een der voornaamste straten geplaatst en maakt een imposanten indruk. De regeeringscrisis die sedert eeniger. tijd in Duitschland wordt verwacht, heeft zich reeds in eene gedeeltelijke wijziging van het ministerie geopenbaard. De Reichsan zeiger meldt, dat de minister van oorlog Bronsart von Schellendorf op zijn verzoek uit zijn ambt is ontslagen. De bevelhebber der Hessische divisie luitenant Gossler is tot minister van oorlog benoemd. Uit een keizerlijk schrijven aan den afgetreden minister, mede in den Reichsanzeiger ge publiceerd, blijkt dat de minister reeds 15 Juli 11. ontslag heeft gevraagd wegens ge zondheidsredenen. De Kölnische Zeitung corrigeert dit schrij ven door de verzekering te geven, dat de generaal zijn post niet verlaat wegens ge zondheidsredenen. De ware oorzaak van het aanvragen van ontslag ligt in den stryc tegen het militair Kabinet, De minister draagt de verantwoordelijkheid van al wat dat Kabinet besluit, doch feitelijk heeft hij op zijn besluiten niet den minsten invloed. In den laatsten tijd zijn zelfs dikwijls be sluiten genomen geheel in strijd met de wenschen en het verlangen van generaal Bronsart von Schellendorf. De generaals von Schlichting en von Blume, bijv., beiden uitstekende legeraan voerders en erkende steunpilaren van de hervorming van het militaire strafwetboek, zijn op non-activiteit geplaatst tegen den zin van den minister. Tegen den uitdrukkelijken wensch van den minister in heeft men hem zijn departements-chef, generaal von Spitz, ontnomen, ofschoon deze zich bereid had verklaard te blijven. Even weinig werd er acht geslagen op de wenschen van den minister, toen men generaal-majoor Heber- ling, chef van het centrale departement aan het ministerie van oorlog, van zijn betrekking onthief en hem weer bij de troepen plaatste. »De minister kan toch niet minder ver langen", schrijft de Kölnische Zeitung, »dan dat niemand tegen zijn zin hem die krach ten ontneemt, welke hij meent noodig te hebben voor de uitvoering van de opdrach ten, die ten zijnen laste vallen. Er zijn lieden, die meenen, dat de minister van oorlog almachtig ishet schijnt, dat hij niet eens baas in zijn eigen huis is." De berichten omtrent het huwelijk van den kroonprins van Italië worden weer eens tegengesproken, terwijl evenwel mede gedeeld wordt, dat de reis naar Montenegro doorgaat. Uit Tsetinje komen nu berichten, waaruit men zou kunnen afleiden, dat het hier wel degelijk meer geldt dan een ge woon bezoek. Groote toebereidselen wor den voor de ontvangst gemaakt. Monte- negnjnsche officieren, die op de krijgsschool te Madera geweest zijn, zullen een eere- wacht vormen. En ten slotte wordt bericht, dat de metropoliet reeds zijn toestemming heeft gegeven, dat prinses Helena katholiek zou worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Augustus 1896. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de kohieren no. 1 en 2, der plaatselijke directe belasting naar het inkomeu, dienst 1896/97, den 7den Augustus 11. door den gemeenteraad vastgesteld en den lOden Augustus daaraanvolgende door heeren ge deputeerde staten dezer provincie goedge keurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering zijn uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van 15 dezer, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Zaterdag 11. heeft de nieuw benoemde gemeente-ontvanger de heer W. D. van Damme Jalink, tot dusver gemeente-ontvan ger te Doesburg, in tegenwoordigheid van den waarnemenden burgemeester, den heer W. A. Beukers, en de heeren S. A. Maas en J. W. J. van Harwegen den Breems, wethouders dezer gemeente, zijn ambt aan vaard. Het kantoor van den ontvanger is, zooals uit voorstaande kennisgeving blijkt, verplaatst naar de Pantage, Tuinlaan, no. 50. In verschillende bladen wordt in de laatste dagen afgegeven op de royaliteit van de Schiedamschen Raad, die den beursknecht, om tractementsverhooging vragend, met een uniform afscheepte en hem daarenboven tot onbezoldigd politie-agent benoemde. Zeer terecht wordt aan de N. R. Ct. geschreven, dat de beursknecht niet alleen een uniform ontving, maar zijn tractement van f 100 tot f 150 werd verhoogd, terwijl hij reeds in 1879, bij zijne benoeming tot beursknecht, tot buitengewoon politie-agent werd aangesteld. Vrijdag-avond hield de kaarsenmakers- vereeniging alhier eene buitengewone ver gadering die goed bezocht was. De Jonge, voorzitter van den N.N. B.B., was op uitnooaiging ter vergadering tegenwoordig. Aan het bestuur van genoemden bond was kennis gegeven, dat de directie der kaar senfabriek aan de vereeniging had kennis gegeven, dat zij verlangde, dat