Grieksche leger, die verdacht worden van medeplichtigheid, zijn in hechtenis genomen. Men vertelt, dat de Mecedoniërs over al de Grieken als verlossers begroeten en zich bij hen aansluiten. Een talrijke Grieksche bende is geland te Kavala en opgetrokken naar Sereszij richt proclamaties tot de bevolking en roept deze op om de Grieksche broeders, gekomen om hun het Turksche juk te helpen afschudden en de Bulgaren tegen te werken, te steunen. Een soortgelijke be weging, zegt men, is op handen in Epirus. Omtrent de gewijzigde houding welke de keizer van Rusland moet hebben aange nomen tegenover de Porte, weet de Daily News mede te deelen, dat die wijziging het gevolg is van de officieele documenten, welke in de handen van den Czaar zijn ge komen door de bemoeingen van zijn bloed verwanten te Londen, Kopenhagen en Athene. »Het is geen geheim", zegt het bladdat achtien maanden geleden mr. Gladstone, de hertog van Argyll en de hertog van West minster al hun pogingen hebben aange wend ten voordeele van de Christen onder danen der Porte en een brief van den her tog van Westminster, welke verscheen in de Grieksche pers, heeft steeds meer belang stelling opgewekt in de zaak der Cretenzers rebellen. Het zou voorbarig zijn te voor spellen, welken keer de zaken in Zuid-Oost Europa eerstdaags zullen nemen, maar er schijnt ten minste eenige hoop te bestaan, dat het einde van het schrikbewind in Tur kije in het zicht is." De cholera blijkt in Egypte nog steeds voort te woeden. Zij blijkt vooral slacht offers te maken onder de vooruitgeschoven posten van de epidemie te Suardi. Ver scheidene Engelsche officieren zijn over leden, doch de evpeditie vermindert. Aan de grens heerscht typhus. De troepen zijn ontmoedigd. Het stijgen van den Nijl ge schiedt langzaam en is nauwelijks voldoende om het land te overstroomen. De opstand in Matabelenland blijkt nog volstrekt niet bedwongen te zijn. Het moet er geducht gespookt hebben in den nauwen bergpas, waar Nicholson dezer dagen door de onzichtbare Matabelen met een zeer goed gericht vuur bestookt werd. Zijn Cape Boys trachten nog de »kopjes" te beklim men, maar de Matabelen schoten zoo raak alsof het Boeren waren en er vielen in enkele minuten zoo veel mannetjes, dat vluchten het eenige redmiddel was De Foss. Zgt meent, dat, nu de hulp van geregelde Engelsche troepen wordt aange vraagd, Rhodesia tot rijksland moet worden verklaard en het charter der Companij buiten werking gesteld maar bij den grooten invloed, dien Cecil Rhodes nog steeds schijnt te bezitten, is het zeer de vraag of de Engelsche regeering tot dien maatregel zal overgaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 Juli 1896. De Schiedamsche processie ter vereering der HH. Martelaars van Gorkum vertrok hèden-ochtend ten getale van 650 pelgrims, onder geleide van eerw. heeren geestelijken der O. L. Vrouwe-parochie, naar Brielle. Onder begunstiging van fraai weder ver trokken de pelgrims omstreeks ure met twee stoombooten van het Hoofd. In de kerk op het H. Martelveld te Brielle werd ten 10 ure eene plechtige H, Mis opgedra gen, waarna de gewone oefeningen werden gehouden op de gewijde dierbare plaats, die getuige is geweest van den geloofsmoed en de hjdenskracht onzer hoogvereerde vaderlandsche Bloedgetuigen. De zeer- eerw. pater J. d. M. Daniëls, pastoor der St. Jans-parochie, en de weleerw. heer J. J. R. M. Postma, kapelaan der O. L.Vrouwe parochie, hebben bij de verschillende oefe ningen de feestreden gehouden. Heden-avond omstreeks 7 ure wordt de processie te dezer stede terug verwacht, waarna in de O. L. Vrouw Visitatiekerk het plechtig lof tot dankzegging wordt gehouden, waaronder de zeereerw. heer M. P. R. Droog, pastoor der O. L. Vrouwe parochie, den pelgrims een opwekkend woord tot besluit der bedevaart zal toespreken. In aansluiting bij hetgeen wij reeds om trent het Sneert van de »Rotterdamsche Katholieke Zangvereeniging Verhulst" hebben gemeld, kunnen wij nog mededeelen, dat leden van den Ned. R. K. Volksbond, af- deeling Schiedam, tot dit concert toegang hebben tot de prijzen van f0.50 le rang en 25 ets 2de rang. Kaarten zijn voor hen aan het Bondsgebouw te verkrijgen. eenerzijds en de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude anderzijds. Reeds op 13 Juli jl. had deze wet de koninklijke sanctie verkregen. Belanghebbenden worden verwittigd, dat alle vreemdelingen, die zich naar Turkije begeven, binnen de grenzen van het Otto- mannische Rijk niet worden toegelaten dan voorzien van een regelmatig paspoort, door een Turksch gezantschap of een consulaat geviseerd. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant van heden (29 Juli). de belastingen wenschen geplaatst te worde'" Er zijn 100 plaatsen beschikbaar. Sedef' 1893 had er geen examen plaats. Naar de J. B. meldt, heeft de Indisch® regeering aan den Minister van Koloniën vooi' gesteld, om op de begrooting voor 1897 te rekenen op definitieve invoering deropiufl1' régie op geheel Java. Sedert 22 dezer hebben ongeveer 90Ö passagiers per dag van de s'Gravenhaagsch«n stoombootdienst op Rotterdam gebruik ge' maakt. Zondag jl. maakten 1600 personen van deze aangename gelegenheid gebruik om een tochtje van en naar Delft te maken- Van den goedkoopen trein der H. IJ. S- M. naar Amsterdam werd heden door onge* veer 900 personen gebruik gemaakt. Met den pleiziertrein van de Staatsspoormij- uit Nijmegen kwamen gisteren-ochtend 950 personen te 's Gravenhage. Nu, wegens de afronding van den Dell* landschen muur voor Scheveningen, het daar onlangs van Gemeentewege aangelegd slag zal vervallen, heeft permanente commissi® uit de reederij gisteren-namiddag aan strand naar een geschikte plaats omgezieU) waar een nieuwe afrit van de hoogte naar het strand kan worden gemaakt. De sigarenmakers van de fabriek det firma A. van Vliet aan de Lage Zijde onder Aarlanderveen hebben gisteren het werk gestaakt, wegens ontslag van twee werklieden- Twee bestuursleden van den Sigarenmakers' bond schijnen met den heer Van Vliet te onderhandelen. Door de commissie voor de kinderfeesten op Koninginnedag te Haarlem, is besloten 2000 kinderen een boottocht te laten maken naar de Crucquins en naar Spaarndam, 200Ö anderen te laten zingen op de Groote Markt en 2000 der kleinsten te onthalen in school lokalen. Aan de bakkerijen en broodfabrieken te Amsterdam is een circulaire verspreid, na mens het comité, gevormd uit de verschil* lende gezellenvereenigingen, waarin verteld wordt, dat reeds sedert eenige maanden een vakkorps bezig is, tot het verkrijgen va» afschaffing van nachtarbeid en het were® van het stelsel om »in de kost" te werkeHi waardoor gehuwde gezellen worden achter gesteld bij ongehuwden. De hoofdzaak echter, waarvoor het vak korps optreedt, is de afschaffing van ded nachtarbeid. De oorzaak dat nog niet de afschaffing van den nachtarbeid is verkregen, kom' volgens den steller der circulaire alleen doof de slechte organisatie der bakkersgezellen- Dat die zoo gebrekkig is, wijt hij aan de verschillende beginselen, die verschillend® groepen van bakkers zijn toegedaan, en juist daarom is het zoo nuttig, meent hij' dat nu met een bepaald doel een vakkorps bestaat, waarvan ieder lid kan worden. Wan' dat is toch een feit, dat ieder afschaffing van nachtarbeid verlangtdaarvoor kan men dus ook gezamenlijk strijden. Vóór of op 1 Augustus worden de ant woorden der gezellen ingewacht, opdat men dan zal kunnen overzien, hoe sterk men is- Een deel der Marnixstraat tusschen den Stads-Schouwburg en de Leidschekade te Amsterdam werd Dinsdag-morgen door het springen van een kraan der Vechtwaterlei' ding in een kanaal herschapen. Het watef stond ongeveer een voet hoog op de straat- zoodat de bewoners hun huizen niet konden verlaten. Door de vereende krachten van beambten der straatreiniging en der duin waterleiding werd het gebrek in uur een tijds verholpen, en de straat weder begaanbaar gemaakt. Door dr. Meulenholf werd in den Genees kundigen Raad van Drente gewezen op h®{ nadeelige van het gebruik van bedrukt d beschreven papier, om gebruikt te worden Gisteren-namiddag wist aan het station D. P. te Rotterdam een gevangene aan het toezicht van een rijksveldwachter te ont snappen. Door dezen achtervolgd, rende hij het Stationsplein op, doch werd spoedig met de hulp van een politie-agent en van eenige burgers gegrepen. Heden-ochtend ure is, slechts enkele minuten nadat een goederentrein zich van het station D. P. te Rotterdam naar Amsterdam in beweging had gezet, de conducteur le kl. Evertsen door onbekende oorzaak onder den trein geraakt. Den onge lukkige werden hoofd en linkerband afge reden. Evertsen laat vrouw en 4 kinderen achter. Een voorstander van Katholiek onderwijs heeft aan de »Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs" f 7000 geschonken, voor de oprichting van een sschoolgeldfonds" zich ten doel stellende te voorkomen, dat kinderen, wier ouders het schoolgeld voor de Katholieke school niet kunnen betalen, naar een openbare school worden gezonden. Uit de rente dezer f 7000 zal het Katholiek onderwijs voor een 60-tal kinderen worden bekostigd. Bij onderzoek is gebleken, dat bij de inbraak ten huize