Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Vijftig jaren Ier Memleh. 19de Jaarg. Woensdag 22 Juli 1896. No. 5546. bureau jSofersfraaf 50. algemeen overzicht. PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 21 Juli '96. In de vergadering door het Lagerhuis in 'Hgeland gisteren gehouden, heelt de minis- töi van koloniën, Chamberlain verklaard De directeuren der Chartered Company hebben aan Rhodes zijne bevoegdheden ontnomen. Ik geloof niet, zeide de minister, dat by den staat van crisis, waarin de opstand in Matabelenland nu verkeert, het oogenblik gunstig is om het vraagstuk te overwegen van de verandering, die er zou moeten gebracht worden in het stelsel van het bestuur der territoriën van de Com pany. Gisteren begon te Londen het proces- Jameson c. s., waarvan de uitslag met groote spanning wordt tegemoet gezien. En eerst als dit geheel zal afgeloopen zijn, zal er sprake zijn van het samenstellen der parle mentaire commissie van enquête in zake de medeplichtigheid der Chartered Company maar dan is het parlement op reces tot in het laatst van Januari. In Kaapland heeft men met dat eindeloos dralen geen genoegen genomen en een eigen commissie van enquête ingesteld, welke Donderdag reeds rapport heeft uit gebracht. Zij komt daarin tot de slotsom, dat Cecil Rhodes wel degelijk kennis droeg van het transport wapenen en ammunitie der Beers-Company en dat hij met Beit en Harris krachtdadig den beraamden inval ge steund heeft zonder evenwel juist den inval op de door Jameson gekozen plaats en op het door dezen vervroegde tijdstip gewild te hebben. Zijn streven was veeleer de zoo genaamde hervormingsbeweging alias revo lutionaire woeling in Transvaal aan te wakkeren, opdat Jameson ten slotte drin gend zou worden te hulp geroepen. Zelfs stelde hij met Harrisson een telegram op °m Jameson het staken der verdere toebe reidselen te bevelen, doch dit telegram 3) De studie begonmaar waar in Schiedam een geschikt onderwijzer te vinden om de Zusters voor een zoo belangrijke taak te vormen? Er was er geen. Voor elke les waren de Zusters verplicht naar Rotterdam te gaan, tot er hier eindelijk een bijzondere school voor jongens uit den deftigen stand geopend was. Het Hoofd dezer school, de heer W. L. Combé, werd nu voortaan met de opleiding der Zusters-onderwijzeressen be last, en met eer mocht hij zijn werk be kroond zien, want verscheidene Zusters leg den onder zijne leiding een gunstig examen af. Den 7n April 1853 was het een gewich tige en tevens gelukkige dag voor de jeug dige Congregatie. Den dag toch slaagde de Eerw. Zuster Ursula in het afleggen van haar examen als Hoofdonderwijzeres en in de Fransche taal. Zij verscheen daartoe in naar religieuze kleeding voor de Staatscom missie, wat voor dien tijd een stout bestaan erd geacht. Deze Zuster, ondanks hare wakke gezondheid met een onvermoeiden werd niet verzonden, en Rhodes aarzelde ook niet, de enorme kosten der expeditie, waarvoor de Ch. Company, met voorkennis van het bureau te Londen, de gelden ver schafte zijnerzijds met een chèque te dekken. De Times, die steeds zoo ijverig voor Rhodes in de bres springt, is natuurlijk erg boos op de Kaapsche commissie van en- quete en klampt zich nu nog vast aan het afzonderlijk rapport van den Kaapsehen advocaat-generaal Uppington, eveneens Don derdag bij het Wetgevend Lichaam te Kaap stad ingediend en waarin verklaard wordt, dat de Commissie haar tegen Rhodes en de Chartered Company ingebrachte be schuldigingen niet bewijzen kan, terwijl daarentegen onomstootelijk vaststaat, dat Rhodes al het mogelijke gedaan heeft om Jameson, toen deze reeds op weg ivas den inval te doen staken. Het besluit is zeker voor ieder die een weinig nadenkt, dat de mijn een beetje te vroeg is gespron gen, maar ze was aangelegd door Rhodes. De verloving van den pretendent naar het koningschap in Frankrijk, Philippe, hertog van Orleans, met de aartshertogin