Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 19de Jaarg. Woensdag 19 Augustus 1896. No. 5569. bureau l&ofersfvaaf 50. De slimme Moejik. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. n„ 18 Augustus '96 Frankriik dn\Van ministe"aadin algemeen Méhne' heeft in den Vole raad Van h6t dePartement der hii 1 n eenf redevoeidng gehouden, waarin staatï aatkunde van zijn kabinet eene noe i 6 V3n 8estad'gen vooruitgang mde, welke vergunnen zal alle mogelijke «betering door te voeren, zonder dat daar- °or iets behoeft te worden omvergeworpen. dezen geest zijn de financieeie hervor- angen ontworpen, die een hoofdbestand- ee' van het program van het Kabinet vor en. Met die hervormingen hoopt men a»eer billijkheid en meer gelijkheid in het lsca e stelsel te brengen, daar men alleen er legen rijkdom treffen wil in gelijke ate en de inkomsten door arbeid verkre- ^6n' zo°veel mogelijk sparen. De ontlasting ^an den landbouw is overigens het over- !eerschende beginsel, waarvan de regeering niet meer zou kunnen afwijken, maar waar- Voor 1 ZIJ trouwens verzekerd is een meer- üerheid te vinden bij het Parlement. Ue gouverneur van Kameroen, Von Putt- amer, is in de hoofdstad van Duitsch- gekomen, om ophelderingen te ge- Ven over de tegen hem in de pers ^Sebrachte beschuldigingen. Hij ontkende stelligste, dat hij op een of andere WlJze in strijd met zijn ambtelijke plichten hebben gehandeld. Men heeft hem o. hè °neerlyke neigingen toegeschreven, en verweten dat hij voorwerpen, aan den Zi^mandant van Stetten toebehoorende, zect toegeëigend. De zaak is deze, H °n ^utlkamer Terwijl Von Stetten op Peditie was, nam hij een paar boeken uit lens woning 0m ze te lezen, en hij nam kompas mede, in de veronderstelling, t het eigendom der regeering was. Nooit s t in hem opgekomen de ternggave dezer voorwerpen te weigeren. Von Stetten heeft f °g "iets van zich doen hoorenhij is aan e'zen in Hongarije. feuilleton. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Russische vertelling. 2) Het boertje met zijn vrouw waren plot ting rijk gewordenzij leefden in overvloed Maar de vrouw begon al heel spoedig domme dingen te doen. Zij noodigde iederen dag ®en menigte vrouwen uit de buurt op de koffie, en dan werd er bij haar gedronken ®n gesmuld, alsof het niet op kon. Het boertje had daar geweldig het land aan, hij zag heel goed in, dat op deze wijze in betrekkelijk korten tijd zijn mooi fortuintje «aar de magen der praatzieke buurvrouwen zou verhuisd zijn. De goede man werd wan hopig tevergeefs hield hij lange verhande- hngen over spaarzaamheid en matigheid, baaar zijn vrouw was doof aan dat oor en al zijn praten hielp niets. De ongeregeldheden, die onlangs te Zurich in Zwitserland hebben plaats gehad, houden de Zwitsersche autoriteiten nog steeds ernstig bezig. Aan den grooten Stadsraad van Zurich is een officieel verslag uitge bracht over de ongeregeldheden, die ir. het derde district in de laatste dagen der vorige maand hebben plaats gehad. Daarin wordt herinnerd, dat, wanneer in de laatste jaren mishandelingen voorkwamen door messen in de meeste gevallen de Italianen de daders waren. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in het derde district niet minder dan 1800 arrestaties door de politie gedaan, wel een bewijs dat zij waakzaam is, zegt het rap port. De ongeregeldheden in den nacht van 25 op 26 Juli moeten opgevat worden als de uiting van toorn over het dooden van een Zuricher. Bij de tumulten en het ver nielen van eigendommen door het volk is de politie zeer werkzaam geweest. De toe gebrachte schade wordt totaal op 8900 tranc geschat. Merkwaardig is de mededeeling in het rapport, dat op een der avonden ook de vrouwen steenen wierpen naar de politie en straatlantaarns