Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "ggofersfraaf 50. 19de Jaarg. Zaterdag 11 Juli 1896. No. 5537. DE HELNI. algemeen overzicht. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 IIIIM» PRIJS DER ADVERTE;NTi;ËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 10 Juli '96. De Chineesche grootkanselier vertoeft thans in België. Woensdagmiddag te 4.14 spooitijd kwam Li-Hoeng-Tsjang uit Rotter dam te Brussel aan. Hij werd aan de gare du Nord begroet door Belgische autoriteiten, waaronder generaal baron van Wijkersloot, die hem namens den Koning ontving. Eene compagnie grenadiers bewees hem de eer. In hofrijtuigen, begeleid door twee escadrons gardes, reed men over de Boulevard Bota- nique naar het hotel de Bellevue, waar het gezantschap verblijft. Gisteren bezocht Li achtereenvolgens het ministerie van buitenlandsche zaken, het stadhuis, den Koning en den graaf van V'laanderen, en des avonds nam hij deel a-"1 het diner ten paleize, waar hij naar gewoonte slechts de door zijn eigen kok gereed gemaakte spijzen gebruikte, namelijk zwaluwnestjes, ham en ingemaakt vleesch, hetgeen hij alles uit China heeft medege bracht. Het Hoogerhuis in Engeland heeft, zooals wij reeds meldden, de Cattle Diseases Bill bij derde lezing aangenomen, en het ont werp behoeft nu nog slechts de koninklijke goedkeuring om wet te worden. Het voor naamste punt van deze wet is, dat de tijde lijke bepalingen betreffende het slachten van vee, dat in Engeland wordt ingevoerd, nu blijvend worden. Met andere woorden, Engeland wordt voor altijd gesloten voor levend vee. Dit geschiedt onder het voor wendsel, de besmettelijke veeziekten te bestrijden maar feitelijk is de wet een maatregel tot bescherming van de Engel- sche veefokkers. Dit bleek uit de bestrijding die aan een amendement van lord Herschel ten deel viel. Daarin werd voogesteld, dat de regee ring het recht zou hebben, na verklaring van een der beide huizen van het Parle ment, dat een kolonie of een vreemd land F e ui 11 e ton. NOVELLE. 1) Pontenoy, de groote Fransche kunstschil der, had van de Maatschappij van Schoone Kunsten de uitnoodiging ontvangen, om het portret van een ridder uit den tijd van Hendrik II te schilderen. Het doek zou ge plaatst worden in een der groote vakken van de wapenzaal in het kasteel van Pierre- fonds. Het was in 't bezit van een fraaie wapenrusting, om er zijn ridder mede te bekleeden puntschoenen van ijzer, sporen en kniestukken, voorts het noodige materiaal om armen en dijbeenen te bedekken, einde lijk een traaien maliënkolder en nog meer; bijna al het noodige was in zijn bezit. Maar er ontbraak hem toch een voor naam ding, namelijk een helm. vrij was van veeziekten, den invoer van vee uit die kolonie of dat land toe te staan zonder dat het in de haven van aankomst behoefde geslacht te worden Was het werkeljjk om de bestrijding van veeziekten te doen geweest, dan zouden tegen dit amen dement geen bezwaren hebben bestaan, maar nu werd het met groote meerderheid verworpen. Met 1 Januari '97 treedt de wet in werking. De Kaapsche oud-minister Cecil Rhodes geniet in Engeland ook niet meer de be wondering van vroeger, toen deze thans ondergaande zon nog opgaande was. Opinion is very much divided with regard to him. (De openbare meening is ten zijnen opzichte zeer verdeeld) zegt de Daily Telegraph. Dat komt, doordat hij sverwaander dan ooit" is en volkomen onverschillig voor den stand van zaken in Rhodesia en die stand moet zeer slecht zijn. Te Boeloewayo zijn bijna geen levensmiddelen te krijgen en van onderdrukking van den opstand is nog niet veel te zien. Men beweert, dat daarvoor minstens nog 5000 man noodig zijn, anders zal het nog jaren duren. Gisteren-avond vergaderde het Kaapsche Hoogerhuis. De premier Sprigg deed voor lezing van een schrijven van graaf Grey, den administrateur van Rhodesia. Dit schrijven bevat de aanneming van de door de Kaap aangeboden hulpdiensten van het transport corps. Het aanbod was oorspronkelijk van de hand gewezen. Grey schreef nadrukkelijk dat de Chartered Company de kosten zou vergoeden. De heer Sprigg heeft onmiddel lijk bevel gegeven, dat het korps zou mo biel gemaakt worden en optrekken naar Ceira. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden in Frankrijk gisteren ge houden, is het wetsontwerp op de directe belastingen aan de orde gekomen. De Kamer heeft besloten te beginnen met artikel twee. Het eerste lid van dit artikel werd aange nomen met 333 tegen 216 stemmen. Het Den dag na de bestelling begon de schilder in alle antiquiteitenwinkels te zoeken, maar, waar hij nooit teleurgesteld was, moest hij thans onvoldaan aftrekken. Nie mand kon hem verkoopen, wat hij'zoo drin gend noodig had. Bij den ouden Numa vond hij wel een prachtigen stormhoed, maar het was er een uit den tijd van Hendrik III. Mevrouw Roswald had wel een mooien zoo- genaamden »pot de fer" voor hem, doch het ding dagteekende uit den tijd der Hugenoten. Hij ging daarom eens kijken bij den beroemden Nicolson, waar Meissonier dikwijls met succes had gesnuffeld, als hij een militair schouwspel op het doek moest vereeuwigen en waar hij o. a. dien fraaien helm had gevonden voor zijn »Hellebardier", maar Fontenoy had niet het geluk iets van zijn gading te ontmoeten. Hij ging den eenen winkel na den anderen binnen, eerst in de rue Richelieu en toen in de rue Drouot, waar de Parijzenaar anders nooit teleurgesteld wordt, als hij iets uit de oude doos wil koopen. Ten slotte liep hij tegen een groene deur op, die de kooplieden ge woon zijn met een beweging van den voet te openen en te sluiten. Hij ging de trap op en bevond zich weldra in de zaal van het tweede werd verworpen met 268 tegen 258 stemmen. Krantz stelde daarop voor, het ontwerp naar de begrootingscommissie te verwijzen, die de regeering zou hooren en daarna rapport uitbrengen. Dit voorstel werd aangenomen en de vergadering mitsdien geschorst. Toen de vergadering heropend was, werd het voorstel gedaan de beraadslaging eerst in de volgende buitengewone zitting te hervatten. De minister-president Méline stelde de socialisten verantwoordelijk voor het mislukken der pogingen tot belastingher vorming. Toejuichingen van het centrum. Bourgeois meende, dat de regeering de kwestie van vertrouwen had moeten stellen, indien ze artikel 2 onmisbaar achtte. Daarop antwoordde Méline, dat de regeering een nieuw ontwerp zal maken zonder den raad van Bourgeois en de zijnen. Na diens in terventie toch behoeft de regeering niet meer te twijfelen aan de beteekenis van den tegenstand dien zij ontmoet. De Kamer werd erg woelig. Méline nam de hierboven bedoelde motie aan. Onder veel rumoer werd er gestemd over de vraag of deze motie het eerst aan de orde moest komen. De uitslag was, met 327 tegen 242 stemmen ja. Een tegenvoorstel (amendement) om de beraadslaging nog voor de vacantie te her vatten, werd met 340 tegen 236 stemmen, verworpen, en de motie aangenomen met 323 tegen 147. Cochery diende daarop het voorstel in, enkel de vier directe belastin gen betreffende. Tot nadere toelichting van dit belangrijk Kamervotum wordt in een particulier tele gram aan de IV. R. Ct. nog gemeld Door de verwerping van de tweede paragraaf van artikel 2 van het regeeringsontwerp, welke verwerping daarin een gat sloeg van twintig millioen, was feitelijk de uitscheiding uit dat ontwerp van de hervormingen beslist. Er werd een pauze gehouden gedurende welke regeering en begrootingscommissie aan het zoeken zijn gegaan naar een middel om op verkoophuis. Welk een geluk!... Er is juist verkooping en men zal zoo straks in dezelfde zaal een keurige verzameling van een lief hebber van oude wapens onder den hamer brengen. Behalve