Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. men uit Athene hebben besloten, indien de Regeering niet de door de natie gewensch- te politiek volgt, zich bij de opesitie aan te sluiten om het land eene regeering te geven welke sterk genoeg is de tegenwoor dige toestanden te beheerschen. Weer zijn eenige Gieksche hoofdofficieren, een achttal, en twintig militairen beneden den rang van officier in het westen van Creta geland. Men zegt, dat 800 Grieksche vrijwilligers naar het eiland op weg zijn. Vrijdag en Zaterdag kwamen in Egypte 397 nieuwe gevallen van cholera voor, waarvan 357 doodelijk. Onder de Egyp tische troepen te Wady-Halfa was een ge val met ongunstigen afloop. Schiedam, 18 Augustus 1896. Door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren ontvingen wij voor de Zwartjes van Afrika. f5. Te dezer stede zijn de mazelen thans afne mende, in de afgeloopen week werden slechts 31 nieuwe gevallen aangegeven. In 165 huisgezinnen is de ziekte nog heerschende. Zondag-avond omstreeks 8 ure ontstond brand in het zijkamertje der woning van den winkelier R. Kegel aan de Hoogstraat alhier doordien het spirituslampje, dat onder een trekpot op de tafel stond, sprong. Het gordijn van een raam en twee tafelkleedjes verbrandden, terwijl de trekpot mettoebe- hooren geheel smolt. Een agent van politie en de vrouw des huizes bluschten den brand. Alles is verzekerd. Blijkens aankondiging is Schielands hooge zeedijk vanaf het Roode Hek tot aan den Hoekmolen voor het verkeer met rij- en voertuigen afgesloten. Door de schippers, die geregeld de haven van Rotterdam aandoen, wordt de oprichting eener school voor schipperskinderen aan den Boschhoek aldaar zeer op prijs gesteld. De Nationale Schippers-Vereeniging zal thans aan den gemeenteraad te Rotterdam een adres richten om ook op het Noorder- eiland (Feyenoord) een dergelijke school in te roepen. Een Belg uit Schaerbeek, in zwaar be schonken toestand Zondag in den vroegen ochtend in de Lange Torenstraat te Rot terdam, op de straat in slaap gevallen, is letterlijk van alles beroofd. Twee porte- monaies, zijn horloge, zijn wandelstok, zelfs een ring van zijn vinger waren hem ont nomen. Door de politie in dien toestand gevonden, werd hij ter ontnuchtering naar het bureau van politie vervoerd. Hij was met een pleiziertrein hier gekomen om kermis te houden. Door eigenaars en bewoners van panden, gelegen aan de Kuiperstraat, Gedempte Waal, Hofjesstraat, Fransenstraat en Ach terstraat te Vlaardingen, is een adres ver zonden aan den raad dier gemeente, met beleefd maar dringend verzoek afdoende maatregelen te nemen, ten einde genoemde straten en de daaraan gelegen huizen te vrijwaren voor het dagelijks opgezette Delflands water en het bij regenbuien in de huizen stroomende hemelwater, vermengt met den verpestenden inhoud der rioolen. De ongunstige toestand moet een gevolg zijn van het dempen der Biersloot. Als een vermakelijk staalje, hoever de eischen, die men aan hare gastvrijheid meent te mogen stellen, wel gaan kunnen, deelt de directie der Ned. Gist-en spiritusfabriek te Delft een bij haar ontvangen schrijven mede, gedagteekend van Scheveningen, waar de schrijver zijn zomeikwartier schijnt te hebben opgeslagen. Het luidt aldusAan gezien door onze vereenigde heeren bakkers dit jaar geen gebruik wordt gemaakt om, zooals eerst plan was, Delft, of meer hoofd zakelijk, de Gist- en Spiritusfabriek te be zoeken, waagt ondergeteekende met be leefde vrijheid u zijn voornemen mede te deelen met zijne kinderen en drie kleinkin- derjes aanstaanden Woensdag van de gele genheid eens te profiteeren, terwijl, indien niet te veel gevergd, ons dan per rijtuig uit Scheveningen te willen afhalen, 's och tends ongeveer 10 ure." In de onzekerheid, of een rijtuig met twee of met vier paarden werd bedoeld, zoo schrijft de directie heeft de directie deze bestelling niet aanvaard, maar den schrijver verwezen naar een herberg of hotel, waar hij waarschijnlijk meer gastvrij heid zal vinden dan de dicectie ditmaal zich geroepen achtte en geneigd gevoelde te betoonen. Vrijdag-namiddag kwam de