door hen werden stuk geslagen. Dezer dagen werd gemeld, dat Spanje voornemens was, een memorandum tot de mogendheden te richten over de Cubaansche kwestie, en speciaal over de houding van de Vereenigde Staten in deze aangelegen heid. Dit plan is echter uitgesteld ingevolge de tusschenkomst van den Amerikaanschen gezant te Madrid, Taylor. Deze verzekerde den minister van buitenlandsche zaken, den hertog van Tetuan, dat de vrees van Spanje, dat de Vereenigde Staten te eeniger tijd hun neutrialiteit tegenover Cuba zouden op geven, ongegrond is. De hertog werd ge rustgesteld door deze verklaringen, waarvan de vertegenwoordigers der andere mogend heden kennis kregen, en heeft voorloopig van het zenden van het memorandum afge zien. In de Spaansche Kamer kwam gisteren «Wat, wil je den baas over me spelen," zeide zij. »Dien schat hebben wij samen gevonden, gij, en ik, wij hebben dus allebei evenveel recht om hem naar goedvinden te gebruiken." De moejik had geduld, hij had zelfs heel veel geduld, maar niets hielp, en toen het naar zijn zin eindelijk lang genoeg geduurd had, zeide hij vlakweg tegen zijn vrouw «Je kan doen wat je wil, maar je krijgt geen geld meer van me, ik wil die verkwis ting niet langer toelaten." Het vrouwtje vloog op, als wilde zij hem in de haren vliegen, en hevig opgewonden schreeuwde zij »WatWil je zoo beginnen Ik zal je wel leeren, wacht maar. Je wil zeker al het geld zelf houden We hebben het toch samen gevonden! Geven zal je 't,ja,geven zal je 't. Je komt zoo niet van me af. Krijg ik het geld of niet «Neen 1" «Ik moet het hebben, ik zal het hebben." «Blijf nu bedaard, vrouw, je weet wat ik gezegd heb. Ik ben die verkwisting moe en je krijgt geen geld meer." «Dat zullen we dan toch wel eens zien. Als jij me het geld niet geeft, zal jij bedoeld memorandum weder ter sprake. De minister-president Canovas heeft daarbij verklaard, dat eenige zaken juist zijn voor gesteld andere verdicht. De spreker ont kende, dat de minister van buitenlandsche zaken eenig document zou hebben gelezen, dat een internationaal karakter zou hebben verkregen en vooral dat eenig document aan eenige regeering zou zijn toegezonden. Maar de regeering heeft wel uitvoerige aan- teekeningen gemaakt om een memorie op te stellen, welke aan het onderzoek der mogendheden zal worden onderworpen, op dat zij den bijzonderen toestand op Cuba kunnen beoordeelen. De laatste berichten in Italië omtrent de krijgsgevangenen in Abessinië ontvangen luiden vrij gunstig, Van generaal Albertone, die krijgsgevangenen is in Sjoa, is te Rome een brief ontvangen, gedateerd 25 Juni. De generaal schrijft, dat hij goed behandeld wordt en dat koningin Taitoe hem honderd thalers had geschonken, die hij met zijn mede gevangenen had gedeeld. De gezond heid van hem en zijne ir akkers is goed, maar zij hebben behoefte aan kleederen en vooral aan geld. Generaal Baratieri is op zijn verzoek wegens langdurigen dienst gepensioneerd en bij de reserve ingedeeld. Te Zurich is uit Sjoa tijding ontvangen van den ingenieur lig. Deze meldt dat hij in het laatst van Juli is aangekomen in de residentie van Menelik. De Koning en de Koningin hadden hem afgezanten tegemoet gezonden om hem te verwelkomen en ont vingen hem zeer vriendelijk. Hij heeft de beste verwachtingen van den goeden uitslag zijner zending. Anarchisten te Rome hebben Zondag, den jaardag van de terechtstelling van Caserio een demonstratie gehouden en de muren der stad op verschillende plaatsen met op ruiende manifesten beplakt. Verscheidenen hunner zijn in hechtenis en de tot versprei ding bestemde papieren in beslag genomen. De verloving van den kroonprins van Italië met prinses Helena van Montenegro schijnt nu toch een feit te zijn. De prins van Napels is 16 