Dat de burgers van de Transvaal sedert den inval argwanend en ongerust zijn, is te begrijpen, en dat zij zich hebben gewapend en voorzorgsmaatregelen hebben genomen is de natuurlijke uiting van zulk een gevoel maar ik weet ook, dat de regeering des lands niets zal doen, wat haar met Groot- Brittannië in conflict zou kunnen brengen." De presidentsverkiezing in de Noord- Amerikaansche Unie houdt nog steeds de aandacht der geheele beschaafde wereld gespannen. De goud-democraten hebben thans een eigen candidaat gesteld voor het presidentschap. Kans heeft deze natuurlijk niet, maar toch is het feit der candidatuur van Watterson van groot belang, wijl daar door Bryan vele stemmen verliest en de goede kansen van dezen bimetallist ver minderen. Algemeen gelooft men nu, dat door iumenging van dezen derden in den strijd, de verkiezing van den protectionist Mc Kinley verzekerd is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Augustus 1896. Naar wij vernemen, is de hoofdprijs der Tentoonstellings-loterij van de St. Willibror- dus-Stichting, de prachtige camee door Z. H. den Paus geschonken, voorstellende op een kostbaren steen, in gouden rand, Maria Onbevlekt Ontvangen, ten deel gevallen aan eene protestantsche dame, die zich geluk kig acht dezen prijs, met nog andere prijzen, op hare loten te hebben getrokken. Aanbiedingen om de camee, zelfs voor een belangrijke som, over te nemen, werden door haar beslist van de hand gewezen zij toont het voorwerp op den hoogsten prijs te stellen. Wij herinneren, in verband met achter staande advertentie, aan de lezing welke Zondag aanst., ter gelegenheid van het gouden feest der Zustersscholen, door den hoogeerw. zeergel. heer Mgr. M. J. A. Lans, president van het seminarie te Warmond, in de Officieren-Vereeniging zal worden ge houden. Zooals men weet, zal de lezing worden opgeluisterd door zang, waarvoor onze kerk koren weken lang ijverig repetitie hebben gehouden, terwijl mej. Klijn de Jongh, van Amsterdam, daarbij hare medewerking zal verleenen. Velen die den begaafden oud-pastoor der O. L. Vrouwe-parochie nog eens willen hooren en zich nog herinneren hoezeer onze kerk koren bij een vorige gelegenheid een der- gelijken lees-avond hebben opgeluisterd, zul len zeker van deze, bijzondere gelegenheid gebruik maken om zich een avond vol afwis selend genot te bezorgen. Het bestuur der St. Willibrordus-Stichting mag zeker rekenen op groote deelneming van de zijde van Schiedams Katholieken, daar ook deze feestavond weder zal strekken ten voordeele van de kas der Stichting, die eene buitengewone versterking alleszins be hoeft. raai Wladomirowitsch, alles zoo in zijn werk moest gaan. «Veroordeeld om gefusilleerd te worden zeide hij klappertandend van schrik, terwijl hij de laatste woorden van het vonnis her haalde, dat den volgenden morgen op de vestingmuren zou voltrokken worden. Wel trachtte hij zich dadelijk gerust te stellen; die woorden betroffen immers hem niet; de Czaar zal immers wel zijn woord, hou den, zelts tegenover verradersanders zou er in de toekomst niemand meer gevonden worden, die hem op dat gebied zou ten dienste staan. Belinski en de overigen waren spoedig vertrouwd met hun lot en na een haastig vaarwel aan hunne gelukkiger kameraden, werden ze in hunne cellen teruggebracht. {Slot volgt.) Gisteren-ochtend 9| ure viel de 9-jarige Piet Bezemer, wonende aan de West vest alhier, al spelende in de Nieuwe Haven. De 9-jarige Koelof van Oort, die dit zag, sprong onmiddellijk van den