eenige harnassen, borst stukken, schouderbekleedsels, ijzeren hand schoenen en een menigte andere verschil lende gedeelten van riddergewaden, die alleen door den tijd spiegelglad waren ge worden, lagen er ook een aantal helmen, waarbij de harten van liefhebbers en kunst kenners van begeerigheid en aandoening ge weldig zouden beginnen te kloppen. Fontenoy begon met alle aanwezige hoofddeksels te monsteren en ze met de echte namen te noemen, die voor een niet kenner gevaar lijk zijn om na te zeggen. Groote en kleine, hooge en lage helmen, alle gingen ze door zijn handen. Hij vestigde zijn keuze op een pracht exemplaar met een gazenvizier, dat naar zijne meening het beste effect zou maken De afslager, die den schilder in het oog had gehouden, had reeds een twaalftal voorname stukken verkocht, toen hij eens klaps den helm begon te prijzen, die, nadat Fontenoy hem had bewonderd, ook door een gewonen burgerman in de hand was andere wijze twintig millioen te vinden. Zij zijn daarin in drie kwartier natuurlijk niet geslaagd. Rouanet, Bourgeois, Jaurès en Méline er tegenover, hebben daarop elkander verweten de schuld van deze mis lukking te zijn, en ten slotte heeft de Kamer na een langdurige en verwarde beraadslaging, waarin de regeering nogal gehavend is, be sloten zoo spoedig mogelijk in de buiten gewone najaarszitting de beraadslaging over het dan met wijzigingen weder ingediende regeeringsontwerp te hervatten. Een voor stel van Marcel-Habert om reeds thans te beslissen, dat de belasting op de Staats schuld van die nieuwe ontwerpen geen deel uitmaken zal, werd na bestrijding door Cochery teruggenomen door den voorzitter. Groote verontwaardiging is in Duitschland gewekt door de beslissing van het hoogge rechtshof te Leipzig, in het geding tegen den kolonialen ambtenaar Wehlan, wegens overtreding van zijn rechtsbevoegdheid in Kamerun. Reeds in Januari stond deze heer te Potsdam terecht en werd daar veroor deeld tot 500 mark boete en overplaatsing naar een anderen post van gelijken rang! Tegen die geringe straf (de 500 mart boete vertegenwoordigen nog geen maand salaris) kwam de pers en ook het openbaar mini sterie in verzet, zoodat Wehlan, die van hetzelfde kaliber als de befaamde dr. Peters schijnt te zijn, naar het gerechtshof van Leipzig werd verwezen. Welnu dit hoogge rechtshof heeft het te Potsdam gevelde vonnis bevestigd, zoodat Wehlan, die zich aan groote wreedheid had schuldig gemaakt jegens de arme inboorlingen van Kamerun en hen om een kleinigheid liet geeselen, pijnigen en doodschieten, regeeringsambte- tenaar blijft en elders het Duitsche rijk gaat vertegenwoordigen. Daar ieder vast overtuigd was, dat het Hof een vonnis zou wijzen, meer in overeenstemming met de onomstootelijke bewezen feiten, uit zich thans de verontwaardiging veel krasser. De Neueste Nachrichten, het orgaan van genomen. Deze burger had den aanwezigen even te voren een aangenaam oogenblikje gegund hij toch had een der zwaarste hel men geheel verkeerd op het hoofd gepast en was wegens zijn onhandigheid hartelijk uitgelachen. Terwijl de afslager den door den kunstenaar begeerden helm stond te prijzen, nam hij dien ook in de hand en sprak »Ziedaar mijn heeren, den mooisten helm van deze verzameling. Volgens den catalogus van den geleerden wapenkenner Ferainar.dus is het zeldzaam stuk, werk uit den tijd van Hendrik II, ja, mijneheeren, uit den tijd van luistert goed uit den tijd van Hendrik II. Kijkt eens goed, hoe uitmuntend hij bewerkt is. Kijkt eens naar die banden langs het vizier. Hoe sierlijk is hij van vorm, hoe vernuftig is hij gemaakt I Inderdaad, onze voorvaderen verstonden de 'kunst van smeden; zij waren groote kunstenaars. Loochenen wij het niet; zij wisten het aangenaame met het schoone te vereenigen, utile dulci zegt Horatius. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1