In verband met de bekende gebeurtenissen in Transvaal wordt aan de Daily hews geseindIn een onderhoud heeft president Kruger naar aanleiding van de laatste tele grammen, welke door de Transvaalsche regeering naar Londen zijn gezonden, gezegd, dat er geen enkele reden was, om voor politieke verwikkelingen beducht te zijn. Wij vragen alleen rechtvaardigheid, zoo moet de heer Kruger gezegd hebben, en wij hopen, dat de Republiek haar zal weten te verkrijgen. De muntkwestie blijft in verband met de presidentsverkiezing in de Noord-Ameri- kaansche Unie nog steeds aller aandacht trekken. De democratische staatsconventie te New-York heeft een platform aange nomen ten gunste van den tegenwoordigen gouden standaard, totdat internationale samenwerking van het bimetallisme zal verkregen zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Juni 1896. De Burgemeester van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (ondersteu ning) aan minderen geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werk zaam bij inrichtingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad, no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaar stelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn- De Burgemeester van Schiedam vestigt op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie de aan dacht van belanghebbbenden op het na volgende bericht aan zeevarenden NEDERLAND. Schietoefeningen nabij diemerdam. Zuiderzee, 3de District. Volgens mededeeling van den minister van oorlog, do. 13 Juni j.l., zullen op 30 Juni en 1 Juli 1896 en zoo noodig op de volgende dagen schietoefeningen plaats hebben van eene opstelling, naast de kust- batterij nabij Diemerdam, Zuiderzee, 3de district, naar het puntop ongeveer 1300 M. Z. van het fort sPampus". De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur des morgens en 5 uur des namiddags, terwijl op de dagen van de schietoefeningen roode vlaggen geplaatst zullen worden op het fort ïPampus", op de W-batterij te Muiden, en op de kustbatterij nabij Diemerdam. De driehoek, gevormd door de kustbatterij nabij Diemerdam, het fort aPampus" en het N.-gedeelte van den havendam van Muiden, wordt als onveilig beschouwd. (Zie Ned. Crt. nos 2116 212.) Aan het eindexamen van het gymnasium te dezer stede gehouden ten overstaan van de prof. drs. J. S. Speijer en P. H. Schouten, van Groningen en P. J. Blok van Leiden werd eergisteren en gisteren door twee leerlingen en een extraneus deelgenomen. Geslaagd zijn de leerlingen der zesde klasse W. de Mooij en W. J. A. Roldanus. Reeds is een der tenten, die op de aan staande kermis alhier zullen geplaatst wor den, opgebouwd. De Menagerie mecanique, directrice Wed. van der Straate, neemt reeds het grootste gedeelte van het plein voor het Proveniershuis in beslag. Deze tent werd met vergunning van B. en W. dezer gemeente reeds nu opgebouwd wegens een defect aan de stoommachine. De kerkeraad van Schiedam, alsmede het classicaal bestuur van Rotterdam, zijn in ver zet gekomen tegen het besluit der algemeene synodale commissie, betreffende het ontslag door genoemden kerkeraad van bestuursleden van den Protestantenbond als lid van de Ned. Herv. gem. aldaar. De turndag van wege de Gymnastiek- en Schermvereeniging nOlympia" aanst. Zondag 28 Juni in de Officierenvereeniging alhier te houden, zal des ochtends te 10 uren een aanvang nemen. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft er eergisteravond boven het Beursgebouw te Rotterdam eene bijeenkomst plaats gehad tusschen het Bestuur van den Nieuwen Boot- werkersbond en de commissie uit de Kamer van Koophandel in zake het oprichten van eene Kamer van arbeid. Uit Rotterdam meldt men ons, dat in de bijeenkomst van de commissie uit de Kamer van Koophandel aldaar en de bootwerkers over de oprichting van een arbeidsraad be sloten is, dat het bestuur der bootwerkers aan hun vakgenooten zal voorstellen, aan drie hunner een volledig mandaat te geven tot regeling dezer zaak met de commissie. (Tel.) Dinsdag-ochtend ten ongeveer 9 ure viel te Rotterdam in het Steiger een 11-jarige jongen, doch werd gered door een groenten- koopman uit Schiedam, die den knaap was nagesprongen. Een paar dagen geleden verliet een te Osch wonende vrouw, wegens oneenigheid met haar echtvriend de echtelijke woning, haar 3-jarig kind en een som