wal in een daar liggend roeibootje, greep den drenkeling en haalde hem binnen boord, waarna hij door anderen op den wal werd gebracht. De jongen Van Oort moet al meermalen door zijn vlug handelen op die wijze kin deren gered hebben. Naar wij vernemen, is de Hull-boot Sealiorst heden-ochtend 5 ure bij mistig weder aan de overzijde van onze haven aan den grond gevaren. Aanbieding van assis tentie van hieruit gedaan, werd van de hand gewezen. Later zijn de rijks-ambte naren naar het schip vertrokken, daar de kapitein zijn voornemen had te kennen ge geven om een gedeelte der lading te lossen. Het stoomschip Holland, is even boven Maassluis door mist heden-ochtend aan den grond gevaren, doch 11,15 zonder assisten tie vlot gekomen en opgestoomd naar Rot terdam. Nadat het door de lirma A. F. Smulders, voor rekening van het Portugeesche gou vernement, gebouwde ijzeren droogdok eer- gisteren-middag ten 12 ure van Rotterdam was vertrokken, passeerde het, voorafgegaan door de sleepboot Noordzee en gesleept door de zeestoom booten Oceaan en Oostzee, ten 2 ure statig de haven te Vlaardingen. Verscheidene personen bevonden zich zoowel op het Havenhoofd als op het balkon van het koffiehuis «de Maas", van waar de heer J. van der Vlis de groote nationale vlag deed wapperen om de vertrekkenden daar mede te salueeren, hetwelk wederkeerig door de zich op dek bevindenden, werd beantwoord. {VI. Ct.) Het tooneel speelt te Rotterdam, en de a.-r. Nederl. is aan het woord. Zij was slecht van betalen, de juffrouw, en toch had zij op allerlei juist het meest van allen aan te merken, iets, wat zij met vele wanbetalers gemeen heeft. Zij brandt ook gas, doch de gascommissie kon tot nu toe niet dan met groote moete haar geld krijgen, en wanneer zij betaalde, had zij weer allerlei reclamesnu eens was het licht te tel, dan te blauw, straks flikkerde het. Eindelijk de juffrouw zou twee nieuwe meters krijgen, dan verzekerde men haar, zou er geen reden tot Klagen meer zijn. De fitter zet de nieuwe meters, de juffrouw wil de kraantjes beproeven, maar o wee nog grooter ramp dan vroeger! Nu brand er in 't geheel geen licht. «Maar fitter't wil niet brandenDe meters deugen niet «Jawel juffrouwde meters zijn puik, heel puik zelts, maar weet U, bij deze is het: eerst betalen, dan gas!" De leuke fitter liet de juffrouw verbluft staan. En sinds heeft de commissie geen hinder meer van den slechten toestand van 's juffers financiën want de juffrouw had twee muntgasmeters gekregen. Het geval is historisch. We geven het ook andere gascommissies ernstig in over weging ter navolging. Het middel werkt probaat. Zondag zal ei eene vergadering plaats hebben van de kolenmeters, te Rotterdam werkzaam aan de kolentippen, om van ge dachten te wisselen over de bepalingen van de loonlijst en de regeling van het werk. Hoewel de werkgever het loon volgens de loonlijst uitbetaalt, schijnt de zaak tusschen de vaste en losse werklieden nog niet ge regeld te zijn. Sedert eenige dagen werd op de dorpen in den omtrek van Delft uit enkele koffie huizen biljartballen ontvreemd, zonder dat men den dader vatten kon. Het gelukte den veldwachter van Schipluiden een drietal Delftenaars, die in het koffiehuis van Kop- pert een partij hadden gespeeld en ver trokken waren met medeneming van biljart ballen en een borstel, te arresteeren. Het drietal is bij de politie zeer goed bekend. Proces-verbaal is opgemaakt. BINNENLAND. Den 19en Augustus heeft aan het depar tement var. buitenlandsche zaken te 's-Gra- venhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de te Lissabon op 19 Mei 1894 tusschen Nederland en Por tugal gesloten overeenkomst tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. {St.