bergen, en met Njanda en Bidi, broeders van Lobengoela. Welke deze voorwaarden zijn, is nog niet bekend. Aan de Limes wordt over de onderhan- lingen nog geseind Zaterdag begaf Cecil Rhodes zich ongewa pend met drie andere personen waaronder Colenbrander die als tolk dienst deed, naar de Matoppo's. Verscheidene aanzienlijke Ma tabelen, eveneens ongewapend, met uitzonde ring van enkelen die strijdbijlen droegen, kwamen hem tegemoet. De inboorlingen begonnen met zich te beklagen over hetgeen zij van de ir.landsche politie te verduren hadden gehad, en Sikombo beschuldigde nog in het bijzonder een voornaam ambtenaar, waarop Rhodes erkende, dat de oprichting van het korps inlandsche politie een fout weest was, die goedgemaakt zou worden. De bedoelde ambtenaar was reeds naar het zuiden gezonden. Maar Rhodes beklaagde zich van zijn kant over de moorden, op vrouwen en kinderen gepleegd. Wilde Si- kombe en de andere hoofden vrede of oorlog Sikombo legde nu een geweer en een assegaai voor Rhodes' voeten neer, ten teeken dat hij den vrede wilde en beloofde dat hij binnen enkele dagen met zijn volk de bergen zou verlaten. Lord Grey zegt in een officieel bericht dat de overgave der opstandelingen ver moedelijk onvoorwaardelijk is geweest. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Augustus 1896. De Burgemeester dezer gemeente, de heer H. J, Versteeg, is gisteren-avond te dezer stede teruggekeerd en heeft heden zijn ambtsbezigheden weer hervat. Onder verwijzing naar de gisteren ge plaatste advertentie van de St. Willibrordus- Stichting betreffende den feestavond, op Zondag 30 Augustusgroote soiree amu sante, kunnen wij mededeelen, dat entree- kaarten ook te verkrijgen zijn bij den heer Henri Rebers, boekhandelaar, Hoogstraat alhier. Zondag-namiddag werd te Rotterdam, dank zij de waakzaamheid der politie, brand ont dekt in een der kelders van het pakhuis- pand New-York aan de Wilhelminakade, in huui bij de naamlooze vennootschap Vriesse- veem en grenzende aan het N. A. S. M. hotel. De kelders en het pakhuis dienen grootendeels tot opslag van vetwaren. Onmiddellijk werd geseind naar het station van de stoombrandspuit no 3, gestationeerd ie Feyenoord, die direct uitrukte onder commando van den brandmeester, den heer P. Van de Graaf, en erin slaagde spoedig den brand te blusschen. Door de politie te Rotterdam werd gisteren bij de winkeliers in goud en zilver kennis gegeven van de ontvreemding van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, waar onder met edelgesteenten. Bij een winkelier werd Zondag-avond door een heer en dame zich noemende B. uit 's-Gravenhage, eene gevlochten broche verkocht, overeenkomende met zulk een voorwerp, op de lijst omschreven. Deze heer en dame vroegen in den winkel den weg naar Station Beurs, om volgens hun zeggen naar's-Gravenbage te vertrekken. Zondag had er te Hillesluis eene wijk vergadering plaats van wege den Nieuwen Ned. Bootwerkersbond. Het bestuurslid Johs. de Bruin trad als spreker op en spoorde de aanwezigen aan om krachtig en een drachtig vereenigd te blijven. In de Delftsche distilleerderij, gist- en spiritusfabriek kwam gisteren-ochtend een 32-jarig werkman in aanraking met een wals der machine, waardoor zijn arm totaal werd verbrijzeld. Dit is nu in betrekkelijk korten tijd het vierde ongeluk in die fabriek. Te Maassluis zal in het begin van het volgend jaar worden begonnen met den bouw van een nieuw Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Daartoe zijn voor afbraak aangekocht het huis aan de Veerstraat, vroeger bewoond door den heer M. Dirk zwager, en het daarnaast gelegen huis, nu ingericht als ververswinkel. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes heeft opnieuw een blijk van belangstelling gegeven in den arbeid van den «Oranjebond van Orde" door voor f2000 deel te nemen in de obligatie- leening voor de stichting «Huis en Hof" te Amersfoort. De Huisvrouw wekt de vrouwen van Nederland op, om bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina aan H. D. een hulde blijk aan te bieden van hare vrouwelijke onderdanen afzonderlijk. Zij hoopt dat er vrouwen zullen opstaan om het initiatief te nemen. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 28 Augustus a. s. niet plaats hebben. De Eerste Kamer zal in hare aanstaande bijeenkomsten de kieswet het laatst behan delen van de drie wetsontwerpen, nog bij haar aanhangig. Uit een officieele aankondiging blijkt dat voor den dienst hier te lande zes cadetten méér aan de cadettenschool zullen worden toegelaten dan aanvankelijk het plan was. Dit staat waarschijnlijk in verband met de weinig bevredigende uitkomsten, welke ook dit jaar bij het toelatingsexamen tot de Koninklijke Milit. Academie zijn verkregen. De invoering van de nieuwe geweren, kaliber 6.5 milimeter, voor het Indische leger is nader voorbereid door het afsluiten van een contract tot levering van 9500 geweren en 500 karabijnen, die naar men zich vleit in de eerste helft van 1897 in Indië in gebruik genomen zullen kunnen worden. De berichten uit Indië omtrent de voor die vuurwapenen uitgezonden munitie bleven gunstig luiden Vad Een berichtgever van den Limb. Koerier te Roermond heeft dezer dagen kennis ge maakt met de veelbesproken nieuwe infan- terie-geweren, vervaardigd in de fabriek te Steyr, en geeft daarvan een uitvoerig ver slag, dat alleszins gunstig luidt. De gevechts- waarde van den soldaat is er in alle op zichten sterk door verhoogd. Men is dan ook bij den troep zeer ingenomen met het nieuwe geweer, en het zal er nu maar op aankomen, den manschappen tijd te geven, zich behoor lijk in de behandeling van het nieuwe ge weer te oefenen. De kleine gebreken, die sommigen geweren nog mogen aankleven, zullen zonder twijfel wel te verbeteren zijn. De „Doclwijk". Naar wij vernemen, heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in zake de hou ding der Regeering ten aanzien van het opbrengen van de Doelwijk vooraf ook het advies ingewonnen van op het gebied van internationaal- en volkenrecht gezaghebbende mannen, met name het lid der Eerste Kamer, mr. Rahusen en Staatsraad prof. Asser. Volgens de Berl. Börsen Courier zou er geen sprake van zijn, dat de Italiaansche regeering met de opbrenging van de Doel wijk verlegen zit. Immers, het bevel om het schip op te brengen werd, op advies van den Minister van Buitenlandsche Zaken, door den Ministerraad gegeven. De maat regel was dus wel overwogen. Wat de ingebrachte bezwaren betreft, deze gaan volgens de regeering niet op. (N. R. Ct.) In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn, op aanwijzing van een wachtmeester der huzaren, op het Slijkeinde in Den Haag door de politie aangehouden eenige per sonen, die aangeklaagd werden in het open baar op beleedigende wijze over leden van het vorstelijk Huis te hebben gesproken. Door de werkstakende garenspinners te Gouda is een manifest verspreid, waarin de burgerij om financieelen steun wordt ge vraagd. De burgemeester van Gouda had daartoe verlof gegeven. Maandag hield de postduiven-societeit «de