Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Dinsdag 18 Augustus 1896. No. 5568. ^mreau *g$oier$tvaai 50. De slimme Moejik. Llrgemeester en wethouders van Schie- te va ren^en ter openbare kemys, dat, aan tus 'lgen met Maandag den I7n Augus- On4 a*S" kantoor van den gemeente- Vei plaatsing kantoor yan den Gemeente-ontvanger. luinlaan no. SO, ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. PRIJS YAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. aan d^Ör g6Vesti^d zal ziJn in het Pand a 9 het Slop van Makkers. Schiedam, den 15den Augustus 1896. Rut gemeester en Wethouders voornoemd W. A. BEUKERS, L.-B. De Secretaris, VERNÈDE. ^e troonrede waarmede Vrijdag-avond e zitting van het parlement in Engeland Besloten is, begint met de verklaring dat e 0etrekkingen tot de andere mogendheden eeds vriendschappelijk blijven. Daarna Wordt van de Dongola-expeditie gewag &emaakt. De voornaamste passage heeft ^trekking °P den toestand op Creta. De lngin vermeld dat strikte enzijdigheid 17 Augustus '96. Kon teger 'over de Turksche regeering en de ^Standelingen door Engeland betracht r^aar dat in vereeniging met de Sendheden getracht werd, een ver- 0etllng tot stand te brengen door het °°rstel om een stelstel van bestuur in te !?eren- waarmede zoowel Christenen als Uzeimannen zich konden vereenigen. Ver- er spreekt de Koningin de hoop uit, dat ae rebellen in Zuid-Afrika spoedig gebruik zu'len maken van het aanbod van verschoo- ning door de Engelschen gedaan. Eindelijk Russische vertelling. 1) Er waren een oud mannetje en een oud vrouwtje. Het oud vrouwtje was niet kwaad, "ttaar ze had een groot gebrek zij kon haar m°nd niet houden. Als haar man haar iets vertelde, dan wist het aanstonds de heele buurt en dan wist zij haar vertelseltjes nog te verdraaien en op te sieren, en als het noodig was, vond zij zelfs spiksplinternieuwe nieuwtjes uit. Haar man vond dat heel ver velend, en meer dan eens had hij een pak slaag opgeloopen voor de praatjes van zijn vrouw. Op zekeren dag ging de oude moejik takke- bosschen zoeken in het woud. Toen hij aan den rand van het bosch van zijn kar stapte, zonk worden de voornaamste wetten vermeld, welke in deze zitting zijn aangenomen. In het Engelsch Lagerhuis deelde de mi nister Balfour Zaterdag mede, dat de jongste voorstellen door Olney namens de regeering der Vereenigde Staten betreffende de Vene- zulaansche kwestie gedaan, nog steeds onder zocht worden. Zij openen den weg tot een billijke oplosing en er is alle hoop, dat de loopende onderhandelingen weldra tot de oplossing zullen leiden. De Engelsche minister-president, lord Salisbury, heeft Zaterdag-avond op een feestmaal te Dover een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de vrede over de gansche wereld verzekerd was, doch dat aan het eene uiteinde van Europa kanker heerschte, welke de gezondheid van geheel Europa in gevaar kan brengen. Zij die meenden dat hij Groot-Brittannië in een oorlog wilde wikkelen, omdat hij Turkije voor eene eventueele bestraffing had ge waarschuwd, vergisten zich. Wanneer het bevel werd gegeven, om deze bestraffing ten uitvoer te brengen, geloofde hij niet, dat Groot-Brittannië iets deed om de eens gezindheid der mogendheden te verstoren. De ziekte en het verval zouden zich van een bedorven centrum kunnen verspreiden over de gezonde deeler, van Europa, en hij hoopte ernstig, dat de mogendheden in staat zouden zijn het gevaar te bezweren, zoolang het nog tijd was. Volgens een telegram aan de Weekly Sun zou president Kruger, van de Zuid-Afri- kaansche republiek, een