zoo heet het, de toestand in de kolonie zeer ernstig wordt. De regeering moet onderricht zijn van het voornemen van den Negus, om in den herfst weer een aanvang te maken met de vijan delijkheden. Groote hoeveelheden wapenen en ammunitie moeten reeds te Dschibuti ingescheept zijn. Aan de Standard wordt verzekerd, dat generaal Baldissera verschillende conferenties heeft gehad met den minister-president en den minister van oorlog. En het blad voegt aan dit nieuwtje tevens de mededeeling toe, dat de Negus alleen de onderhandelingen sleepende houdt om tijd te winnen. De gouverneur van Creta Berovitch Pacha heeft op verzaek der Muzelmansche bevol king van Herakleion den gouverneur Hassan Pacha, doen vervangen door den kolonel der gendarmerie Abdollah. Niettegenstaande de strenge bewaking der Grieksche kust, zijn 8 jonge officieren behoorende tot de eerste families, er in geslaagd met 50 man waar onder eenige bekende journalisten, naar Creta over te steken. Het aviso Kisso heeft jacht op hen gemaakt, doch de boot, waarin zij overgezet werden, niet kunnen be machtigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 Augustus 1896. Van de gelegenheid om voor een klein entree de tententoonstelling in de Offi cierenzaal te bezichtigen, is gisteren, Zondag, een ruim gebruik gemaakt. In de middag uren werd de Tentoonstelling reeds druk bezocht, maar in den avondstond, toen de muziek van het Harmonie-gezelschap »St. Radboud" uit Kethel en^Spaland zich deed hooren, was de zaal door eene overtalrijke menigte zoo overvol bezet, dat de passage op sommige plaatsen als gestremd was. De dames-winkeliersters van »Oud Hol land" hadden bij die ontzettende drukte zeker een zware taak, maar zij vervulden haar met buitengewone toewijding. Onver moeid bleven zij hare waren aanprijzen en trachtten zij eiken bezoeker te zoorzien van de zoo verscheidene artikelen, die in Oud- Holland's huisjes verkocht worden. Als een bewijs hoe groot het debiet op dezen dag was, kan dienen, dat in de taveerne des avonds de voorraad bier geheel verbruikt was. Nadat de firma Van der Schalk, die zoo edelmoedig dien echten volks drank voor de tentoonstelling beschik baar stelt, van het feit in kennis was ge steld, kwam spoedig de zoon van een der firmanten zelf met nieuwen voorraad naar de tentoonstellingszaal. Dat er onder die omstandigheden een krachtig hoera opging voor den vrijgevige fabrikant, is wel te be grijpen. Ook de champagne door de firma Jansen Wouterlood in flinke hoe veelheid beschikbaar gesteld, vond goeden aftrek, zoodat er in de taveerne goede zaken niets, een wormpje, dat den tand aantastte en afknaagdeHij vergeleek den tand met een appelen de toehoorders meenden, dat zij hem begrepen de worm de erfvij and, de verwoester van alles, was voor hen een tastbaar beeld. De man met den helm overstroomde hen letterlijk met golven van wetenschap Alle ziekten, zeide hij moesten trouwens aan wormen worden toegeschreven. De ge leerde pasteur had het in de academie te Leiden uitgelegd en de professoren hadden het allemaal erkend. De menschen hadden toch wel ooit van microben of bacillen ge hoord Welnu, dat waren niets anders dan wormen. Maar hij had gelukkig een onfeilbaar poeder uitgevonden dat doodde de wormen en verniettigde ze Hij begon kleine pakjes voor den dag te halen. Hij gat ze voor nietstrouwens hij was rijk en had geen geld noodig. En om dat te bewijzen haalde hij een tinnen bakje voor den dag, waarin wat guldens lagen hij liet de geldstukken door zijn vingers glijden en rammelen, en de verblufte om standers geloofden hem. Hij werkte alleen tot verspreiding van wetenschap en geleerdheid en om de men schen van hun pijnen te verlossen. [Slot volgt.) werden gedaan. Er heerschte over 't geheel onder de tallooze menigte die zich op het tentoonstellingsterrein bewoog, een opge wekte vroolijke stemming die bewees dat allen met hetgeen daar te zien en te ge nieten werd gegeven, ten hoogste waren ingenomen. Toen het klokje van gehoorzaamheid ten 10 ure aanwees, dat de tentoonstellingszaal moest onruimd worden, scheidde men slechts noode van de plaats, waar men zoo prettig, zoo gezellig, zoo joviaal bijeen was. Voorzeker zal deze tentoonstellingsavond bij velen nog lang in aangename herinnering blijven. In het geheel werden gisteren 1845 en trees voor de Tentoonstelling afgegeven, zoodat daar uit is af te leiden, dat die dag ook voor de kas der St. Willibrordus-Stichting goede resultaten heeft opgeleverd. De lof dien wij in een vorig artikel den heer J. N. J. Wouterlood als architect van »Oud-Holland" hebben gegeven, behoort bil lijkheidshalve gedeeltelijk terug gebracht te worden op den heer Jan Vormer, die voor eene andere gelegenheid het grootste deel der huisjes die r.u het Oud-Hollandsch Marktplein vormen, heeft ontworpen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 129 schepen, waarvan 11 zeilschepenhiervan waren bestemd voor Rotterdam 125, voor Schiedam 2 en voor Vlaardingen 2. