Eet Mei Feest ter Zöerslolen. eandidaat heelt gesteld voor de aanst. presidentskeuze na ook het opzienbarend program der zilvermannen met groote meerderheid te hebben aangenomen heerscht onder de ;democraten-zelven zoo groote verwarring en onderlinge verdeeld heid, dat een tegencandidaat onvermijdelijk schijnt, waardoor de triomf van den repu- blikeinschen eandidaat Mc Kinley te zeker der wordt. Ook te New-York in het bijzonder in de agitatie zeer groot. Wel beschikken daar de zilvermannen over een sterken aanhang, en heeft ook de machtige Tammany Ring besloten, Bryan krachtig te zullen stemmen, maar het comité der op 24 dezer onder presidium van Hindley te houden conventie der Oostelijke Staten, heett een manifest uitgevaardigd om vooralsnog een afwach tende houding aan te nemen. De immer redevoerende redenaar Chaun- cey Depew, die in Londen toefde en wegens de ziekte van den Amerikaanschen spoor wegkoning Cornelius Van der Bilt plotse ling naar New-York terug moest keeren, heeft vóór zijn vertrek uit Londen nog even aan een reporter van de St. James Gazette verklaard, dat een groot deel der zilver mannen van de buitensporigheden der Con ventie te Chicago geschrokken zijn, daar zij van vrije aanmunting enkel heil ver wachten, wanneer deze internationaal zijn. Depew meende uit de door hem verkregen inlichtingen reeds als volkomen zeker te mogen aannemen, dat Bryan niet zal ge kozen worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Juli 1896. De Arbeidersbeweging te Schiedam. De proef, welke aan de Stedelijke Gas fabriek alhier genomen is met Zondagsrust, is slechts in zoover gelukt, dat de werklie den om de 4 weken een vrijen Zondag zul len hebben. De machinisten hebben om de andere week een vrijen Zondag. Naar aanleiding van het door de afdee- lingen van den «Ned. R. K. Volksbond", van Patrimonium" en het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" aan den Brandersbond gericht schrijven in zake den toestand der brandersknechts, vooral wat het loon betreft, zijn de besturen van ge noemde afdeelingen uitgenoodigd heden- (Woensdag) avond in de vergadering van den Brandersbond tegenwoordig te zijn. Evenals de directie van den stoommolen »Ne- derlaud" heeft ook de directie van den stoom molen »De Draak" het loon voor de straat knechts met f 1.50 per week verhoogd en voor het billen f4 toegestaan. De molenknechts en zakkers vragen nu ook verhooging van loon hunne eischen zijn f 1 per week meer en een werkdag van 12 urenbij overwerk 20 ets. per uur voor de knechts en 15 ets. voor de jongens, doch geen langeren werk tijd dan van des morgens 5 tot des avonds 9 uur. Deze eischen zijn gisteren ter kennis van de directie gebracht. De directie van den stoomkorenmolen »De Cycloop" heeft den molenknechts, den stoker en machinist, alsmede den straat knechts f 1 verhooging van loon toegekend en de straatknechts 50 ets. Voor het billen is f 4 toegestaan. In de uitgebroken branderij aan de Lange Haven werd gisteren-avond door de bemoeiing van den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond weder een vergadering van molenaarsknechts gehouden. De heer Emond, boekhouder van den stoomkorenmolen »De Draak", die voor een oogenblik binnentrad, werd naar wij uit, goede bron vernemen, in die vergadering door den spreker, De Heer, van Rotterdam, beleedigd. Nadat de heer Emond het personeel van den molen „De Draak" heden-ochtend met die beleediging in kennis had gesteld, hebben zij die tot de afdeeling Scbiedam van den N. N. B. B. waren toegetreden, veor hun lidmaatschap bedankt, terwijl de anderen zich verbonden hebben, zoolang zij aan den stoomkorenmolen »De Draak" werken, nimmer tot