meer voorgekomen onder de Engelscbe sol daten aldaar. De opstand in Matabelenland duurt nog steeds onverpoosd voort. De Chartered, Com pany heeft een telegram uit Boeloewayo van eergisteren ontvangen meldende, dat een kolonne onder kapitein Laing gelegerd in de streek van het Matoppo-gebergte, is aangevallen. Maandag-morgen vroeg is het gevecht begonnen, 'twas zeer hevig. De vijand is teruggeslagen. Hij had negentig dooden. De Engelschen hadden vier blanken dooden en vijt-en-twintig inboorlingen. Daarbij elf gewonde blanken en ook vijf-en-twintig gewonde inboorlingen. Latere berichten uit Japan maken het hoogt waarschijnlijk, dat minstens 30,000 personen zijn omgekomen bij de ramp, ver oorzaakt door de vloedgolf van 15 Juni. De verwoesting blijkt dus veel grooter te zijn dan men eerst dacht. In de prefectuur van Iwate zijn volgens de officieele opgaven 25,043 personen omgekomen en 1244 ge kwetst 5030 huizen werden vernield. Er komen aanzienlijke giften in tot leni ging van den nood, maar daar veelal geheele huisgezinnen uitgestorven zijn, is de ellende betrekkelijk minder groot dan het verlies van menschenlevens. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 Juli 1896. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat hij zich van 25 Juli tot en met 24 Augustus aanst. uit de gemeente zal verwijderen. In de waarneming zijner functiën zal worden voorzien op de wijze bij de ge meentewet voorgeschreven. De vergaderingen van het bestuur van den «Brandersbond" met het bestuur der onderafdeeling brandersknechts van den «Ned. R. K. Volksbond," en de besturen der afdeeling Schiedam van «Patrimonium" en het «Alg. Nederl. Werkliedenverbond" heb ben voorloopig tot resultaat gehad, dat volkomen eenstemmigheid is verkregen om trent de gestelde minimum-eischen voor het loon in de branderijen. Daarbij is tevens bepaald dat het persgeld als minimum op een cent per kilo is gesteld. Ook de jongensarbeid in de branderijen is ter sprake gebracht. Daaromtrent werd besloten, dat geen jongens beneden den leeftijd van 18 jaar in de branderijen zouden mogen werkzaam zijndit besluit zou echter geen terugwerkende kracht hebben. Heden-avond zal het bestuur van den Brandersbond opnieuw met bovenbedoelde besturen vergaderen, teneinde de loonkwestie tot eene bevredigende oplossing te brengen. Woensdag-namiddag is in de Eerste Katendrechtsche haven bij Rotterdam ten overstaan van de namens de Portugeesche regeering uitgenoodigde commissie, een aanvang gemaakt met de beproeving van het voor rekening dier regeering door de heeren A. F. Smulders te Slikkerveer gele verde ijzeren droogdok. Het Droogdok is bestemd voor St. Paul de Loanda aan de westkust van Afrika. Woensdag-avond is tusschen Rotterdam en IJselmonde ter hoogte van de Rozen straat een groote ruit ingeworpen van het postrijtuig van den trein die 8.10 uit Rot terdam vertrekt. De conducteur die aldaar aan het werk was, kreeg de stukken van de ruit tegen het aangezicht. Bij de lossing van een beurtscheepje uit Hansweerd, liggende aan de Leuvehaven W.z. te Rotterdam, en geladen met zaad voor den heer A. Poortman, ontstond eer- gisteren-ochtend een geschil, waarmede zich een bestuurslid van den N. N. B. B. be moeide, omdat de zakken met zaad gelost werden volgens een tarief beneden het daarvoor in de loonlijst vastgestelde. De mannen, die op dat oogenblik met het los sen van het zaad bezig waren, eindigden daarmede, nadat hun op die inbreuk op de loonlijst was gewezen, doch zij werden weldra door andere werklieden vervangen, die nu onder toezicht der politie met de lossing voortgingen. Gisteren-avond om 8 uren vertrok van Rotterdam met het stoomschip Olaf Kyrre naar Bergen, om vervolgens met een toe ristenboot naar de Noordkaap te reizen, Z. M. Leopold