van den heer Jac. Koopman, gymnastiek-onderwijzer en rijwielhandelaar in de Van Oldebarneveldtstraat te Rotterdam een som van 300 gulden is ontvreemd. Gisteren-morgen om 5 uur heeft op de Maas nabij de werf van het etablissement- sFeyenoord", een aanvaring plaats gehad tusschen de stoombooten Nijmegen II en Noordster. Laatstgenoemde boot moest naar de werf worden gebracht, terwijl de Nijme gen II naar hare ligplaats terugging. Den 4en Auguustus zal te Rotterdam eene bijeenkomst worden gehouden van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, waar op afgevaardigden uitgenoodigd zijn der werkliedenvereenigingen te Rotterdam. O.m. zal ter sprake worden gebracht de houding van de firma Regout te Maastricht tegen over hare arbeiders die het werk hebben gestaakt. Getracht zal worden aan de Maastrichtsche werklieden geldelijken steun te verleenen. Men schrijft aan de N. D. Ct. uit Maas land dd. 27 dezer. Toen de bouwman J. v. V, aan de Oost- gaag onder deze gemeente, gisteren-ochtend ter kerk reed, raakte door het schrikken van het paard de wagen in het water. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Met een nat pak en hevigen schrik kwamen de boer en zijn vrouw er af. Geholpen door eenige in de nabijheid wonenden waren ook het paard en de kapwagen spoedig weder op het droge. BINNENLAND. Bij koninklijk besluit van 23 dezer is de heer C. W. J. Ramann, directeur der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. (St.-Cl.) De Staatscourant van 29 dezer bevat de wet van 13 Juli jl., betreffende verandering van de grens tusschen de gemeente Leiden Dinsdag-middag vertoefden H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes eenige oogenblikken in de gemeente Zeist. Op weg naar Driebergen en Doorn, waar een bezoek zou worden gebracht aan mevr. Insinger-Van Loon en mevr. Van Lijnden van Sandenburg, werden voor het hotel Schneider te Zeist versche paarden voor de koninklijke rijtuigen gespannen. Geen wonder dat er veel volk op de been was en dat langs den geheelen weg waar H.H. M.M. passeerden, de driekleur met oranjewimpel wapperden. De schoolkinderen van enkele scholen (de leerlingen van de openbare school hadden juist vacantie) hadden zich met hunne on derwijzers tegenover het hótel Schneider opgesteld en zongen gedurende het opont houd de volksliederen. Eenige bouquetten, den vorstinnen aangeboden, werden vrien delijk aanvaard. H. K. H. de Groothertogin van Saksen- Weimar, geboren prinses Sophia der Neder landen, is gisteren op het paleis te Soestdijk aangekomen, om gedurende eenige dagen de gast te zijn van HH. MM. de Koninginnen. Naar de Tel. verneemt, zal met toestem ming van H. M. de Koningin-Regentes, door het Zeister Harmonie-Muziekgezelschap op 31 Augustus, den verjaardag van H.M. de Koningin, een uitvoering worden gegeven voor H.H. M.M. op het Koninklijk lustslot Soestdijk. De a.s. Zaterdag te Baarn in de Heem stra-laan te houden harddraverij zal, naar het V. D. mededeelt, tusschen 3 en 4 uur door H. M. de Koningin worden bezocht. De prijs, dien H. M. beschikbaar stelt, zal door haar persoonlijk aan den winner wor den overhandigd. Het Soer. Hbl. oppert het denkbeeld om op 31 Augustus 1898, den datum waarop koningin Wilhelmina den Nederlandschen troon zal bestijgen, Indië te doen vertegen woordigen door een deputatie uit de inland- sche bevolking. Wij Europeanen, zegt het blad, zijn hier gering in getal, een hulde enkel uitgaande van ons-zelven, zou geen nationaal karakter dragen. De inlandsche bevolking heeft hier de meerderheid, het eerebewijs, door haar en ons gebracht, moet haar cachet dragen. Dit zou het best kunnen geschieden door de zending van een deputatie uit het volk, een deputatie van vertegenwoordigers der hoofdrassen, van de hoofden tot de minde ren. Van Java b. v. een regent een wedono, een assistent-wedono, een volledig dorps bestuur van Makassar een regent, een glarang en eenige mindere hoofdenvan de christen bevolking der Minahassa en van Ambon een eerste en een tweede hoofd met hun volgelingenverder een Chineesch hoofd, enz. Die deputatie brengt aan de Koningin de hulde van Indië over en ver tegenwoordigt de geheele bevolking der koloniën op haar kroningsfeest. De gewone audiëntie op Vrijdag van den minister van buitenlandsche zaken, zal tot nader order niet plaats hebben. De heer Van Houten, minister van binnen- landsche zaken zal voor eenigen tijd zijn intrek nemen in het Badhotel te Baarn. Dit; jaar zal weder een vergelijkend examen plaats vinden voor hen, die als commies bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2