Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Donderdag 2 Juli 1896. No. 5529. bureau IKofersfraaf 50. Een Vliegen-Historie. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 1 Juli '96. Bij de algemeene beschouwingen over het urger ijk "Wetboek, dat gisteren door den D s ag in Duitschland in derde lezing 6 anc*e'd werd, legden de verschillende pai tijen korte verklaringen af over de hou- 'ng, die zij ten slotte aannemen ten aanzien van het wetsontwerp. De vrijzinnige en Zuidduitsclie Volkspartij en de vrijzinnige vereenigingen zullen, in weerwil van onvervulde verwachtingen, voor het wetsontwerp stemmen ook de Rijks- partij en de conservatieven zullen het goed keuren, hoezeer ook de conservatieven de verantwoordelijkheid slechts op zich willen nemen voor die bepalingen, waarmede zij zich uitdrukkelijk vereenigd hebben. De Elzassers en de anti-semieten zullen zich van stemming onthouden eerstgenoemden omdat het wetboek wel geen heilzamen invloed op het Rijksland kan uitoefenen laatstgenoemden daar de belangen van den middenstand er niet voldoende in gewaar borgd worden. De sociaal-democraten stem men tegen het wetsontwerp, omdat 't voor de werklieden en de vrouwen het in wets bepalingen belichaamde onrecht is geworden. In den loop van het debat laakten de nationaal-liberalen en het centrum de ge dragslijn der anti-semieten. De Rijksdag ging vervolgens over tot de artikelsgewijze- behandeling. Prins Ludwig van Beieren heeft te Kiel aan boord van de Hohenzollern een onder houd van een half uur gehad met keizer Wilhelm. Onmiddelijk daarop is de Prins naar Munchen teruggekeerd. De Nord All- gem. Zeit. zegt, dat het incident van Moskou nu als geheel gesloten beschouwd kan worden Ook de Kolnische heeft er een artikeltje over in denzelfden geest. De dag waarop 100 jaar geleden keizer Wilhelm I geboren werd 22 Maart 1897 zal met groote praal gevierd wordeno. a. maakt men plannen voor een historischen i) De geheele familie had zich dien morgen verslapen en het laatst van allen kwam Fugle zelf naar beneden hollen, zijn das in den mond en haastig zijn boord vastknoopend. Waarom heeft niemand mij geroepen brulde hij aan de keukendeur. «Gaat die klok goed Waar zijn mijn laarzen »U krijgt ze dadelijk, mijnheer." «Jane, waar ben je ?"ischreeuwde de ver bolgen echtgenoot nu weer. «Hier, schenk je maar vast een kop thee in, je boterham is al gesneden." «Natuurlijk mis ik den trein," jammerde Fugle. «Geef de laarzen zoo maar." Met één hand schonk hij zich een kop optocht. Generaal Von Sasse is voorzitter der feestcommissie. Het Reichsgezicht te Leipzig heeft eer gisteren beraadslaagd over het appèl door baron Von Hammerstein aangeteekend tegen zijn veroordeeling door het Landgericht te Berlijn. Het Reichsgericht heeft het hooger beroep verworpen. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden verklaarde de onder-staatssecreiaris van oorlog, Brodick, dat de commandant der troepen in Zuid- Afrika nu beschikt over 5230 man van het leger, ongerekend het bataljon dat uit Malta gezonden wordt. De regeering van de Kaap kolonie en van Natal hebben hulp geboden maar de plaatselijke overheid heeft voor het oogenblik het aanvaarden van dat aanbod niet aanbevolen. Aan Carrington en den Hoogen Commissaris is volle vrijheid gege ven: wij zijn bereid zooveel troepen uit te zenden als zij noodig achten. Het onderzoek naar de handelingen der Chartered Company zeide de minister van koloniën Chamberlain zal zich ook uit strekken over alle feiten met den opstand in verband staande. Door het organiseeren van geneeskundige hulp, het houden eener politiemacht, het aanstellen van ambtenaren en commissarissen ter behandeling van de