Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 19de Jaarg. Zondag 19 Juli 1896. No. 5544. bureau 1$ofersfraaf 50. Parijsche Kroniek. mmm Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers He duidelijk te bespeuren onrust, welke gewoonlijk in het land heerscht, zoolang de Kamers bijeen zijn, houdt als bij toover- °P) wanneer hare'deuren gesloten wor den en de verkozenen van het algemeen kiesrecht vacantie nemen en meestal aan «unne kiezers het jaarlijks bezoek brengen, e bevolking van Parijs als om hare vreugde aarover te toonen is onmiddellijk na die s uiting der parlementaire werkzaamheden overal aan het uitsteken van vlaggen ge logen, ten einde het nationale leest van Juli op de gewone manier te vieren. Veel is er sedert het begin dezer zitting, welke ten einde liep, niet uitgevoerd en "lenig initiatief, dat met de beste bedoelin gen genomen werd, zagen wij door eene veranderlijke meerderheid, die zich telkens tegensprak en dus belachelijk maakte, leuk weg verwerpen, zoodat wij bijna per mirakel van eene nieuwe crisis bevrijd bleven, waar toe noch de verdiensten, noch het geweten °f de goede trouw der Kamerleden veel bijdroegen, doch waarin eerder het toeval ('e hoofdrol speelde. Wij zijn thans voor drie maanden van die taaie en dikwerf zoo saaie staatkunde verlost en terwijl de minis ters en de begrootingscommissiën hunne hoofden met nieuwe ontwerpen en belas tingsplannen moeten vermoeien, kunnen de gelukkigen onder ons, zich, hetzij aan de frissche zeekust of in het een ol ander herbergzaam hoekje, wat gaan uitrusten en van de heerlijke zomer genieten. De Chineesche onderkoning van Petchili, Li-Hoeng-Tsjang arriveerde Maandag-avond ten zeven ure, van Brussel komende, aan het Noorder station. Op de gebruikelijke ^ijze ontvangen, reed hij met zijn talrijk gevolg naar het Grand-Ilntel, alwaar de fegeering de appartementen der eerste étage voor haar hemelschen gast besproken had. Langs zijn tocht door de Rue Lafayette stonden duizenden menschen geschaard om den ouden Li-Hoeng-Tsjang te zien, In het aatste rijtuig van zijn gevolg zat een ernstige Chinees met vaderlijke zorg, twee witte duiven, in een kooi geborgen, te bewaken. Dat dezen het grootste succes bij de altijd °P iets koddigs azende Parijzenaars hadden, behoeft wel niet gezegd te worden. Deze onschuldige duiven moeten de lievelings diertjes van den Oosterschen staatsman zijn, die zoo vele opstanden in het enorme rijk zijns meesters met groote wreedheid onder drukte en dus zeker als een sprekende tegenstelling daarvan deze zinnenbeelden van vrede en liefde overal met zich voert. De vooravond van het nationale feest gaf Parijs zulk een vroolijk en opgewekt aan zien, dat deze zonderlinge gast, indien hij dit als voor hem gedaan beschouwd heeft, wel verrukt moet geweest zijn. Den vol genden dag zag ik op de Place de V Etoile een gedeelte der troepen, dood vermoeid, - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten de termometer teekende 32°, van de revue uit het bosch, terugkeeren. Voor af waren de President Faure en de Chineesche rijks kanselier Li-Hoeng Tsjang, die er beiden tevreden en voldaan uitzagen, mij voorbij gereden. Veel later vernam ik eerst, dat een ongelukkige dwaas, Eugène Frangois geheeten, zeker door een zonnesteek ge troffen, in het bosch tusschen de Waterval en den Molen op den President geschoten had. Daar het slechts met los kruit ge schiedde liep alles met wat schrik en ver ontwaardiging af en de feestvreugde werd er in het minst niet door verstoord, want s nachts om 3 uren nog belette de luidruch tige dansmuziek op de Boulevard Magenta de vermoeide bewoners een oog te kunnen