Rotterdamsche klompenschutter aan de Delftsche Poort zijn uniform terugbrengen, die men echter weigerde aan te nemen, daar hij nog altijd als schutter moet worden beschouwd Dit deerde den schutter echter weinig, wilde men zijn uniform niet hebben, hij nog minder! Dit zeggende, wierp hij zijn pakje naar binnen, en ging zijns weegs. Men schrijft aan de Tel omtrent den brand te Rotterdam, dd. 17 Aug Nadat de puinhoopen hedennamiddag door de werklieden der gemeente met hunne brandslangen verlaten waren, begon heden avond om half acht het vlas weder te ontbranden, zoodat de hulp van de brand weer wederom moest worden ingeroepen. De bemanning van spuit 6 rukte aan en bluschte onder leiding van een brandmeester het vuur. Het nog eenigszins bruikbare vlas zal op verlangen van assuradeuren dezer dagen in veiling worden gebracht. De plechtigheid in de St. Jans-kerk. In de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper alhier had heden-ochtend eene indrukwekkende plechtigheid plaats. De eerw. pater Ludovicus (in de wereld de heer L. J. M. Jansen,) den 16 Aug. 11. te Utrecht Priester gewijd, droeg in de kerk zijner onderbroeders voor de eerste maal het plechtig H. Misoffer op aan het hoogaltaar, dat in feestefijken tooi, met groen en bloe men rija versierd en van waslicht overvloe dig voorzien, een imposanten indruk maakte. De plechtigheid nam ten 8 ure een aan vang met het verheffend Veni Creator, dat naar de toonzetting van Jos. Beltjens door het koorgezelschap werd uitgevoerd. Daarna besteeg de nieuwgewijde het altaar om voor de eerste maal te midden der zijnen het onvergelijk Offer der Nieuwe Wet den Aller hoogste op te dragen. De neomist werd bij deze plechtige handeling geassisteerd door den zeereerw. pastoor Daniels als presbyter assistens, door zijn broeder den weleerw. heer F. C. A. Jansen, kapelaan te Hillegersberg, als diaken, den weleerw. pater J. P. G. Brou wer, kapelaan te Utrecht, als subdiaken, den zeereerw. heer H. van Megeren, rector te Zevenaar, en den weleerw. pater P. Ro- dermans, kapelaans der St. Jansparochie alhier, als cantores, terwijl zijn neef, de eerw. heer H. Jansen, theologant te War mond, als ceremoniaris dienst deed. Na het Evangelie besteeg de weleerw. heerF.C.A. Jansen, kapelaan te Hillegersberg, den kansel. In eenige welgekozen woorden schetste de feestredenaar allereerst de vreugde en dankbaarheid, die er heerschte in aller hart nu zij weder een priester, een dienaar des Heeren tot het altaar Gods zagen opgaan, om hetzelfde hoogheilig Offer op te dragen, dat Christus eens den Hemel- schen Vader heeft opgedragen. In de woor den van den Heiland: «Gelijk de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik U," vond spr. aanleiding den priester te schetsen als de leeraar der hoogste wetenschap en uitdeeler van Gods velerlei genade. Ter ontwikkeling van het eerste gedeelte zijner rede schetste spr. hoe de Tweede Persoon der H. Drievuldigheid Zelf op deze aarde nederdaalde om den menschen alle waarheid te leeren. Christus is het licht der wereld, maar de priester, die in Zijn plaats geroepen is de volken te onderwij zen, mag ook het licht der wereld genoemd worden. Hij is geroepen de leer van Chris tus te verbreiden, die den mensch zeker heid geeft omtrent zijn eeuwige bestemming, overal hulp en bjjstand te verleenen, te leeren niet alleen door zijn woord maar ook door zijn voorbeeld want dit juist is de groote glorie van den priester, dat hij den menschen als leeraar kan wijzen op zijn voorbeeld, zoodat zij van hem kunnen ge tuigen wij weten dat gij den weg Gods naar waarheid leert. Daarin staat hij boven alle andere leeraren. Hij voert de menschen door zijn leerend woord en opwekkend voor beeld tot het eeuwig geluk. Zoo stond dan nu ook deze priester als leeraar te ;midden der zijnen. Spr. uitte aan het slot van dit eerste deel zijner rede den wensch, dat diens leeraarsambt door de kracht Gods nuttig zou zijn en vele vruchten zou dragen ten eeuwigen leven. In het tweede deel zijner rede schetste de feestredenaar den priester als uitdeeler van Gods velerlei genaden. Christus is de middelaar