Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaars*. Vrijdag 3 Juli 1896. No. 5530. bureau "g$oter$tvaat 50. Een Vliegen-Historie. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. 2 Juli '96. Pij mondelinge stemming heeft de ftijks- ag m Duitschland gisteren het ontwerp urger ijk Wetboek en de invoeringswet aangenomen met 222 tegen 48 stemmen, c ttien leden bleven buiten stemming. egcn stemden de sociaal-democraten en verder Ploetz, Sigl en eenige anderen. Bij e eindstemming hebben de anti-semieten, e Welfen en de Elzassers zich onthouden. Pij het feestmaal van het Casino der officieren te Wilhelmshaven stelde gisteren Keizer een driewerf hoera in op de •ttarine en het nieuwe pantserschip Kaiser Friedrich. Dit schip moest, zeide Z. M., Vo°r de marine een nieuw tijdvak openen, Zooals keizer Frederik het voor Duitschland eett gedaan. Moge het ons gegeven zijn a^t dit en hopenlijk nog met menig ander oorlogsschip de stelling waar te maken, den Januari uitgesproken, dat Duitschland ln staat is, niemand tot ergernis, maar ook niemand naar de oogen ziende, een eigen Weg te gaan en in te staan voor vrede en orde in de wereld. Als men het gewicht van een genomen oslissing mag afmeten naar den duur van fie daaraan voorafgaande debatten, dan heeft het Lagerhuis in Engeland een be sluit van groote beteekenis genomen. De Landbouwwet, waardoor men allen landbou wers van het Vereenigd Koninkrijk een dienst hoopt te bewijzen, is aangenomen Riet 292 tegen 140 stemmen. Voordat men tot stemming overging, werd er van Maan dag-middag tot Dinsdag-morgen half negen °ver gepraat. Ongeveer vijftien uren waren de heeren bij elkaar. Het was de tweede *all-night"-vergadering van deze zitting. In de Engelsche bladendie gisteren avond uitkwamen, was een sensatie-makend telegram uit Zuid-Afrika gepubliceerd, waarin gemeld werd, dat de heer Jameson, broeder Van den bekenden dr. Jameson, in Rhodesia Vermoord was. Bij het ministerie van Feuilleton. 2) Fugle erkende dadelijk het providentieele »n hun ontmoeting en dankbaar stak hij zijn overbuurman de hand toe Daarna beschreef hij nog eens nauwkeurig zijn toestand. «Hm, ja," was al wat de geleerde heer antwoordde, om na een oogenblik peinzens te vervolgen«Het heeft nu de nux vomica Van de centrale sympani van uw pax vobis- GUm bereikt." «Is dat erg?" vroeg Fugle verschrikt. «Ja, zoo iets loopt meestal uit op een hevige ontsteking; als men daar niet voor behoefde te vreezen, had het geheel geval niets te beteekenen." PRIJS DER ADVERT EN TIJË N Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. koloniën is echter niets daaromtrent bekend, wat natuurlijk nog niet bewijst dat het niet waar is. In het algemeen zijn de Engelsche auto riteiten omtrent den toestand in Zuid-Afrika zeer gerust, ten minste zoo doen zij het voorkomen. Dit volgt reeds uit de hoog hartige afwijzing van de hulp door Natal en de Kaapkolonie aangeboden en als men den heer Rhodes na zijn aftreden nog onder de autoriteiten mag rekenen, blijkt dat ook hij zeer optimistisch gezind is. In een interview met den Daily Telegraph- correspondent verklaarde hij, dat noch Mas- jonas noch Matabelen in staat waren weer stand te bieden tegen de thans op hen afgezonden macht. Verder verklaarde hij, dat zijne effectie voor Zuid-Afrika niet in 't minst geleden had onder zijn aftreden als directeur van de Chartered Company. Hij zou in Rhodesia blijven tot dat alle moeilijkheden zijn opgelost en zijn beste krachten daaraan wijden. Intusschen blijkt, dat de Chartered een nieuwe leening heeft moeten sluiten, omdat Rhodes en Beit weigeren na hun ontslag nog gelden voor te schieten die