Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit het Gemeente-verslag. trouwgebleven inlandsche soldaten de voor naamste wegen bezet. De zaken staan geheel stil. Gedurende het bombardement werd de kanonneerboot Irush'^ol maal, de Racoon 16 maal getroffen. Na de eerrste volle laag uit de kanonnen der oorlogschepen vluchten vele Zanzibarieten voor de buitenwijken der stad. Er is op groote schaal geplunderd. De candidaat der Engelsche regeering voor den Zanzibaristischen troon is Hamoed Bin Mohamed Bin Said evenals Kalid, een neet van den overledeu Sultan. Gedurende de crisis bleet hij stilletjes in huis. Hij is een man van tusschen de 50 en 60 jaar, vreedzaam van aard en den Engelschen goed gezind. Volgens deze korte kenschetsing van Hamoed Bin Mohamed Bin Said moet hij een sultan zijn naar het hart van de Pali Mall Gazette, die in haar nummer van gis teren schreef«Wij verlangen kalme, stay- homed vorsten in Zanzibar." Ook andere Engelsche bladen wijden artikelen aan Zanzibar en bepalen zich voor het meerendeel bij de vraag, of het nu niet goed zou zijn, voor eens en voor altijd een einde te maken aan de regeering der sultans en de Britsche vlag te hijschen op het paleis. De Globe schijnt niet tegen geheele annexatie «De tijd is ongetwijfeld voor ons geko men, om de gansche waarde op te eischen van den prijs, welke ons door Duitschland voor Helgoland is betaald". En de Daily News vraagt«Is het eigelijk wel de moeite waard, een ander in zijn plaats te stellen." De meeste bladen toonen echter een groote mate van voorzichtigheid en zijn van oor deel dat zij, die zich zoover van Zanzibar bevinden, zich moeilijk een opinie kunnen vormen over de daar heerschende toestanden Schiedam, 28 Augustus 1896. De verjaardag van H. M. de Koningin zal alhier gevierd worden door een groote tap toe aan den vooravond van het feest, welke Zondag-avond ten 9 ure op de Groote Markt alhier zal worden gehouden. Maandag 31 Augustus des ochtends ten 8 ure zal door het muziekkorps der Schutterij op de Groote Markt koraalmuziek worden gegeven des namiddags te 1 uur is er in spectie over de schutterij in het exercitie veld en des namiddags ten 6 ure zullen de feestelijkheden met een concert in de Plan tage worden besloten. Naar aanleiding van een bericht m het R. Nbl. dat weldra de verlichting van ver scheidene straten aan den Singel zou wor den in orde gebracht, heeft de Sch. Grt. informatiën ingwonnen, waaruit haar bleek dat het wel wat voorbarig is. Zijn hare inlichtingen juist, dan zou er in de commissie voor de strafverordeningen (welke eerlang eene vergadering zal hebben) besproken worden de vraag van Burgemeester en Wethouders om in te trekken art. 9 bis. der bouwverordening, luidende »üe eigenaars van openbare staten zijn verplicht die tusschen zons onder- en opgang voldoende te verlichten, tenzij deze straten en de daarbij behoorende werken in allen deele ten genoege van Burgemeester en Wethouders voldoen aan de bepalingen van art. 9 dezer verordening en door den eigenaar schrittelijk aan het gemeentebestuur een onherroepelijke bevoegdheid is gegeven, tot het ten alle tijde doen verrichtten van alle werkzaamheden, die gewoonlijk in of op openbare straten worden verricht". Wanneer nu de gemeenteraad op advies der commissie besluit tot intrekking van dit artikel en een nieuwe bouwverordening (waarvan sprake is) wordt aangenomen, dan kan daarin worden tegemoet gekomen aan de wenschen der bewoners van de straten aan den Singel. Tot zoover de Schied. Crt. Zijn wij wel ingelicht, dan zal een voorstel als door haar hier boven wordt bedoeld in een der eerstvolgende vergaderingen den Raad bereiken. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie waarin de groote soirée amusante door de Zanvereeniging «St. Gre- gorius" Zondag-avond in den zaal der Offi- cieren-Vereeniging te geven, nader wordt aangekondigd. Zooals men weet, zal ook de opbrengst van dezen feestavond weder strekken ten voordeele van de kas der St. Willibrordus- Stichting die eene buitengewone versterking alleszins behoeft. Is dit voor velen die gaarne een offertje brengen voor de groote zaak van ons katho liek onderwijs reeds een voldoende aan sporing om van deze gelegenheid gebruik te maken ook de verschillende amusementen die zullen gegeven worden, zijn wel in staat een groot publiek te trekken. Vermelden wij slechts dat zang en orkest zullen wed ijveren om het publiek te doen genieten, dat verschillende comische voordrachten, sommige met zang, en zelfs een klein zang spel zullen gegeven worden, dan is dit zeker reeds genoeg om te doen begrijpen, dat een avond vol afwisselend genot den feestgenooten wacht. In den tijd van plaatsbespreken, die in het program als te zijn van 2 tot 3 ure is aangegeven, is een kleine verandering gebracht, zoodat de plaats bespreking nu zal plaats hebben voor den eersten rang van half éen tot half twee en voor den tweede rang van half twee tot drie ure op aanst. Zondag. Heden-ochtend 81/* ure zou de bouwman W. Holierhoek van zijn erf aan den Rot- terdamschen dijk een voer hooi brengen aan den stal van den bode B. Merten aan de St. Anna Zusterstraat. In de poort gekomen die tot genoemden stal toegang geeft, viel plotseling het paard dat voor den met hooi beladen wagen was gespannen en bleek spoedig dat het leven bij het dier geweken was. Nadat het op de gebruikelijke wijze onthalsd was, is het cadaver naar den stal van Holierhoek vervoerd, waar het door den heer A. J. van Velzen, keurmeester van het vleesch, zou worden geschouwd. De eerste groote «kampdag" van het Leger des Heils te Rotterdam wordt gehouden op Maandag 31 Augustus in het park van den heer J. Hoevels aan den Bergweg. Een muziekkorps, 20 personen sterk, en 150 heilsoldaten uit den Haag komen per stoom boot dien dag naar Rotterdam, terwijl bo vendien officieren en heilsoldaten verwacht worden van Dordrecht, Gouda, Schiedam en Delft. Het geheele terrein zal versierd zijn en ververschingen zullen verkrijgbaar worden gesteld Den geheelen dag worden overigens bij eenkomsten gehouden met muziek en zang, terwijl de kampdag gesloten wordt door een groote vereenigde bijeenkomst in het lokaal in de Eendrachtstraat 9. De zangafdeeling «Cecilia" van den N. R. K. Volksbond zal Zondag a.s. per sneltrein van 8,40 naar Amsterdam vertrekken om ter gelegenheid van het 50-jarig priesterschap van den Bisschop van Haarlem, dezen bij zijn bezoek aan de hoofdstad te huldigen. Door de afdeeling zullen o. a. gezongen wordeneen welkomsgroet, de Hymne van De Vliegh en de Feestcantate van Oremus. De uitvoering zal plaats hebben in het Paleis voor Volksvlijt, alwaar de afdeelingen «Amsterdam", »'s-Hage" en «Leiden" zich eveneens zullen doen hooren. (R. N,) De afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond zal, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M de Koningin, eene feest-vergadering houden op Zondag 6 Sep tember des namiddags half één, in de Groote Doelezaal. Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd door de zangvereeniging St. Caecilia en het fanfarekorps. Als feestredenaar zal optreden de wel eer w. heer A. J. Clarijs, kapelaan te Delft. Namens «de gezamentlijke, in 31 vak- en andere vereenigmgen georganiseerde werk lieden van Rotterdam", is gisteren te Rotter dam een strooibiljet verspreid. Deze uitdrukking is dubbelzinnig, zegt de Msb.ze kan verstaan worden, als ging het stuk van de gezamennlijke werklieden-ver- eenigingen van Rotterdam uitdit nu is onjuist, 't Is jammer, dat de eerste onderteekenaar P. J. van Helsdingen, van zulk een socialistisch middeltje gebruikt maakt, wanneer hij, zooals in dit biljet, de Rotterdamsche burgers uitnoodigt tot het verleenen van geldelijke steun aan de stakende werklieden van Regout's glasslijperij te Maastricht. Door het bestuur van den «Nieuwen Nederl. Bootwerkersbond" is bericht ontvan gen dat Zondag a. s. het bekende Engelsche parlementslid D. Havelock Wilson en de heer James Secton, secretaris van de Liver- poolsche dokwerkersvereeniging, te Rotter dam zullen komen. Het is eergisteren den inspecteur van politie A. Ten Harmsen van der Beek en den hoofdagent L. Van Bemmel te Delft gelukt de hand te leggen op twee beruchte personen, W. v. L. en J. v. H. Zij maakten door diefstal van eenden en kippen in len omtrek steeds goede zaken. Thans zijn zij gevat voor diefstal van een 10-tal eenden ten nadeele van den bouwman A. Van der Eijk te Maasland. Den werkman P., die deze week in de Gist- en Spiritusfabriek te Delft een ongeluk heeft gehad, is zijn arm tot aan den elleboog afgezet. (Msb.) Te Hoek-van-Holland zal dit jaar voor het eerst de verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk worden herdacht. Het feest wordt opgeluisterd door muziek en de kinderen zullen onthaald worden op allerlei versna peringen, daarna volksspelen enz. H. In den staat der verhuurde ongebouwde eigendommen der gemeente kwam geen verandering. De ongebouwde eigendommen der ge meente werden vermeerderd met den stoom- molen «de dubbele Arend" met bijbehoo- rende woning en stal aan de Broersvest. De woning en aangrenzende stal is ver huurd tegen f260 per jaar. Het overige werd afgebroken. De gemeente-gebouwen verkeerden over het algemeen in voldoenden toestand; zij werden in eigen beheer onderhouden. De kosten van onderhoud en verbetering van de gebouwde eigendommen der ge meente, hebben, met inbegrip van die der gebouwen onder beheer van het Burgerlijk Armbestuur, voor zoover de rekeningen zijn ingekomen, bedragen f 7493.68^. Trottoirbanden werden gelegd over een lengte van 545 M. en wel in de volgende straten Hoofdstraat 198 M, Noordvest van de Schie tot Doeleplein 90 M, Vijgensteeg29M, Broersvest, hoek Boterstraat 27 M, Korte Kerkstraat en Nieuwstraat 87 M, Korte Achterweg 24 M, Hoogstraat, hoek Koe markt 9 M, Boterstraat en Ooievaarssteeg 51 M, Kinderbuurt, hoek Raam 19 M en Elzensteeg 11 M. Te zamen 545 M. Van twaalf perceelen werden de stoepen door trottoirs vervangen. Begrinding of steenslag werd aangebracht op de Warande, op den wandelweg langs de Nieuwe Haven en een gedeelte der Frankelandsche lanen. Békoolascht werdenhet plein nabij de Buitensluis, het voetpad langs het Spuika- naai en het westelijk gedeelte van den Westfrankelandschen dijk. Beplanting. Tot aanvulling der beplan tingen langs de straten en de Frankelandsche lanen werden geleverd en geplaatst 135 iepen-, 23 plataan en 13 kastanjeboomen. Borstweringen enz. Vernieuwd werden de hekken aan den Schinkel- en denFran- kelandschen dijk en dat langs de werf aan den Buitenhavenweg, zoo ook de schoeiing langs de noordelijke kruinlijn van den Rot- terdamschen dijk over 30 Meter lengte. Onder de verdere werkzaamheden, in 18 uitgevoerd, verdienen vooral de volgen vermelding Riolen. In de Hagastraat werd getliaaffe een riool van cementbeton van eivorm'o doorsnede, wijd 0.40 bij 0.60 M. De bu|a stukken werden geleverd door van Wat""» Co., te Rotterdam, tegen den prijs va f3.per Meter. Het riool loopt van de Nieuwe Hav^, door de Hagastraat en de Groenelaan op een afstand van 3100 M. uit den h°e van die