algemeen overzicht. onder verschillende straffen gedwongen tot J samensmelting met de Calvinisten onder den naam van Luthersch-Gereformeerden heeft toch Denemarken niet veel profijt getrokken uit het wederopleven van het Lutheranisme, zooals dit in Zweden in de laatste jaren plaats greep. Het Lutheranisme in Denemarken verloopt meer en meer in rationalisme. Zooals overal in het Protes tantisme heeft de Schriftverklaring in de Deensche Staatskerk niet alleen te doen met ongeloovigen van professie, maar meer nog met zoogenaamd wetenschappelijke god geleerden in eigen boezem, die door hunne negatieve critiek alle positieve geloot onder mijnen. En zoo komt het, dat zij, die nog vast houden aan de fundamenteele waarheden des Christensdoms, zich genoodzaakt zien, hunne toevlucht te nemen tot de eenige Kerk, die steunt op overlevering en gezag. Hieraan is de groote bloei toe te schrijven van de Katholieke Kerk in Denemarken gedurende de laatste halve eeuw. Voor 36 jaren, in 1860, telde Kopenhagen niet meer dan 600 Katholieken. Op Jutland, in Frederica waren 75 Katholieken. En voor twee jaren waren er nu in Denemarken 6000 katholieken en werden er 1000 kinderen in katholieken scholen onderwezen. Meer dan 200 protestanten gaan elk jaar tot de Katholieke Kerk over. Het Jesuieten-Collega van Ordrup is belast met de opleiding van kinderen uit alle stan den en neemt zonen op zoowel van Luthe ranen als van Katholieken. Zoo sluit dit college zich aan bij de overleveringen van het collega te Braunberg wy mogen hopen met dezelfde resultaten. Het ligt buiten het bestek van dit artikel zegt de Maas Sf Roerbodeboven staande mededeelidgen nader besprekend om in bijzonderheden den groei en bloei van ons heilig geloof in Denemarken na te gaan. Liever maken we er op opmerkzaam, dat de leiders van de publieke meeningen de aanzienlijke standen evengoed als een goed deel van de predikanten hunne vooroor- deelen tegen de katholieke Kerk hebben afgelegd en zich getrokken gevoelen tot de Steenrots, die Petrus is. Hetzelfde verschijnsel, dat in Engeland aan het licht treedt, komt ook in Dene- merken dagende begeerte van het men- schenhart, dan niet met de kostelijke ver tooningen van het einde der negentiende eeuw tevreden is, maar iets meer blijvende eischt, dat alle uitvindingen van den men- schelijken geest, welke het leven veraange namen en verlengen misschien, kunnen aan bieden. De zich tan eene niet te ontwijken eeuwigheid bewuste geest vraagt eene hoo- gere zekerheid dan hem door de nieuwste ontdekkingen en uitvindingen geboden wordt en meer belang stelt hij in de ontdekking en vaststelling van zijn eigen levensdoel en toekomst dan in de onvruchtbare berei king van de Noord- of Zuidpool van onze aarde. 22 Augustus '96. Het geruststellend artikel in den Reichs- anzeiger van eergisteren over het aftreden van den Pruisischen minister Bronsart von Scheliendorf, heeft in Duitschland nog meer olie in het vuur geworpen, in plaats van het te blusschen. De National zeitung vraagt of het militaire Kabinet misschien achter dat artikel steekt en spreekt van een aan anarchie rakenden toestand. De Germania deelt niet alleen mede, dat niet alleen de rijkskanselier en ministers mede zullen af treden, maar dat er een snieuwe aera" zal beginnen het is onbekend wat voor een, voegt het blad er sarcastisch bij. De ortho dox-conservatieve Reichsbote hoopt, dat van de tegenwoordige crisis het verwijderen van den invloed van het liberalisme en het ultramontanisme op het Staatsbestuur het gevolg zal zijn en de terugkeer van de regeering tot de evangelische en conserva tieve grondbeginselen. België biedt in dat opzicht een waarschuwend voorbeeld. Evenals