heden hervat, verlangt zij antwoord der Porte op de eischen, welke door de Christen afgevaardigden gesteld zijn. Den 4n Juli is het handelsverdrag tusschen China en Japan geteekend. De overeenkomst bevat 20 artikels, -welke gebaseerd zijn op het tractaat van Simonoseki. China waarborgt aan Japan het recht om behandeld te worden als de meest begunstigde natie, ofschoon Japan aan China beslist een dergelijk recht heeft geweigerd. Er mogen Japansche fac- toriën in China opgericht worden, maar er is niets bepaald omtrent de rechten, welke geheven zullen worden van hetgeen door die factoriën wordt voortgebracht. Eerst later zal daaromtrent een beslissing genomen worden. Daarentegen is wel bepaald, dat de Zefcin-rechten en de uitvoerrechten gehand haafd zullen blijven. De japanners zijn dus volgens dit bericht door den laatsten oorlog in zeer gunstige conditie gekomen tegenover de Chineezen. Minder gunstig daarentegen schijnt hun positie tegenover de bewoners van Formosa «De inboorlingen zijn in opstand", zegt een telegram uit Singapore aan de Times «en er wordt beweerd, dat de Japanners in een moeilijke positie verkeeren". Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juli 1896. Den leden van den Gemeenteraad alhier is in dato 23 dezer het volgend schrijven van den Secretaris der gemeente toegezonden «Namens heeren Burgemeester en Wethou ders heb ik de eer U mede te deelen, dat bij den Gemeenteraad een schrijven inge komen is van den heer Burgemeester, waarin hij kennis geeft, dat hij zich van 25 Juli tot en met 24 Augustus aanst. uit de ge- gemeente zal verwijderen. «In de waarneming zijner functiën zal worden voorzien op de wijze bij de ge meentewet voorgeschreven." De Arbeidersbeweging te Schiedam. De firma Van Deventer Co. heeft aan de aanvangers en stellers der glasblazerij, die om loonsverhooging gevraagd hadden, medegedeeld, dat aan hun verlangen niet kon worden voldaan. Zij hebben allen zich bereid verklaard voor de tegenwoordige loonen, die hooger zijn dan aan andere glasblazerijen, te blijven werken. Hun werd echter op hun verlangen toegezegd, dat de priemies zouden worden herzien. Zooals wij reeds meldden, werd Dinsdag avond in een uitgebroken branderij aan de Lange Haven een vergadering van molenaars knechts gehouden, waarin de heer Emond boekhouder van den stoomkorenmolen «De Draak" werd beleedigd. De Schied. Crt. geeft van die vergadering het volgend verslag «Deze vergadering was belegd ter verkie zing van twee bestuursleden voor de afdee- ling molenaarsknechts van den N. N. B. B. in de plaats van Th. de Jager en P. van de Water, die beiden als zoodanig bedankt hebbenin hun plaats werden gekozen H. Ruseier en T. den Uijl, die beiden de be noeming aannamen. Het ter vergadering verschijnen van den boekhouder van den stoomkorenmolen «De Draak" oefende een verlammenden invloed op den gang dezer verkiezing, wat De Heer, die de vergadering leidde, aanleiding gaf te zeggen, dat men niet bevreesd behoefde te zijn voor zijn superieuren, dat ieder de vrijheid had zijn meening ronduit te zeggen, en het recht van vergadering was gewaarborgd. De boekhouder verliet daarop de vergadering. «Vervolgens werd besloten Zondag-avond ten 8£ ure weer te vergaderen, om te ver nemen of aan de toegezegde loonsverhooging door de directiën der stoomkorenmolens was gevolg gegeven, om, zoo zulks niet was geschied, Maandag algemeen het werk te staken." Volgens dit verslag zou De Heer zich niet onbehoorlijk hebben uitgedrukt; ons wordt daarentegen verzekerd, dat hij ver gaande uitdrukkingen bezigde, die de kwa lificatie «beleediging" alleszins wettigen. Verder meldt de Schied. Crt. nog het volgende «Op dit oogenblik is de stoommolen De «Cycloop", de eenige, waar alle werklieden loonsverhooging hebben gekregen, door