tusschen God en de menschen, Hij, onze eenige middelaar, heeft ons door Zijn kruisdood verlost, maar de verdiensten dier verlossing moeten op ons worden toe gepast. Die toepassing verleent ons de priester. In treffende bewoordingen schetste hier de gewijde redenaar hoe de priester Gods ve lerlei genaden uitdeelt aan rechtvaardigen en zondaars, maar vooral hoe hij Gods over vloedige genade in den hoogheiligen persoon van den Gever en Bron aller genade doet nederdalen in het H. Offer der Mis, de ver nieuwing van het Offer van Calvarie, het Offer tot heil van levenden en dooden. Wan neer spr. de priester bij dat hoogheilig Offer beschouwt als de plaatsbekleeder van Chris tus, dan bleek hem de volle waarheid van het woord van den H. Ciprianus, dat de priester is als een andere Christus. Welk een vreugd is het dan voor deze gemeente weder een harer kinderen met zulk een macht omkleed het altaar des Heeren te zien betreden welk een vreugde voor de geheele familie weder een priester te zien, die haar dagelijks gedachtig is aan het altaar des Heerenwelk een vreugd vooral voor de ouders die aldus hun zorgen en kommer beloond zien 1 Hen opwekkend hun zorgen te vergeten en zich over te geven aan de vreugde en dankbaarheid aan God, spoorde hij den jeugdigen priester aan te bid den voor zijne ouders, voor zijne broeders en zusters, die te midden van de gevaren eener bedorven wereld leven, en ook al zijn bloedverwanten en vrienden, vooral ook spre ker-zelf, in het gebed te gedenken want is de priesterlijke waardigheid verheven, de verantwoording is zoo zwaar. Den jeugdigen priester wederkeerig het gebed belovend om zegen op zijn priesterlijken arbeid, be sloot spreker zijne treffende, schoone rede. Daarna werd door den neomist het H. Offer voortgezet. Aangrijpend was het oogenblik, waarop hij voor 't eerst zijne dierbare en alle geloovige ten heil het hoog heilig Offer ten hemel hief. maar treffend ork de stonde, waarin hij met eigen hand zijne dierbaren in de vruchten van dit Offer deed deelen door hen de H. Offerspijze uit te reiken. De indrukwekkende plechtigheid werd besloten met de Benedictie, waarbij door het koorgezelschap, dat de geheele plech tigheid zoo verdienstelijk opluisterde door de uitvoering van de driestemmige mis van don Adolfo, het Tantum Ergo van De Leur werd uitgevoerd. De innige bede om rijken zegen op den priesterlijke arbeid van den jeugdigen neo mist lag voorzeker op de lippen van velen, die van deze luistervolle plechtigheid getuige waren. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 15 Augustus II. in de Kathedrale Kerk te Haarlem de Wijding toegediend van het H. Diaconaat aan de eerw. heeren J. D. J. Aengenent, A. M. Breems, J. L. F. Dankelman en J. B. J. M. Htippener, en het H. Priesterschap aan de eerw. heeren G. M. A. Beukers, L. H. J- Beijsens, A.M. J. I. Binnenwiertz, G. L. J. Hogeman, J. C. Van der Loos, P. J. Raëskin, W. F. Roozen, J. Ruijter en A. Van Schijndel. Het Bisschopsfeest. Het gouden priesterfeest van Mgr. Bot- temanne, bisschop van Haarlem, is Zaterdag met vee) opgewektheid gevierd. Te Haarlem woei van alle gebouwen en een zeer groot aantal particuliere woningen der Katholieken de driekleur, overal voorzien van een paar- sen bisschoppelijken wimpel. Zooals reeds werd medegedeeld, was de kathedraal in de Jansstraat smaakvol versierd met bloemen en draperiën. Reeds lang, voordat de Pontificale Hoog mis 's morgens half negen begon, was de kathedraal geheel gevuld met geloovigen. Zoodra Mgr., door de geestelijkheid aan den ingang ontvangen, het heiligdom zegenend binnenschreed, klonk hem krachtig, onder vol geluid van het orgel door den mond van die honderden aangeheven, een komstgroet" tegen, op de melodie van het Aan U, o Koning der Eeuwen, van hulst. Terwijl de hoogwaardige celebr^ bekleed werd met de bisschoppelijke paIT menten, bracht het koor ten gehoore door den hoogeerw. heer M. J. A. La"8' president van het seminarie te Warmo^j geschreven nieuwe vierstemmige toonzetti^ van den antiphoonSacerdos et Pontiff' Onder het plechtig dankoffer van de" doorluchtigen jubilaris verrichtte Mgr. l!