dien Bond te zullen toetreden. In het Gildehuis der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond werd gisteren avond eene huishoudelijke vergadering van de nieuw opgerichte afdeeling van mole naarsknechts gehouden, die door enkele patroons werd bijgewoond. In ons verslag van het zilveren feest der typografen-vereeniging» Adelphismus" maak ten wij reeds met een enkel woord melding van het Gedenkboekje dat te dezer gelegenheid in het licht is verschenen. Het boekje, opgedragen aan den bescherm heer der Vereeniging, den heer P. J. van Dijk van Matenesse, levert een terugblik op de lotgevallen der Vereeniging en bevat een staat, behelzende de veranderingen, de namen der leden, hunne inlagen en genietingen vanaf 1 Juli 1871 tot 1 Juli 1896 benevens hun verhouding tot de kas op laatstgenoemden datum alsook bijdragen in proza en poëzie veelal van de leden der Vereeniging ter ge legenheid van het zilveren feest. Het werkje zal zeker, zoowel door zijn aantrekkelijken inhoud als door eene keurige uitvoering, zooals die van de firma H. A. M. Roelants was te verwachten, voor de leden eene aangename blijvende herinnering aan het onvergetelijk zilveren feest zijn. Maandag-avond heeft het bestuur van de typografen-vereeniging» Adelphismus" met den president van de Vaanlelcommissie zijne opwachting gemaakt bij den bescherm heer, ten einde hem den dank der Vereeni ging over te brengen voor het schoone geschenk, dat hij der Vereeniging in het Vaandel heeft vereerd. Van deze gelegenheid werd door het be stuur van »Adelphismus" gebruik gemaakt om den heer P. J. van Dijk van Matenesse, die in December aanst. zijn 25-jarig protec toraat over «Adelphismus" voert, tegelijk met het 25-jarig bestaan een zilveren her- inneringsmedailje aan te bieden. De smid J. G., wonende aan de Hoofd straat alhier, die gisteren in verband met den diefstal ten huize van D. Timmermans, waar hij zich met een valschen sleutel toegang had verschaft, in arrest werd ge nomen, is gisteren-avond omstreeks zeven ure naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht. Een meisje van twintig-jarigen leeftijd in de Gouwstraat te Charlois is lijdende aan »zenuwstuipjes" zóó erg somtijds, dat ook de andere leden van het gezin er door overvallen worden. Men is nog dom genoeg dit toe te schrijven aan tooverij, en er zijn er, die beweren, dat een weduwe van 70 jaar er de schuld van zou hebben. Deze vrouw heeft Zaterdag veel moeten lijden, zoodat zij de toevlucht genomen heeft tot de politie, die hare woning verder deed be waken. Door de Rotterdamsche politie zijn twee mannen gearresteerd als verdacht van de brutale geweldpleging bij eene bejaarde dame aan den Schiedamschen Singel to Rotterdam. In het Ev. Luthersch Kerkgebouw te Rot terdam had eergister-middag het openbaar examen plaats van de leerlingen der Inrich ting voor Doofstommen onderwijs in tegen woordigheid van de ouders der leerlingen, belangstellenden en afgevaardigden van enkele zuster-instellingen. Evenals vorige jaren waren ook thans weder de wanden van het kerkgebouw be hangen met teekeningen en handwerken, door de leerlingen vervaardigd, en welke voldoende bewijzen leverden dat men niet alleen voor het lichamelijke maar ook voor de maatschappelijke opleiding der kinderen oog en hart heeft. Nadat door den voorzitter eenige mede- deelingen waren gedaan omtrent het aantal leerlingen in den afgeloopen cursus verpleegd, en door den directeur, den heer Ic. Bekkers, een inleidend woord was gesproken, werd een aanvang met het examen gemaakt. Beginnende met de laagste klasse konden de aanwezigen bij iedere volgende klasse de gemaakte vorderingen en verkregen re sultaten goed