BINNENLAND. In zake den toestand in Transvaal wordt door Reuter in een draadbericht uit Pre toria in dato 20 dezer het volgende gemeld President Kruger verzekerde heden aan een vertegenwoordiger van Reuter, dat de alarmeerende berichten omtrent vijandelijke voornemens der Zuid-Afrikaansche republiek tegenover Groot-Brittannië niet anders waren dan verzinsels. De president vermoedde, dat zulke geruchten afkomstig waren van zekere personen, die het zeer onaangenaam vonden, dat Engeland en de Zuid-Afrikaansche republiek niet tot een oorlog konden worden gedwongen, iets wat volgens den heer Kruger nooit zou gebeuren. Ook de heer Lleyds sprak de loopende geruchten tegen en verklaarde, dat de Re publiek zich beijverde om in harmonie met alle partijen te blijven werken. De mail uit Japan, die Woensdag met de Armand Behic te Marseille is aangekomen, bevat berichten omtrent een verdrag, dat tus- schen Rusland en Japan moet zijn gesloten en waarbij Japan zich bereid verklaart, zijn troepen uit Korea terug te trekken. Russische officieren doen thans dienst als instructeurs bij de Koreaansche troepen. De regeering van Korea heeft bovendien een stuk grond van 34000 Ms op het eiland Gelsubi aan Rusland afgestaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Augustus 1896. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van de Directie van de Nederland- sche Lucifersfabriek »Lumen" om vergunning tot uitbreiding dier fabriek staande alhier aan de Hoofdstraat no. 221, kadaster sectie L no. 1171, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 4 paar denkracht en ketel, met een verwarmings oppervlak van 9 M2. Gelegenheid tot het inbrengen voor be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek, zal op Donderdag den3n Sep te mber aanst., des namiddags ten 2 ure, ten raad- huize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, ken nis kan worden genomen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is het leggen van een riool enz. in de Groenelaan gegund aan den heer M. den Braber te Vlaardingen, die voor de som van f1947 minste inschrijver voor dit werk was. De kaarsenmakersvereeniging »Apollo" alhier hield eergisteravond een vergadering, waarin als spreker optrad J. de Jonge, voor zitter van den N.N. B.B. te Rotterdam, die de leden van genoemde vereeniging aan spoorde om een afdeeling te blijven van den N.N. B.B. Waarschijnlijk tengevolge van een inge zonden stuk in een der bladen, waarin de opmerking gemaakt was, dat het bestuur Daar gebeurde plotseling iets, dat men niet verwacht had. De officier, die het teeken van het vonnis zou geven, commandeerde rechtsomkeert en trok met zijn troep heen. Aan de veroordeelden werd toen medege deeld, dat de Czaar hun gratie verleende. Ze werden van de palen losgemaakt. Het was hun, alsof ze uit een benauwden droom ontwaakten, en ze schenen hunne ooren niet te kunnen gelooven. Dan vielen ze elkander om den hals en wenschten elkander geluk, dat ze aan het leven waren weergeschon- ken. Slechts een hunner stond nog stil en zonder een teeken van blijdschap te geven aan den paal gebonden. Toen men hem losbond, viel hij voorover op zijn gezicht. »Hij is buiten kennis," zeide een soldaat »vlug, water!" De dokter trad naderbij en onderzocht den man. »Weg met dat water, het is niet meer noodig," zeide hij daarna rustig, »hij is van angst gestorven." De doode was Radowitsch. {Centr.) V. DEN DEMER. van dien Bond de leden der kaarsenmakers vereeniging wat al te gemakkelijk had doen besluiten bij den N.N. B.B. aangesloten te blijven, werd r.og eens, maar nu met ge sloten briefjes, zooals in bedoeld stuk ver langd was. gestemd over de vraag of de Vereeniging al dan niet eene afdeeling zou blijven van genoemden Bond. De uitslag was, dat met algemeene stemmen besloten werd, dat de kaarsen makersvereeniging een afdeeling van den N.N. B.B. zal blijven, zoodat daarmede deze kwestie in strijd met het vei langen van de directie der Stearine-kaarsenfabriek »Apollo" is beslist. Na een gedeelte der lading in lichters gelost te hebben, is de Hull-boot Seahorse gisteren-middag ten 3 ure vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd. Bij de gisteren gehouden aanbesteding door dijkgraaf en hoogheemraden van Delf land voor het opruimen der oude sluis en het bouwen van eene nieuwe uitwatering- sluis »de vijf Sluizen", met daarbij behoorende kunst- en grondwerken enz, onder Schiedam en Vlaardingerambacht, was minste inschrij ver de heer Adriaan Korteweg te 's-Graven- hage, voor f117.800. Een Engelsche matroos kreeg Maandag avond te Rotterdam bij zijn arrestatie van den polieagent Goeree een sabelhouw op het hoofd, waardoor zijn