap. Amerikanen hebben de markiezin De Morés aangeboden het lijk van den markies in de woestijn, bij de grens van Tripoli, te gaan zoeken, maar de markiezin heeft dit geweigerd. De expeditie die naar Afrika gaat om het lijk mee te brengen, zal uit sluitend uit Franschen bestaan onder leiding van de Puisaye en zal zich trachten te voegen bij den troep, door den commandant 'n Tunis naar El-Watia gezonden. Zmerli, die zich bij de expeditie van Morés bevond, is te Tunis teruggekeerd. Hij vertelde, hoe Morés om het leven geko- wen wasnadat zijn twee Algerijnsche bedienden neergeschoten waren zonder dat zij zich verdedigd hadden, streden Morés en de tolk Aldullah een uur lang, onder F e u i 11 e Ion. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 2) Eerst nu het gloeiende hoofd en vervolgens de brandende handen in een kom met koud water gedompeld; anders is hij niet be kwaam, om netjes en zonder fouten te schrijven. En als het werk niet goed wordt afgeleverd, dan krijgt hij spoedig zijn af scheid. Er zijn liefhebbers genoeg, om eenige stuivers met kopieerwerk te verdienen, 't Valt hem van avond bijzonder zwaar. Het is buiten allerheerlijkst. Meer dan immer kwelden hem despot en onverdiende aan tijgingen, hem van middag ten deel geval- beschutting van het kreupelhout. Alle kisten die de expeditie medevoerde, lagen op de plaats van den overval stukgeslagende Toearegs hebben alles wat maar eenige waarde had, geroofd. Bij den Rijksdag in Duitschland werd gisteren ingediend een voorstel van Freiherr von Langen, strekkende om tot den Rijks kanselier het verzoek te richten ten spoe digste aan den Rijksdag een wetsontwerp voor te leggen, waarbij een matig invoer recht geheven wordt van versche haring en sprot, en het invoerrecht op gezouten haring en sprot wordt verhoogd. De Chineesche onderkoningLi-IIoeng-Tsjang vertoeft thans te Hamburg en zal van daar uit heden een bezoek brengen aan prins Bismarck te Friedrichsruh. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de onderkoning nog geen officieel bericht heeft ontvangen van den dood der keizerin-moeder van China. Li heeft aan de oudste twee zoons van keizer Wilhelm verleend de tweede graad van de eerste klasse der Orde van den Dubbelen Draak van China. Nog altijd is hangende de erfopvolgings kwestie in hel vorstendom Lippe, dat voorloopig geplaatst is onder regentschap van den schoonbroeder des Keizers. De kwestie zal thans worden onderworpen aan de uitspraak van den koning van Saksen, bijgestaan door de leden van het Hooge Gerechtshof te Leipzig. De Kamer van afgevaardigden in Hon garije is tot 3 September uiteengegaan. In antwoord op eene interpellatie heeft de minister president Banffy verklaard, dat de Hongaarsche regeering en de minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk-Hon- garije het volmaakt er over eens zijn, dat de status quo in de Balkan-landen moet worden gehandhaafd. De Kóln. Ztg. heeft aan den toestand in Turkije een zeer belangrijk artikel gewijd. Volgens dit blad hebben de Mahomedanen er tot nu toe evenzeer gezucht onder de willekeur van hetTurksche ambtenaarsper- soneel als de Christenen. Door de bescher- len. Maar als hij dreigt te bezwijken, dan vat hij weer moed, door naar het photo- graphietje te zien en te mompelen Vader, ik zal volhouden." Hij hield inderdaad vol, des morgens en 's middags op het kantoor, 's avonds op zijn kamertje. Somtijds was er ook nog laat te werken voor den patroondan moest de nachtrust gedeeltelijk worden opgeofferd voor den eigen arbeid. Het ellendigste van deze geschiedenis was, dat het overwerken ten kantore meestal in het voorjaar of najaar plaats had dan kostte hem zijn kopieëeren bijna zooveel aan licht als hijzelf er mee verdiende. Toch bleef hij volharden. Hij hield vol, jaar en dag dezelfde kleeren te dragen, al was bijna geen verstelling of opknappen meer mogelijk. Hij hield vol, niet alle dagen van de week warm eten te gebruiken. Hij hield vol, nooit zich eenige uitspanning te geven. Hij rookte niet, hij dronk niets dan water, hij biljartte niet, hij las zelfs geen couranten. En dat alles on danks den spot en de beleediging van zijn kameraden; ondanks, wat nog erger scheen, ming aan de laatsten verleend is nu het godsdienstig fanatisme der Muzelmannen opgewekt, zoodat volgens kenners van land en volk het ergste te vreezen is, indien bij een nieuwen opstand het buitenland weer de beschermende hand over de Christenen mocht uitstrekken. Uit Oost-Rumelie vooral komen ongun stige berichten. Volgens een schrijven aan de Köln. Zeit. bestaat er groote wrijving tusschen Turken en Christenen. De Chris tenen beroepen zich op den vrede van Berlijn, de Turken van Oost-Rumelië op de organisatie van Oost-Rumelië en de beslis sing der conventie van Constantinopel van 1886. De Christenen verlangen uitbreiding hunner rechten, de Turken beperking der rechten van den