Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bismarck antwoordde»Tegen het Hof ingaan kan men niet. De hoofdzaak is dat er in de opperste leidingg pit, energie zit; dan gelukt veel. Als dat er niet is, dan gaat niets. Tegen den wil van den heerscher kan geen minister zich verzettenhij heeft slechts uit te voeren of raad te gevën." Maar hoe zal men het aanleggen om den wil des heerschers uit te voeren vroeg de onderkoning weer. «Enkel steunende op een leger" verklaarde Bismarck. »Het kan klein, heel klein zijn, misschien maar 50,000 man bedragen maar het moet goed zijn." »De menschen hebben wij er wel voor," bracht Lihoengtsjang in het midden«maar de ontwikkeling ontbreekt. Sinds den Tai- pingopstand, die de tegenwoordige dynastie weder bevestigd heeft, d. i. sinds 30 jaar, is voor de ontwikkeling niets meer gedaan. Ik heb tegen den stilstandgestreden, maar tever geefs. Thans heb ik het voortreffelijkste leger der wereld gezien, het Duitsche. Moge ik ook zelf in de toekomst niet meer mijn eigen middelen kunnen aanwenden, welke ter mijner beschikking als onderkoning stonden, toch wil ik het daarheen pogen te leiden, dat wat Uw Doorluchtigheid mij aanraadt, gebeuren zal. Wij moeten reorganiseeren en wel met Pruisische officieren en naar Pruisisch model." «Niet daarop komt het aan," gaf Bis marck vervolgens nog te kennen, «dat er legerkorpsen in alle deelen van het land geplaatst zijn. Het is slechts noodig dat men het leger ieder oogenblik bij de hand heeft en dat er middelen van verkeer be staan, opdat men het leger snel en gemak kelijk van het eene punt naar het andere kan richten." Daarop nam het tafelgesprek een andere wending. In de motiveering van de uitspraak in het geding tegen den advocaat Friedmann te Berlijn wordt gezegd, dat het gerechtshof niet overtuigd kon zijn, dat het geval-Berger niet als het leenen van geld kon opgevat worden. De voorzitter vroeg nog of het Openbaar Ministerie niet meende, dat vol gens het volkenrecht aan iemand die on willig zijn asyl prijsgeeft, tijd moet gelaten worden om zich weer in asyl te begeven, het O. M. verklaarde bij deze kwestie geen belang te hebben. Het gerechtshof besloot toen, Friedmann op vrije voeten te stellen en hem tot 27 dezertijd te geven Duitschland te verlaten. De berechting der Transvaalsche gebeur tenissen in Engeland schijnt nu toch een feit te zullen worden. De aanvang van het Jameson-proces is definitief vastgesteld op 20 Juli aanst. Volgens Daily Telegraph heeft Kruger- zelf dezer dagen gezegd volstrekt geen nieuwe verwikkelingen te vreezen en enkel gerechtigheid te verlangen, »vast overtuigd dat de Republiek die ten slotte ook ver krijgen zal." In een bestuursvergadering van directeu ren der Chartered Company is gisteren het ontslag aangenomen van de heeren Rhodes en Beit als directeuren en den heer Harris als secretaris. Het bestuur gaf zijn innige tevredenheid te kennen over de groote diensten, welke door Rhodes aan het rijk waren bewezen en betreurde het, dat de gebeurtenissen van December in de Trans vaal, waarvan de Maatschappij geen kennis droeg, het aannemen van het aangevraagde outslag noodzakelijk maakte. Tevens maakte de Maatschappij bekend, dat Rhodes te Rhodesia zal blijven en der Maatschappij zijn hulp zal blijven verleenen in het beheer van het land. Volgens den XXe Siècle is Cornelius Herz, wiens toestand onlangs hoogst bedenkelijk was tot verbazing der over hem practi- seerende geneesheeren plotseling genezen. Het blad verneemt, dat de man eerstdaags met zijn familie vertrekt naar New-York. In zake het bekende geschil tusschen Engeland en Venezuela wordt uit Washington gemeld, dat de Venezuelaansche gezant, generaal d' Andrade, van zijn regeering be richt heeft ontvangen, dat op bevel der Venezuelaansche overheid de heer Harrison in vrijheid is gesteld. Volgens een telegram aan de New-York Herald uit Caracas heeft men daar uit Guyana vernomen, dat met Harrison negen tien Engelschen zijn gearresteerd en ge vangen gehouden worden aan de Cuyani- rivier. De regeering en de oppositie ir. Spanje zijn het eens geworden over de wijzigingen aan te brengen in het ontwerp betreffende de dekking der kosten van den oorlog op Cuba de regeering zal als waarborg voor de nieuwe fondsen ten behoeve van Cuba kunnen geven de opbrengst van een van de bestaande monopolies of een nieuwe be lasting kunnen invoeren. De Senaat heeft het wetsontwerp tot herziening van de vlottende schulden en de credieten ten behoeve der ministerieele departementen goedgekeurd. Volgens bericht uit Havana is de troep van Maceo uiteengejaagd met verlies van zestig dooden tien Cubanen werden gevan gen genomen en het kamp is verbrand. De