volgen. Bij enkelen waren deze zelfs zeer verrassend. Behalve dat reeds aan elke klasse prijzen waren uitgereikt, kregen de leerlingen, die de inrichting gingen verlaten, aan het einde nog een extra-prijs tot aandenken. De voorzitter sloot deze plechtigheid met een woord van opwekking om deze zoo nuttige instelling krachtdadig te steunen. Moord-Hoogsteden. De arrond. rechtbank te Rotterdam heeft gisternamiddag in de raadkamer vergaderd, wederom de voorloopige hechtenis van den werkman W. J. de Vos, verdacht van moord op den scholier Hoogsteden, verlengd. De directeur van de gasgloeilicht-maat- schappij te Rotterdam deelt mede dat naar zijn natuurlijk geheel onpartijdig gevoelen het gasgloeilicht het nog van het acetyleen- licht wint, daar bij vergelijkende proeven op lichtsterkte de kosten van acetyleen 88 cents bedroeg van het gloeilicht 21, volgens het onderzoek van den directeur van de gasfabriek te Gouda. Maar: het en kan verkeeren, zei Breeroo. In de zitting van den Gemeenteraad, te Delft belegd tegen Vrijdag a. s., zal een voorstel worden behandeld betreffende eene regeling der jaarwedden van de leeraren aan 't gymnasium, benevens een voorstel tot benoeming van leeraren in de natuurlijke historie aan de Hoogere Burgerschool. De feestmiddag in den Officierentuin. De zaal der Officieren-Vereeniging bood gisteren-middag een tooneel, dat een schilder een dankbaar onderwerp voor een schets zou geboden hebben. Hoogst opwekkend was de aanblik, dien zij bij het onthaal der kinderen van de Zustersscholen opleverde. De tallooze kleurrijke toiletjes van de circa 900 meisjes, de geheele bevolking van de leerscholen der Eerw. Zusters, welke de ruime localiteit geheel bezetten, en daar tusschen het blanke gewaad met de zwarte overkleeding der Eerw. Zusters Domini canessen. Geheel die groote menigte opge togen van gulle reine feestvreugde, welke zich bij wijlen in vroolijke zangen uitte het was een tooneel waardig door stift of penseel voor de toekomst vereeuwigd te worden. De kinderen hebben zich zeker in deze feestlijke bijeenkomst uitstekend vermaakt. Door de goede zorgen der dames, die zich met hunne ontvangst belastten, heeft het hun aan niets ontbroken. Ruim werden zij van verschillende versnaperingen bij af wisseling voorzien. Gewoonlijk was het vrij kalm zoolang der kleinen mondjes gevuld waren, maar als de koekjes of bruidsuikers weer verorberd waren, dan barstte de geest drift opnieuw los en uitte zich onder de opwekkende tonen van het orkest de gulle vr«olijke stemming der lieve kleinen in tal van deuntjes, waarin ook het jonge volkje bij voorkeur zijne blijdschap lucht geeft. Kwam een der oudere feestgenooten een oogenblik in het gewoel, dan maakte het jonge volkje een kringetje en was het niet tevreden voor een kort dansje tot aller genoegen was volbracht. De meest geschikte wijze om de jonge gasten voor eenige oogenblikken tot kalmer feestvreugde te stemmen was voorzeker ze te doen genieten van de vertoonin gen van den goochelaar. De heer L. E. Brano, van Brussel, had er dan ook goed slag van het jonge volkje aangenaam bezig te houden. De verrassende toeren, welke hij te zien gaf, wekte de bewondering zoo wel der oudere als der jongere feestgenoot en. In een woord, het was een recht prettige namiddag, waarbij zoowel ouderen als jon geren genoten, maar vooral de kleinen zich naar hartelust vermaakten. Zeker zuller: velen hunner op rijper leeftijd nog me' genoegen denken aan het feestelijk onthaal hun ter gelegenheid van het Gouden Feest der Eerw. Zusters Dominicanessen bereid- BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN. Zitting van Dinsdag 21 Juli. In de heden gehouden