van f 500 medenemend. Zij begaf zich naar Rotterdam, waar zij door de Feijenoordsche politie werd aangehouden in het bezit van een passage biljet naar Amerika. Maar daarmede achtte de politie hare taak niet afgedaan. Zij wist man; en vrouw te verzoenen, en te bewer ken dat de vrouw uit eigen beweging naar de echtelijke woning terugkeerde. Maandag-namiddag reed de koopmam Ouwenbroek, van Vlaardingen, met zijn wagen, beladen met aardewerk en blikgoed, te Maassluis in den Zuidvliet te water. Spoedig toegeschoten menschen hielpen den man met zijn hond en wagen weldra op het droge en trachtten daarna zijn goed op te visschen, wat gedeeltelijk gelukte. Toch bekwam Ouwenbroek r.og belangrijke schade. Men meldt aan de N. R. Ct. van den Hoek van Holland Door de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen is Dins dag op het hooge plankier van het Zuider- hoofd van den Nieuwen Waterdag gesta- tionneerd eene platbodemreddingsboot han gende aan davits. Deze zijn zoodanig gesteld dat de boot, zoowel bezuiden als benoorden het hoofd, te water kan gelaten worden om hulp te verleenen aan de bemanning van gestrande schepen op de Maasvlakte en op den lagen dam. Ook is aldaar aanwezig een vuurpijltoe stel om verbinding met de schepen te ver krijgen, wanneer de reddingsboot daarin niet kan slagen. Van genoemde Maatschappij is thans hier gestationneerd eene stoom-, zeil-, en plat bodem-reddingsboot BINNENLAND. Met den gewonen trein van 7.46, arri veerde Dinsdag-avond te Baarn de prinses van Bentheim-Steinfurt, zuster der Koningin- Regentes die H. K. H., vergezeld van baro nesse van Ittersum, hofdame en baron Taets van Amerongen, kamerheer, van het station afhaalde. De ontmoeting was zeer hartelijk. De prinses zal eenige dagen op Soestdijk verblijf houden. Uit erkentelijkheid voor een vorstelijke gift door HH. MM. de Koninginnen aan het pensioenfonds der Kon. Ned. fabriek van J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten geschonken bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, hebben de werklieden dier fabriek eene keurige afbeelding in zilver van Hr. Ms. pantserdektorenschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden aan H. M. de Koningin aangeboden, welk huldeblijk welwillend is aanvaard. Een arbeider te Uithuizen (Gr.), wiens vrouw dezer dagen het leven schonk aan drie zonen, die allen in leven zijn, heeft vanwege II. M. de Koningin f 35 ontvangen. Hr. Ms. fregat Van Speijk, gisteren uit Oost-Indië, laatst van Venetië, te Nieuwe- diep binnengekomen, heeft aldaar aange bracht het monument, dat te Padua was opgericht op het graf van prins Frederik van Oranje, broeder van koning Willem I. Het is in drie groote kisten verpakt, die heden zonder eenig bijzonder ceremonieel zullen worden gelost, om naar Delft te worden vervoerd. De kajuit van den eersten officier aan boord van het schip is ingericht tot rouw kapel, waarin op eene keurig gedrapeerde katafalk, in 't midden van het vertrek aan gebracht, de lijkkist van den Prins zou zijn vervoerd geworden, wanneer men er in had mogen slagen deze te vinden. Reuter seint uit Padua, dat de kist met het stoffelijk overschot van prins Willem George Frederik van Oranje gevonden is. Li-Hoeng-Tsjang blijft van 48 Juli te 's-Gravenhage, waar hij met eerbewijzen overeenkomstig zijn rang ontvangen zal worden. De audiëntie op Soestdijk zal plaats hebben op 6 Juli, waarna Amsterdam en Rotterdam worden bezocht. Vanwege onze regeering worden den Chineeschen staatsman toegevoegd de heer Cremer, lid van de Tweede Kamer en Groeneveldt, oud-vice-president van den Raad van lndië, die hem bij zijn komst hier te lande begroeten zullen met den heer Knobel, minister-resident te Peking, laatstgenoemde als bewijs van persoonlijke beleefdheid. Atjeh. Uit Batavia wordt onder dagteekening van eergisteren aan het Handelsblad geseind >Aan generaal-majoor J. J. K. de Moulin, tot nog toe chef van den generalen staf, thans benoemd tot civiel en militair gouver neur van Atjeh en onderhoorigheden, is opgedragen zich Zaterdag a. s. in te schepen naar Atjeh." De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van gisteren. Het doel van onzen laatsten tocht om den vijand in te sluiten is mislukt. Wij ondervonden weinig tegenstand en hadden één doode en acht gewonden. Bij het departement van