Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Woensdag 15 Juli 1896. No. 5540. bureau TSofersfraaf 50. ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers prijs der adyerte;nti;ëN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 44 Juli '96. der herstemmingen Zondag 11. m IrM §>eh°uden, is, zooals wij reeds e en, eene schitterende overwinning voor de katholieke partij geweest. In de Vlei kiesdistricten Brussel, Antwerpen, Nij- Vel en Philipville hebben zij alles behouden e» alles gewonnen wat er te behouden en le winnen was. Alle 35 in herstemming komende zetels zijn eergisteren door de atholieken bezet, die thans in de Kamer man sterk zijn tegen 41 anti-katholieken 2 liberalen of radicalen en 29 socialisten) terwijl zij voor de verkiezingen 105 zetels ezaten tegen 18 radicaal-liberalen en 29 socialisten. Deze laatster, zijn dus in onver anderde getalsterkte geblevenslechts een van hen, Defnet te Namen, viel in de perio dieke aftreding en dien eenen hebben zij behouden maar van de stoute verwachting er een paar dozijn nieuwe candidaten bij te veroveren, is niets gekomen. Zelfs de bulp der liberalen en radicalen te Brussel, wet burgemeester Karei Buis aan het hoofd, beeft hun niets mogen baten. Evenmin trouwens als hun hulp den liberalen te Ant werpen van eenig nut is geweest. Behalve de 18 zetels te Brussel en de 11 te Antwerpen behielden de katholieken ook te Nijvel hun in herstemming komenden zetel en bovendien veroverden zij er te Nijvel nog drie op de liberalen en te Philipville nog 2, welke vroeger door liberalen bezet waren en waar thans nog een liberaal en een socialist in herstemming kwamen. De liberalen hebben dus in het geheel zes zetels aan de katholieken verloren (1 te Arlon, 3 te Nijvel en 2 te Philipville) welke verplaatsing van 6 zetels in de partijver houding een verschil van 12 maakt en dus i) Tusschen Morro Castle, nabij Santiago, en kaap Maisi, de oostelijke punt van Cuba, is de kustlijn door een aantal diepe insnij dingen als het ware ingekerfd, waardoor allerlei, meerendeels slechts van uit zee toegankelijke baaien en fjorden ontstaan zijn, die slechts ten deele bekend en van tijd tot tijd bezocht worden. Onder anderen bevindt zich hier Port Escondido of de verborgen haven met eene opening aan den zeekant van misschien honderd voet breed. Door de eigenaardige formatie der kust kan een schip de havenmonding herhaaldelijk voorbij- zeilen, zonder den ingang te vinden. Geen twaalf uur zeilens van Santiago, in de richting van Escondido, bevindt zich een grot, dikwijls door toeristen vermeld, die nooit onderzocht is, om reden men aan neemt, dat geen boot, die er zich in waagt, ooit terug zal keeren. Een avontuur, dat ik de verhouding 105:47 verandert in 111 41, zoodat de katholieken thans in de Kamer een meerderheid bezitten van 70 stemmen. En daar bij de volgende periodieke aftre ding van de helft der Kamer slechts een 40-tal Katholieken zullen betrokken zijn (tegen 28 socialisten en een 8-tal liberalen) zou zelfs indien dan alles tegensloeg, de katholieke Kamermeerderheid nog bij voor baat verzekerd zijn. Voor minstens vier jaar is dus opnieuw het bewind der katho lieken tegen alle liberale, radicale en socia listische overrompelingen volkomen veilig. In de vergadering door het Lagerhuis in Engeland gisteren gehouden legde Scott Montagu een verzoekschrift over, afkomstig van den gezondheidsraad te Boeloewajo en waarbij verlangd wordt dat het charter der Britsche Zuid-Afrika maatschappij niet in getrokken en aan den bestaanden vorm van het bestuur van het gebied der maatschappij niets veranderd zal worden. Heden wordt in Frankrijk het Bastille- feest, den nationalen feestdag van den 14n Juli, met de gebruikelijke wapenschouwing, volksspelen en illuminatiën gevierd, ditmaal opgeluisterd door de tegenwoordigheid van.... Li-Hoeng-Tsjang, die gisteren van Brussel naar Parijs