-Ct.) De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal hare zitting aanvangen op 8 September, te 9| uur, in het raadhuis te Amsterdam. Aan vragen om toegelaten te worden, moeten den voorzitter, den heer J. H. P. E. Knip- horst te 's-Hage, voor 1 Sept. portvrij heb ben bereikt. De minister van financiën heeft, ingevolge zijne toezegging, aan de Eerste Kamer doen toekomen een overzicht omtrent het pensi oenwezen, meer in het bijzonder: lo. van hetgeen door ambtenaren, weduwen en wee zen aan pensioen wordt getrokken; 2o. van de verschillende regelingen, die daarbij gel den 3o. van de wijze van beheer door raden, commissiën enz.; 4o. van de bijdragen der verschillende ambtenaren, voor wie de ver schillende pensioenregelingen bestaan; 5o. van de kapitalen der verschillende fondsen. In de buitenlandsche bladen wordt met groote zekerheid bevestigd, dat als echtge noot voor onze jonge Koningin is aange wezen de erfgroothertog van Saksen-Weimar. Willem Ernst Karei Alexander Frederik Hendrik Bernard Albert George Herman, erfgroothertog van Saksen-Weimar, werd te Weimar op 10 Juni 1876 geboren. Hij be kleed den rang van luitenant ii la suite van het 5e regiment infanterie van Thuringen en studeert aan de universiteit van Jena. Door zijn moeder, prinses Sophie der Ne derlanden, is hij, na onze Koningin, de naaste opvolger tot den troon van ons land. Als het huwelijk plaats vond, zou de erf groothertog afstand doen van den troon van Saksen-Weimar, ten behoeve van zijn twee jaren jongeren broeder Bernard Henri. RN.) Atjeh. Naar aanleiding van het bericht van haren correspondent te Batavia, dat de luitenant kolonel van den generalen staf C. J. P. van Vliet benoemd is tot gouverneur van Atjeh, deelt de N. R. Ct. omtrent dezen nieuwen gouverneur het volgende mede De luitenant-kolonel Christiaan Pieter Johannes van Vliet werd in April 1897 te 's-Gravenhage geboren. Als cadet bezocht hij de Kon. Mil. Acad, te Breda, waar hij in Juli 1868 tot tweede luitenant der In dische infanterie werd bevorderd. Na bij het 8ste bataljon gediend te hebben, deed hij examen voor de militaire verkenningen, bij welken dienst hij ook als eerste luitenant werkzaam bleef, tot hij in April 1873 werd geplaatst bij den staf der genie. Toen hij in 1879 kapitein geworden was, werd hij ingedeeld bij het garnizoens-batal jon ter Wester Afdeeling van Borneo en vervolgens bij het 10de bataljon, In Juli 1880 vertrok hij voor twee jaren naar Neder land om den cursus aan de krijgsschool bij te wonen. In Indië weergekeerd werd hij ingedeeld bij het 9de bataljon en een jaar later overgeplaatst bij den generalen staf. In die functiën trad hij op als chef van den staf in de 3de militaire afdeeling op Java en in 1885 op Atjeh. Hij bleef twee jaren te velde en verder bij het hoofd-bureau, tot hij in September 1889 tot majoor werd bevorderd en het 9e bataljon te comman- deeren kreeg. Later was hij werkzaam op het hoofd bureau der infanterie, tot hij in Augustus 1891 voor ziekte naar Nederland moest vertrekken. Gedurende zijn verlof werd hij luitenant-kolonel en na zijne terugkomst benoemd tot president der commissie tot het bepalen van de baan der repeteer- karabijnen. In Januari 1894 vertrok ''J naar Atjeh, waar hij den overste Nieuwe" huyzer. als chef van den staf