Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Vijftig jaren der Zustcrssckolen. Mr-ie Jaar»;. Dinsdasr 21 Jul! 1S96. No. 5545. bureau !3Sofersfraaf 50. ~"<b PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 giaanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALGEMEEN OVERZICHT; 20 Juli '96. De verkiezingen in België, die zoo gun s'ig voor de katholieke partij zijn afgeloopen, or en in de Europeesche pers nog steeds U besproken. De XXe Siecle zegt, dat de cialistische candidaten bij die verkiezingen zorgvuldig vermeden hebben, zich aan de 1 ''u'S V°°r t0 ste"en a's socialisten. Zij lebben voor een oogenblik de wolfstaart opgebonden en de wolfsklauwen weggemof- elp onder een voor het oog onschuldige sc ïapenvacht en zoo op vele plaatsen hun c oei bereikt. Van een overwinning van het socialisme als zoodanig kan dus niet worden gespioken, meent het blad. Deze bewering Wordt bevestigd door het socialistisch orgaan a Bataille zelve, hetwelk verklaart, dat, >n geen enkel verkiezingsmanifest of strooi- •Ijet het woord «socialisme" werd aange troffen. Men las niets anders dan stemt alleen voor de liberale werkliedenlijst. 't Was alsof men zich schaamde om zelf den naam socialisme af te drukken. Het officieel orgraan der sociaal-democra tische partij te Berlijn, bevat een artikel, at in Duitschland nogal opzien heeft ge wektOnder den spottenden titel Een Musterrevolutionair bevat de Vorwdrts een lijkbaar uit Hollandsche pen gevloeid bitter oofdartikel over Domela Nieuwenhuis. Deze ïeet met zijn groep reeds nu tegen het rcgelings-comité van het aanstaanden inter nationale socialistencongres te Londen, de anarchisten en de vakvereenigingen op te zetten en zijn rol van stokebrand met ware wellust te spelen. Met een lange reeks aan halingen uit hetgeen Domela Nieuwenhuis van 4880 tot 1895 gezegd of geschreven eeft, wordt de «zigzagkoorts van dit mis- e agitatorsleven geschetst, om de kame- !aden in het buitenlaud duidelijk te maken ^!n Welke oppervlakkigheid en gemeenheid PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2) Hoe sober deze religieuzen ook leefden, aren echter de inkomsten dezer beide scholen niet toereikend om in hare behoeften *e voorzien, doch verscheidene milddadige ingezetenen wisten dit tekort door eene Jaarlijksche bijdrage aan te vullen. Viel der -■usters bij de opvoeding en eerste vorming der jeugd eene algemeene belangstelling °n deel, niet minder werden zij geprezen, toen zij een gedeelte van hun huis beschik baar stelden tot eene inrichting waar arme Reisjes degelijk onderwijs konden genieten ■n alle nuttige vrouwelijke handwerken. Weldra werd ook eene dergelijke school voor kinderen uit den meer gegoeden stand geopend, die behalve bovengenoemd onder wijs ook in de fraaie handwerken onderricht ontvingen. Dat de Zusters met het oog op den leeftijd der meisjes, waarin de jeugd ?po vatbaar is voor alle indrukken, zich met fiver er op toelegden, om bij de haar toe vertrouwden liefde voor godsdienst en deugd °P te wekken en aan te kweeken, behoeft zeker geen uitgebreide vermelding. Den tijd waarover de Zusters buiten de deze man verzonken is «Cornelissen heet zijn «donkere schaduw" enz. Voor Domela Nieuwenhuis moet gewaarschuwd worden staat erbij heeft de ziekelijk zucht om, nadat zijn nationale rol uitgespeeld was, eene internationale te spelen. De reconstructie van het KabinetDi Rudini in Italië is thans door de toetreding van Visconti Venosta een feit geworden. De markies di Visconti Venosta heeft de porte feuille van buitenlandsche zaken in het nieuw gevormde ministerie aanvaard. Waarschijnlijk zal hij Dinsdag door den Koning die dan uit Monza terugkeert, worden beëedigd en nog dien zeilden dag treedt hij voor de Kamer op. De Turksche troepen hebben wederom zware verliezen geleden op Creta. Zij zijn onder aanvoering van Abdullah Pacha terug geslagen met een verlies van ongeveer 300 gewonden en dooden. Ook in andere dis tricten moeten hevige gevechten hebben plaats gehad. De consuls hebben de Christen afgevaardigden verzocht de bijeenkomsten der nationale vergadering te blijven bij wonen de afgevaardigden moeten daarop hebben geantwoord, dat er niets zou worden gedaan voor voldaan was aan de gestelde eischen. De cholera maakt in Egypte steeds ver woestingen onder het expeditie-leger. Tot- nutoe zijn er 600 gevallen, waarvan de meeste doodelijk. Ziekentransporten komen te Cairo aan. De militaire hospitalen zijn propvol. Alle plaatsen in Hoog en Laag Egypte zijn besmet. De presidentskeuze blijft in de Noord- Amerikaansche Unie nog steeds aller aan dacht trekken. Naar uit de Vereenigde Staten wordt gemeld, maakt de