kwam met een extra-trein, van de grenzen werd afgehaald, heden door Felix Faure op het Elysee ontvangen wordt en dan waarschijnlijk wel zal uitgenoodigd worden om de groote revue mee te maken. President Faure gaat Woensdag naar Reims om het standbeeld van Jeanne d' Are te onthullen. Maandag d. a. v. vertrekt hij naar Havre om den 3n Augustus van daar over zee naar Brest te gaan en den 15n September te Havre terug te keeren. Den 17n woont hij de groote manoevres bij en daarna blijft de president tot het begin van October te Rambouillet. Hoe de ministerieele crisis in Italië eigen- in mijn jonge dagen doorstond, kan het be wijs leveren, dat er meer waarheid dan verdichting schuilt in die verhalen omtrent die grot. Mijne zuster Bertina en ik, beiden door en door vertrouwd met de regelmatig wisselende zee en landbries aan deze kust, waren daardoor in staat samen tal van ver rukkelijke zeiltochtjes te ondernemen ge durende de jaren, dat onze ouders in San tiago woonden. Wij plachtten met den laatsten ademtocht der inkrimpende land- bries de engte uit te zeilen en zeewaarts te steven en dan l»ngs de kust te houden, tot de zeebries zwakker werd en nog juist kracht genoeg bezat ons in de haven terug te brengen. Bertina had al eens van tijd of tijd voor gesteld, dat wij de grot zonder naam eens zouden onderzoeken en hoewel ik in het eerst het hoofd schudde en denkende dat het slechts een voorbijgaande gril van haar was, weigerde haar voorstel in overweging te nemen, kwam zij toch zoo dikwijls op het plan terug, dat ik eindelijk toegaf.' Het werd dus vastgesteld, dat wij een der nationale feestdagen van het jaar 1853 zouden wijden aan een zeetochtje naar de geheimzinnige grot. Wij passeerden, des morgens bij goed doorstaanden landwind, de dreigende bastions van Fort Morro en stuurden langs de kust naar het oosten en nog vóór de periode van windstilte kwam, lijk ontstaan is, is nog niet met zekerheid te zeggen. Is het een zuivere militaire crisis of schuilt de oorzaak ergens anders. Kan het Drievoudig Verbond er door getroffen worden of heeft dat verbond met de gansche kwestie niets te maken. Op deze vraag is nog geen antwoord gegeven. Een feit alleen is het dat generaal Ricotti gaatsommigen zeggen, dat alleen hij zijn portefeuille neder- legt, anderen houden vol dat minister Perazzi met hem heengaat. En wordt gezegd, Jdat generaal Pelloux zich bereid heeft verklaard de portefeuille van oorlog te aanvaarden, wanneer de be grooting van 234 millioen gebracht wordt op 246 millioen, dus met 12 millioen zou vermeerderd worden. De heer Colombo, minister van financiën, moet daarin hebben toegestemd, zoodat de fmancieele kwestie van de baan kan worden beschouwd. Maar er zijn ook reeds weder berichten gekomen, waarin gezegd wordt, dat de heer Colombo die meerdere 12 millioen niet wil toestaan en dat niet alleen Ricotti, maar ook de heeren Perazzi, Colombo en Caetanis het ministerie zullen verlaten. De Matin laat zelfs den minister van buitenlandsche zaken heengaan. Het wordt bevestigd, zegt dit blad, dat de heer Visconti Venosta in de buitenlandsche zaken, den heer Gaetani di Sermoneta, zal opvolgen, om voldoening te geren aan de Fransch-gezinden. Een ding is zekerhoe druk de heer Di Rudini ook confereert met generaal Pel loux of met de heeren Brin en Colombo met Zanardelli of Cavalotti, de crisis is nog riet opgelost al zegt ook de grootste helft der bladen, dat zij kort van duur zal zijn. Volgens een telegram uit Aden zal de missie, door den Paus naar den Negus ge zonden om de invrijheidstelling der Itali- aansche gevangenen te verkrijgen, zonder vrucht blijven. De negus heeft doen weten, die den overgang vormt tusschen land- en zeewind, waren wij voor de grot. De boeg van onze boot werd rechts op de opening gericht en de mast gestreken hoewel dit laatste een geheel overbodige voorzorg scheen. Het was een verrukkelijke