Smerle" te Gouda, een wedvlucht met duiven, jongbroed 1896, van uit 's Gravenhage, waar zij om 9 uur werden losgelaten. De drie prijzen, welke waren uitgeloofd, vielen alle ten deel aan den heer C. P. W. Begeer, welke ongeveer 93'4 uur, als eerste, drie zijner duiven tegelijk aanbood. De gemeenteraad van Leiden heeft aan genomen een voorstel van Burg. en Weth. om den gemeente ambtenaren en werklie- de verplichting op te leggen, voor het ver volg te wonen binnen de gemeente. Na de grensuitbreiding achtte men de vroegere bezwaren tegen zulk een maatregel opgeheven. Bij den Raad der gemeente Haarlem is ingekomen een adres van de heeren Bonheur en Lubcke te Brussel, tot het verkrijgen van concessie, voor zoover deze gemeente aangaat, voor een stoomtramlijn naar Zandvoort. De lijn zal loopen van de Kenaustraat bij het station door het Kenaupark, langs de Kin- derhuisvest en de Wilhelminastraat naar het Wiisonsplein. Daar zal zij aansluiten aan een lijntje loopende van de Houtbrug langs de Raamvest en vervolgens gaan naar een brug over de Leidschevaart, deze volgen en dan zoo komen in de Zandvoortschelaan. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Haarlem Met het eerste gedeelte van de nieuwe kathedraal St. Bavo aan de Leidschevaart is men reeds aardig gevorderd. De trotsche lijnen van de buitenomgeving doen zien, dat hier een monumentaal gebouw zal worden gesticht. Dit deel zal bevatten het schip der kerk, het priesterkoor en de altaren. De laatsten zijn zeven in getal. Het hoofd altaar rust op kolossale zwart marmeren kolommen. Ook de zes kleinere, daarachter gelegen, worden door zuike kolommen van kleiner afmetingen geschraagd. Het met selwerk aan die altaren heeft veel van een schilderij. Als gezegd werd dat daaraan een décoratie-schilder bezig was geweest, zou men het gelooven. Niet minder dan duizend verschillende soorten van profielsteen zijn daarbij gebruikt, die bijeengevoegd, een overweldigend schoonen indruk geven. Reeds zijn ook gereed de vier kolommen waarop de toren moet komen te staan. Deze alleen hebben een omvang van 7 a Meter. Ook bij de bekleeding daarvan is rijkelijk van profielsteen gebruik gemaakt. Op het oogenblik is men ongeveer aan de hoogte van de gewelven moeten komen. Denkt men zich nu reeds in een mastbosch bij het binnenkomen, dit idee zal nog versterkt worden als aan den bovenbouw wordt be gonnen, dan toch komt er nog 12 Meter bij. Reeds zijn millioenen baksteen gebruikt en duizenden kub. meters natuursteen liggen op bewerking te wachten. Uit het oogpunt van kunst belooft dit werk er een te worden zooals hoogstens een in de 50 jaar wordt vervaardigd. Het gebouw, zoo ook het interieur, wordt geheel in 17e eeuwschen stijl opgetrokken. Het plan van den ingenieur T. Sanders voor den aanleg van een spoorlijn, gaande van het zuiden van Haarlem, door den Haar lemmermeer naar Amsterdam, waarover reeds jaren lang zooveel is te doen geweest, belooft verwezenlijkt te zullen worden. Het kapitaal daarvoor moet, naar de N. R. Ct. verneemt bijeen zijn en thans zijn de onder handelingen geopend met het gemeentebe stuur van Haarlem over de noodige brug over het Zuider-Spaarne, die, naar het reeds voor twee jaar genomen raadsbesluit, voor voetgangers en rijtuigen zou moeten wor den ingericht. veren jubilé als uitgever gevierd en bij gelegenheid vele bewijzen van deelnern1^ ontvangen. Op 1 October a. s. zal zijne cour»'11' die thans driemaal 's weeks verschijnt) 1,1 een dagblad veranderd worden. Door twee rechercheurs te Amsterdam zijn