koloniën is het volgende van gisteren gedagteekende tele gram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh ontvangen. «Gisteren colonne van Ladoeng in de Kroeng Raja Baai over gebergte naar Kroeng Kali, waarheen andere colonne van Lamjong Bentings beoosten Kroeng Kali genomen, gebergte doorkruist, 's Avonds in de linie terug. Gesneuveld een, gewond zeven mili tairen beneden den rang van officier." Aan het Handelsblad wordt uit Batavia geseind »De resident voor de Atjehsche zaken K. F. H. van Langen, die bij het aftreden van generaal Deykerhoff, tot tijdelijk gouverneur was benoemd, legde dit ambt neder. De Gouverneur-Generaal heeft de oprichting van twee reserve-bataljons bevolen." Aan het N. v. d. D. seinde men uit Batavia De troepen tuchtigden in het noordelijk deel der XXVI Moekims de bezittingen van Nja Makam en Toekoe Tjoet-Toengkoep. Gesneuveld een soldaat, gewond acht. Generaal Vetter vertrekt heden naar Batavia. Naar de te Paramaribo verschijnende De. West-Indier meedeelt, hebben de voor stellers van eene kolonisatie van Duitsche boeren en handwerkslieden in Suriname, zich ter zake tot de Nederlandsche re geering gewend om toestemming en steun, en stellen zij zich voor, oude plantages aan te koopen of van het domein in eigendom of pacht aan te vragen en daarop boerde rijen aan te leggen. De kieswet in de kerk Bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem werd Zondag door de predikanten de aan neming der kieswet in 't gebed herdacht. De wer.sch werd geuit, dat de beslissing der Tweede Kamer ten zegen van het Nederlandsche volk moge zijn. Door het hoofdbestuur der Holl. Mij. v. Landbouw is den gemeenterard te 's Hage f 3000 subsidie verzocht voor de nationale en internationale landbouwtentoonstelling in 1897 aldaar te houden, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier maatschappij. De volkszeebaden, nabij de gedenknaald te Scheveningen, worden Zaterdag 27 dezer, geopend. Door het hoofdbestuur van den Nationalen Zuiderzeebond is aan de burgemeesters toegezonden een brochure van zijnentwege uitgegeven, getiteld»Een kort woord aan het Nederlandsche volk" met verzoek deze na lezing aan een leesgezelschap in hunne gemeente te willen geven. Onze correspondent te Nieuwediep deelt ons mede dat Hr. Ms. Johan Willem Friso, welke gistermiddag uit Atjeh via de Kaap de Goede Hoop te Nieuwediep aankwam, vele zieken aan boord had. Een soort berri-berri is, terwijl het schip op zee was, uitgebarsten. Honderd schepelingen gingen hedenochtend naar het hospitaal. De mees ten konden zich te voet er heen begeven. Drie zieken overleden vandaag. (H.blad.) Maandag zal in de groote zaal van het posthuis te Heerenveen de elfde algemeene vergadering van den Bond van Katholieken in Friesland worden gehouden, waar dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, eene rede zal houden. Verder zullen de volgende punten behandeld worden a. Mededeeling omtrent de Katholieke Militaire Vereeniging. b. Parochiaal contra gemeentelijke arm bestuur inleider de heer L. Berkemeijer. c. Behooren uitwonende landeigenaars niet in den hoofdelijken omslagder gemeenten aangeslagen te worden Inleider de heer G. H. Brandsma. Uit Ooststellingwerf schrijft rnen aan het Ilbl. Uit het gerechtelijk onderzoek betreffende de zaak van den gedetineerden ontvanger dezer gemeente is gebleken, dat hij niet alleen gelden verduisterd heeft, maar tevens zich heeft schuldig gemaaht aan valschheid in geschriften, vooral op den ontvangstaat van den hoofdelijken omslag. Het onder zoek wordt voortgezet. Lustrumfeesten te Utrecht. Dinsdag was het de groote dag der mas kerade. Om één uur des namiddags kwamen de deelnemers aan den optocht 184 in getal op het Munster-Kerkhof bijeen. De schitterende stoet, dien zij vormden, overtrof in luister alles wat men hier in de laatste vijftallen van jaren zag, een heerlijke kleu renmengeling van glanzend fluweel,smetteloos bont, blinkende harnachementen en wap perende pluimen. Graaf Van Lijnden van Sandenburg maakte in zijn harnas te midden van zijn schitterend gevolg een kranig figuur. Overal waar Z. M. de koning van Bohemen verscheen, werd hij door de dicht opeen gepakte menigte luide toegejuicht, en op verscheiden plaatsen werden hem bloem kransen aangeboden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2