noodig blijken. Het moeten dus wel gewichtige redenen zijn die tot het ontslag geleid hebben, anders had men de kostbare heeren zeker niet laten gaan. De minister van binnenlandsche zaken in Frankrijk, Barthou, heeft aan het feest maal te Nancy opnieuw het collectivisme bestreden, er bijvoegende, dat de Regeering noch met de monarchisten, noch met de revolutionairen wenscht samen te gaan. Hij sloot met een dronk op «het republi keinse!» Lotharingen." De oud-minister Waldeck Rousseau hield te Parijs voor zijn kiezers een rede, waarin hij een vooruitstekend program ontwikkelde, hetwelk door de bladen zeer verschillend gecommenteerd wordt, maar bij sommigen zooveel instemming vindt, dat zij hem als den aanstaanden opvolger van den minister president Méline voorstellen. Arton is in hooger beroep gekomen van »Ik geloof dat ge er een grapje van maakt," En Fugle lachte als een boer die kiespijn heeft. «Ik spot nooit met dergelijke ernstige onderwerpen, mijnheer. U hebt mijn opinie gevraagd en in mijn kwaliteit van medicus wil ik u gaarne raad geven, Ik kan het u niet ontveinzen gij zijt in dreigend gevaai'. Ik heb nog eens iemand gekend, die een vlieg had ingeslikt en het diertje nooit meer kwijt heeft kunnen raken. Ik kan u verkla ren, dat het de plaag van zijn leven uitmaakt. Als het niet knauwde en knaagde aan zijn longen, vloog het met zulk een gedruisch door zijn geheele lichaam, dat hij er niet van slapen kon-" «Gelukkig kan de mijne niet vliegen, daar zij maar één vleugel heeftdeze kan op haar best wandelen." «En eten", voegde de doctor erbij met een sardonisch lachje. «Dat isjuist bet ergste. Verleden ontmoette ik iemand, die zich juist van kant wilde maken de arme drom mel had een vlieg ingeslikt, die hem het leven zoo ondragelijk maakte, dat hij besloot het vonnis, waarbij hij tot zes jaren dwang arbeid is veroordeeld. In antwoord op eene interpellatie over de mogelijkheid van een Fransch-Spaansch verbond, verklaarde gisteren in de Kamer van afgevaardigden in Spanje de minister van buitenlandsche zaken, dat de buiten- landsche staatkunde van Spanje geen ver anderingen heeft ondergaan, maar dat hij het overigens onvoorzichtig zou vinden nog een woord meer te zeggen. De Senaat beraadslaagde over een nota van maarschalk Martinez Campos, waarin hij zijn handelingen op Cuba verdedigt en een oordeel uitspreekt over de quasi-mede- plichtigheid der Vereenigde Staten in de zaken der vrijbuiters. De algemeene politiek van het ministerie Di Rudini vormde in de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Italië gis teren gehouden, een onderwerp van ernstige bespreking. De afgevaardigde Giorgini ont wikkelde eene motie behelzende dat Italië gesteld is op het behoud van het politiek evenwicht in de landen der Middellandsche Zee en Frankrijk beschuldigt plan te hebben op de verovering van Tripoli. De spreker wees op den ernst van de zaak en sprak den wensch uit dat Italie's bondgenooten zich rekenschap zullen geven van den staat van zaken, daar Italië op dit stuk van geen berusten zou willen weten. De minister-president Di Rudini verklaarde, dat er tusschen de Regeering en generaal Baldissera een verschil bestaat en wel be treffende Kassala, dat de genei'aal van meening was te moeten verlaten, toen men hem order gat er zich te handhaven. Het is daar niet om mate»'ieele belangen te doen maar om het behoud van den invloed, welken wij het recht hebben op de zaken van Egypte te oefenen zoo verzekerde de minister. De minister verklaai'de verder de motiën van Imbriani en Bai'zilai niet te kunnen aanvaarden, daar hij het rdet als zijn plicht beschouwt het land voor te