keizer Wilhelm op Frans Jozefs verjaardag (18 Aug.) een heildronk wijdde aan zijn „intiemsten vriend en bondgenoot," gaf ook de keizer van Rusland, dien dag te Krasnejo Selo een groot feestmaal, waaraan de Oostenrijksche gezant genoodigd was en waarbij Nicolaas op Frans Jozef dronk, dien hij aanst. week persoonlijk zal bezoeken te Weenen. Maar meer nog dan door deze gebruikelijke toosten is te Weenen en te Budapest (vooral in Hongarije) sympathie gewekt, doordien de Czaar, bij gelegenheid van het Hongaarsch Millenium, de sabel van wijlen den befaamden generaal Rac- kocsy aan Hongarije heeft geschonken. Sedert Nicolaas in 1849 Frans Jozef had geholpen tegen de oproerige Hongaren, heeft er tusschen Hongarije en Rusland steeds een vijandige wrijving bestaan, welke de Hongaren ook in de Oostenrijksche kwestie voor Turkije, d. i. tegen Rusland partij deed trekken. Dit geschenk van den Czaar zal zeker veel bijdragen, om dat oude gevoel van wrok weg te nemen. President Felix Faure heeft op zijn reis door het noorden van Frankrijk getuige moeten zijn van een droevig ongeluk. De President bracht van Havre uit een bezoek aan Trouville, Door de welkomstgroeten der artillerie werden aldaar twee inwoners ernstig gewond geworden de een zal zelfs een oog moeten missen, de ander werd aan armen en heup gekwetst. Het bericht van de verloving van prins Albert van België met prinses Isabella, zus ter van den hertog van Orleans, wordt be slist tegengesproken. De Federale Raad van Zwitserland heeft zich belast met de regeling door middel van arbitrage van het geschil tusschen En geland en Columbia over het in het laatst genoemd landbouwen van een spoorweg door eene Engelsche Maatschappij. Drie Zwitsersche juristen zullen tot regeling der kwestie worden benoemd, zoodra de parle menten der beide rijken de overkomst heb ben goedgekeurd. Het schijnt dat Spanje, 't welk met Cuba reeds de handen vol heeft, nu nog in andere deelen van zijn uitgestrekt bezit, moeilijk heden zal krijgen. Een regeeringstelegram uit Manilla behelst de ontdekking van een wijd vertakte separatistische samenzwering op de Philippynen. Er zijn 21 personen gearresteerd onder welke vrijmetselaars. Er is huiszoeking gedaan te Madrid in de Spaansch-Philippijnsche club. Tal van papie ren zijn in beslag genomen. In de vergadering door den Spaanschen Senaat gisteren gehouden, las de minister van koloniën het telegram van den gouver neur-generaal der Philippijnen voor, waarin de ontdekking van een samenzwering met het doel om de onafhankelijkheid te ver krijgen, wordt aangekondigd. Uit naam van de liberalen bood Montero Rios mede werking aan, teneinde de integriteit van het land te verdedigen. In de Kamer verklaarde de oppositie zich daartoe eveneens bereid. De leider der Spaansche liberalen, de heer Sagasta, heeft in een interview verklaard, dat de minister-president een fout had be gaan, door zoo duidelijk zijn pessimisme in de Cubaansche kwestie te kennen te geven. Hij stelde de regeering verantwoor delijk voor het isolement, waarin Spanje zich thans bevindt. Aan een verbond met Duitschland behoeft niet gedacht te worden. Het volk zou gaarne een verbond zien met Rusland en Frankrijk, maar, verklaarde de heer Sagasta, Rusland zal ongaarne in ongelegenheden komen met de Vereenigde Staten. Verder was de liberale leider van oordeel, dat de oorlog op Cuba krachtig moest worden voortgezet, om te toonen dat Spanje niet voor een bedreiging terugdeinst. Sterke benden Baschibazoeks richten zich naar Macedonië, zegt een telegram uit Athene. De Asti meldt, dat bij Monzi- ciovo, 8 uren van Monastir, een twee laagsch gevecht heeft plaats gehad tusschen Grieksche benden en Turksche