Maria Dorothea eerst officieus bekend geworden, toen «voorbarig" genoemd en later toch bevestigd is zeer naar den zin der Fransche royalisten, ofschoon zij de gespannen verhouding tusschen den Pre tendent en zijn familieleden van Chartres niet zal wegnemen, die hem niet kunnen vergeven, dat hij met Margaretha van Char tres feitelijk zoo goed als verloofd was en zich later terugtrok, omdat hij niet met zijn nicht wilde huwen, alsof hem die nauwe familierelatie niet eerder reeds bekend ware. Zijn tegenwoordige bruid is een klein dochter van zijn grootvaders zuster. Zij is namelijk een dochter van prinses Clotilde, die de zuster is van prins Ferdinand van Bulgarije en de dochter van prinses Clementine, zuster van Louis Philippe's oudsten zoon, den vroe- geren hertog van Orleans. Haar vader, aarts ijver voor hare taak bezield, zoodat zij aan de opoffering harer nachtrust het grootste gedeelte harer vorming dankte, was de eerste onderwijzeres der Congregatie. Er kon nu eene bijzondere school voor meisjes worden opgerichtt. Deze kwam op aanvrage van den zeereerw. pastoor Van Ewijck en verdere bestuurders van het Liefde huis spoedig tot stand. Ofschoon de Eerw. Zuster Ursula de eenige candidate als hoofd onderwijzeres van die school was, achtte de schoolopziener het toch noodig haar aan het door de wet vereischte vergelijkend exa men te onderwerpen. Den 13n October werd zij, na aflegging van dit examen, als hoofd dier bijzondere school aangesteld. Door dit laatste examen werd Zuster Ursula dus ook door den Staat als hoofdonderwijzeres aan genoemde school erkend. Nu was er een groote schrede gedaan op de baan des vooruitgangs. De R. K. bijzondere school voor meisjes werd geopend en de leerlingen zouden daar een godsdien stige, wetenschappelijke opleiding ontvangen. Na vier zorgvolle, maar toch voorspoedige jaren zag men zich in het bezit van drie bewaar- en twee naaischolen, benevens een leerschool. Er werd onderwijs gegeven in alle nuttige en fraaie handwerken, in de hertog Jozef is de kleinzoon van den aarts hertog Jozef, die in 1794 tot laatsten rijks paladijn werd benoemd en een zoon waarvan keizer Leopold II, Hij staat dus vrij ver van den regeerenden tak van het stamhuis evenals prinses Clotilde, ook slechts uit een niet regeerenden tak van het ,Coburger Huis afstamt. De bruidschat van Maria Dorothea wordt reeds berekend op vier milioen, want aarts hertog Jozef is zeer rijk en heeft slechts drie kinderen: Joseph-August gehuwd met een Beiersche prinses Margaretha, gehuwd met den prins van Turn un Taxis en Maria Dorothea, die de oudsten van de drie en reeds bijna dertig jaar oud is. Ook wordt verwacht, dat de schatrijke erfoom, de hertog van Aumale, zijn vorstelijke paleis nabij Londen aan het jonge paar ten geschenke zal geven, waar de pretendent het rusting kan afwach ten of Frankrijk hem bijgeval eenigen tijd mocht noodig hebben. De reconstructie van het Kabinet Di Rudini in Italië was gereed behoudens het ministerie van buitenlandsche zaken. Het beheer over dit departement werd aange boden aan Visconti Venostavoorloopig evenwel nam de ministerpresident dat beheer waar, maar het scheen toch zeker, dat Visconti Venosta de hem aangeboden post niet zou weigeren. Wel werd hij niet onmiddellijk geplaatst op de lijst der mi nisters, doch, werd er gezegd, dit geschiedde alleen, omdat Visconti Venosta zich noch niet te Rome bevond. Visconti Venosta is echter spoedig te Rome gearriveerd er is met hem onderhandeld, maar zijne benoe ming tot minister van buitenlandsche zaken bleef achterwege, zoodat in verschillende bladen reeds het bericht werd opgenomen, dat hij voor de hem aangeboden betrekking had bedankt. De Opinione is onmiddellijk tegen deze beweging opgekomen. »Wij hebben alle reden om te gelooven," zegt genoemd blad vakken van het lager onderwijs, de Fransche en Duitsche taal, het zingen, benevens het ltaliaansch boekhouden. Het getal