Het besluit van de Christelijke afgevaar digden ter nationale vergadering op Creta, om weer aan de werkzaamheden van die vergadering deel te nemen, is het gevolg van de vaderlijke vermaning van de Euro- peesche consuls, om zich maar neer te leggen bij de concessiën van dePorte, daar de mogendheden geen moeite konden doen voor wat de Cretenzen verlangen, buiten de bepalingen van het verdrag van Halepa. Intusschen wordt er op het eiland duchtig gevochten. Bij Kalyves, aan de Soeda-baai, zijn na den aanval op de bemanning van de boot van een Turksch oorlogsschip (het was de Ishenderaanhoudend schermutse lingen geweest, en de Times vertelt zelfs van een Donderdag begonnen geregeld ge vecht bij Apokorona. De Turksche troepen rukten met artillerie voorwaarts, terwijl hun oorlogsschepen de Cretenzen beschoten, vertelt de correspondent van de Times, maar 's middags kregen de laatsten versterking en sloegen de Turken terug. Dezen hadden vijftig dooden en gewenden. Twee dorpen zijn verwoest en een kerk verbrand. Het oogmerk van het vooruitrukken der Turken was, naar beweerd werd, de verovering van Vamos. Uit Athene komt het bericht van een gevecht van tweeduizend Cretenzen en vijfduizend Turken. De uitslag was nog onbekend. Verder wordt omtrent de gebeurtenissen op Creta over Athene nog het volgende gemeld Te Retimo hebben Vrijdag ernstige ongeregeldheden plaats gehad, daar de Tur ken aanstalten maakten, de christelijke wijk met dynamiet in de lucht te doen vliegen, hetgeen slechts door den Britschen consul verhinderd werd. Twee christelijke afge vaardigden zijn uit Chania naar Heraklion vertrokken, waar groote opgewondenheid heerschte tengevolge van het vermoorden van drie christenen. Voorts wordt nog ge meld, dat het bericht van Abdullah's ontslag bevestigd wordt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Juli 1896. Voor de Zwartjes van Afrika ontvingen wij door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren f5.— Te Gouda is gisteren De Heer, uit Rot terdam geweest, om te trachten onder de werklieden der kaarsenfabriek een afdeeling op te richten van den »N. N. B. B." te Rot terdam, om met de afdeeling in Schiedam voeling te houden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 141 schepen, waarvan 16 zeilschepen hiervan waren be stemd voor Rotterdam 140, voor Schiedam 1. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 111 schepen, waarvan 9 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 107. Dit aantal van 141 schepen is het grootste, dat tot nog toe in 1 week is binnengekomen. Tot op heden is het aantal binnenge komen schepen 358, metende 407,874 netto register tonnen, grooter dan tot op gelijke datum in 1895. Door den heer H. J. Versteeg, burge meester dezer gemeente, is aangekocht het huis aan de Lange Haven nabij de Visch- markt, tot voor korten tijd door den heer J. T. Wittkampf bewoond. Na eenige verbouwing van dit pand, denkt de heer Versteeg het weldra met zijn gezin te betrekken. De kuipersknecht D. Timmermans, werk zaam bij de firma P. Loopuyt Co. alhier, vermiste eergisteren een bedrag van f 3920. Hoewel hij dezen zomer tweemaal uit de stad was geweest, wist hij zich geen reken schap te geven hoe het geld verdwenen was. De politie, met het geval in kennis ge steld, heeft aan het licht gebracht, dat bij deze zaak betrokken is een neef van Timmermans, de smid J. G., die reeds be kend heeft den diefstal te hebben gepleegd. De Arbeidersbeweging te Schiedam. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond doet al het mogelijke om de grieven der werklieden in het molenvak tot eene bevredigende oplossing te brengen Gisteren-avond werd in het Bondsgebouw weer een vergadering gehouden, waarin in hoofdzaak de statuten van de nieuw opge- richten afdeeling van molenaarsknechts wer den ontworpen en bepaald, dat heden-avond weer een vergadering zou plaats hebben, waarbij ook de directiën der molens zouden genoodigd worden. De vergadering van molenaarsknechts, door den Nieuwen Nederlandschen Boot- werkersbond bijeengeroepen, welke gisteren avond weder in een uitgebroken brandery aan de Lange Haven zou worden gehouden, is met het oog op de denzelfden avond te houden vergadering in het Gildenhuis van den Ned, R. K. Volksbond, niet doorgegaan. Zaterdag vertrok met het s.s. Ardjoeno van Rotterdam naar Ned.