Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Iet loon ran den verrader. '•'tie Jaarg. Zaterdag 22 Augustus 1896. No. 5572. ■^Bureau 1$ofersfraaf 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers ALGEMEEN 0YERZ1CHT. v. 21 Augustus '96. Met het oo<* on a wondenheid die in n'1Voortdurende 0P8«- van all» n Pmtschland door bladen minister r6n °V6r het °ntslaS van de" Jester van oorlog wordt aan dagge. avond meteen b ReictlSanzei9er gisteren- Uitle^crin entredlet> om verkeerde Sm tf un misversta«d uit den weg te men. Herhaaldelijk wordt daarin verzekerd, iondh»6^ mmistei "werkelijk omdat zijne ge- heeft af^etast is, zijn ontslag ingediend militn' 6n v eweerd' dat de chef van het heett et 6een politieken invloed neett, ook metop keizerlijke besluiten in mi- vall 6 Za„ en' ^'e onder den minister van oorlog ir <T' a'geiueen wantrouwen is echter 1 de tegenwoordige crisis zoo sterk dat een poging van de Reichsanzeiger om de ge moederen gerust te stellen; slechts een Mag m het water is, te meer aangezien ^oorloopig niet duidelijk is van wien at stukje in den Reichsanzeiger uitgaat. et heet nu, dat de afgetreden minister tot erstel van gezondheid zich naar de bad- P aats Neuenahr zal begeven. Pe komst van den Czaar in Frankrijk °udt bij voortduring de aandacht gespan- nen' TJit Parijs wordt bericht, dat de keizer de keizerin van Rusland van 5 tot 8 otober de gasten zullen zijn van de Repu- le*> en dat dan het keizerlijk echtpaar Uossehien nog eenige dagen incognito in m'arikrijk zal blijven, hetzij te Parijs, hetzij oen der sloten in de nabijheid der hoofd stad. te^6 hertog van Orleans, die tot nu toe 6 Askuth bij den aartshertog Jozef ver- e'de, zal in de laatste dagen van de Wlaand Augustus Hongarije verlaten en Zlch naar Engeland begeven. Zijn huwelijk ^et de aartshertogin Maria Dorothea is op November bepaald. Deze plechtigheid zal 1,1 het keizerlijk paleis te Weenen worden voltrokken. F e ui 11 e ton. PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2) (Slot.) Eenige der gevangenen sliepen zoo gerust alsof hun het verschrikkelijk drama van den volgenden dag volstrekt niet aanging. Zoo Was het niet met Radowitsch. Als een wild dier, dat in een kooi is opgesloten, liep hij voortdurend op en neer, van tijd tot tijd angstig aan de deur luisterend, of hij nog niet de voetstappen van den bevrijder ver min, die komen zou om hem aan de vrij heid en de genoegens des levens terug te schenken. Maar al te langzaam ging die ange nacht voorbij, wijl zijn bevrijder zoo onbegrijpelijk lang wegbleef. Hij had gene raal Wladomirowitsch in de gerechtzaal ge durende het proces nog meermaals gezien en het had hem toegeschenen, alsof' deze De Figaro deelt mede, dat prins Albert, de vermoedelijke troonopvolger van België, zich eerstdaags zal verloven met prinses Isabella, zuster van den hertog van Orleans. De revolutionaire beweging in Spanje schijnt in kracht te winnen. Volgens de Ileraldo zou de regeering weer een poging ontdekt hebben om het kasteel La Granje, waar de infante Isabella tijdelijk verblijf houdt, in de lucht te doen vliegen. Te Ram- blassantro, nabij Barcelona, is een bom ont ploft, en ook in Barcelona zelf op de wan deling La Gracia had tijdens de muziek uitvoering eene ontplolfing plaats. De ont steltenis was algemeen, en al beijvert de regeering zich de telegraaf te doen rond bazuinen, dat de eerste ontploffing denkelijk veroorzaakt werd door het vlam vatten van een stuk vuurwerk en dat de tweede niets beteekent, zoo klopt dat niet met hare eigen toevoeging dat dientengevolge eenige per sonen zijn gevangen genomen. Het blijkt maar al te duidelijk, dat de revolutionairen uitstekend georganiseerd zijn, en dat het brandpunt der oproerige beweging in of nabij Barcelona ligt, hetwelk reeds zoo be rucht is door de herhaalde dynamietaan- slagen van den Iaatsten tijd. Koning Humbert heeft thans aan den minister-president