II, koning van België. Vergezeld van twee adjudanten en twee bedienden, kwam de koning, die streng incognito onder den naam graaf Van Ravensteijn reist, te 5 u 19 (spoortijd) aan het station Beurs aan, wandelde een uurtje door de stad en dineerde daarna zeer eenvoudig in het Maas hotel in de Boompjes. Hij bleef daar tot kort vóór het oogenblik van vertrek. Het stoomschip Olaf Kyrre is een der passagiersstoomschepen van de firma D. Burger Zoon, die, ingericht volgens de nieuwste eischen des tijds, een geregelden dienst tusschen Rotterdam en Noorwegen onderhouden. Zelden vertrok een vorst zoo ongemerkt van Rotterdam als gisteren-avond de Koning der Belgen. Bij het vertrek wandelde Z. M., een sigaar rookende, op het dek, zonder dat iemand notitie van hem nam. (JV. R. Cf.) In de Wijde Kerkstraat te Rotterdam is in den gevel van het pakhuispand der firma A. J. Polak Zonen de getrouwe naboot sing aangebracht en Dinsdag onthuld van het huisje, waarin Erasmus met zijn moeder woonde. Boven den luifel in het midden van het geveltje prijkt de beeltenis van den be roemden geleerde, geschilderd naar een plaat, op het gemeente-archief van Rotterdam berustende, terwijl ter weerszijden daarvan de volgende opschriften zijn aangebracht Te half negen eergisteren avond had een felle uitslaande brand plaats aan den straat weg van Rotterdam naar Overschie op circa 5 minuten gaans van den tol aan de Heul. De brand had plaats in eene groote party mest en stroo, toebehoorende aan P. Van Holst in de Noordmolendwarsstraat te Rot terdam. In den aanvang ontstond gevaar voor de faecaliënloodsen, toebehoorende aan de ge meente Rotterdam, voor den dienst der gemeente-reiniging. De loodsen werden aan ééno zijde een weinig geblakerd, doch de vlugge aanwezigheid der Rotterdamsche brandweer wendde alle gevaar af. Het stroo en de mest werden nagenoeg verkoold. Om den brand te blusschen, waren weldra in werking de handbrandspuit van den heer Van Stolk en de spuiten 17 en 23 der ge meente Rotterdam. Deze spuiten bleven in werking, totdat te 10.15 een der wethouders en de veldwachter van Overschie verschenen, die de spuiten 17 en 23 voor hare hulp bedanktendie van de firma Van Stolk Zonen bleef nog eenigen tijd in werking. De brand was tot op grooten afstand, zelfs te Delft zichtbaar. Schipper Winthorst, beurtschipper van Hazerswoude op Delft, had Dinsdag-avond het ongeluk met zijn vaartuig, geladen met vrachtgoederen van Rotterdam, ter hoogte van den Delftschen watertoren op den wal te varen, met het gevolg, dat de schuit water schepte en naar de diepte ging met den geheelen inhoud. De schipper en zijn knechts zijn er goed afgekomen. Woensdag is men begonnen de schuit te lichten. Woensdag-ochtend schoot een groot vat, dat in de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft opgeheschen moest worden, van het touw en kwam terecht op de werklie den Hoogendijk en Ham. De eerste brak hierdoor een der beenen, tecwijl de laatste eene vrij ernstige wond aan 't hoofd bekwam. BINNENLAND. Bij Kon. Besluit is mr. Th. L. M. H. Borret, president van den hoofdraad der vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, te 's-Gravenhage benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. (St. Cf.) H. M. de Koningin-Regentes, vergezeld van freule van Ittersum, bracht gisteren middag om vier uur een bezoek aan het St. Pieters en Bloklands gasthuis en daarna aan het Roomsch-Katholiek Liefdehuis (St. Joriskerk) te Amersfoort. Aan den Minister van Waterstaat is een adres gericht door de vereeniging van beet- wortelsuikerfabrikanten in Nederland. In het adres worden eenige wenschen ken baar gemaakt met betrekking tot het ontwerp- algemeene maatregel krachtens de veilig heidswet. Aljeh. Het Bbl. ontving gisteren hel volgende telegram «Gisteren zijn drie bataljons uitgerukt naar Lamnga. Onze troepen verrasten het bekende bendehoofd Nja Makam. Deze sneu velde, terwijl zijn vrouw, kinderen en acht- en-vijftig volgelingen in onze handen vielen." Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van gisteren gedag- teekende telegram van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh «Gisteren Lamnga omsingeld, Nja Makam gevangen en gefusilleerd. Geen verliezen onzerzijds. «Kolonel Stemfoort bezocht VI en IV Moe- kims. «Toestand gunstig. Terugkomen der be volking is toenemende." Dinsdag werd de 's-Gravenhaagsc'ne stoom- bootdienst om zoo te zeggen ingewijd door een feesttocht met de Koningin Wilhelmina, van 's-Gravenhage over Delft naar Overschie en terug. De Koningin Wilhelmina is de eerste der 5 motor-stoombooten, welke door de maatschappij in de vaart worden gebracht. Over 14 dagen komt de Koningin-Regen tes in de vaart. De St. Yincentiusfeesten. Het feestdiner in de groote zaal van het Kon. Zoöl Bot Gen. te 's-Gravenhage ving, zooals wij reeds melden, gisteren-middag te 3 uren aan, In afwijking van hetgeen wij reeds omtrent de plaatsing der gasten mededeelde, ontleenen wij aan de Resi dentiebode, dat er behalve de hoofdtafel, die in het midden stond, 20 bijtafels waren aangerecht. Aan de hoofdtafel waren gezeten ZEx. mgr. Lorenzelli, HH. DD. HH. de Bisschop pen, mgr. Everts, de andere hooge geeste lijken, die bij het feest tegenwoordig waren, een groot deel der geestelijkheid van de stad en de leden van den Hoofdraad te zamen ruim 70 in getal. De hoofdzetel werd ingenomen door mgr. Lorenzellinaast hem zaten de Bisschoppen, mgr. Everts en mgr. Lans, tegenover hem mgr. Borret, naast wien weder waren gezeten de hoogeerw. heeren Heijligers, Callier, Rupping, Schaep- man en Scapinelli. Verder waren de aan- zittenden gerangschikt naar hun waardigheid de leden van den Hoofdraad waren daarbij geplaatst tusschen de eerw. heeren geeste lijken. Aan de bijtafels zaten de conferentiën van 's-Gravenhage en de Vincentianen van buiten er was geloot om de plaatsing zoodat, nie mand zich te beklagen had. Er waren 100 kelners, die ieder het nummer van hunne tafel droegenop alle tafels prijkte fraaie bloemruikers. Er werden natuurlyk vele heildronken uitgebracht, het eerst door Z. D. H. mgr. van de Wetering, die in het Fransch een dronk wijdde aan Z. H. den Paus en de verzekering gaf, dat Nederland voor geen volk onder doet in gehechtheid aan den H. Stoel. In naam van het Episcopaat, de geestelijk heid en het katholieke volk legde hij daarbij de getuigenis af van de volledige, onbegrensde onderdanigheid aan Z. H. den Paus. Z. D. H. betuigde vooral zijn dank voor de jongste encycliek Satis Cognitus en sprak de beste wenschen uit voor Z. H. den Paus. Moge de goede God de bede van Nederland ver- hooren en Z. H. Leo XIII nog vele jaren aan het hoofd der Kerk laten. De toost van den Aartsbisschop eindigde met de woorden: Evviva PapeRe (Leve de Paus-Koning), tot driemaal enthusiastisch herhaald door de Vincentianen. Door Z. Exc. mgr. Lorenzelli werd antwoord op dezen heildronk var. den Aarts bisschop in de Fransche taal de volgende toost gehouden De stichting van het werk, waarvan gÜ heden met zooveel luister en opgewektheid, het 50-jarig bestaan viert, kan met recht gezegd worden te zijn geweest de dageraad van de vrijheid, welke de onbekrompen goedheid van het Regeerende Huis en de geest van rechtvaardigheid van zijne regee ring, aan het Katholicisme in Nederland wilden verleenen en hebben verleend. Door deze weldadige vrijheid heeft zich niet alleen het leven van onze godsdienstige» geestelijke en maatschappelijke instellingen op bewonderenswaardige wijze weten te ontwikkelen, maar hebben ook de gevoelens