zitting was in de eer ste plaats aan de orde de behandeling de inter pellatie van den heer Korteweg betreffende de verbinding van Voorne en Putten met den vasten wal. De heer B 1 u s s lid van Gedep. Staten, ging de oorzaken na, waarom de gewenschte verbinding tot heden uitbleefop locale bijdragen kon niet gerekend wordener was een heftige strijd omtrent de plaats der aansluiting, waardoor het nemen eenei' beslissing zeer moeilijk wasen nadat de concessie aanvrage van den heer Kuys niet doorgegaan was, meldde zich niemanti meer aan voor een concessie. Het eenige wat verbleef was, dat de provincie de geheele zaak voor hare rekening nam, doch Gede puteerden hebben gemeend daartoe geen voorstel te moeten doen, daar de Staten er wel niet toe besluiten zouden. Van verijdeling van pogingen van anderen door Gedep. Staten kon geen sprake wezen. Intusschen vleien Gedeputeerden zich tot het doen van voorstellen in staat gesteld te zullen worden nu de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij een Tramweg wil aanleg gen in verbinding met de Hoeksche Waard en aan genoemde Maatschappij door Gede puteerden is voorgesteld eene wijziging in de concessie aanvrage in dien zin ook eene verbinding met Voorne en Putten wordt opgenomen. Van de Tram weg-Maatschappij is echter nog geen officieel antwoord op het voorstel van Gedeputeerden ontvangen. De heer Korte weg ontkende o. a., dat geen locale bijdragen zullen te krijgen zijn en bestreed ook nog op enkele andere punten, hetgeen door den heer Blussé was aangevoerd. Het deed hem evenwel genoegen te vernemen, dat Gedeputeerde Staten zullen trachten de bezwaren van Voorne en Putten weg te ruimen. Daarna werd aangenomen het voorstel om f 3000 subsidie te verleenen aan het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor de in 1897 te houden tentoonstelling. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van Provinciaal reglement op de jacht en visscherij om het visschen met zegens te verbieden. De heer Visser, die eene geheele wijzi ging der jachtwet wenschelijk achtte, noemde de hier voorgestelde wijziging nutteloos. Wat in de eene provincie verboden wordt, is toch in eene andere geoorloofd. Ook meende hij dat de Staten onbevoegd zijn eene bepaling te maken als hier voorgesteld is. Besloten werd, op voorstel van den heer Visser, om de voorstellen van de commissie naar Gedeputeerden te revieren met ver zoek aan dit college om bij de Regeering aan te dringen op zeer ingrijpende wijzi gingen van de wet op de jacht en visscherij. j Goedgekeurd werden de voorgestelde wij - j zigingen van het reglement voor het vaar water tusschen. Rijn en Schie. waardoor o. a. is bepaald, dat sleeptreinen, uit niet meer dan 11 booten, de sleepboot medegerekend, mogen bestaan en niet langer dan 350 meter en op bevel van den burge meester worden gesplitst, terwijl het voorts verboden is voor tuigen of vlotten voort j te trekken of voort te duwen langs de i andere zijde, dan die van het provinciale jaagpad, dus langs den straatweg Den Haag Delft. Voorts werd goedgekeurd het voorstel om voor 5 jaar f500 subsidie te verleenen aan Krimpen a/d Lek ten behoeve van den j stoombootdienst: Nieuw-Lek- j kerland, Krimpen a/d Lek en Ridderkerk. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 21 dezer, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 251,000 pikols. (Stcf.) Z. D. H. de regeerende Vorst van Reusz bracht gisteren een bezoek aan Hare Majes- j teiten te Soestdijk en gebruikte met Haar het déjeuner. De adjudant van dienst haalde den vorst aan het station af en deed hem by zijn vertrek weder uitgeleide.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2