troepen. De Turken werden verslagen. De Atheensche correspondent der Daily News beweert, dat de Turken zich in de berichten omtrent de hoeveelheid wapenen op Creta ingevoerd, aan sterke overdrijving schuldig maken. Verder beweert dezelfde correspondent, dat het concentreeren der Turksche troepen van Creta in de steden voortduurt. De stations in de disticten Kis- sario, Boukolies, Lasithi Muubello en Retimo zijn reeds ontruimd. Deze maatregel is louter van strategischen aard, daar de militaire gouverneur de vernietiging der kleine troe penmachten door de opstandelingen vreest. De opstand in Matabelenland is nog wel niet geheel bedwongen, maar begint toch allengs in hevigheid af te nemen. Ofschoon de Matabelen over het geheel nog weinig lust toonen zich te onderwerpen, kiezen toch enkele hoofden de meest wijze partij en maken zij gebruik van het aanbod der Engelschen, waarbij .hun amnestie wordt verleend, wanneer zij zich onderwerpen. Generaal Carrington heeft geseind, dat hij gezanten naar de Matoppo's heeft gezonden om met den vijand te onderhandelen. Se- combo en Majundia met 1000 hunner volge lingen hebben de gezanten ontvangen en hun voorraden aangetoond. Zij hebben ge antwoord, dat zij geneigd zijn zich over te geven, mits een paar dagen tijd wordt ge geven om met hun volk te beraadslagen. Tijdens de onderhandelingen zullen de vij andelijkheden in het district Matoppo worden gestaakt. Uit Fort Salisbury komen evenwel nog steeds berichten betreffende ontmoetingen met den vijand, ofschoon enkele hoofden ook in die omgeving tot onderwerping geneigd zijn. Een telegram uit Fort Salisbury zegt n. 1.vMakoni heeft bericht, dat hij zich wil onderwerpen, wanneer zijn leven wordt gespaard". De patrouille, die naar het dis trict Mazoe is geweest ongeveer ten Noorden van Fort Salisbury is terugge komen met een groote hoeveelheid graan en ammunitie, maar heeft een ontmoeting met de inboorlingen gehad. Deze schijnen wijselijk voor de Engelsche troepenmacht teruggetrokken te zijn en zich verzameld te hebben op het Chewe's kopje. Volgens de Pall Mall Gazette is de op stand der Matabelen eigenlijk een nalaten schap van hun vroegere koning Lobengoela, die hun gezegd had, dat er eenmaal ge legenheid zou komen om het Engelsche juk weer af te schudden, als er een sterfte onder het vee zou komen, waardoor het voornaamste transport, en voedingsmiddel voor eene Engelsche expeditie zou ont breken, maar zij moesten het bepalen van het juiste oogenbilk voor den opstand over laten aan hun »prefect" M' Limo. Toen nu onlangs 90 pCt. van het vee wegens de veepest was afgemaakt, en bovendien Ja- meson van zijn verradelijken inval in Trans vaal een deel der hier en daar in Rhodesia verspreide politietroepen had teruggetrok ken, verklaarde M'Limo het oogenblik ge komen, vooral toen Jameson c. s. door de Boeren waren gevangen genomen, en het zich liet aanzien als of een oorlog tusschen Engeland en Transvaal ophanden was. Den 28n Maart barstte de opstand los. Rushuid en de H. Stoel. In verschillende katholieke bladen wordt melding gemaakt van onderhandelingen tus schen de Russische Regeering en den H. Stoel, welke waren aangeknoopt met kardi naal Algliardi en voortgezet met diens reis gezel naar Moskou Mgr. Tarnassi, d>e daarom zijn vertrek uit Rusland nog moest vertragen. Troostelijk of bemoedigend zijn echter die onderhandelingen geenzins, want zij betref fen weder Ruslands van-ouds bekend streven naar invoering der Russische taal bij ver schillende godsdienstoefeningen voor Poolsche Katholieken, d. w. z. niet bij de H. Mis natuurlijk, maar bij predikat'e, gezangen, catechismus, rozenkransgebed, afkondigingen, huwelijksvoltrekking