Augustus des avonds te zes uur te Cettinje aangekomen en onmid dellijk naar het paleis van kroonprins Dani- lo gereden. De bevolking bereidde hem een geestdriftige ontvangst. Nadat hij eenigen tijd in het paleis van den kroonprins had vertoefd, bracht de prins van Napels een bezoek aan vorst Nicolaas, die hem voor het paleis op zeer hartelijke wijze ontving. De wacht van den vorst en een afzonderlijke eerewacht vatten post voor het paleis en een militair muziekkorps speelde het Ita- liaansche volkslied. De prins dineerde later bij de vorstelijke familie. Nu zal spoedig de bekendmaking der verwachte verloving van den prins met prinses Helena van Monte negro te verwachten zijn, merkt de Köl- nische Zeitung op. Er is sprake van dat, tengevolge van het aftreden van den minister van oorlog en van landbouw in Bulgarije het geheele mini sterie zijn ontslag zal indienen. Aan den premier Stoiloff zou dan weer de recon structie worden opgedragen. Prins Ferdinand is niet naar het klooster Rilo, waarheen hij voornemens was te gaan vertrokken, met het oog op de crisis. Hij schijnt tijd te willen winnen, terwijl Stoiloff op eene oplossing aandringt. De toestand op Creta blijft nog steeds vrij wel onveranderd. Uit Athene verneemt de Standard, dat de Cretenzers de afkon diging van de vereeniging van Creta met Griekenland hebben uitgeseldt, omdat ook zij de benoeming von Zihni-pasja beschouwen als een bewijs van de goede bedoelingen der Porte. Bovendien had de Grieksche re geering het hun afgeraden. De koning van Griekenland heeft de leden van het Cretenzer hervormings-comité te Testoi ontvangen en met hen geruimen tijd gesproken over den toestand. De gewezen Tricoupisten zoo meldt er ook geen pleizier meer van hebben." Vergeets trachtte de moejik haar te be daren, maar het vrouwtje was zoo boos, dat zij niet naar hem wilde luisteren. Regelrecht liep zij naar den gouverneur, om een aan klacht in te dienen tegen haar man. «Neem 't me niet kwalijk, mijnheer," zeide ze, «dat ik een beroep kom doen op uwe goedheid en uwe rechtvaardigheid. Ik ben maar een eenvoudig mensch en u zoudt me heelemaal uit den nood kunnen helpen. Mijn man namelijk is bijna stapelgek' ge worden, sinds hij eenige dagen geleden in 't bosch een schat heeft gevonden. Ik kan onmogelijk meer met hem huizen, want hij maakte me het leven ondraaglijk, hij wil niet meer werken en doet niets anders dan drinken en pret maken. Och, mijnheer, u weet niet. hoe ongelukkig ik ben. Laat hem als 't u blieft dat geld afnemen, dan wordt hij misschien weer een gewoon mensch, en dat zou ik liever zien, dan dat hij lichaam en ziel ten gronde richt." De gouverneur liet zich door het oude mensch bepratenhij liet zijn secretaris roepen en beval, deze zaak in orde te bren gen. De secretaris was een streng, maar een voorzichtig man, die niets deed zonder vooraf de zaak rijpelijk te hebben overwo gen en doeltreffende maatregelen te nemen Hij vereenigde dus de ouderlingen van het dorp en ging met hen den moejik opzoeken. De boer keek vreemd op, toen hij dat onverwacht gezelschap zag binnentreden, en zijn vrouw wreef zich reeds van pleizier in de handen. «Ik ben hierheen gekomen," sprak de secretaris plechtig, »op last van den gou verneur en de gouverneur geeft u het be vel, onmiddellijk den schat aan mij af te geven, dien gij eenige dagen geleden in het bosch hebt gevonden." Het manneke haalde de schouders op. «Welken schat?" vroeg hij onnoozel. «Ik ben maar een arme boer, meneer de secre taris nooit van mijn leven heb ik een schat in mijn handen gehad en nog nooit heb ik iets gevonden, dat het meenemen waard was." De secretaris keek den man ernstig aan en stak waarschuwend den vinger op. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2