burgerlijke en crimineele zaken, het aan leggen van wegen, is de algemeene ont wikkeling van het land bevorderd. Tot aan het uitbreken van den opstand heeft de Maatschappij den materieelen toestand der inboorlingen verbeterd. De directeuren der Maatschappij hebben mij den 24n dezer medegedeeld, dat zij geloofden het verzoek om ontslag door Rhodes en Beit ingediend, te moeten aannemen, Ik heb instemming betuigd met deze meening. Wel heb ik een verzoekschrift ontvangen door omstreeks 700 personen uit Rhodesia geteekend, maar daarin wordt niet juist het verlangen te kennen gegeven, Rhodes op zijn post te handhaven. Ik begrijp niet volkomen de vraag «welke maatregelen voorgesteld zijn thee in, terwijl hij met de andere zijn boter ham naar den mond bracht. «Ik kan niet langer wachten," riep hij nog eens met vollen mond«ga nu toch niet meer uitborstelen." De thee was kokend en, wat hij anders nooit gedaan zou hebben, hij groot die in het schoteltje en zich half verslikkend aan een paar theeblaadjes goot hij den inhoud haastig naar binnen. Juist zette hij het ledige schoteltje weer neer, toen zijn vrouw binnenkwam met de laarzen. «Hier, trek maar gauw aan o, heb je uit dat schoteltje gedronken, ik had je nog een ander willen geven, er was een vlieg in de melkkan en die heb ik met de punt van een lepeltje op dat schoteltje verwijderd Ik zie ze niet meer, heb je er niet op ge let, ze kon niet meer vliegen, want haar eene vleugel was in den strijd gebleven...." «Ik heb ze natuurlijk ingesliktEn woe dend ging Fugle voort, zijn laarzen dicht te rijgen. «Ik stikte er bijna in, maar ik dacht dat het een theeblaadje was. Leefde ze nog V' PRIJS DER ADYERTENTi;ËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. om de Engelsche kolonisten in Rhodesia gerust te stellen ter zake van het verlies van Rhodes", maar het ligt niet in mijn bedoeling, bijzondere maatregelen te nemen dienaangaande. Het is niet geheel juist te zeggen, dat de kolonisten Rhodes verloren hebben, want Rhodes heeft het verlangen te kennen gegeven in het land te blijven wonen en zich in de toekomst te wijden aan de ontwikkeling van Rhodesia. Volgens een telegram uit Pretoria aan den Parijschen Temps wordt daar het door de Chartered Company aangenomen ont slag van Rhodes, Beit en Hareis beschouwd als een gevolg van de twee laatste tele grammen van dr. Leyds. Men zou toch te Pretoria in het bezit zijn van brieven, zeer bezwarend voor Rhodes, welke nog niet openbaar zijn gemaakt. De minister-president in Frankrijk, de heer Méline, zal tegen 15 Juli een wets ontwerp bij de Kamer indienen, waarbij ten behoeve van de Fransche suikerindus trie een uitvoerpremie op suiker zal worden ingesteld. De 15 miliioen, daarvoor noodig, zullen gevonden worden uit een verhooging op de inkomende rechten op vreemde suiker. De minister zal de stemming over het ont werp voor het reces aanvragen. De beruchte «onderhandelaar" Arton is te Parijs veroordeeld en met de hem opge legde straf kan hij het voorloopig doen zes jaar dwangarbeid, zes honderd fr. boete en een schadeloosstelling, waarvan het be drag later zal worden bepaald. De jury weigerde verzachtende omstandigheden aan te nemen. Arton is schuldig bevonden aan vervalsching en verduistering ten nadeele van de Transvaalsche en dynamiet-maat- schappijen. Drie en een half miliioen fr., die door zijne vlugge handen waren gegaan, zijn verdwenen. Het Fransche publiek, dat gaarne iets naders van de geheimzinnige Panama-historie had gehoord, is bedrogen uitgekomen. Daar de Engelsche regeering Arton's uitlevering alleen had toegestaan op grond van de «Ja, ze liep over het schoteltje." »Zoo, dan wandelt ze nu hier," zeide hij met een wanhopig