Spanjaarden hadden dertig gewonden. De Duitscher, Walter Zandt, is gedood, terwijl hij bezig was bommen te vervaardigen op zijn plantage. In zake den opstand in Matabelenland meldt Reuter's correspondent te Boeloewajo, dat kapitein Laing een sterke vijandelijke afdeeling onder het hoofd Salemba in de Belingwe-bergen (het zuidelijk deel der Matoppo's) heeft overvallen. Salemba en zijn drie zoons werden gedood veel vee en een groote hoeveelheid buitgemaakte goe deren is door de Engelschen medegenomen. Van de zijde der Europeanen werd éen man gedood en enkelen gekwetst. Het aantal slachtoffers van den gewel digen springvloed, die dezer dagen geheel Japan heeft geteisterd, wordt geschat op 27000 dooden en 8000 gewonden. De hertog van Nemours. Zooals wij reeds gisteren meldden, is te Versailles overleden Louis Charles Philippe Raphael van Orleans, hertog van Nemours, tweede zoon van koning Louis Philippe, den 25n October 1814 te Parijs geboren. Nadat hij in 1830 met het Fransche leger naar België was getrokken, werd hij in 1831, dus op 16-jarigen leeftijd, door het Natio naal congres te Brussel tot koning der Bel gen gekozen. Louis Philippe, die in tegen woordigheid van zijn kinderen het Belgische gezantschap ontving, weigerde echter voor zijn zoon. Het is later bekend geworden, dat bij een geheim protocol van de Lon- densche conferentie van 1831, de formeele uitsluiting van de zoons van Louis Philippe van eenigen troon in Europa door de mogend heden was bedongen. De hertog nam in 1836 en 1837 deel aan de expeditie in Algiers, waar hij dapper vocht. Na tot luitenant-generaal benoemd te zijn, huwde hij in 1840 eene rijke her togin van Saksen-Coburg-Gotha. Gedurende de Februari-revolutie stond de hertog aan het hoofd van een legercorps op de place du Carrousel. Hij maakte evenwel van zijn troepen geen gebruik maar vergezelde zijn schoonzuster, de her togin van Orleans, bij haar beroemd bezoek aan de Kamer van afgevaardigden. In deze voor de monarchie zoo moeilijke dagen moet hij zich waardig gedragen hebben. Na den oorlog van 1870 is hij in Frank rijk teruggekeerd, heeft actief als divisie- generaal gediend en in 1879 bij het reserve kader ingedeeld. In 1886 werd hij tegelijk met de andere prinsen van den bloede van de lijsten geschrapt. Na 1848 heeft de hertog zeer weinig meer van zich doen hooren. Men zegt dat hij zich levendig verzet heeft tegen het on langs voltrokken huwelijk van de dochter van den hertog van Chartres met Patrick de Mac-Mahon. De zoons van den hertog van Nemours zijn de graaf 'dEu en de hertog van Alencon. Schiedam, 27 Juni 1896. Voor het liefdewerk der St. Antonius- brooden ontvingen wij f 10. Wij bevelen dit liefdewerk, zooals het hier in het belang onzer eigen katholieke armen beoefend wordt, opnieuw in aller aandacht aan. Door ter eere van den H. Antonius van Padua, den grooten weldoener der armen, eenig geld voor brood te bestemmen, stelt men het Roomsch Katholiek Parochiaal Armbestuur in staat, de behoeftige katho lieke gezinnen herhaaldelijk van dit onont beerlijk voedingsmiddel te voorzien. De giften die men voor dit liefdewerk wil bestemmen, kunnen bij een der leden van genoemd Armbestuur of desverkiezende aan ons bureau bezorgd worden. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van W. J. Leli- v el d om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het huis aan de Prinsensteeg 4, alhier. Door de besturen van de onderafdeeling brandersknechts van den «Ned. R. K. Volks bond", de afdeeling Schiedam van «Patrimo- nium" en van het «Alg. Ned, Werklieden verbond" zijn de branders-patroons uitge- noodigd tot het bijwonen eener vergadering op Woensdag 1 Juli aanst., des avonds ten 8 ure, in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Op deze vergadering zullen eenige punten worden behandeld, welke slechts door samen werking van patroons en ondergeschikten tot een goede oplossing kunnen komen. Voor het apothekers-bediende-examen is gisteren te Amsterdam geslaagd mejuffrouw M. Wenneker, te Schiedam. In de raadsvergadering gisteren avond te Vlaardingen gehouden, is het rapport be treffende de Vlaardingsche Waterleiding- Maatschappij tot eene volgende vergadering aangehouden. Aan de commissie van onderzoek in zake havenbeschoeïng, in verband met een daarop betrekking hebbend ingekomen schrijven van den ingenieur Biezeveld, werd op voorstel van den voorzitter dank gebracht en het rapport, na uitvoerige discussiën, voor ken nisgeving aangenomen. De voordracht van de schoolcommissie werd op voorstel van den heer K. S. v. d. Brugge teruggezonden met verzoek daarop een grooter aantal candidaten te plaatsen, zoo mogelijk ook aangevuld met