democra tische candidaat Bryan een soort van triomf tocht in het westenhij spreekt de ver zamelde menigte toe uit de.'spoorwegcoupé, waarin hij reist. schooluren beschikken konden, werd besteed aan 't gebed, het bezoeken van zieken, het verzorgen van armen, het terugbrengen van afgedwaalden op het pad der deugd, aan het voorbereiden der kinderen tot hunne Eerste H. Communie en aan het geven van gods dienstig onderricht aan kinderen die daarin achterlijk waren. Dit laatste onderwijs werd door de Zusters zoowel in de kerk als aan huis gegeven. Al deze liefdewerken brachten niet weinig er toe bij om de achting en liefde voor de Zusters te doen toenemen. De Katholieken gaven hiervan dan ook de sprekendste be wijzen door de vele fraaie geschenken, welke de Zusters voor hare kapel, natuurlijk in het begin aan alles arm, werden aangeboden. Zoo nam dan de nieuwe stichting dage lijks in bloei toe. Naarmate de liefdewerken uitgebreider en de bezigheden menigvuldi- ger werden, vermeerde ook de ijver der Zusters. Haar ledental hield met de ver menigvuldiging der liefde werken gelijken tred. Doch te midden van dien steeds wassen- aeD bloei eischte de goede God voor de Zusters een zwaar offerhet gold het leven harer zoo dierbare overste Zr. Columba. Na eene korte ziekte ontnam God haar aan de liefde harer geestelijke kinderen, den 13n Juli 1848. De droefheid der Zusters was groot, doch Te New-York beweert men, dat hij vergeefsche moeite doet om het bondge nootschap der populisten zich te verwerven. Deze zouden van plan zijn, op hun Weldra te houden conventie een eigen candidaat te stellen. Eugene Debs, de bekende leider der Railway Union tijdens de werkstaking der spoorwegwerkers in 1894, moet zegt men, tegen Bryans platform gekant zijn. Den Spanjaarden schijnt het in den laat- sten tijd op Cuba allerminst naar wensch te gaan. De New-York Herald ontvangt een telegram van zijn correspondent te Key- West, waarin wordt medegedeeld, dat de ftpaansche kolonne, onder generaal Souret Inclar, den 15n Juli een ernstige nederlaag heeft geleden in de provincie Pinu del Rio. De Spanjaarden moeten veertig officieren en 300 manschappen hebben verloren aan dooden en gewonden. Volgens geruchten moet generaal Inclar gevangen zijn genomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Juli 1896. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Buitengewone vergadering. niet alleen dezen treurden om haar heen gaan maar allen die het voorrecht hadden de eerw. overledene te kennen. Hare deugd dwong eerbied of zoowel van Protestant als Katholiek. Het algemeen verlangen der Zusters om de Eerw. Zuster Dominica, eerst kort in het Schiedamsche Liefdehuis gevestigd, als priorin te mogen erkennen, werd vervuld. Den 15n September 1848 werd II. Ew. als priorin aangesteld. Het getal kinderen, dat toen de scholen bezocht, groeide zoo aan, dat men wegens plaatsgebrek genoodzaakt was, allen die zich aanmeldden af te wijzen. Dit hinderde de Zusters en bedroefde de oudersdaarom zocht men naar middelen om hierin veran dering te brengen. Na velen beraadslagingen en overleg met den ZeerEerw. Pastoor van Ewijk alsmede met de heeren van het be stuur, werden in 1849 besloten om op de plaats achter het htais nog een bewaar en naaischool voor arme kinderen te bouwen, de laatste uitsluitend bestemd om linnen te naaien. Door dezen aanbouw werden de Zusters tot hunne niet geringe vreugde in staat gesteld, om vooreerst aan het verlan gen van een groot getal ouders te voldoen door al de kinderen voor wier eene plaats verzocht werd, in hare scholen-op te nemen. De bewaarschool telde al spoedig ruim honderd kinderen. De pogingen door de Zusters van het Liefdehuis aangewend om haar onderwijs in steeds ruimer kring aan de katholieke kinderen dezer stad ten goede te doen komen, mogen niet alleen loffelijk maar tevens hoogst verdienstelijk worden genoemd, terwijl zij een schoon voorbeeld ter navolging aanbieden. Tot nu toe echter waren de Zusters ech ter niet in staat geweest, zich aan het lager onderwijs te wijden. Voor bewaar-, naai- en handwerkschool viel het der pas ontluikende congregratie niet te moeilijk een geschikt personeel te vinden doch van de eischen eener goedgevorderde leerschool te voldoen hiervoor misten zij nog de noodige kracht en middelen. Toch werd er besloten met de studie voor het lager onder wijs een begin te maken, hoeveel bezwaren er ook aan mochten verbonden zijn. Het gold hier de godsdienstige belangen der jeugden, daarvoor waren de Schiedamsche Zusters geen opofferingen te groot. De kinde ren toch moesten, na de bewaarschool der Zusters verlaten te hebben, de openbare school bezoeken, wilden