Di Rudini last gegeven, den volke in Italië kond te doen van de verloving van den kroonprins met Helena van Montenegro, welke een zijner dierbaar ste wenschen vervult. De Koning voegt echter aan deze mededeeling den wenscb toe, dat te dezer gelegenheid geen enkel feest worde gegeven, waarvan de kosten uit rijks- of gemeentekas zouden moeten worden gedragen. En terechtde draagkracht van het Italiaansche volk gaat niet verder. Het huwelijk waarvan de dag intusschen nog niet is bepaald zal dan ook in alle stilte worden voltrekken in tegenwoordig heid alleen der familieleden. Beter schijnt het gesteld met de schat kist van Montenegro. Daar toch is men reeds hem door blik en teekens had willen be duiden, dat alles in orde was. De twee opzichters, die Radowitsch moes ten bewaken, deden vergeefsche moeite om hem te nopen, zijne rustplaats op te zoeken »Hij kan elk oogenblik komen," stamelde hij, »en het is beter, dat ik wakker ben er mocht eens een misverstand plaats hebben." Zijn keel was verdroogd, zijne tong kleef de a.an 't verhemeltetoch wees hij elke verfrissching van de hand en wilde water nog wijn hebben. Het angstzweet parelde op zijn voorhoofdsidderend schrok hij te rug voor den dreigenden dood. Eindelijk begonnen zwakke lichtstralen- door de verweerde ruitjes zijner cel te drin gen. Het waren de eerste stralen van den dag, die aan 't leven der veroordeelden een einde zou maken. En nu begon Radowitsch in koortsachtige haast aan zijne bewakers te vertellen, dat zijne veroordeeling slechts voor den vorm was. De beide mannen za gen elkaar veelbeteekenend aan, toonden echter dadelijk medelijden met den armen man, doch zeiden geen woord. Na eenige minuten waren alle tien, wier laatste uur weldra zou slaan, in de ruimte aan het feestvieren. Cetiinje is getooid met Italiaansche en Montenegrijnsche vlaggen in de schismatieke kerk is een Te Deum gezongen voor dit aanstaand huwelijk dat, aan die kerk een harer volgelingen ontrooft Buiten Italië en Montenegro haalt men de schouders op over dit huwelijk, dat alleen eenige verlichting brengt in de gemoederen van de Katholieken van enkele rijken. Zij waren nog altijd bevreesd, dat soms een of andere katholieke prinses van hun rijk de hand zou reiken aan den kleinzoon van den overweldiger en zij zijn verheugd dat deze vrees geweken is. Voor het Savooische koningshuis, dat de vorsten van zooveel kleine staatjes in Italië heeft verjaagd, is het zeker weinig eervol, dat het de hand gaat rijken aan een klein onbeduidend staatje als Monte negro, waar de Europeesche beschaving nog niet eens ten volle is doorgedrongen. De ministerieele crisis in Bulgarije is nog niet opgelost. Vorst Ferdinand heeft den ouden Tsankof bij zich laten roepen. Het is zichtbaar dat de Coburger voort drijft op een water dat meer een Russische kleur aanneemt. Als Tsankof een overwe genden invloed krijgt op den Vorst, dan zullen weleer de deserteurs en verraders die hun land ontrouw zijn geworden en in het Russische leger een gastvrij onthaal hebben gevonden, in Bulgarije terugkeeren niet alleen, maar zelfs in het Bulgaarsche leger een hoogen rang bekleeden, enkele, zooals Benderef en Groejef den generaals- rang zelfs. Stojalof zal dan aftreden, de Sobranje worden ontbonden. En Ferdinand zal weer minder aangename dagen beleven. Men ziet: het is voor Ferdinand nog niet alles botertje tot den boom in Bulgarije, ondanks zelf de vriendschap van den Czaar ten koste van Boris' heiligschennende over gang tot de Grieksch-orthodoxe kerk De toestand op Creta blijtt steeds zeer bedenkelijk. De Turksche minister van bultenlandsche zaken, Tewfik-pasja, heeft voor de gevangenis verzameld. Negen hun ner waren gelaten en berusten reeds in hun lotdoor hen was het smartelijkste van den doodstrijd reeds geleden. De tiende echter was aan de wreedste pijningen ten prooi. Een vreeselijke doodsangst teekende op zijn taankleurig