verdrag met een Europeesche mogendheid hebben gesloten in strijd met de conventie van 1884 en heeft Engeland deswege opheldering ge vraagd. Reuter's bureau te Londen, onderzoek doende naar de juistheid van dit bericht, heeft echter ten antwoord ontvangen het ministerie van koloniën hecht niet de minste waarde aan dit bericht en is van oordeel, dat alle overeenkomsten aan het ministerie zullen worden opgezonden. hij met den eenen voet gedeeltelijk door den grond. «Wat is dat nu «dacht hij. Als ik hier eens ging graven, zou ik misschien iets vinden, dat de moeite waard is." Hij begon te graven, en waarachtig, daar kwam een kleine ijzeren pot voor den dag, die geheel met goud en zilverstukken was gevuld. «Dat is een goede dag geweest," zeide hij bij zich zelf«maar hoe zal ik het aan leggen, dat mijn vrouw er niets van te weten komtals zij er de lucht van krijgt, weet het dadelijk het heele dorp, en ik kom nog in moeilijkheden." Langen tijd bleef de moejik zitten pein zen, totdat hij een goede gedachte kreeg. Hij zette den schat weer op zijn plaats, bedekte hem met struiken en reed naar de naburige staddaar kocht hij een snoek en een levenden haas en keerde naar het bosch terug. Den snoek legde hij boven in een boom tusschen de takken, en den haas bracht hij naar de rivier, waar hij hem in het riet vastbond. Daarna ging hij naar huis. Hahavrouwriep hij, toen hij de isba binnentrad, nu heb ik een mooie vondst Aan bet Vrijdag te Wigan (Lancashire) gehouden banket zeide luitenant Elof, de kleinzoon van Kruger, dat de Transvaal zich niet van Engeland wilde aikeeren, maar met de Britsche regeering eendrachtiglijk arbeiden. Zoolang evenwel Rhodes de heer- schende factor van de Zuid-Afrikaansche politiek was, zouden de Boeren vol argwaan en onrust blijven. Hij geloofde niet, dat de verantwoordelijkheid voor den inval van Jameson op diens medegevangenen neer komt. De begeerde hervormingen zouden ingevoerd worden als de tijd daar was, maar geen natie kon zich door een gewapenden inval laten terroriseeren. In tegenstelling met het bericht van de Times verneemt Reuters bureau uit goede bron, dat koning Leopold zich volstrekt niet heeft uitgelaten over het vonnis in zake Lothaire. De Koning is trouwens reeds den 23n Juli vertrokken naar de Noordkaap, terwijl het vonnis eerst den 7n Augustus werd geveld. In den minsterraad van Frankrijk is Vrijdag door Hanotaux, den minister van buitenlandsche zaken, mededeeling gedaan van de officieele aankondiging, dat de Czaar Faure's uitnoodiging aanneemt tegen het begin van October, 't Schijnt dan nu zeker, dat de Czaar en de Czarina, te Cherbourg aan wal zullen gaan, aangenomen, dat de lezing onjuist is, volgens welke de Czarina te Balmoral bij koningin Victoria zal blijven, terwijl haar gemaal Frankrijk bezocht. Felix Faure zal den Czaar met een eskader tege moet gaan en het verblijf te Parijs (in het Russische gezantschapsgebouw) is bepaald op drie of vier dagen. De geestdrift der Parijzenaars voor den Czaar klimt met den dag, naarmate de 8ste October nadert. Zij hebben nog bijna twee maanden tijd, maar stellen zich aan alsof Nicolai reeds in aantocht ware. De bladen geven reeds allerlei wenken aan het publiek, hoe het zich bij de komst van Frankrijks «bondgenoot" zal te gedragen hebbenhoe gedaan, maar stil, ik mag het niet zeggen. Wat is er, wat is er,^mannetje Waarom zeg je het niet Je zou het maar aan alleman vertellen. Op mijn woord, ik zal zwijgen als het graf. Daarop fluisterde hij«Ik heb in het bosch een pot gevonden, vol met goud en zilver." Wel, waarom