voorstanders van het bijzonder onderwijs. Dit voorstel werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Tot plaatsvervangend wethouder in plaats van den heer Van Linden v. d. Heuvell, die om gezondheidsredenen naar het buitenland vertrekt, werd benoemd de heer M. Versteve. Een voorstel van burgemeester en wet houders om een gemeente-veearts te benoe men op eene jaarwedde van f 700, ook tot het keuren van slachtvee en vleesch, werd aangenomen. Daarvoor zullen solicitanten worden opgeroepen. De verordening regelende het beheer dei- gasfabriek werd gewijzigd. Den 22n dezer was het 25 jaar geleden, dat de heer J. W. Thompson, hoofdredac teur van de Maasbode te Rotterdam, wer kend lid werd van de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. Dit feit werd Maandag 11. kerkelijk door eene plechtige H. Mis in de parochiekerk van het H. Hart en Don derdag-avond door eene feestelijke bijeen komst na de gewone vergadering van de conferentie van het H. Hart, waarvan de heer Thompson deel uitmaakt, herdacht. Den jubilaris werd als blijvende herinne ring aan dezen heugelijken dag een in eiken houten lijst met gouden biezen vervatte staalgravure van Bonnat, met album, aan geboden. De gravure stelt den H. Vincen tius voor, zijne vrijheid gevende om een galeislaaf de vrijheid te schenken. Zij is bekend als een meesterstuk. Ook het album is zeer fraai bewerkt en met de beeltenis van den H. Vincentius Paulo en het por tret van den jubilaris versierd. De leider van het leger des heils, de heer Booth, die weder ons land komt bezoeken, zal te Rotterdam een bijeenkomst leiden op Dinsdag 7 Juli, 's avonds 8 ure, in den Doele aldaar. Op het achterdek van een schip, afkom stig van Bombay, te Rotterdam liggende, werd dezer dagen, naar de N. Amsterd. mededeelt, een heidensche dans uitgevoerd. Dit ging gepaard met gezangen, begeleid door getrommel op een blikken biscuitdoos. De dansen duurden ongeveer 4 a 5 uren, waarna de negers in geschikte houding op het dek en met het aangezicht naar de Zee gekeerd, tot het gebed overgingen. Een bewoner van den Zwaanshals te Hillegersberg, die eergisteravond huiswaarts keerde, kwam tot de treurige ervaring, dat moeder de vrouw de woning verlaten en een ander toevluchtsoord had gezocht. Het gekste van alles was, dat zij niet alleen hare meubelen, maar den geheelen winkel voorraad tegelijk bij haar vertrek had meê- genomen. Geen prettige thuiskomst voor papa De Kamer van Arbeid der Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft afgekeurd, dat eenigen van de kapel dier fabriek, na hun arbeid verricht te hebben, nog zouden medewerken aan de volksconcerten, te geven door de (wegens de bekende staking onvol tallige) schutterijmuziek. Van deze afkeuring zal aan de directie kennis worden gegeven. Spiritus-gloeiliclit. De heer v. Marken, directeur van de Delftsche Gistfabriek deelde bij de ontvangst van den Manchester-Bakkersbond o. m. het volgende mede «Wij staan thans voor eene nieuwe revo lutie in de gist- en spiritusindustrie. Gij weet, dat de gist bij hare fabricage een onafscheidelijken gezel heeftalcohol of spiritus. Onder welken naam deze ook moge optreden, hetzij onder dien van jenever, brandewijn of whisky, zelden zult gij veel goeds omtrent deze in vele gevallen met recht, bestreden vloeistof hebben gehoord. »Welk ander gebruik kunnen wij voor den spiritus vinden Dat is een vraagstuk, dat menig hoofd en menig hart reeds ge- ruimen tijd heeft bezig gehouden, en nog steeds bezig houdt. Het is een vraagstuk van commercieel en industrieel, doch vóór alles ook van zedelijk belang, waaraan wij zeiven van het oogenblik af aan, dat wij verplicht waren, alcohol te bereiden, daar wij gist fabriceerden, onze aandacht hebben gewijd. «De natuurlijkste oplossing van dit vraag stuk was en is, zonder twijfel, de toepassing van alcohol voor verwarming en verlichting. Er waren echter, en er zijn nog, groote moeilijkheden te overwinnenmaar ten slotte zal toch de menschelijke geest dien anderen »geest" voor zijne moreele doel einden weten te overwinnen. Wij hebben u, op uwe wandeling door de fabriek en het Agnetapark, de hoogst belangrijke uit vinding van het Spiritus-gloeilicht kunnen toonen, doch uwe komst hebben wij ver beid, om op dezen dag onze nieuwe af deeling «Spiritus-gloeilicht" in te wijden. Wij zullen aan de ontwikkeling dezer afdeeling onze beste krachten besteden, in de overtuiging, dat dit een sociaal werkbij uitnemendheid en tevens een voordeelige tak van onze nijverheid zal worden". Bjj een te Delft gehouden aanbesteding van het bouwen van 3 woonhuizen, een machine-schoorsteen en eenige bijkomende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2