de directie van de andere is de loonsverhoo ging gedeeltelijk toegestaan en gedeeltelijk in onderzoek, waarop Zaterdag eene be slissing te verwachten is. «Wij vernamen, dat, niettegenstaande het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond eerst al het mogelijke had beproefd om de ver gadering van den N.N. B.B. onmogelijk te maken, en het daarom op zijne Zondag avond gehouden vergadering alle molenaars knechts had genoodigd, toch, toen eenige hunner, na de vergadering van den N.N. B.B. te hebben bijgewoond, zich naar de vergadering van den Ned. R. K. Volksbond begaven, hun de toegang geweigerd werd." Dit laatste is beslist onjuist. De uitnoo- diging tot het bijwonen van de vergadering der molenaarsknechts in het Bondsgebouw is in de buitengewone vergadering der af- deeling Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond gericht tot de katholieke molenaars knechts, wijl geen andere de buitengewone vergadering bijwoonden. Na afloop van de vergadering van den N.N. B.B. begaven zich een 50 a 60-tal personen naar het Gildehuis van den Ned. R. K. Volksbond en drongen brutaal het gebouw binnen, voor de wachthebbende politie-agent dit had kunnen verhinderen. Aan hun verzoek om het bestuur en den molenaarsknecht De Jager te spreken kon onder deze omstandigheden zeker allerminst worden voldaan. De politie-agent, die bij het gebouw de wacht had, sommeerde hen in tegendeel onmiddellijk het gebouw te ver laten, waarna zij zich verwijderden. De vergadering van het bestuur van den Brandersbond met de besturen van de af- deeling Schiedam resp. van den «Ned. R. K. Volksbond" «Patrimonium" en het «Algem. Ned. Werkliedenverbond", gisteren avond in het gebouw der Gistvereeniging gehouden, heeft een bevredigend verloop gehad. In eene voortgezette vergadering, heden avond in hetzelfde gebouw te houden, zullen de verlangens der betrokken brandersknechts nader geformuleerd en aan eene nieuwe bespreking onderworpen worden. De loterij-tentoonstelling ter gelegenheid van het gouden feest der komst van de Eerw. Zusters Dominicanessen alhier ten bate van het katholiek onderwijs te houden, zal Donderdag 6 Augustus aanst. geopend worden. Gaarne verbinden wij aan dit bericht eene krachtige aansporing om de voorwerpen, die men als prijs voor de loterij-tentoonstelling zou willen bestemmen, zoo spoedig mogelijk bij een der leden van het comité in te zenden, opdat de tentoonstelling bij hare opening geheel gereed kunne zijn. Te Rotterdam is overleden in den ouderdom van 71 jaar de heer Th. J. W. Oerder, oudste lid der firma Hudig Pieters, in welke hoedanigheid hij een niet onbelangrijk aandeel heeft gehad in het totstandkomen van de geregelde stoomvaartverbinding tus- Rotterdam en Harwich. In hem verliest Rotterdam een werkzaam, achtenswaardig burger, bij wien alles wat tot ontwikkeling der scheepvaart van Rotterdam kon leiden, grooten steun vond. Gisteren is onder leiding van den heer Den Braanker de haan van den toren van de Nieuwe Kerk te Delft afgenomen. Het gevaarlijke werk is zonder ongelukken alge- loopen. De bliksemafleider moet ook gere pareerd worden. Het monument uit Padua voor prins Willem Frederik George is gisteren per rijksvaartuig te Delft aangekomen en daarna overgebracht naar de Nieuwe Kerk, om aldaar in het koor geplaatst te worden. Te Delft zal opgericht worden «De Delft- sche Bank" met een kapitaal van f 400.000, zijnde eene voortzetting van de bankierszaak van de heeren Gerlache te Delft. Als commissarissen zullen optreden baron Van Brienen te 's-Gravenhage en de heer Van Schaik, lid van de firma van R. H. van Schaik en zonen te Delft. Als directeuren treden op de heeren Gerlache, bankier te Delft en N. Bremer, chef de bureau bij de Wissel-en Effecten- bank te Rotterdam. De oprichting geschiedt met ingang van 1 Januari a. s. BINNENLAND. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Zitting van Dinsdag 21 Juli. In deze zitting werd goedgekeurd het voorstel, om f8000 op de begrooting te brengen ter bevordering der veefokker ij door het hcuden van stierenkeuringen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek der Zaaivereeniging te Oud-Beierland, om wijziging van het reglement ter bevordering der paardenfokker ij. Het voorstel, om aan Maassluis over 1897, 1898 en 1899 een tegemoetkoming uit de provinciale fondsen toe te zeggen in de kosten van het op diepte houden der haven van 1/i, tot een maximum van f 1500, werd aangenomen. Mede werd goedgekeurd het voorstel tot het verleenen van subsidie in de kosten van vervanging der houten beschoeiing langs de haven van Maassluis aan de Goveit-van- Wijnkade door een bazaltmuur. Het voorstel tot wijziging van het pro vinciaal reglement op de wegen en voetpaden omtrent het houden van en het rijden met hondenkarren, gaf aanleiding tot ver schillende opmerkingen. Aangenomen werd een voorstel—Waldeck bepalende, dat de honden niet alleen in de kom der gemeenten, maar ook op de buitenwegen gemuilband moeten zijn, en een voorstelDe Kruijf, bepalende den leeftijd van de bestuurders van hondenkarren van 16 op 14 jaar. De geheele wijziging werd aangenomen met 42 tegen 26 stemmen. De kwestie van het subsidie voor het krankzinnigengestichtteDelft werd op voorstel des voorzitters, aange houden tot November, wegens afwezigheid van den heer Van der Mandele, die verhin derd is thans aanwezig te zijn, doch op wiens aanwezigheid als lid van de minderheid der commissie, prijs is te stellen. Zitting van Woensdag 22 Juli. In deze voortgezette zitting kwam aan de orde het voorstel tot wijziging der Pro vinciale kiestabel, strekkende omRotter- dam te splitsen in 5 kiesdistricten. Door Gedeputeerde Staten werd voorge steld te besluiten deze wijziging ten krach tigste te ontraden en hun op te dragen dit aan den Minister van Buitenlandsche zaken mede te deelen. Door den heer Bichon van IJ se 1- monde werd voorgesteld te besluiten om aan den Minister te kennen te geven, dat de Staten geen bezwaar hebben tegen de ontworpen wijziging, doch de voorkeur zouden geven aan een meer omvangrijke herziening in den geest van de additioneele artikel der grondwet met splitsing in elk geval voorde groote gemeenten. Het eerste deel van het voorstel van den heer Bichon om den minister kennis te geven, dat de Staten geen bezwaar hebben tegen zijn ontwerp, is daarna met 38 tegen 16 stemmen verworpen, waarna de heer Bichon het tweede gedeelte van zijn voorstel introk. Het voorstel van Gedeputeerde Staten is met 40 tegen 14 stemmen aangenomen. Besloten werd voorts tot verhooging van het tractement van den brug wachter over de Oude Maas van f800 tot 1000. Aangenomen is een voorstel om Gedepu teerden uit te noodigen, voor het opmaken der bestekken voor de vaartverbete ring van den Waterweg tusschen den IJsel bij Gouda en de Ringaavrt van den Haar lemmermeerpolder de state te raadplegen, of daarin zullen worden opgenomen bepalingen omtrent maximum-arbeid en minimum-loon eB zoo ja welke. De geheele provinciale huishoudelijke be grooting van uitgaven en inkomsten werd aangenomen met verhooging van de op centen op grondbelasting tot 9, daar het amendement— Korteweg om voor ongebouwd op 8 te laten, werd verworpen. Bij het eindigen der pianolessen en die in de muziekgeschiedenis van H. M. de Koningin, heeft het H. M. de Koningin- Regentes behaagd den heer J. Stortenbeker, muziekleeraar van H. M. de Koningin, te begiftigen met het ridderkruis der Oranje- Nassauorde, terwijl H. M. de Koningin den heer Stortenbreker vereerde met HD. portret in kabinetformaat in zilverencadrement. De beide onderscheidingen werden door HH. MM. zelve den heer Stortenbeker over handigd. Dgbl Atjeh. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van gisteren gedag- teekende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh «Eergisteren naar Kroeng Gloempang en Senelop. Bij terugmarsch waren talrijke benden in de V Moekims Montassik. Gesneu veld 2 en gewond 42 militairen beneden den rang van officier." Onder dagteekening van gisteren seint de Indische correspondent van het Alge meen Handelsblad «Twee bataljons hebben gisteren een tocht naar Tjot Rang en Senelop, ten oosten van onze stelling in de XXVI Moekims, gemaakt. Onze troepen ondervonden hevigen tegen stand. Gesneuveld zijn 8, gewond 36 min deren. Een officier en 20 minderen werden door de warmte bevangen. «Een Europeesch soldaat van de post Siroen is gedeserteerd met medeneming van zijn Beaumont-geweer en patronen." De St. Yincentiusfeesten. Men schrijft ons uit Den Haag: Op luisterrijke wijze is gister-avond de viering van het gouden feest der St. Vin- centiusvereeniging geopend met een plech tige vergadering in de groote zaal van het Kon. Zool. Bat. Gen. te 's Gravenhage, een vergadering, tot dusverre eenig in de historie van het Katholieke Nederland, vereerd als zij was met de tegenwoordigheid van Z. Exc. mgr. Lorenzelli, pauselijk internuntius, en van HH. DD. HH. de aartsbisschop en de bisschoppen van Haarlem, Den Bosch en Breda (Z. D. H. de bisschop van Roermond was wegens zijn hoogen leeftijd verhinderd te komen zijn vertegenwoordiger was de hoogeerw. heer mgr. Everts, lid der Tweede Kamer). Voorts was aanwezig schier de gansche geestelijkheid van de Residentie, tal van geestelijken uit den omtrek, eerw. broeders van de verschillende gestichten, tal van Vincentianen, ook van buiten de stad, en vertegenwoordigers van Haagsche katholieke corporatiën. Van de autoriteiten der St. Vincentiusvereeniging dienen ge noemd de hoogeerw. heer dr. Reeping, president van den hoofdraad te Munster en de heer de Kemphunen, die de hoofdraad van België (Gent) vertegenwoordigt. De galerijen waren ingenomen door de dames. De vergadering was zeer enthousiast. Het Het gebouw was fraai versierd met groen, schilden, trofeeën. Nadat door het gemengde koor van broeder Leo het Ecce Sacerdos van P. Rampis aangeheven toen het Episcopaat en de overige geestelijken binnenkwamen was gezongen sprak de president van den hoofdraad, de heer Borret, een welkomst woord, waarin hij o. a. dankte voor de eer der tegenwoordigheid van zoo hooggeplaatste geestelijken en ook kortelijk wees op het verheven karakter der schoone feestviering. Door den sectretaris van den hoofdraad, den heer Bevers, werd verslag uitgebracht over het 50-jarig bestaan der Vereeniging, waar uit den grooten vooruitgang en de zegenrijke werking der jubilaresse ten duidelijkste bleek. Het zangkoor voerde nu uit de Hymne op het gouden Feest van R. Kallenbach, woorden van broeder Florentius, waarna dr. Schaepman het woord bekwam. Dr. Schaepman, herinnerend aan het woord van den apostel betreffende de macht van de liefde, schetste St. Vincentius als den man, die aantoonde, dat de liefde nim mer vergaat. Frankrijk lag diep gezonken hij deed het herboren worden door zijn grootsche werken van barmhartigheid. Ook in onze eeuw deed zich het ver schijnsel voor, dat de liefde als schuil scheen gegaan, de ellende groot was en zich boven dien keerde tegen de dingen der eeuwig heid. Toen werden de conferentiën opge richt, die ook tot ons vaderland kwamen. Wat zij wrochten, getuigde het verslag Een misverstand omtrent den dag van de ope ning der feesten deed ons gisteren onder de rubriek: „Laatste Berichten" als reeds geschied voorstellen, wat als program behoorde vermeld te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2