sluiten. Het concours voor de twee nieuwe palei zen, die het oude Palais de l'Industrie in de Champs Elysées moeten vervangen, is sedert een paar dagen voor het publiek ge opend en maakt algemeen een zeer gunstige indruk. De paleizen voor de schoone kunsten en de oude kunst bestemd, welke gaan ver rijzen en het bestaande zullen doen ver dwijnen, beloven zoo prachtig te worden, dat men het oude niet behoeft te betreuren. De concurrenten waren in de te volgen bouwtrant en de te geven vormen geheel vrij jgelaten, doch moesten alleen rekening met de aanstaande bestemming der op te richten gebouwen houden. Het grootste der twee moet even als het nog bestaande Palais de l'Industrie voor de jaarlijksche Salon, de Landbouw en Bloemen-Tentoon stellingen, het Concours Ilipjnque enz, dienst kunnen doen en buitendien een groote con certzaal bevatten. In dit paleis zal in 1900 de kunsttentoonstelling der levende meesters en der honderd jarige kunststukken gehou den worden. Die der oude Fransche kunst zal in het kleine nieuwe paleis gehuisvest zijn en van af 1901, voor tijdelijke tentoon stellingen, vergaderingen van commissiën en jurys gebezigd worden. De ontwerpen, welke het meest de aan dacht trekken, zijn die der heeren Girault, Cassien-Bernard en Cousin, Thomas, Isquie, Tournaire en Defrasse, Menès, de Tavernier, Guadet. Ook verdienen nog vermelding die der heeren: Jacques Hermant, Deglane en Binet, Paulin, Louvet Masson Detourbet, Toudoire en Pradelle en Blavette. Het zoude mij te ver leiden hier van enkele dezer plannen zelfs al was het slechts eene korte beschrijving te geven of te over wegen wie de overwinning zal behalen, doch zij, die de eerste plaatsen zullen innemen, krijgen in ieder geval hun aandeel in de werken, welke op het tentoonstellingsterrein van 1900 zullen verrijzen en zoo zij dus niet allen de paleizen van de Champs Elysées voor het nageslacht zullen bouwen, zullen zij toch de inrichtingen van kor- teren duur op het Champ de Mars of elders helpen daarstellen en hierin eenige belooning voor hunne moeite ontvangen. Er is sprake geweest, dat de werkzaam heden den 14den dezer op plechtige wijze zouden aanvangen, doch daar er nog geen werf bestaat, was dit niet best mogelijk en hoopt men thans op den 21sten September, den verjaardag der eerste Republiek, de handen aan het werk te slaan. De tentoonstelling van 1900 zal dus spoe dig een begin van uitvoering gaan krijgen. Meer dan dertig landen, waaronder ook Duitschland, hebben hunne officieele mede werking reeds beloofd en de oppositiegeest welke zich hier en daar zelfs in Frankrijk vertoonde, is reeds aan het afnemen, zoodat het zich laat aanzien, deze wereldtentoon stelling der twintigste eeuw al hare voor gangers in belangrijkheid en pracht zal overtreffen. De heer Poubelle, de nieuwbenoemde gezant bij het Vaticaan, zal aanstaanden Zondag in eene plechtige audiëntie zijne geloofsbrieven aan den Heiligen Vader over handigen. Jaren lang was hij Prefect de la Seine en bekleedde dezen moeielijken post, waarin hij voortdurend met de roode revo lutionaire meerderheid van den Parijsche Ge meenteraad te kampen had, met zulke tact en standvastig karakter, dat men moeielijk een opvolger voor hem heeft kunnen vinden. In zijne nieuwe betrekking, hoewel Van ge heel anderen aard zijnde, komen hem deze goede eigenschappen zeker te pas, te meer daar zijn voorganger zulk een groote naam heeft achtergelaten en zijn vertrek door den Paus zoo betreurd werd. Fidélius. Parijs, 4/17 Juli 1896. De heer J. T. Cremer heeft het hoofd bestuur der maatschappij van nijverheid t 5000 overhandigd als eerste bijdrage van een onbekende in den bouw van