-Indië een deta chement suppletietroepen ter sterkte van 6 onderofficieren en 50 minderen onder bevel van den len luitenant der genie De Rouge- mont. Den troepen werd uitgeleide gedaan door den lsten luitenant-adjudant Kruisinga van het Koloniaal Werfdepot. Met de sleep bootjes »Hercules" en »Het IJ" werden de manschappen, onder opgewekt gezang en het hoerah-geroep der menigte aan de kade en op de Willemsbrug, aan boord gebracht. Zaterdag-middag werd door een moeder, wonende Leeuwenlaan te Rotterdam, bij de politie kenisgegeven dat haar 8-jarige zoontje ontvoerd was door een onbekend man, wat haar door twee jongens was medegedeeld. Onmiddellijk, nadat dit ter, kennis van de politie gebracht was, werd naar alle omlig gende gemeenten getelegrafeerd en waren de recherche en gemeentepolitie in de weer ter opsporing van den ontvoerden knaap. Tegen 5 uur mocht het aan twee recher cheur gelukken het kind met zijn ontvoer der te vinden en aan te houden op den Groenendijk, tusschen Delftshaven en Schie dam, welk dijkje, een eenzame weg, loopt door het land ten zuiden van den dijk waar langs de stoomtram rijdt. Daar had hij zich met het knaapje afgezonderd. Beiden wer den medegenomen en gebracht naar het politiebureau, waar zij door den sub.-officier van justitie mr. Modderman en den commis saris van politie, den heerD. M. Ebbeler, in verhoor genomen werden. Door dit verhoor kwam aan het licht, dat de ontvoerder is een ongunstig bekend man, die 15 Juli jl. uit de gevangenis werd ont slagen, waar hij 15 maanden heeft doorge bracht, daar hij ter zake van verduistering veroordeeld was. Den jongen had hij mede- gelokt onder belofte van snoepgoed en centen te zullen krijgen. Hij is met het kind naar de Oldenbarneveldstraat geloopen, daar op de stoomtram gesprongen en te Delftshaven met den knaap er uitgestapt. Twee jongens, die hem tot in de Oldenbarneveltstraat waren gevolgd en met de stoomtram zagen weg rijden, hebben de moeder gewaarschuwd. Daar er reden is te vermoeden dat door den man strafbare handelingen met den jongen zijn gepleegd, is hij in bewaring ge steld. Nader wordt nog gemeld De Zaterdag-avond aangehouden P. M. S., die een jongen van 8 jaar ontvoerde, is ter beschikking van de justitie naar de straf gevangenis overgebracht. De aangehoudene is 38 jaar, kleermaker van beroep, hield ver blijf in het logement d'Oranjeboom in de Vogelenzang. Hij diende vroeger in het Ned. Oost-Indische leger, doch werd met een briefje van ontslag uit de gelederen ver wijderd. (N. R. Cf.) Te Rotterdam is gisteren-avond omstreeks half twaalf ure brand ontstaan ten huize van den heer J. C. Smalt, lid van den ge meenteraad, wonende op de Glashaven. De brand ontstond, doordien de kleederen der dienstbode Cornelia Landegent by het aansteken der badkachel in de badkamer, onder den zolder gelegen, door het terug slaan van den vlam "uit de kachel in brand ge raakten. Buiten een brandwond in den hals bekwam zij geen letsel. In drie kwartier tijds was de brand, die tot den zolder be perkt bleef, gebluscht. Het dak brandde nagenoeg geheel af en de zolder, waarop twee kamers, brandde schoon uit. Zoowel in dit als in het naburige huis werd groote waterschade geleden. Assurantie dekt de geleden schade. De brandmeester Van der Linden ver wondde zich bij dezen brand vrij erg aan de rechterpols bij het inslaan van een ruit. Ook twee spuitgasten werden vrij ernstig gewond doordien zij bij het overspringen van het eene dak op het andere vielen en met de hand terechtkwamen op de glas scherven. Zij werden door den heer Robertson aan de Wijnhaven verbonden. Zaterdag-ochtend ruim 5 uur kwam de stoomboot de uReederij de Schie", komende van Rotterdam, in aanraking met de sluis te Overschie, met het gevolg, dat een der deuren uit de kom werd gelicht. De aan gerichte schade is vrij aanzienlijk. Zaterdag-avond omstreeks 11s/* uur had in de inrichting tot het verbruiken van eet- en drinkwaren aan de Voldersgracht te Delft een hevige vechtpartij plaats, waarbij een der gebroeders M. met een biljartqueu eene diepe wonde in het hootd werd ge slagen. Tegen den bedrijver werd proces verbaal opgemaakt. Ten aanzien van het krankzinnigenge sticht te Delft heeft de overgroote meerder heid der commissie ad hoe uit de Provin ciale Staten zich geheel vereenigd met het advies van Gedeputeerde Staten, strekkende om het bedrag van het provinciaal subsidie voor den verbouw van het binnengesticht te Delft vast te stellen op een maximum van f50.000 en overigens op het adres afwijzend te beschikken. Bij het waterscheppen op zee aan boord van een paar Vlaardingsche loggers zijn een tweetal personen in de peillooze diepte ver dwenen. De personen, die aldus het leven verloren, zijn J. Spoelstra, van Ameland, 21 jaar, ongehuwdhij was matroos op de logger Magneet, schipper ]J. de Luijt. De andere was E. D. Ouwersloot, van Marken, 24 jaar, ongehuwd, matroos op het logger- schip Nestor 1, schipper B. van Heeren. BINNENLAND. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat omtrent de kerkelijke aanneming van H. M. de Koningin nog niets met zekerheid is bepaald. Berichten dat de plechtigheid in September zal geschieden, zijn dus onjuist, en evenmin is bepaald of de Koningin na de aanneming al dan niet naar Soestdijk zal terugkeeren. De Minister van Binnenl. zaken heeft aan het gemeentebestuur van Winterswijk be richt, dat voor het herstellen van den toren der Ned. Herv. Kerk aldaar, een rijkssub sidie zal verleend worden van hoogstens f2000, onder voorwaarden, dat de gemeente het overige zelf aanvulle. Met het oog hierop, heeft de Raad reeds een bijdrage uit de gemeentekas toegezegd, zoo namelijk de ingezeten ook eenigen steun verleenen. Dezer dagen is te 's-Gravenhage het examen aangevangen voor surnumerair van de belastingen. Er hebben zich 65 candidaten voor dit examen aangemeld. Het examen voor hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adjunct-inspecteur van den arbeid, waar voor 6 plaatsen waren opengesteld, is gisteren geëindigd. Vier en veertig gegadigden hadden zich opgegeven. De uitslag van het examen wordt niet bekend gemaakt. De naar volg nummer best geslaagden zullen voor een benoeming in aanmerking komen. (D.) In de vorige week deelden wij mede, dat de minister van oorlog, met het oog op den feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart, den datum waarop de miliciens met groot verlof worden gezonden, welke aanvankelijk was vastgesteld op 15 Augustus, een dag heeft vervroegd. Om dezelfden reden heeft de minister thans ook den datum van opkomst onder de wapens voor herhalingsoefeningen der miliciens-verlofgangers van de lichtingen 1892 en 1893, welke aanvankelijk was ook bepaald op 15 Aug. veranderd in den 17n daaraanvolgende. Msb Naar het Vad, verneemt, zullen door het, nog niet ingediende wetsontwerp tot rege ling der gemeente-financiën niet alleen de zwaar gedrukte plattelandsgemeenten van gunstiger conditie worden, maar zal met name ook de hoofdstad des Rijks daardoor worden gebaat. Lombok. De Indische correspondent seint onder dagteekening van gisteren »Mami Otjitalib en 14 opstandelingen verscholen in de Missigit van Praja op Lom bok, hebben een Europeesch soldaat met speren gedood. Zij sloegen vervolgens op de vluchtonze troepen vuurden op hen zonder resultaat. De majoor der infanterie W. P. Wetselaar blijft te Praja". Te Scheveningen is gisteren-avond aange komen de erfgroothertog van Baden met zijn adjudant, kapit. Pfeil. Hij heeft zijn intrek genomen in het Oranje-hotel, waar de Badensche tusschen de Nederlandsche en Oranjevlaggen wappert. De erf-groothertogin wordt Zaterdag daar verwacht en prins Max van Baden begin Augustus. Gisteren-ochtend brak een felle brand uit op de boerderij van Jacobus De Groot, aan de Paaplaan te Voorschoten. In zeer korten tijd lag alles in asch. De hooibouw was juist geheel binnen. Een varken en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Een en ander was verzekerd. Oorzaak onbekend. De tentoonstelling te Zaandam werd Zon dag door ruim 4000 personen bezocht, ongerekend de abonné's en de gymnasten. Onderleiding van E. F. v. d. Wetering bestuurslid van den N. N. B. B. te Rotterdam, werd te Zaandam een vergadering van de houtbewerkers gehouden, welke werd bijge woond door 300 a 400 personen. Verschillende grieven rakende den loonstandaard werden ter sprake gebracht, waarna de vergadering een commissie benoemde om in onderhande ling te treden met de patroons, die met Van de Wetering niet wenschten te onder handelen. Het resultaat van de conferentie was, dat de loonen in de verschillende categorieën werden verhoogd, tot Nieuwjaar a. s. wanneer een definitieve loonlijst zot' worden ontworpen. Nader bericht men, dat de werkstaking geëendigd, is, daar de stakers met de aange boden loonsverhooging tot 19 cent genoegen nemen. Men meldt aan de JV. R. Ct. uit Zaandam Zekere Prinsen, wonende op het Zaagsel- pad alhier, kocht verleden week als voeder voor zijn honden eenig afval van den slager. Toen hij bezig was een milt te snijden, streek hij met de nog vochtige hand argeloos langs het gezicht en over een klein wondje. Het gevolg was dat na enkele dagen het gezicht opzwol, waardoor de man reeds Zaterdag geheel blind was en heden-ochted onder de verschrikkelijkste pijnen aan milt vuur is overleden. De ongelukkige was 23 jaar oud en laat een weduwe en een jong kindje na. In de afgeloopen week had te Gouda op den Kleiweg een hevige brand plaats in een rijwielenmagazijn, waarbij de bovenbewoners eene weduwe met vier kinderen, met moeite

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2