gelaat. Zijn lippen be wogen zich krampachtig, zijne oogen rolden in hunne kassenhij was razend uit vrees voor den dreigenden dood. »Kom Dimitri," zoo riepen de negen »wij allen moeten toch eens stervenbeter, dat ons leven nog waarde heeft, tot uitwissching onzer schuld." ïToe, laat toch je hoofd niet hangen," zei een ander, »geef aan die kerels het genoe gen niet, je zoo terneergeslagen te zien 1" »Er is bepaald een misverstand in 't spel, het kan niet waar zijn," zuchtte de onge lukkige Radowitsch. Waar is generaal Wla domirowitsch »Hij is nooit bij de terechtstellingen te genwoordig," antwoordde de soldaat, tot wien zich Radowitsch met deze vraag ge wend had. »Hij heeft zijne bevelen reeds den vorigen nacht gegeven." Hierop zette zich de treurige stoet der ter dood verwezenen in beweging en sloeg den eergisteren de ambassadeurs bezocht en hun medegedeeld, dat er op verschillende pun ten van Creta uit Griekenland zijn aange komen 28 officieren in uniform, 2000 ge weren, 3 bergstukken en 700.000 patronen. De minister beklaagde zich daarover, zeg gende dat het voortduren van die ontsche ping van wapenen en schietvoorraad de verhouding tusschen Griekenland en Turkije nog ongunstiger maakte. Maar het is bekend de Grieksche regeering is machteloos. De gouverneur-generaal van Creta doet zijn best om de Christen-afgevaardigden te bewegen tot het voorzetten der zitting van de Nationale Vergadering, welke Vrijdag eindigt, hun belovende dat binnenkort be langrijke voorstellen zullen inkomen. De Grieksche consul gebruikt zijn invloed om hetzelfde doel te bereiken. Maar of het ge lukken zal Volgens een telegram uit Athene zal den verschillenden consuls veel van hun invloed worden ontnomen. Hun moet zijn medegedeeld, dat de Cretenzer kwestie niet zal worden opgelost te Canea, maarte Con- stantinopel. De Porte heeft te Tripoli een bataljon Retifs laten inschepen naar Cretahet behoort tot een regiment, dat reeds op Creta is, In het geheele Ottomansche rijk zijn thans 420.000 man op voet van oorlog. In de toongevende kringen in Griekenland wordt gemompeld, dat de verhaaste terug komst van den Oostenrijkschen gezant te Athene, gevolgd door het lange gesprek met koning George, niet alleen in verband staat met het Kretasc'n vraagstuk, maar ook met de gewijzigde staatkunde van Oostenrijk- Hongarije ten opzichte van Griekenland. Het is bekend, dat Oostenrijk in Grieken land en Rumenië een tegenwicht wil vormen tegen de Slavische rijken op het Balkan schiereiland, en dat het reeds een begin van uitvoering aan zijn plannen heeft ge geven door voor het herstel van de diplo matieke betrekkingen tusschen de beide Staten te zorgen. weg in naar de vestingwerken. Een pries ter met een kruisbeeld in de hand, ging voorop, de veroordeelden, in een doodskleed gehuld, dat uit een kort linnen hemd be stond, volgden elkaar op den voet. De zon was nog niet boven de kimme gerezen, toen de stoet meer en meer de plaats der terechtstelling naderde. Het leven der ver oordeelden kon nog slechts met minuten ge teld wordenelke schrede was een schrede dichter bij den dood. Eindelijk bereikten zij de bestemde plaats. Men had tien palen in den grond geslagen, aan welke de veroor deelden vastgebonden werden. Voor hen plaatste zich een afdeehng soldaten. Schit terend weerkaatste het glanzende licht der opkomende zon in de wit geschuurde loopen der geweren. Op zijde stond een officier, die het teeken des doods zou geven. Er^ nu werden de laatste voorbereidselen gemaakt. Het kruis werd nog eens den veroordeelden ten Iaatsten kus gereiktdan werd door een heraut van het gerechtshof het vonnis voorgelezen, en een staf in tweeën gebroken, waarvan de stukken voor de voeten der slachtoffers geworpen werden Diepe stilte heerschte op dat oogenblik, men had het vallen van een speld kunnen hooren. NIEUWE SCHIEDAM8CHE COURANT - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1