schedel gespleten werdzijn toestand is zeer zorgwekkend. De kapitein van zijn schip en collega's, die in den loop der week door den commissaris gehoord werden, verklaarden, dat de man altijd met de politie ruzie zocht. De agenten, die hem echter bij de vechtpartij reeds de handboeien hadden aangedaan, hebben vol gens de Ned., verklaard, dat zij den man best alleen konden arresteeren en dat het optreden van Goeree geheel overbodig was. Gisteren-namiddag werd te Rotterdam bal last geladen in het aan boei 17 liggende zeil schip Comindor. Twee werklieden, vielen daarbij van een stelling, welke buiten boord aan touwen hing, door het breken van een der touwen, in het water. Beiden ver dronken hun lijken zijn een uur daarna opgehaald en naar de algemeene begraaf plaats gebracht. Aan het station de Beurs te Rotterdam is gisteren gearresteerd een gewezen kellner, die zich een halfjaar geleden schuldig maakte aan een diefstal van ruim f300 in een loge ment aan de Hoogstraat, waar hij destijds verblijf hield. Hij nam toen de vlucht naar Antwerpen, doch men had hem hier blijkbaar nog niet vergeten. De Rotterdamsche kermis is dit jaar een bij uitstek gunstig terrein gebleken voor zakkenrollers. Het getal gerolde portemon- maies, hologes en kettingen is legio. Gisteren-ochtend werd te Rotterdam aan het station D. P., door den hoofdconducteur Verbuis, een zakkenroller gesnapt, die een dame haar portemonnaie had gerold. De handige dief werd aan de politie overgele verd, die het gestolene bij hem vond. Ook te Overschie heeft zich een commissie gevormd voor de feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, welke vooral zal bestaan in het organiseeren van vermakelijkheden voor de jeugd. Aan den waarnemenden burgemeester, den heer M. Rodenburg, is vergunning ge vraagd om voor dat doel eene collecte bij de ingezetenen te mogen houden, terwijl tot de directie der Rotterdamsche Tramweg maatschappij het verzoek is gericht, gebruik te mogen maken van het aan haar toebe- hoorend open terrein in die gemeente. Donderdag-nacht zijn [door de politie te Delft aangehouden drie bij haar welbekende personen, die op den Oostsingel eenig wasch- goed hadden ontvreemd en het gedeeltelijk hadden aangetrokken. De zelfde personen hadden in de afgeloopen week bij den koffie huishouder K. te Schipluiden biljartballen ontvreemd. Zij zijn geboeid naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is de tijdelijke waar neming van den dienst in het schoolarron- dissement Schiedam van 19 Augustus tot 7 September opgedragen aan den schoolop ziener in het arrondissdment Vlaardingen A. R. van Beekum Maurisse te Hillegersberg De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal aanstaanden Zaterdag, 22 dezer, niet plaats hebben. Naar men verneemt, wordt aan het ministerie van financiën de laatste hand gelegd aan een ontwerp van wet betreffende de belasting van rijwielen, in en buiten beroep gehouden. De Regeering acht het wenschelijk, de wet, houdende instelling van een militairen pensioenraad, in werking te doen treden en heeft daartoe fondsen aangevraagd voor de uitbreiding van het tegenwoordige bureel van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren. Aan uitbreiding van het be staande bureel wordt de voorkeur gegeven boven het vormen van een afzonderlijk bureel voor den militairen pensioenraad. Erop rekende, dat de wet tot instelling van den militairen pensioenraad op 1 No vember e. k. in werking zal kunnen treden, wordt voor traktementen over de maanden November en December dezes jaars aan gevraagd 1/6 van f 10,100 of rond 11684. Behalve de ambtenaren van de departe menten van Oorlog en van Marine, die tot commies bij den pensioenraad voor burgelij ke ambtenaren zullen worden voorgedragen, zal vermoedelijk nog een ambtenaar van een der departementen van algemeen bestuur worden aangesteld. Men schrijft aan de Tel. Er is in den laatsten tijd veel gedaan om de kleeding van de militairen van at den graad van sergeant-majoor te verfraaien. De coupe is verbeterd, de grondstof van betere kwaliteit en bij de infanterie zal de gele uitmonstering die spoedig onfrisch wordt door de meer stemmige en ster kere roode zijn vervangen. De halssnoeren en sabelkwasten van de onder-officieren zijn van veel sierlijker model, en wat vooral veel heeft bijgedragen tot de verfraaiing is, dat de zoogenaamde roode chevrons voor zes, achtten- en dertig jarigen dienst zijn vervangen door zeer nette gekroonde letters W. van kemels garen- of metaaldraad, welke op den linker bovenarm worden gedragen. Thans is bij het 7e regiment infanterie eene compagnie op proef gekleed in een geheel nieuwe uniform, waarbij