een nieuw koloniaal museum. Door den heer J. M. Lion, wapenschilder van den Hoogen Raad van Adel en calligraaf in de residentie, is vervaardigd een aquarel, voorstellende het alliance-wapen van den vorst en de vorstin Von Wied, welke teeke- ning dient als eerste blad der verzameling aquarellen, die den vorst en zijne gemalin als feestgeschenk wordt aangeboden. De kamerheer der Koningin jhr. van Pabst van Bingerden, is gisteren van Soest- dijk naar Neuwied vertrokken' tot overhan diging der geschenken van de Koninginnen aan vorst en vorstin Von Wied. De gisteren aan den Prins en de Prinses Von Wied (prinses Maria der Nederlanden) uit Nederland aangeboden geschenken, bestaan vooreerst in schetsen en teekenin- gen van 36 Nederlandsche schilders, geborgen in een sierlijk kastje, stijl Frans I, van zwart ebbenhout, met matzilveren orna menten. Dit kastje bevat voorts ook auto- grapische bijdragen van 23 letterkundigen en eenige compostiën van toonkunstenaars, Een tweede geschenk is een ouderwetsche Hollandsche gangklok, bekleed met blauw aardewerk uit de fabriek van 't Hooft en Labouchère elke tegel geeft der Vorstin een herinnering aan Nederland te aanschou wen. Voorts behoort tot de geschenken een Deventer tapijt, rood, met gelen rand met pauwen en leeuwen. De geschreven namen der Nederlanders, die voor deze geschenken bijdroegen, zijn in een rijk album vereenigd. Ten slotte zij nog vermeld, dat de ge meente Wassenaar en het Hollandsche dienst personeel (van verschillende goederen der Prinses hier te lande) drie reusachtige Ro- zenburgpotten met zinrijke beschilderingen aan het zilveren echtpaar vereerden. Moord te 's-Grarenhage. Jan Beudeker, die den veldartillerist bij een twist in Den Haag doodelijk verwondde, is in het militair hospitaal met het lijk van het slachtoffer geconfronteerd. Hij bleef zijne onverschilligheid behouden. Hij ont kende alle schuld en zeide den noodlottige niet te kennen. Verschillende getuigen, o. a. een veld artillerist, kameraad van den doode, wijzen hem echter als de dader aan, De vermoorde wordt elders begraven. Beudeker, de moordenaar van den veld artillerist Fortuin, is naar het huis van be waring overgebracht. Gisteren is naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht de boekhouder van een expediteur aldaar, te Amsterdam gearresteerd, die ten nadeele van zijn pa troons kwitanties had geïpd zonder de ont vangen gelden ai te dragen, en bovendien gelden had weten machtig te worden van personen, die met zijn patroon in handels betrekking stonden, en ook op diens naam geld had geleend. Hij werd aangehouden, terwijl hij 't geld verteerde. Men meldt uit Baarn aan het U. D. Van meestal welingelichte zijde verneemt men, dat H. M. de Koningin in 't begin van September naar Den Haag vertrekt, om aldaar Hare belijdenis te doen en als lidmaat der Ned. herv. Kerk te worden bevestigd. Na afloop dezer plechtigheden, waarvoor eene zaal in het paleis-Noordeinde in gereedheid wordt gebracht, komt H. M. weer voor eenige weken naar Soestdijk terug. Te Zaandam is onder de havenwerkers en houtlossers een werkstaking uitgebroken. Hun aantal bedraagt 500. Zij vragen loons- verhooging en opheffing van de zoogenaamde »gouden ploeg", die aan het werk placht gehouden te worden ten nadeele van de losse werklieden. Bij de aankomst der Mi nisters zongen de stakers eergisteren het vrij heidslied. Gemeld wordt, dat de stakers het lang niet met elkander eens schijnen te zijn en dat alle leiding onder hen ontbreekt. Te Hengelo is ook werkstaking. De ar beiders, die werkzaam zijn bij het leggen ni'niliniiii'iiiinimum

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5