Zusters was bij zooveel werkzaamheden van 6 tot 12 geklommen. Na al hetgeen in zulk een korten tyd was tot stand gebracht, vleide men zich met de gedachte, nu aan aller wensch vol daan te hebben, doch hierin vond men zich teleurgesteld. Aanhoudend werd nu der Zusters verzocht om aan de reeds bestaande linnennaaischool een andere te. verbinden, waar uitsluitend onderwijs zou worden ge geven in het wollennaaien. Het verlangen der katholieke ingezetenen, om zulk een naaischool te bezitten, was niet ongegrond. Er bestonden te Schiedam wel wollennaai winkels, doch deze waren het juist die zoo vele gevaren voor de jeugd opleverden. In minder tijd dan men had verwacht, mocht men de voldoening smaken, de zoo algemeen verlangde school te zien geopend. De eerste les begon met 6 leerlingen. Spoe dig kwamen vele ouders daar eene plaats verzoeken voor hunne kinderen, zoodat deze school ook weldra bezet was. Het naaiwerk werd overvloedig aangebracht, waardoor de kinderen in ruime mate gelegenheid hadden zich in dit vak te bekwamen. De inkomsten «dat na den terugkeer des konirjgs de te nemen beslissing gunstig zal uitvallen en Visconti Venosta zich Dinsdag met alle an dere ministers aan het parlement zal voor stellen. De Opinione heeft gelijk gehad. Gisteren is de benoeming van den nieuwen titularis van buitenlandsche zaken openbaar gemaakt. Maar, zeggen sommigen, waarom heeft Visconti Venosta zoo lang geaarzeld waarom heeft hij niet onmiddellijk met beide handen de portefeuille gegrepen, welke hem zoo gracieuselijk werd geboden. Op die vraag geeft het Berliner lage- blatt een antwoord, afkomstig van »goed ingelichte zijde" en aldus luidende«Naar wij vernemen, moet het aarzelen van Vis conti Venosta onder anderen gedeeltelijk terug te brengen zijn op de kwestie met Tunis, welke voor Italië een minder gun stig aanzien heeft genomen. Het Parijsche kabinet staat op het standpunt, dat het verdrag van Bardo uitsluitend voor Frankrijk geldt en wijst dus de aanspraak van Italië op het recht van den meest begunstigde van de hand. Italië hoopt in deze kwestie ondersteuning te vinden bij de andere mo gendheden, doch zal bezwaarlijk deze hoop in vervulling zien komen, daar zelfs de vrienden van Italië de zaak beschouwen louter als een handelskwestie, die behoort tot afzonderlijke belangen, welke elke staat voor zich zelf in orde moet maken". De kwestie met Tunis is blijkens de Tribuna voorloopig echter ook reeds weer opgelost. Het handelsverdrag met Tunis is met zes maanden verlengd, dus tot 28 Maart 1897. Wanneer Frankrijk dit heeft gedaan, zegt genoemd blad, om Visconti Venosta het overnemen der portefeuille voor buiten landsche zaken gemakkelijk te maken, dan neemt deze een groote verantwoordelijkheid op zich, omdat het verdrag slechts vernieuwd mag worden op grond van een onbetwist baar recht van Italië. Dit bericht wordt evenwel door de Opinione in twijfel getrokken. hiervan werden deels besteed tot onder steuning der arme kinderen, deels om in de behoeften van het huis te voorzien. De burgerstand was nu wel voorzien van bewaar- en naaischolen, doch de middenjaren der kinderen, gewoonlijk aan het lager onderwijs gewijd, moesten nog op de open bare school worden doorgebracht. Nu werd besloten het lokaal der linnennaaischool in tweeën te scheiden en het eene gedeelte tot leerschool in te richten. Nadat aldus deze leerschool was ingericht, werd zij door een groot aantal kinderen bezocht. Voor de kinderen uit den gegoeden stand werd omstreeks dezen tijd ook een nieuwe leer school bijgebouwd. Bij den vooruitgang van het onderwijs werden echter de andere liefdewerken niet verwaarloosd, maar hielden hiermede gelijken tred, zoodat de nachtrust ook nu nog ge deeltelijk moest opgeofferd worden, om de noodige kennis tot opleiding der jeugd te verkrijgen. Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEOAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1