gewaarwording, toen de koelte van de duistere poort ons omgaf. De instroomende lucht van buiten ver oorzaakte een merkbare strooming in het water der grot van de monding naar den donkeren achtergrond. Ik had de voorzorg genomen een dievenlantaarn mee te nemen en ontstak die nuons anker werd aan boord genomen en de stroom dreef ons langzaam de grot binnen. De lantaarn, als het licht van een locomotief, wierp daarbij eee bundel stralen recht voor ons uit inde duisternis als een misschien niet overbo dige voorzorg tegen mogelijke collisies met de delen van de rots, naarmate wij verder dreven, voortdurend lager werd. Voor zoo ver het licht van onze lantaarn het toeliet, bleef echter bet laagste punt nog op meer dan een manshoogte boven het water. De wijdte van de grot was echter zeer toege nomen. Wat is het hier goddelijk, verrukkelijk I riep Bertina voor de zooveelste maal uit. Het water om ons was donker gekleurd, glad en rustig. Ik had juist eene opmerking dat hij den diepsten eerbied koestert voor het hoofd der katholieke kerkdat hij gaarne in vriendschappelijke verstandhou ding blijft met paus Leo, maar dat hij niet in vrijheid zal stellen, vóór hij in het bezit is van een deugdelijk onderteekend vredes verdrag. Van andere zijde wordt omtrent het gezantschap naar den Negus van Abes- sinië nog gemeldMgr. Macarius, die door den Paus is afgevaardigd naar Me- nelik, is zooals nader blijkt, niet de op volger van den overleden pater Merso- witz. De twee expedities gaan afzonderlijk en Macarius moet een of twee dagreizen voor zijn. Op het eind dezer maand hoopt men aan het Vaticaan tijding te hebben van zijn bezoek en zijn onderhandelingen aan het hof van den Negus. Het officieel onderzoek naar de omstan digheden van de ramp op het Chodinskojeveld bij Moskou, die in Rusland zooveel droef heid en rouw heeft gebracht, heeft tot uit komst gehad, dat verantwoordelijk verklaard zijn generaal Wlassofsky, politieprefect van Moskou, generaal Behr, voorzitter der com missie voor het volksfeest. Budberg, een van de commissieleden, en de architect van de gebouwen waar de geschenken verdeeld moeten worden. Deze vier zullen dus gebracht worden voor de rechtbank uit den Senaat, waaraan eenige personen uit verschillende standen en gezworenen zullen worden toe gevoegd. Volgens de Asly hebben de afgevaardig den ter nationale vergadering op Creta besloten, de volgende eischen te stellen Benoeming van een christen-gouverneur in overleg met Griekenland en den bijzonderen waarborg der mogendheden instelling van een militie van inboorlingenlocaliseering van de Turksche geregelde troepen in de forten van Chania, Retimo en Heraklion gemaakt over de waarschijnlijk groote diepte, toen een lichte schok de bood deed trillen. We raken aan den grond, zeide Ber tina. Ik stak onmiddellijk mijn riem zoo diep als ik kon in het water, doch voelde niets. Hoe vreemd, zeide mijn zuster, opeens ernstiger wordende. Na eenige vademen verder gedreven te zijn, ontving de boot een tweeden schok. Het was een hoogst eigenaardige gewaar wording, het deed denken aan een snelva rend vaartuig, dat een ondiepte van zachten modder even raakt. Dadelijk daarop kregen wij een derden schok, ditmaal onder den achtersteven van de skiif, zoodat de boot vooruitschoot, als had een duw gegeven of met den voet vooruit geschoven. Ik liet bet licht op het watervlak achter ons spelen, doch zag niets; vreemd alleen kwam het mij voor. dat ons kleine bootje zulk een ontstuimig kleizog achterliet. De volgende schok en stoot van achteren was nog wat sterker dan de vorige en nu richtte ik, daarop voorbereid, meteen den lichtbundel van mijn lantaarn op het water achter de boot en zag heel duidelijk' heen en weer schietend in de woelingen achter de boot, de rugvin van een haai. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSBHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1