heb je hem niet mee naar huis gebracht? Wij zullen hem samen gaan halen. Vooruit dan maar Daarop keerden zij naar het bosch terug. Onderweg vertelde de moejik«Ik heb gehoord, vrouwtje, dat er tegenwoordig vis- schen zijn, die in het bosch nestelen, en dat er in de rivier naar wild wordt gevischt." «Hoe kom je daaraan, man, laat je toch niets wijs maken." Een weinig verder hield de moejik plot seling op«Kijk eens, kijk eensriep hij uit en wees naar boven in den boom, waar de snoek hing. «Hoe is 't mogelijk 1" riep de oude vrouw «Hoe komt die snoek daar boven in den boom Nu moet ik wel aannemen, dat ze je de waarheid hebben gezegd." het bv. vooral niet vive la Républiquemoet roepen, maar wel vive la France afgewis seld met vive Vempereur(niet vive le 1 sar, dat klinkt niet goed, zegt de Gaulois). Op aanstichting van den Figaro heeft het co mité der Association de la presse frangaise vastgesteld, dat de Czaar door de gezamen lijke Fransche bladen een nader te bepalen cadeau zal worden aangeboden, waartoe elk blad 10 francs zal bijdragen. Maar intusschen stelt de Figaro voor, dat ook der Czarina door de vrouwen van Frankrijk een nationaal geschenk zal worden aangeboden, nl. een kostbare wieg. Reeds wordt tot dat einde een dames-comité gevormd. Vastgesteld schijnt nu, dat de Czaar eerst Weenen zal bezoeken, waar hij twee dagen blijft, daarna gaat hij over St. Petersburg naar Breslauvervolgens begeeft hij zich naar zijn grootvader, den koning van Dene marken, waar hij langer zal blijven, evenals te Balmoral, waar hij de gast zal zijn van koningin Victoria. Daarna wordt een bezoek gebracht aan Frankrijk. De president der Republiek zal hem te Cherbourg ontvangen. De Fransche minister-president Méline heeft als voorzitter der vergadering tot uit- deeling der belooningen der genootschappen ter bevordering van den landbouw te Remire- mont een rede gehouden, waar hij in 't licht stelde het gr oote belang, dat verbonden is aan den vooruitgang van den landbouw, waaraan industrie en handel afhankelijk zijn. De wetten, welke sedert 15 jaar tenbate van den landbouw zijn aange nomen hebben het vermogen van Frankrijk met honderden millioenen vermeerderd. De heer Méline zal aan de vertegenwoordiging goedkeuring vragen op landbouwverzekering en het vormen van Kamers van landbouw. Te Chalons-sur-Maine is Zor.dag onder grooten toevloed van belangstellenden het standbeeld onthuld van wijlen president Carnot. De plechtigheid werd bijgewoond door den heer Rambaud, minister van openbaar onderwijs. Het monument is in De moejik bleef staan kijken met de handen in de zijde, hij haalde de schouders op en bleef schudden met het hoofd, als kon hij zijn oogen niet gelooven. «Wat sta je daar toch te droomen," zeide zijn vrouw, «klim in den boom, vang dien snoek, die is goed voor van avond bij het avondeten." De moejik kroop in den boom en greep den snoekdaarna vervolgden zij hun weg. Terwijl zij langs de rivier reden, hield de boer opnieuw zijn paard stil. «Waar kijk je nu naar vroeg zijn vrouw «rijd toch voort." «Ik zie daar in het riet iets bewegen, ik zal eens kijken wat dat is." Hij ging er heen, schoot het riet ter zijde en riep zijn vrouw. «Kijk eens, vrouw, een haas zit hier in het riet verward.'' «Wel, wel, 't is toch waar. Pak hem maar gauw, die is goed voor morgen." De oude draaide den haas den nek om en ging den schat zoeken. Zij deden de struiken op zij, groeven de aarde om, laad den den ijzeren pot op hun wagen en keer den naar huis terug. Wordt vervolgd.) - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2