< H. Wijdingen van het II. Priesterschap het H. Diaconaat, geassisteerd door kanunniken van het kathedraal kapittel. A|s presbyter assistens officieerde de hoogeer^' heer A. J. Callier, als diaken en sub-diake" der Mis de hoogeerw. heeren P. J. Thunisse" en J. Heiligers, terwijl als troon-diake»8 fungeerden de hoogeerw. heeren M. J- Lans en A. J. Brouwer. Gedurende he H. Misoffer voerde het zangkoor zeer vei' dienstelijk de missa le Deum Laudam van Andriessen uit. Nadat de indrukwekkende plechtighede" waren geëindigd en de aflaatbulle door de" hoogeerw. vicaris-generaal was voorgeleze"' trad Mgr. bekleed met staf en mijter e" omringd door de hooge geestelijkheid to' voor de Communiebank, om op zijn hooge" jubeldag tot de geloovigen een woord te spreken uit het hart. Naast de blijde en dankbare herinneringe" aan al de bewijzen van Gods liefde barmhartigheid gedurende een reeks va" vijftig priesterjaren ontvangen, drong zie'1 zoo verklaarde Mgr. in deze dag®11 aan zijn geest met overweldigende krach" op de waarheid van het ontzagwekkend woord der H. Schrift, dat een allerstrengs' oordeel hun te wachten staat, die in »over' heid gesteld zijn", dus ook en op de eerst® plaats, den bisschop. Daarbij priester zij" gedurende 50 jaren, welk een rekenschap in de eeuwigheid af te leggenrekenschap over zoovele tekortkomingen en gebreken! ondanks de ontzaglijke weldaden in da" tijdperk ontvangen van den almachtiger GodHoe rein en heilig moet toch da" priesterleven zijn Met indrukwekkende welsprekendheid wendde de Bisschop zich tot de jeugdige pasgewijde priesters, hen vermanend te blijven volharden in hun eersten ijver en te waken tegen de verwoede aanvallen van den helschen vijand, die geen grooter zegen kent dan de overwinning behaald op een priester dan de val van een Judas onder het heilige getal der apostelen. In de vurige vereering van het aanbiddelijk Sacrament des Altaars en de hartelijke devotie tot de Allerh. Maagd moeten zij kracht putten en volharding. Zich vervolgens tot de geloovigen richtend» drukte Monseigneur dezen dringend op het hart, toch altijd te bidden en te blijven bidden voor hunne priesters, die aan het gebed van het Christenvolk zooveel behoefte hebbente bidden ook voor hem, den Bisschop, gedurende zijn leven en zijn ster' vensuur, maar vooral na zijn dood en ein' delijk thans met hem krachtig in te stemmen in den heiligen lofzang, dien hij op zijn jubeldag ging opzenden, tot den Gever van al het goede. Krachtig klonk nu door den jubilee* renden bisschop en de priesterschaar aan* geheven en verder met het zangkoor om beurten herhaald het Te Deum Lauda- mus, na afloop waarvan de zangers nog het magistrale, heerlijke Hallelujah uitvoerden van Hündel, terwijl Mgr. zegenend de ka* thedraal verliet. Na aan de pastorie der kathedrale St- j Jozefskerk het dejeuner te hebben gebruikt» reed de jubilaris tegen twee uur in den namiddag naar de bisschoppelijke woning, waar de vestibule en de groote zaal prijkten met een rijke bloemenversiering. Daarna j begon te ongeveer half drie de receptie- Eerst kwam de geestelijkheid. Ondanks den kerkelijken Zondag, waardoor o. a. voor veel eerw. heeren pastoors de reis naar de bis schopsstad eenigszins moeilijk viel, waren toch een honderd priesters aanwezig om Mgr. persoonlijk geluk te wenschen. Daar onder bevonden zich ook de provincialen der in Nederland gevestigde kloosterorden, terwijl zich tevens hadden aangesloten de oversten der verschillende zusters- en broe dershuizen. Bij de verschillende katholieke vereenigingen en andere corporatiën uit het geheele bisdom, voegden zich het gemeente bestuur van Haarlem met den waarnemenden burgemeester jh. de Kanter en verschillende katholieke Kamerleden, van welke de heer mr. Travaglino op zich genomen had aan den jubileerende bisschop mede te deelen, dat het H. M. de Koningin-Regentes behaagd had Z. D. H. te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Mgr. ont ving de gelukwenschen op den tusschen planten en bloemen geplaatsten bisschoppe lijken zetel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3