van liefderijke gehechtheid aan het Door luchtige Vorstenhuis in het hart van alle Katholieken van het Koninkrijk, de diepste, meest krachtige en onuitroeibare wortels geschoten. Daarom kan men getuigen met de kracht eener volkomen zekerheid en met het recht van een onbetwistbare waarheid, dat men alle Nederlandsche Katholieken immer rond om den Troon geschaard zal vinden naast de andere getrouwe en brave onderdanen- Geen Katholiek, dien naam waardig, zal zich kunnen onttrekken aan de liefde voor en aan de verdediging van de Monarchie, wier zaak ten nauwste verknocht is aan de maatschappelijke orde en de burgerlijke godsdienstvrijheid en niet minder aan die van de macht, de onafhankelijkheid en het welzijn van Nederland. Bekleed met de hooge eer, Zijne Heilig heid, Onzen Pauselijken Souverein Leo X1Ü, bij het Koninklijk Hof der Nederlanden te vertegenwoordigen, acht ik mij gelukkig, bij deze plechtige gelegenheid mijn glas op te heffen voor deze zoo aanzienlijke, zoo achtbare en indrukwekkende vergadering en U voor te stellen, Monseigneur den Aarts bisschop, Monseigneuren de Bisschoppen, eerwaarde heeren priesters en geestelijken, geachte heeren, met mij te drinken op de gezondheid en het welzijn van Hare Maje steiten, de Koningin en de Koningin- Regentes 1 Door mgr. V. d. Wetering was het vol gende telegram uit Rome ontvangen. «De Allerheiligste Vader verheugt zich zeer, dat gij met de overige Bisschoppen zijt bijeengekomen om het feest der H. Vin- centius-Vereeniging op te luisteren. Hij vertrouwt, dat uit Uw aller bijeenkomst nieuwe krachten door de Katholieken worden verkregen tot beoefening der liefde en tot opwekking van het godsdienstig leven. Z. H- verleent ,U en den Vincentianen den Apos- tolischen zegen. «Kardinaal Rampolla" Het volgende telegram werd verzonden aan H. M. de Koningin-Regentes. «De Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo in Nederland bijeen, in tegenwoor digheid der Bisschoppen, biedt U. M. oprechte hulde en betuiging van onveranderlijke aanhankelijkheid. Na de voorlezing !van het telegram aan H. M. de Koningin-Regentes riep de verga dering driemaalhiep, hiep, hoeraen werd het Volkslied uit volle borst aangeheven. De heer Borret wijdde een dronk aan mgr. Lorenzelli in een toost, waarin hij herdacht de toegenegenheid van den H. Stoel voor Nederland, o. a. blijkende uit het be houd van ons gezantschap bij ons hof. De heer Van den Biesen wijdde een dronk aan de bisschoppen en de geestelijkheid. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem bracht een toost uit op de leden der Vereeniging. Het was in zijn diocees, dat de Vereeniging ontstond en de hoofdleiding verbleef. Mgr. achtte het niet noodig in 't bijzonder de werken der Vereeniging na te gaan, maar stelde bijzonder in het licht, dat de liefda digheid slechts het middel is, het doel heiliging der leden. Nog dezen morgen had Mgr. gebeden, dat het streven der Vereeni ging steeds zoo blijven zou. Die bede voor de heiliging zou God zeker verhooren. De vergadering, blijkbaar onder den indruk van die uit het hart gewelde woorden, stemde daarmede geestdriftig in. De heer Lans, van Haarlem, stelde een toost in op den hoogeerw. heer Callierde heer Weve dronk op dr. Schaepman, den dichter en redenaar. Gisteren-avond was er een soirée musicale in den tuin van het Vincentiusgesticht, ge- feven door het muziekkorps van den Ned. t. K. Volksbond. Een parterre-verlichting was aangebracht, terwij! lampions van boom tot boom reeds slingerden. Ook de gas-illu- Aedibus his ortuB mundum decoravit Erasmus Artibus ingenius, religioue, fide en Erasmus die het light eerst sagh in dit gebouw Bestraelt al swerelds rond met godsdienst, konst en trouw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2