gisteren naar het bureau geleid «en soldaat bij de koloniale reserve te ZutpheI1> die 20 Juli van zijn korps werd verffl's alsmede een koloniaal, die sedert 22 deze( van zijn korps te Harderwijk was achterge' bleven. Naar de N. R. Ct. meldt, hebben d« bewoners van den Duvelshoek te Amste'' dam Z. D. Hw. mgr. Bottemanne, bissch°P van Haarlem, uitgenoodigd deze buurt te komen bezoeken op den verjaardag der Koningin, als wanneer zij de verschillen^® stegen luisterrijk zullen versieren. Vanwege de Hollandsche Spoor is mefl te IJmuiden begonnen met het uitzette11 van den te verleggen spoorweg in de rich' ting naar de Visschershaven. Bij het sign»3' op ongeveer 1000 M. van het tegenwoordig® station zal men beginnen met het omleggen de nieuwe baan zal dan achter de R. kerk en achter de gasfabriek heen naar d® te bouwen vischhal loopen. Te Veendam is een werkstaking uitge' broken onder de melkgebruikers. De melkboeren hebben den prijs aanmerkelijk verhoogd. In een vergadering hebben daarn» de afnemers besloten zich zoolang te behel' pen met gepasteuriseerde ondermelk der Meedener stoomzuivelfabriek, totdat de boe* ren den prijs weer hebben verlaagd. In de te Arnhem gehouden vergadering der vereeniging van Nederlandsche steen' fabrikanten, werd na langdurige discussie aangenomen het volgend voorstel van den heer S. M. van Wijck te Renkum. De vergadering besluit den 29en Augus tus a.s. de steenvorm-eompagnie te doen eindigen, indien de fabrikanten, vervaar' digende te samen minstens driehonderd millioen steenen, zich daartoe onderling willen verbinden. Aan het bestuur werd opgedragen om de fabrikanten, die niet ter vergadering zij") hiermede in kennis te stellen en te trach ten hen voor deze zaak te winnen. De heer J. Kuppers, redacteur-uitgever der JV. Haarl. Ct., heeft Zaterdag zijn zil- De weeskinderen uit het R. K. Weeshuis te Nijmegen, die geleden hebben aan fioris typhoidea, zijn allen hersteld uit het Zie kenhuis naar hun tehuis teruggekeerd. De Boerenbond en liet Christendom. Ridder van de Schueren, de wakkere president-stichter van den ;Boerenbond antwoordt in een vrij uitvoering schrijven. «Fr. van Dam,' die zich eenige opmerkingen had veroorloofd over de wijziging der for mule waarin het christelijk karakter van den Boerenbond wordt voorop gesteld. Wij ontleenen daarin het volgende »In theorie is 't heel mooi te zeggen, dat men tot een der christelijke belijdenissen behoort, maar in de practijk (de Katholieken uitgezonderd) »fs iemand als Christen te erkennen, die misschien een paar maal in 'tjaar deze of die kerk bezoekt of zich schaart onder het gehoor van een predikant en dit misschien dan nog alléén om den redenaar te hooren 7 »En wie moet de al of niet christelijke belijdenis beoordeelen «Aanvankelijk dachten velen, dat men, om lid te kunnen worden van den Boeren bond, zijn belijdenis moest afleggen, m. a. w. den Catechismus kennen en daarvan blijk geven ten overstaan van een of ander gedelegeerde uit den Boerenbond of van eenige commissie. «Zooals de formule van art. 2 in verband met art. 9 luidt, erkent hy, die tot den Boerenbond toetreedt, Christen te zijn, zoo niet voor het uiterlijke, dan toch in zijn hart, en komt hij er openlijk rond en rid derlijk voor uit, het Christendom en mits dien ook de christelijke grondstellingen te eerbiedigen als den eenigen waarborg voor het bestaan der maatschappij. «Nog eens zij herhaald elke afdeeling) elke provincie kan en moet naar plaatselijke .j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2