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 126 schepen, waarvan 14 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 123. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 382, metende 432,730 netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1865. Door schipper J. Visser en den stuurman P. Verhey te Vlaardingen is Vrijdag in ontvangst genomen door den eersten een som van f 200 en door den tweeden een som van f 50, hen door bemiddeling van hun patroon, de heer L. J, van Gelderen, toe gekend wegens de redding met de Marie Henriette, van den schipper, diens vrouw en vier kinderen, benevens een stuurman en een matroos van het op 2 Oct. '95 in nood verkeerende tjalkschip Martha Cornelia. Door Burgem. en Weth. van Rotterdam is bij den Gemeenteraad ingediend een voorstel tot regeling der wedden van de leeraren aan het Gymnasium ter tegemoetkoming aan den wensch door leeraren geuit en curato ren gesteund om bij de regeling hunner wedden gevolgd te zien het stelsel van ver hooging na een zeker aantal dienstjaren, dat bij de verordering van 1895 voor de wedden der leeraren bij het Middelbaar Onderwijs is aangenomen. Door den inspecteur de gymnasia waren een paar opmerkingen gemaakt, welke echter door B. en W. weerlegd worden, waarom zij dan ook het door hen samengestelde ontwerp onveranderd aan den Raad hebben overgelegd. Tevens is bij den Rotterdamschen ge meenteraad door B. en W. ingediend een ontwerp tot herziening der verordening op het beheer het openbaar slachthuis, wegens het openkomen van de betrekking van den klerk, die onder den directeur met de ont vangsten oelast was. Het komt B. en W. wenschelijk voor, thans onder den directeur een ambtenaar aan te stellen met den titel van boekhouder op eene jaarwedde van f 1200 f 1600 en naast dezen klerken aan te stellen met een jaarwedde tot f300 in plaats f850, zooals tot nu toe. Tegelijk stellen B. en W, voor de wedde van den directeur te verhoogen van f3000 op f3500, met behoud van vrije woning. Voorts ondergaan in het ontwerp nog eenige andere jaarwedden kleine wijzigingen. De vereeniging »De Arbeidsbeurs" te Rotterdam hield haar eerste jaarvergadering. Het bleek, dat de Arbeidsbeurs in dit eerste jaar van haar bestaan alle reden tot tevreden heid had gegeven 627 patroons vroegen werklieden en 653 werden door tusschen- komst van de Arbeidsbeurs geplaats. Het getal aanvragen om werk bedroeg 2237. Met de geldmiddelen bleek het niet zoo gunstig gesteld te zijn. Er is een tekort van f419, en er zal dan ook een dringend be roep worden gedaan op de steun der gegoede burgerij en der patroons. Tot bestuursleden werder gekozen de heeren H. C. P. de Groot, L. C. Driebeek» S. v. d. Berg Jr. en J. W. v. d. Keemel. De bejaarde dame, wonende aan de Schie- damschen Singel te Rotterdam, bij wie eenige weken geleden een tweetal personen in huis drongen, voorgevende ambtenaren van de belastingen te zijn, doch haar kne velden en een prop in den mond duwden, in welken toestand de dame des morgens werd aangetroffen, heeft Vrijdag het Sana torium aan den Westersingel hersteld ver laten. De doorgestane angst en schrik, benevens een lichte verwonding, maakten hare opname in die inrichting noodzakelijk. Het is de politie ondanks de nauwkeurig- sten nasporingen nog niet mogen gelukken, de indringers, die zich van een som van 800 gulden hadden meester gemaakt, te arres teeren. Aan een 18-tal vereenigingen van lief dadigheid en openbaar nut te Rotterdam zijn door den aldaar overleden heer T. J. W. Oeder legaten vermaakt tot een geza- melijk bedrag van f35.000. Te Rotterdam is bericht ontvangen dat het barkschip Noach V, van de firma Koning Co. te Rotterdam, te Pekolongna lossende, is verbrand. Het sluitingsuur voor inrichtingen, waar eet- en drinkwaren worden gebruikt, is gedurende de Rotterdamsche kermis bepaald op 2 uur des nachtsaanst. Zaterdag tot 3 uur. Daaruit blijkt, dat ook nu weder met de geleidelijke inkrimping der vergun ning voor den kermis-Zaterdag wordt voortgegaan. Omtrent de ontsnapping van Hermsen uit de gevangenis te Rotterdam wordt aan de Zw. Ct. het volgende geschreven Hermsen, die uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam ontsnapte, is een huzaar, die 4 jaar zitten moest. Hij is opgevangen in meer dan kennelijken staat en naar de gevangenis teruggebracht. Juist toen de autoriteiten vergaderd waren om te beraad slagen, hoe zij bij de hoogere autoriteiten het verdwijnen van dezen verpleegde zouden