en zelfs bij de biecht Voorloopig vraagt Rusland dit nog slechts voor de steden Moskou, Odessa en Minsk, onder de bewering dat het hier Russische Katholieken geldt en geen Poolschen, da&r dezen steden immers op grooten afstand van het vroegere Polen gelegen zijn en de daar woonachtige Katholieken allen Russisch verstaan. Natuuilijk zal dan ook hetzelfde voor geheel Rusland, behalve de Poolsche provincies, en eindelijk voor Polen-zelf ge' ëischt worden. Maar reeds de bewering) dat het in Moskou, Odessa en Minsk, »Rus- sischen" Katholieken geldt, is geheel valsch, want die bestaan er nietalle Katholieken, die zich in de Russische gouvernementen en vooral ook in Siberië bevinden, zijn Polen of van Poolsche afkomst, die in de kerk uitsluitend van hun moedertaal bedienen, en de enkele priesters, welke hier of daar in het Russisch preeken, als afvalligen be schouwen. Daarom is dan ook reeds in 1863, toen Rusland het eerst met dezen eisch voor den dag kwam door Pius IX met een non pos- sumus geantwoord, en liet ook Leo XIII bij de onderhandelingen van 1883/85 het zelfde door kardinaal Jacobini antwoorden, die er bijvoegde, dat deze eisch voor de Russen van geen waarde kon zijn, zoolang het hun onder strenge straffen verboden blijft, van het schisma tot de katholieke Kerk over te gaan In 1888 nogmaals het zelfde antwoord van Rome, omdat men daar zeer goed weet, dat het der Russische regering niet enkel om russifiseering der Polen te doen is op politiek gebied, maar veeleer nog op godsdienstig gebied. Zoodra de H. Stoel den priesters de vrijheid liet, om zich van het Russisch te bedienen daar waar de geloovigen die taal voldoende ver staan, zou de Russische regeering allen dwingen om het allerwegen te doen en zoo zou het voorwendsel der taalkwestie worden dienstbaar gemaakt, om de katho lieke Kerk in geheel Rusland en Polen te onderdrukken 1 Vandaar dan ook, dat de Poolsche Katholieken, zoo dikwijls van onder handelingen in dien zin iets bekend wordt, met schrik geslagen worden en smeekend hun beden tot den H. Stoel te richten, die hen nooit verlaat en ook ditmaal met zijn spreekwoordelijke wijsheid het dreigende gevaar zal weten af te wenden. In verband met hetgeen aldus omtrent onderhandelingen tusschen Rusland en den El. Stoel wordt gemeld, verdient een bericht van de Parijsche Verité de aandacht volgens hetwelk mgr. Newodworski, bisschop van Plotisk in Polen, daags voor een samenkomst die hij met den buitengewonen gezant des Pausen, kardinaal Aghardi, hebben moest, op weg naar Warschau aan vergif tiging is overleden evenals eenige jaren geleden een anderen Poolsche bisschop, die met een pauselijken vertegenwoordiger moest confereeren, op geheimzinnige wijze verdwenen is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Augustus 1896. Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de gelegenheid tot het plaatsbespreken voor de lezing van den hoogeerw. zeergel. heer Mgr. M. J. A. Lans, welke morgen (Zondag) van 12 tot 3 ure in de zaal der Officieren- Vereeniging zal worden gegeven. Velen die van de bijzondere gelegenheid willen gebruik maken om het welsprekend woord van den begaafden oud-pastoor der O. L. Vrouwe parochie nog eens te hooren en van de zanguitvoering der kerkkoren te genieten, zullen zeker wel doen zich intijds van een goede plaats te verzekeren. Wij vernemen, dat de feestavond voor donateurs der St. Willibrordus-Stichting ter gelegenheid van het gouden feest der Zustersscholen, welke op Vrijdag 28 Augustus was bepaald, tot Dinsdag 8 September is uitgesteld. Dit uitstel zal door het bestuur der St. Willibrordus-Stichting nog nader bevestigd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2