zij ten minste ge regeld lager onderwijs genieten. Ten einde dit te beletten, getroosten zich de Zusters de velen moeiten toen aan de studie voor het lager onderwijs verbonden. {Wordt vervolgd T <i OL fdftJwA I ne NIEUWE SGNIEDAMSCHE COURANT De buitengewone, spoedeischende vergadering der afd. Schiedam van den Ned'. .11. K. Volksbond, Zondag middag ten 12Yjure in de zaal der Officieren-Vereeniging gehouden, was zeer druk bezocht. De president, na de vergadering met gebed te heb- beii geopend, stelde in het kort de gebeurtenissen in 't licht, die aanleiding hadden gegeven tot het bijeen roepen van deze vergadering. Onder den schijn van den arbeider te helpen, zijn vreemdelingen hier inge drongen maar de neutrale vlag, die zij vertoonen, kunnen wij niet volgen, want de neutraliteit voert tot het socialisme. In die neutrale vereenigingen is voor den katholiek eu zelfs voor den geloovigen protestant geen plaats. Spr. spoorde de leden aan langs wette- lijken, ordelijken weg verbetering van toestanden te zoeken en niet door werkstaking, die meestal tot nadeel van den werkman uitlooptzelfs in de enkele gevallen, dat de werklieden overwinnen, is de werkstaking nog in het nadeel van den werkman, omdat, is de werk man voor t oogenblik de sterkste partij, de patroon later zal doen gevoelen, dat hij de sterkste is. Het bestuur van den Volksbond had geprotesteerd tegen de handelingen van den Bootwerkersbond, omdat die bond slechts opruiend en de werklieden van de patroons vervreemdend optreedt, terwijl de Volksbond door be spreking met de patroons den toestand tracht te ver beteren. Tegen de handelingen der bootwerkers was geprotesteerd, omdat de Volksbond steeds het doel voor oogen houdt, den katholieke werkman te bevre digen voor de dwaling van het socialismedat protest heeft een geschrift uitgelokt onder den titel.een woord van protest tegen laster", maar men zon het wel kunnen noemen: een woord van laster tegen protest, want verdachtmaking is in dit stuk schering en inslag en de leugens zijn er voor het vatten. Spr. hoopt dat de katholieke godsdienstige geest ook nu weer zal blijken in onze werklieden te OTerheersehen, dan zullen wij zeker ons doel bereiken (applaus). De weleerw. advisenr, die daarna ouder applaus optrad, wenschte ook een kort woord, niet alleen als adviseur, maar ook als priester tot de Bondsleden te richten. De Nieuwe Nederlandsche Bootwerkersbond schrijft in haar program, dat er in dien Bond voor ieder werkman plaats is, daar geen godsdienst of partij maar alleen de maagkwestie haar streven beheerscht, maar als er ooit een leugen gesproken is, dan is het dezeneeu geen godsdienst of partij, maar het on geloof drijft in dien Bootwerkersbond bovendat is gebleken Dinsdag-avond in de vergadering van mole naarsknechts, waar met een waarheid ieder katholiek dierbaar den spot werd gedreven. Maar het staat vast, dat, wanneer men niet gelooft aan een leven na dit leven, aan een eeuwige belooning of eeuwige straf, wij onmogelijk de sociale kwestie kunnen oplossen immers wat er ook gedaan worde voor den werkman zijn toestand zal in vergelijking met anderen toch altijd nog te wenschen overlatenalleen de hoop op een beter leven kan hem doen berusten in zijn lot. Spreker er aan her innerend, dat hem bij zijn optreden de liefde van den katholieken werkman beloofd was, hoopte dat men hem die liefde nu zou betoonen door te luisteren naar zijn woord; het is voorden katholiek onmogelijk, middellijk of onmiddellijk met de bedoelde partij mede te gaan. Maar, zoo vraagt spr., moet er dan niets gedaan wor den.' Voorzeker vereischen de toestanden verbetering; men is niet voor niets lid vsn den Volksbond, maar komt met uwe grieven bij het bestuur der Bonds- afdeeling. Dat de Volksbond niets gedaan heeft, is laster Hij heelt integendeel veel gedaan om langs wettelijken ordelijken weg de toestanden te verbeteren. Nog gis teren is door het bestuur van de Bondsafdeeling ver- kregen, dat aan den stoommolen „Nederland" de loonen zijn verhoogd. Spr. spoorde allen aan zich niet te storen aan invloeden van buiten. Hij sloot zich ge heel aan bij het protest van het bestuur en vermaande ten slottesluit u niet aan bij den Bond van boot werkers, maar komt met uwe grieven bij het bestuur der Bondsafdeeling, ten einde langs wettelijken, orde lijken weg de toestanden te verbeteren. De heer Van Rijswijk, president van de Rotter- damsche Bondsafdeeling, was daarna aan het woord. Hij trad hier in het om zijn godsdienstzin wijd vermaarde Schiedam op als man van de partij, omdat hij zich te midden van de werkstaking te Rot-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1