beide straten. Lengte 271 Meter. Bodempeil aan Nieuwe Haven 0.50 M. A. P. Idem den toegangskoker hoek Groenelaan—Bag9' straat 0.72 M. -j- A. P. Het riool is met het sluisje in de k»al' muur aan de Nieuwe Haven verbonden do° een spuileiding, waarvan de bodem lig1 0.07 M. -f- A. P. Het maken van dit riool werd openbaaf aanbesteed volgens bestek no 29de koste" daarvan bedroegen f 1531,70. Met inbegr'P van den aankoop van rioolbuizen syph®"' en ijzeren afdekkingen der toegangskoke"' heeft de aanleg van dit riool een uitga" geëischt van f 2617,96. Aan bestaande riolen werden herstelling6" of vernieuwingen uitgevoerd. Beschoeiingen. Er werd een nieuwe hout*" beschoeiing geplaatst langs de Noordve- tusschen de molens «De Draak en «de Vrij' heid" over een lengte van ongeveer 1^ Meterhet werk werd uitgevoerd in eigc" beheer en eischte een uitgaaf, alles inb®' grepen, van f2542,60. Öp andere plaatsen werden beschoeiinge" hersteld of vernieuwd. Boeien. Den 2östen Januari had doof drift raken van het stoomschip Ben Voirlidl' een beschadiging der boeien plaats: d® beide boeien no. 5 waren gezonken, terwijJ het schroefanker van de benedenboei no. was afgebroken Gezonken vaartuig. Den 27n Maart zonk in de voorhaven het Rijnschip oEendraeht," beladen met 150 kar kolen. Dit schip moe?1 door de gemeente worden geborgen; welk werk werd uitgevoerd door W. A. van de1' Tak te Rotterdam voor de som van f1800 de opbrengst van schip en lading door de gemeente openbaar verkocht, bedroeg f1394* Stoomgemaal. Het oude stoomwerktuig werd door een nieuw vervangen, dat ver vaardigd werd door de firma G. J. Vincent Co. alhier, voor f2036,55. Het stoomwerktuig is eene horizontaal liggend dubbel werkende hoogedruk ma chine, middellijn cylinder 285 m. M., slag lengte 400 m. M. De volgende buitengewone werken kwa men dit jaar tot uitvoering 1°. Het verhoogen en verzwaren van den West-Frankelandschen dijk van den Vlaar- dingerdijk tot aan het Spuikanaal. De kruin werd verhoogd tot op het peil van 4.00 M. -(- AP. met een breedte van 2.50 M., het talud aan de buitenzijde 21/a op 1, aan de binnenzijde H/s op 1* De kosten van dit werk, volgens bestek No. 26 aangenomen door A. Lodder te Oud-Beijerland, hebben bedragen f4248.38 waaronder zijn begrepen de kosten van eenige in eigen beheer uitgevoerde werk zaamheden. 29. Het verruimen en verdiepen der Voor haven en het maken van een nieuw® kaaimuur ter lengte van 175 M. langs de oostzijde der haven bezuiden de Kaar senfabriek. Langs de nieuwe kaaimuur waarvan de dekzerk is gelegen op het peil van 3.50 M. -f- AP. werd de haven over een breedte van ongeveer 30 Meter uitgediept tot 5.00 M. -f- AP. De achtergelegen ter reinen der werf «de Nijverheid" werden opgehoogd met de baggerspecie. De aannemingssom van het hierop betrekkelijk bestek No. 25 aannemer C. Boer Azn., bedroeg f 74.000. Op het eind des jaars was het werk nagenoeg voltooid. Door denzelfden aannemer werd uitge voerd een voorziening langs de kaaimuur aan de westzijde der haven, waar de grond zoodanig wegzakte, dat een weg schuiven van den muur werd gevreesd- Er werd langs de voorzijde van de muur over ongeveer 70 Meter lengte een dam- wand geslagen van dampalen lang 8 Meter, zwaar 0.16 M, welke verankerd is aan ankerpalen 10 Meter landwaarts van de kaaimuur geslagen. De kosten hiervan bedroegen f4000. 3°. Het maken van een haven en het ver hoogen van een gedeelte van den Fran- kelandschen dijk nabij het Westerhaven hoofd. De haven werd gegraven langs de Westzijde van het terrein der firma van Deventer en Zoon van de Maas tot nabij den Frankelandschen dijk de bodem lig1 op 4.»M.-f-AP. en is breed 16.M«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2