opvolgd Tijdens generaal Deykerhoff te Batavia v® toefde, voerde hij daar het bevel. Een goed deel van het succes, nu kor* telings op Toekoe Oemar behaald, moetaa zijne zorgen als chef van den staf worde toegeschreven. Voor wat hij onder de vorigen gouverneur verrichte, werd hij April beloond met de Militiare Willemsoi'd 4e klasse. Het bericht zijner aanstelling10 gouverneur verdient nog nadere bevestig'11?' Zeer zeker wordt in hem een man gevonde"» die ten volle op de hoogte is der Mi®?' zaken en door zijne ontwikkeling bezadigd karakter waarborgen aanbied den lande in die moeilijke positie van gr®0 nut te kunnen wezen. In menig blad is zeer terecht afkeure11'' gesproken over een bericht in Indisch® bladen, dat de Atjehers te Anak Galoe"? 137 dooden zouden hebben achtergelate11' die door de onzen allen onthoofd werde'1. Gelukkig blijkt uit de thans ontvangen Indische bladen, dat het bericht onjuist geweest. De commandant der maréchaussee3 jhr. Graafland, seinde althans aan de/a"a' Bode, dat geen lijkenverminking heeft plaat3 gehad. De voorzitter der «Hollandsche Maat' schappij van Landbouw", de heer Bauduie» is uitgenooding, om deel te nemen aan be1 door de Hongaarsche regeering georgan'' seerd internationaal landbouwcongres tot onderzoek van de oorzaken van den gedrukte11 toestand van den landbouw in alle landed ten gevolge van de daling der graanprijze11' Ter gelegenheid van den verjaardag va11 H. M. de Koningin, zal te Schoonhove" vanwege de feestcommissie opstijgen de bekende luchtreiziger Leon Mary uit De® Haag met zijn ballon «Koningin Wilhelmina"' De trekking der prijzen in de VincentiuS* loterij te 's Gravenhage is bepaald op DillS' dag 1 Sept. Met het oog hierop zal de ten' toonstelling een week langer geopend blijven dan het oorspronkelijk was bepaald en dei-' halve eerst op Zaterdag 22 Aug. worde'1 gesloten. De Haagsche klompenschutter Duyvestein werd gisteren één uur uit zijn hechten'3» welke hij een 14-tal dagen in het gebouW van den schuttersraad op de Groote Markt ondergaan had, ontslagen. Voor het gebouw stond een landauef» waarin de schutter naast zijn geestverwanten plaats nam. Nadat hij zijn pantoffels voo' de klompen, die men voor hem had mede' gebracht, verwisseld had, maakte men met den ontslagen arrestant een rijtoer door de stad. Hij had in het rijtuig een houding aan' genomen, waardoor zijn zonderling schoeisel het meest de aandacht moest trekken. Dinsdag-ochtend om halftien zijn een werktrein en een personentrein van de stoomtram HaarlemBeverwijk, nabij he1 dorp Velzen, met elkaar in botsing gekomen- Een persoon geraakte er tusschen en bekwam eenige niet levensgevaarlijke kneuzingen. De passagiers kwamen er met eenige schram" men af. Dinsdag-avond ten elf ure onstond brand in het gebouw van den heer Leestemaker, staande op den Ringdijk bij het dorp Sloten (N.-H.). Dit gebouw bevatte kerk, graan* pakhuis en woonhuis. In zeer korten tijd lag alles in asch. De heeren P. en J. B. H. Janssens, m"' delleurs aan het Rijksmuseum te Amsterdam» zijn dezer dagen gereed gekomen met het afgieten van het monument van prins Willem George Frederik van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft. Het afgietsel is prachtig gelukt en naar het Rijksmuseum te Am* sterdam opgezonden. De influenza heeft in Friesland weder hai intrede gedaan. Er zjjn gezinnen, waarvan 4 en meer leden plotseling door de ziekte werden aangetast en ernstig ook. Behalve

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2