Christelijk-Bulgaarschen Staat. De Turksche Christen heeft daar evenmin datgene gevonden, wat de inter nationale verdragen hem hebben verleend, als de Turken gebleven zijn in het bezit hunner rechten, die de organisatie-wet hun heeft gewaarborgd. Ook de grensregeling is even onduidelijk Oost-Rumelië is een Turksche provincie, Bulgarije beschouwt het als haar eigendom, een deel der provincie, het district Kird- jaly in het Rhodope Pomaken-gebied is weer onderworpen, aan het onmiddel lijk beheer van Turkije. Dat alles kan niet eeuwig duren. Aan de oude eischen moet eindelijk voldaan worden, zegt de briefschrijver der Kölnisclie, opdat de wereld rust geniete. Volgens menschelijke bere kening is een ernstige Oostersche crisis eerstdaags weer aan de orde, want het maakt zeer weinig indruk op de hier wonende volken, wanneer zij worden aan gemaand, om ter wille van den lieven vrede van Europa af te zien van hun natio nale ontwikkeling. Sommige berichten van Creta over Athene ontvangen maken weer melding van gruweldaden, die door Turksche sol baten zouden gepleegd zijn. Toen de troepen in de provincie Kissamo waren doorge drongen, raakten zij slaags met de opstan- hun afkeer of de onverschilligheid, waar mee zij ten laatste hem bejegenden. Slechts zelden verhelderde een glimlach zijn ernstig gelaat. Enkele malen echter kwam die werkelijk te voorschijn. Zie, daar gaat hij naar zijn kastje, waar zijn schrijfwerk, zijn onderkleeren en eenige huishoudelijke zaken bewaard worden. Afsluiten is onnoo- dig. Een laadje is er in, en daarvan heeft hij een sleutel. Nu is het geopend. Met ang- stigen blik ziet hij rond, of iemand hem hier bespiedt. Hij buigt zich met ghmste- rend oog over het laadje, als een gierigaard over zijne schatten. Wat? Liggen daarin werkelijk schatten? Is dat geld en geldswaardig papier Wordt er weer iets aan den reeds verzamelden schat toegevoegd Is Karei van der Mey een vrek Hij zal u geen antwoord geven. Dat geeft hij aan niemand rekenschap en verantwoor ding schuldig. Nog niet althans. Tot zoo lang moogt gij denken van hem, wat gij wilt. Hoor, hij mompelt»Ziezoo, dat 's weer lingen, die drie kanonnen buitmaaktenuit wraak daarover moeten de Turken, toen alle oudjes, die in de dorpen achtergebleven waren, vermoord hebben. Na in hetgeen uit Chania aan de Times gemeld wordt, zouden 5 a 700 Christenen, die uit de omliggende districten in de ber gen van het Spada-schiereiland gevlucht zijn, de vreeselijkste ellende doorstaan, en aan den hongersdood ten prooi zijn. Twee officieren van het Fransche oorlogsschip werden eergisteren te Chania door eenige Turkséhe soldaten beleedigd. Duizenden Cretenzers, vrouwen en kin deren, bevinden zich, zegt een telegram uit Athene, in de groote ellende bij kaap Spada, wachtende op het verlof om te mogen ver trekken. Er zijn levensmiddelen gezonden van Adullah Pacha, die ze heeft doen toe komen aan de ongelukkigen, die ze echter geweigerd hebben, omdat zij uit handen der Turken niets willen ontvangen. De Arti verneemt, dat Abdullah bevel heeft ontvangen, alle vijandelijkheden te staken. Volgens de Atheensche bladen heeft de de Grieksche regeering op de vertoogen der Porte over het zenden van ammunitie naar Creta en het vertrek van vrijwilligers uit de Grieksche havens daarheen, geantwoord, dat zij dergelijke handelingen volstrekt niet begunstigt, maar die particuliere onder nemingen niet beletten kan. De regeering van Griekenland houdt zich streng aan de adviezen, haar door de mogendheden ge geven. De nieuwe Sjah van Perzië gaat voort hervormingen van beteekenis in te voeren. Reeds is gemeld, dat hij een eind wil maken aan het systeem van omkoopen voor open bare betrekkingen door middel van ge schenken daarenboven zal hij het belas tingsysteem veranderen, verschillende open bare instellingen scheppen, autonomie geven aan groote gemeenten en het leger reorga- niseeren naar Europeesch model. De Sjah zal ook een edict uitvaardigen, waarin verdraagzaamheid wordt voorgeschreven ten opzichte van de verschillende godsdiensten. zooveel. Zij hebben vandaag stellig weer een schelling verteerd, als het niet veel meer is. En ik ik doe netjes wel vier schellingen in mijn potje." Er glijdt een zonnestraaltje over zijn gelaat, nu hij de lade zorgvuldig sluit. Maar op zekeren dag was hij zoo vroo- lijk als zelden of nooit iemand hem had gezien. Was dat Karei van der Mey, die met opgerichten hoofde het kantoor binnen trad in plaats, van zooals gewoonlijk, stil naar zijn lessenaar te sluipen? Hoorden de anderen goed Vroeg hij een halven dag vrij aan den patroon Waarachtig I 't was om te lachen. Heb je een erfenis gekregen, Kareltje Van der Mey gaat straks trouwen, begrijp jelui dat niet? Nu moet hij zijn paleis nog in orde maken. Geef je vandaag een buitenpartij om je schadeloos te stellen voor je tehuiszitten. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1