de vereeni ging zich zou afscheiden van den N. N. B.B. en velen leden der vereeniging hadden reeds den wensch te kennen gegeven om aan het verlangen der directie te voldoen. De Jonge zeide, dat de N. N. B. B. geen vijandschap wil tusschen werkgever en werknemer, maar alleen optreedt in het belang van eene betere positie voor de werk lieden door het verkrijgen van een billijk loon en het opruimen van misstanden, die in het nadeel zijn van de werklieden. Spre ker was verder van gevoelen, dat van den bond een kracht uitgaat, waarvoor men bevreesd is en dat behoeft niet, als de werkgever maar billijk en rechtvaardig is tegenover zijne werklieden. Wil nu de vereeniging het verkregene behouden en nog meer verbeteringen verkrijgen, dan moet men krachtig en in een goeden zin vereenigd blijven. Ten slotte besloot de vergadering na eenige discussie met bijna algemeene stem men (2 tegen), dat de vereeniging eene afdeeling zou blijven van den N. N. B. B. IS. Ct.) Door een vrij algemeenen vlaggentooi lebben Schiedams Katholieken Zaterdag 11. hunne feestvreugde betuigd over het gouden priesterfeest van hunnen hooggeachten en welbeminden Kerkvoogd, Z. D. Hw. Mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem, die ook door zijne volijverige bemoeiing in zake de openbare vereering van onze heilige Schiedamsche maagd Liduina, Schie dam zoo zeer aan zich heeft verplicht. Het Te Deum Laudamus, in plechtigen koorzang na de Hoogmis in onze kerken gezongen, was voorzeker de juiste vertolking van hetgeen ieder rechtgeaard katholiek Schiedammer in deze oogenblikken gevoelde een danktoon, maar een smeekbede tevens dat het den Al goede behage het kostbaar ieven van Haarlems gevierden Kerkvorst nog met vele heilvolle jaren te verlengen. Met bijzondere voldoening is ook hier het bericht vernomen, dat het H. M. de Koningin- Regentes heeft behaagd Mgr. Bottemanne te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Door deze eervolle onderscheiding aan Haarlems bisschop te verleenen heeft de Regentes hare katholieke onderdanen zoo mogelijk nog in trouw en gehechtheid aan het aloude Oranjehuis doen toenemen. waardigheid heden haren oprechten en eerbiedigen gelukwensch aan. Moge het Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid gegeven zijn, nog vele jaren de hoogvereerde be schermheer van den Bond te blijven. Namens de afdeeling Willeman Voorzitter. In verschillende dagbladen werd in het laatst der vorige week melding gemaakt van veranderingen, die in het personeel van de leeraren aan de muziekschool van de afd. van Toonkunst alhier zouden hebben plaats gegrepen. Alvorens wij in de gelegenheid waren meer uitvoerig bericht omtrent die veran deringen te geven dan de eenvoudige vermelding, dat den heer Egmond reeds vóór eenigen tijd ontslag was verleend, werden door het bestuur der school aan de Schied Courant op haar verzoek de volgende bijzon derheden verstrekt Met ingang van 1 Augustus j.l. is aan den heer N. Egmond op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als leeraar aan de piano-soloklassen. Op een later door dienzelfden leeraar ingediend verzoek om hem ook eervol ontslag te verleenen aan de elementair-klassen, werd door het bestuur van Toonkunst mede gunstig beschikt. Voor het bericht van het eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking aan den heer E. was verzonden, ontving het oestuur der school een schrijven van den heer E., waarin hij mededeelde, dat hij ontslag als zoodanig nam, met ingang van 1 Augustus. Deze handeling en de wijze, waarop de heer E. in de laatste dagen tegen de school en het bestuur was opgetreden, deden het bestuur in het belang der school besluiten, het door den heer E. tegen 1 Augustus genomen ontslag, reeds dadelijk (20 Juli) te doen ingaan. In de plaats van den heer E. werd tot leeraar aan de piano-soloklassen en de voorbereidende solo-klasse benoemd de heer Georg Rijkenterwijl in de plaa ts van den heer H. J, P. Textor, wien reeds eenige weken te voren op zijn verzoek eervol ontslag was verleend als 2e leeraar aan de elementair-pianoklassen, reeds sedert eenige weken is opgetreden de heer L. Schnitzler, van Rotterdam. Voor de element, zangklassen is, in de plaats van den heer G. Ryken, die deze lessen niet met zijne nieuwe betrekking aan de school kan vereenigen, benoemd de heer A. Limbach, van Zaandam, door de Maatschappij van Toonkunst en door de Kunstenaars-Vereeniging gediplomeerd als onderwijzer in den zang. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond heeft hare deelneming in het Bisschopsfeest betuigd door het zenden van het volgende telegram Monseigneur Bottemanne Bisschop van Haarlem. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond biedt Uwe Doorluchtige Hoeg- De Tentoonstelling in de zaal der Offi- cieren-Vereeniging had de beide laatste dagen, dat zij geopend was, nog druk bezoek. In de ochtenduren kwamen reeds velen de ten toonstelling bezoeken, maar vooral des avonds liet zich daar een talrijke menigte vinden. De nummering der entreekaarten, die Zaterdag als bons voor den surprise-avond dienst deden, wees aan dat er 780 kaarten waren uitgegeven. Het was dien avond dan ook zeer aardig op het feestterrein. De muziekuitvoering verhoogde de vroolijke stemming, die zich vooral uitte bij de ver loting van verschillende prijzen als sur prises voor den avond aangewezen. Zondag-avond was de tentoonstelling, hoe wel wegens het verhoogd entree iets minder dan den vorigen avond, toch weder goed bezocht. De verloting van verschillende voor werpen en de verkoop van verscheidene artikelen, die blijkens de aankondiging afinale uitverkoop wegens liquidatie" d tout prix van de hand moesten worden gezet, gaf overvloedige stof tot gulle vroolijkheid, die onder de opwekkende tonen van het orkest tot het laatst onverzwakt bleef. Nog lang nadat het klokje de sluiting der ten toonstelling had aangekondigd, bleven velen zich bewegen op het terrein, waar dezer dagen zooveel rein genot is gesmaakt en de edelmoedige offervaardigheid voor de groote zaak van ons katholiek onderwijs zich op zulk een schitterende wijze heeft ge openbaard. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 136 schepen, waarvan 10 zeilschepenhiervan waren be stemd voor Rotterdam 133, voor Schie dam 1, en voor Vlaardingen 2. In hetzelfde tijdperk van 1895 kwamen binnen 114 schepen, waarvan 9 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 109. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 404 metende 438,696, netto register ton, grooter dan tot op gelijken datum in 1895. De Rotterdamsche Kermis-Zaterdag heeft bij vorige jaren vergeleken niet in drukte en vroolijkheid ondergedaan. Duizenden en duizenden, vooral ook van andere steden, waren op de been en hosten en zongen er maar onvermoeid op los. Alles liep zonder ernstige ongeregeldheden of onheilen af, terwijl de politie zorg droeg, dat waar kleine botsingen hier of daar dreigden te ontstaan, de orde bewaard bleef en zij, die in skennelijken staat" ver keerden, buiten gevaar werden gebracht. Met het weder ging het nog al. Slechts een flinke bui dreigde 's middags de ker mispret te verstoren, doch spoedig werd het weer droog. Na middernacht kwamen echter een paar buien die afkoelend op de hossende menigte werkten en het grootste deel naar huis jaagden, zoodat het zelfs vroeger dan anderen jaren rustig was. Zondag-ochtend circa 4£ ure brak te Rot terdam een geweldige brand uit in een woonhuis van vier verdiepingen in de Boom pjes. De brand sloeg over de achter dat pand gelegen vlaspakhuizen van A. van der Hoed, het voormalig entrepót. Op een enkele uitzondering is deze brand (in tegenstelling met den verschrikkelijkelij- ken brand in de Boompjes op Kermis-Za- terdag-nacht 15 jaren geleden, waarbij de bakker van den Berg met twee huisgenooten verkoolde) zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen, hoewel ternauwernood 7 perso nen aan de vlammen ontkwamen, doch de materieele schade is groot. Het perceel, waar de brand ontstaan is, brandde geheel uitvan de achter liggende pakhuizen verbrandde het dak en aan de daarin geborgen goederen werd groote schade aangebracht. De gezamenlijke schade wordt op f 120.000 begroot. Ter viering van den 16den verjaardag van H H. de Koningin zal op den 2den September in het Van der Lely-Park te Maassluis een kinderfeest gegeven worden. BINNENLAND. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 20 Augustus eerstkomende niet plaats hebben. Bij het feest van generaal Van der Hey- den kwam aan den dag, dat de oudjes op het Kol. Militair Invaliedenhuis Bronbeek 's winters kou leden. Thans wordt aan de A. Ct. meegedeeld, dat de minister van koloniën de gelden voor een centrale verwarming van Bronbeek op de begrooting zal brengen, zoodat spoedig met het werk een aanvang zal worden ge maakt. Atjeli. De correspondent der N. R. Ct. te Bata via seinde onder dagteekening van 15 dezer Van gouvernementswege wordt medege deeld, dat twee compagniën eergisteren ge trokken zijn naar Toekoe Oemar's verblijf plaats Hree, een kleine kampong aan den voet van een berg in het binnenland. Oemar vluchtte in de richting van Lambesoi en Mera. Hij wordt (werd zoo ver mogelijk vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3