bereiden op de ontbinding van bestaande bondgenootschap- zich een kogel door het hoofd te jagen. En hoe denkt ge nu, dat hij hiertoe ge komen was «Ik weet 't nietwees zoo goed en zet dat raampje wat openhet is hier om te stikken." Groote droppels angstzweet stonden den armen Fugle op het voorhoofd. «Die vlieg, mijnheer", ging de medicus met onverstoorbare kalmte verder, «heeft net zoolang in zijn hersens rondgewoeld, totdat het hem eindelijk onmogelijk was geworden met kaalhoofdige menschen om te gaan." Fluge keek hem ongeloovig aan de doctor sprak echter in vollen ernst: «Op een goeden zomeravond beging de ongelukkige een moord. Een man die aan de deur vliegenpapier te koop aanbood, deed hem zoo in woede ontsteken, dat hij hem zonder pardon doodschoot. De misda diger zucht nu achter de tralies, ik raad u dus om bestwil, pas op, dat de vlieg niet te ver naar beneden gaat en u dus vooral- tijd ontsnapt." pen. De geheele toeleg der regeering is voortdurend om aan de handhaving van het evenwicht in de zaken der Middellandsche Zee te werken. De minister voegde daaraan toe, dat het een gebiedende noodzakelijk heid voor Italië is, in het Drievoudig Ver bond te blijven. Hij heeft altoos gemeend, dat het tevens noodzakelijk was op goeden voet met Engeland te staan, maar als deel van het Drievoudig Verbond is het de taak der regeering voor de verbetering der deelen van het Verbond te waken. Deze bevoegdheid is trouwens nadrukkelijk voor behouden. De minister eindigde met zich namens de Regeering te verklaren voor de motieJuliano, luidende dat de Kamer, ge hoord de verklaringen der regeering, over gaat tot de orde van den dag. Met 171 tegen 89 stemmen is deze motie aange nomen. De Pol. Korr. verneemt uit Belgrado, dat het in Macedonië in sommige districten lang niet rustig is. Prirzend, Petchi en Dja- koetza worden door Arnauten onveilig ge maakt. De wali van Kossovo wil niets tegen de bewoners ondernemen, omdat, naar hij beweert, de troepen waarover hij beschikt, te weinig in getal zijn. Georgi Pasja Berovits, de nieuwe gouver neur van Creta, is te Chania aangekomen! De gezanten te Constantinopel beschou wen het toestemmend antwoord der Porte ten aanzien van het herstel van het regle ment van Halepa, en het beraadslagen over daarin aan te brengen wijzigingen door de nationale vergadering, als niet uitdrukkelijk genoeg, en hebben om een categorisch ant woord verzocht. Zoo wordt uit Athene aan de Times gemeld. De onderhandelingen over de uitlevering der Italiaansche gevangenen in Abessinië schijnen te stokken. Menelik moet niet minder dan 36 millioen lire losgeld voor de gevangenen vragen. De geestelijke, graaf Wersowitz, die de bijeengebrachte gaven aan de gevangenen zal brengen, is met den apostolischen vicaris die een Pauselijk schrijven aan Menelik «Maar wat moet ik dan in 's hemelsnaam doen Ik kan ze toch niet laten zitten waar «Neen, als ge dat doet, zijt gij in minder dan geen tijd er geweest. Het eenige is, dat gij tracht, het gedierte naar boven te krijgen." «Dat is een onmogelijkheid, mijnheer. Dat heb ik u daar straks al gezegd." «Dat kunt u heel goed. Tot hoever gaat u «Tot het station Broard-street." «Dat treft. Daar moet ik ook heenals gij dus even tijd hebt, zal ik u met de ope ratie helpen. Dat gaat op de eenvoudigste manier van de wereld en kost u zoo goed als niets." «Is er gevaar bij «Volstrekt niet; het is het werk van een oogenblik." «Het is heel vriendelijk van u, mijnheer maar ik moet op den bepaalden tijd op mijn kantoor zijn en dus (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT ze is."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1