gebaar op zijn maag wijzend. Fugle was een zenuwachtig menschergo voelde hij de vlieg rondloopen. Hij sloeg zich' hevig en herhaaldelijk. Voor het oogen blik had hij echter te veel haast, en het was niet vóór hij ademloos in een hoek der coupé van den trein was neergezegen, dat hij de zaak op zijn gemak kon overdenken Angstig bepeinsde hij het vraagstuk, of de vlieg hem op den duur veel pijn, zou veroorzaken. Ging het akelige dier maar, beneden, doch neen, onveranderlijk bleet het in zijn borst zitten; hij voelde het dui delijk zich bewegen zeker waschte het zich de melk van de pootjes en van den eenen vleugel. Hij had zich al schor gekucht en maakte zich zóó ongerust dat hij het geraden achtte eens iemand om raad te vragen. Met een«ik heb een vlieg ingeslikt, mijnheer", wendde hij zich dus tot zijn over buurman. «Nu, wat zou dat?" was het niet zeer vervalsching en verduistering, kon men hem niet wegens andere zaken vervolgen. Men kon hem echter enkele vragen doen en de president maakte van dit recht gebruik en verzocht Arton eenig licht te ontsteken in de geheimzinnige historie, waarin hij zulk een voorname rol heeft gespeeld. De «scru puleuze" man meende echter niets te mogen zeggen. Hij vreesde door te spreken de Engelsche autoriteiten onwelgevallig te zijn. En hij hulde zich in een diep stilzwijgen 1 Volgens berichten uit St. Petersburg zou Rusland van plan zijn weder een nieuwe groote leening in Frankrijk te sluiten. Terwijl de koning van Servië zoo pret tig met zijn vorstelijken gast aan het feest vieren is, woelt onder hem de politiek en wordt de positie van de Regeering al zwak ker en zwakker. De groote electorale strijd die weldra tegen het liberale bewind ge voerd zal worden, wordt in talrijke groote meetings van de oppositie-partijen voorbe reid. De radicale pers maakt een zeer handig gebruik van de ontevredenheid die overal in het land heerscht en wordt al grooter en grooter. Zij eischt dat de ver kiezingen voor de Skoeptschina zullen plaats hebben onder een z. g. cabinet d'affaires, daar zij de partijdigheid van het tegen woordige niet vertrouwt. Deze eisch nu wordt door de regeering met de grootste beslistheid geweigerd. De ondervinding, opgedaan in 1888, toen alle verkiezingen in het nadeel van de regeering uitvielen, heeft op dit besluit waarschijnlijk invloed gehad. Iritusschen blijven de radicalen, onder hun aanvoerder Pachitch, hardnekkig bij hun eisch. De Politische Correspondenz zegt naar aanleiding van een bericht waarin de toe standen op Creta als allertreurigst worden afgeschilderd, dat het, hoe overdreven die verhalen ook mogen zijn, vaststaat dat er dagelijk op het eiland gemoord en geplun derd wordt. Juiste opgaven omtrent het groot aantal menschen die daarbij te gronde zijn gegaan, zijn moeielijk te verkrijgen, om- heusche antwoord op deze vertrouwelijke mededeeling. «Dat hindert niets de broeder van mijn vrouw had zich gewend, cham- pagnekurken in te slikken. Dat was zijn kostwinning, maar hij stierf aan de ge volgen." «Ik geloof, dat u mij niet recht begrijpt," stamelde Fugle verlegen «ik slikte de vlieg in bij ongeluk en nu wil zij niet naar be neden en ik kan haar ook niet ophoesten." «Waarom zoudt gij bet diertje willen op hoesten vroeg de vreemdeling hem nieuws gierig aanziende. «Wel, omdat het gevoel mij ziek maakt," legde Fugle uit. «Hier zit het vlak onder den derden knoop van mijn vestik ben zoo bang, dat het kwaad kan." «Ja, dat kan het ongetwijfeld, ik houd het zelfs voor levensgevaarlijk. Wijs mij nog eens de juiste plek, waar gij het voelt zitten. Is het hier Ik ben een doctor, weet gij, dus als ik u van dienst kan zijn Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1