motiveeren, kwam telefonisch bericht, dat hij teruggevonden was. Des avonds 10 uur, nadat de lichten uit waren, is hij zijn moei lijken arbeid begonnen door middel van twee in de lengte aar» elkander bevestigde houten staken van zijn tot dat doel afge broken brits heeft hij het celraam bereikt een van de ijzeren spijlen heeft hij vervol gens met een dien dag uit de werkplaats medegenomen vij! van onderen doorgevijld en haar door wrikken ook van boven weten los te krijgen. Toen dit gereed was heeft hy het overtrek van zijn matras in reepen gesneden, die, aan elkander gebonden, een voldoend sterken band vormend om zich aan te laten afzakken. Deze wimpel, die over de houten rnif, welke de celramen ter halverwege bedekt, heen en weer wapperde, gaf 's morgens vroeg het eerste sein, dat er iemand ongevraagd ver trokken was. De vluchteling, op alles be dacht, had zich voorzien van een paar me ters ijzeren gasbuis, die, tot een haak omgebogen, hem moesten dienen by het overklimmen van den hoogen muur, welke het gevangeniserf omgeeft. Wat de reden van zijn ontsnapping was, is niet twijfel achtig in een briefje aan den directeur der gevangenis heeft hij geschreven, dat hij een duren eed gezworen had de Rotter damsche kermis van 1896 mee te maken, 't Heeft niet zoo mogen zijnHet uitstapje heeft maar twee dagen geduurd en van de kermis heeft hij niets gezien dan 't opsla»0 van een paar wafelkramen. Inderdaad, 't leven is vol teleurstellingen. Zaterdag-namiddag tusschen 5 en 6 ure sprong een heer en eene dame te Rotterdai° in de Schie, eerst hij, toen zij. Hun l°st om ie verdrinken was echter niet groot, want toen eenige werklieden te hulp schoten en hun een lat toestaken, grepen zij dn redmiddel dankbaar aan. Op het droge gekomen,gingen zij bij het zien van een agent van politie haastig °P den loop, blijkbaar om niet in de verpli®'1' ting te komen, aangaande de beweegredenen voor hun wanhopig besluit inlichtingen te geven. (N. R. Ct.) BINNENLAND. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 13 Augustus eerstkomende niet plaats hebben. Zaterdag is door de daartoe aangewezen commissie aan den minister van waterstad ingediend een adres van de gezamenlijk® gezagvoerders en stuurlieden ter koop vaat' dij in Nederland, betreffende het verkrijgen van eene wet tot invoering van verplichte staatsexamens voor alle gezaghebbers en stuurlieden van schepen onder Nederlandsche vlag. Ingevolge art. 82 van het Reglement va° Orde heeft het lid der Tweede Kamer d® heer Bahlmann aan die vergadering inge' diend een voorstel van wet tot wijziging van art. 36 der wet van den llden Apr" 1827 Stsblno. 17), houdende oprichting®0 van schutterijen over de geheele uitge* strektheid des Rijks. v Het doel daarvan is in de eerste plaats, om op het Rijk over te brengen de onkosten, die de gemeenten zich moeten getrooste0 tot instandhouding van de schutterijen, di® aan haar werden opgelegd, en totaal over het geheele land, zoowel voor de dienst* doende als de rustende schutterijen, volg®0® over 1894 vastgestelde gemeente-rekeningen de som van 1223.370.06 bedragen. Dient dus aan de eene zijde het voorste' tot ontheffing van op de gemeente druk kende lasten, aan de andere zijde wenscbf de voorsteller eene grief weg te nemen, door vele schutterplichtigen te berde ge' bracht en waar met recht over wordt ge' klaagd, nl. dat voor vele schutters he' bijwonen der oefeningen gepaard gaat m®' verzuim van werk en verlies van verdienste' Wil men eene groote bron van ontevreden' heid bij de schutterijkorpsen doen ophoU' den, dan dient er z. i. van overheidsweg® schadeloosstelling verleend te worden »a" hen, die door het verplichte bijwonen de' schutterijoefeningen schade lijden in hun°® beurs. Daar echter bij den berooiden toe stand van vele gemeenteklassen moeilijk verlangd kan worden, dat de gemeente® zich nieuwe offers zullen getroosten in he' belang van de schutterij, meent de heet Balhman, dat zulks geschieden kan, wannee* de uitgaven voor de schutterijen worde® betaald uit 's Rijks kas. Zijn voorstel baa®' daartoe den weg. Aljeh. De corresponden der N. R. Ct. te Batav'® seint ons onder dagteekening van 8 deze®- Heden-avond gaan troepen van ons ovef Kroeng Raba naar Lepong. Volgens een Reuter-dépèche gisteren u" Rome geseind zou een Nederlandsch sch'P in beslag zijn genomon. Uit Perim is het volgende telegram on4' vangenHet Nederlandsche stoomschip Dod' wijk, geladen met wapenen en ammunitie' en oogenschijnlijk bestemd voor Kurrachee is door een Italiaanschen kruiser aangetroff®'1 ver buiten zijn koers op elf mijlen van Afrikaansche kust. Het stoomschip is Massowah gebracht. [Het stoomschip Doelwijk, kapitein Re®1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2