o. a. de halssnoeren en schouderpassanten zijn ver vallen en eene roode kraag en zwarte pom pon is ingevoerd. Atjeh. In een brief uit Atjeh aan het N. v. d. D. wordt de middellijke oorzaak van den dood van generaal De Moulin toegeschreven aan een misverstand. Het blad vraagt, of het Vaderland ooit vernemen zal, wie de aan sprakelijke persoon is voor een misverstand, dat niet alleen toevallig een menschenleven heeft doen verloren gaan, maar ook een groote militaire fout blijkt geweest te zijn. Over dat misverstand wordt het volgende medegedeeld Reeds aanstonds na zijn komst in Atjeh ontwikkelde zich, volgens den schrijver, de werkzaamheid van den generaal. Toen hij, nog slechts zeer kort op [Atjeh zijnde, met een extra trein de posten in de geconcentreerde linie bezocht en met een colonne uitrukte, die een openlijke verken ning deed in de richting van en voorbij Kroeng Raba, bevond zich de generaal, bij het terugtrekken van deze colonne, om streeks 12 uur 's middags met den chef van den staf overste Van Vliet, den comman dant der bereden artillerie overste Boetje, den colonne-commandant overste Van Heutz en eenige adjudanten met een escorte van 16 cavaleristen te Lam Poe-oek ten W.Z.W- van Boekit Seboen. Deze kampong is door een pl. m. 1200 M- breede sawah van den grooten weg ge' scheiden. Twee compagnieën van het 3e bataljon zouden den generaal en diens staf te Lam Poe-cek afhalen, maar door een misverstand trok de colonne in haar geheel langs den grooten weg op Boekit-Seboen terug, waardoor de gouverneur gevaar liep achter te blijven. Alle teekens om de aandacht te trekken, bereikten niet hun doel, zoodat de generaa' besloot de sawah over te steken. Onder een tropische hitte, dikwijls tot aan den buik door modder en water de paarden aan de hand medevoerende, werd de overtocht bewerkstelligd. Maar reeds spoedig vertoon den zich bij den gouverneur teekenen van uitputting, en toen de weg bereikt was, was Z.H.Ed.Gestr. bijkans bewusteloos. Ook de andere heeren waren, wat men noemt »op", maar frisch drinkwater bracht hen weldra weder bij. De generaal was echter te ver weg. Uit Kotta-Radja werd het rijtuig ontboden, dat voorbij Tandjoeng kwam, maar de gene raal was reeds bewusteloos en werd op een in allerijl vervaardigde draagbaar, gedragen door een achttal dwangarbeiers, naar Lam- djamoe overgebracht. Ter hoogte van Lam Pisang werd de dood geconstateerd. Zeer zeker een treurig misverstand, dat ons de moeite van een nader en serieus onderzoek wèl waard schijnt. (Tijd.) Volgens een uit Noord-Amerika te Para maribo ontvangen particulier bericht, heeft zich aldaar een Maatschappij gevormd, ten doel hebbende om Nederlandsch Guyana te onderzoeken, placers en kwartsmijnen aldaar aan te koopen en te exploiteeren, en verder alle zoodanige andere ondernemingen te bevorderen, waarvoor zij van het Kolo niaal Gouvernement concessie kunnen erlan gen, of waarop zij krachtens bestaande wettelijke voorschriften zelf het recht hebben de hand te leggen, Het personeel zal spoedig naar Suriname vertrekken en een eigen stoomboot, voor de vaart op de bovenrivieren ingericht, medenemen. De hoofdcommies ter gouvernemenls- secretarie in Suri name mr. G. F. Schoch is na het optreden van den gouverneur der kolonie mr. Tonckens, benoemd tot waar nemend gouvernemets-secretaris. Bij de politie te 's Gravenhage is aangifte gedaan, dat uit een per Hollandsche Spoor verzonden koffer, vermoedelijk op het baanvak tusschen Rotterdam en Den Haag, o. a. ontvreemd zijn 15 dameseostumes van atlasstof15 zijden damestricots15 paren schoenen, 6 damesjaponnen, 3 gouden dames- ringen met briljanten, smaragden en robijnen omzet, 2 gouden armbanden, en meer sie raden. Voorts 3 Italiaansche wissels elk groot 750 francs. Sedert eenige dagen loopt in Den Haag het gerucht, dat het hoofd eener bekende kassiersfirma daar ter stede zich naar het buitenland heeft begeven, zonder achterla ting van eenig adres. Ongelukkige speculatie in Amerikaansche spoorwegwaarden moet de oorzaak wezen. {Tel.) Te Scheveningen worden pogingen in het werk gesteld tot het vormen van eene com missie voor de feestviering bij gelegenheid van de kroning van H. M. de Koningin in aansluiting met de vroeger uit de vakver- eenigingen aldaar samengestelde commissie. Gisteren is in de Goudsche machinale garenspinnerij te Gouda eene werkstaking uitgebroken. Gisteren-avond waren N. de Heer en Van de Wetering, bestuursleden van de N. N- B. B., in eene vergadering der garenspin ners als sprekers opgetreden. Besloten werd toen eene commissie te benoemen, die aan de directie eene loonlijst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2